TK před zápasem: Arteta o Norwichi, Özilovi a Aubovi

Mikel Arteta se v úterý ocitl zpět před médii prostřednictvím Zoom call, aby promluvil o našem zápase proti Norwichi

Čtěte úplný přepis:

o náladě a důvěře v tým…

Samozřejmě, po vítězství je to vždy mnohem pozitivnější a jsme šťastnější. Měli jsme opravdu těžký začátek. Co se týče přípravných zápasů – hráli jsme čtyři zápasy venku – to je vždycky výzva. Jsme rádi, že jsme vyhráli ty poslední a nálada v týmu je tak mnohem lepší.

o tom, jak se hráči vyrovnávají s fyzickým vypětím, které představuje pravidelnost zápasů…

Kalendář, který jsme dostali od Premier League je dosti hektický. Hrajeme každé tři dny, máme menší rekonvalescenci než ostatní týmy, ale hráči se snaží ze všech sil a my se snažíme jim dát vše, co je v našich silách – co se zotavení týká – abychom je co nejlépe připravili pro každý další zápas. Snažíme se co nejvíc, tak doufejme, že zítra budou zase v pořádku.

o tom, že hrajeme svůj první domácí zápas na Emirates od března…

No opravdu už jsme chtěli hrát doma. Tam nás to baví nejvíc, ale samozřejmě nemít fanoušky uvnitř je obrovská nevýhoda. Chceme jim dopřát radost a potěšení, a v tuto chvíli to nemůžeme udělat jinak, než že je uvidíme, jak se dívají v televizi. Je to to jediné, co v tento moment máme.

o tom, zda je tento zápas nutné vyhrát, abychom dohnali pětici nejlepších týmů…

Myslím, že odteď bude nutné vyhrát každý zápas, protože je před námi několik týmů. Prostor pro chyby je minimální a pokud chceme mít šanci skončit na příčkách zajišťujících Evropu, musíme být doma velmi silní.

o zranění Davida Luize a o tom, jak je vážné…

Nevíme. Onehdy měl bolesti, kdy musel opustit hřiště. Není to hráč, který by to normálně dělal, takže to muselo být nepříjemné. Včera jsme ho pozorovali a byl o něco lepší, ale nevíme. Dnes ráno měl sken, abychom zjistili, jak je to zlé, je velmi ochotný. Chce hrát, vždycky je takový. Uvidíme, jak na tom bude.

o vystoupení Kierana Tierneyho a o jeho nákupní tašce ze supermarketu…

Je jednou z pozitivních věcí od doby, kdy jsem nastoupil. Jak trochu poznáte jeho charakter a způsob, jakým trénuje a jak je na sebe tvrdý, to je přesně to, co potřebujeme. Je to typ hráče, kterého miluju a jsme s ním opravdu, opravdu šťastný. Od té doby, co přišel do klubu, zažil pár opravdu těžkých chvil, ale teď se usadil a je mnohem šťastnější. Co se týče tašky z Tesca… To je Kieran! Je to velmi skromný a normální chlap. Dělá to, co považuje za správné.

o tom, zda Guendouzi a Özil mají hrát roli ve zbývajících zápasech…

Řekl jsem, že každý, koho mám v týmu hraje roli. Má práce je dostat z nich maximum a pokusit se jim pomoci a podpořit je. A pokud jsou ochotni, jsou všichni vítáni.

o tom, zda jsou oba ochotni…

Vždy doufám, že hráči ze sebe chtějí vydat to nejlepší.

o tom, zda Saliba začne trénovat u nás, nebo zůstane na finále poháru se Saint-Etienne…

Myslím, že tam musí zůstat. Máme dohodu se Saint-Etienne a byl tam celý rok. Zaslouží si právo hrát finále, pokud to chce jejich manažer udělat. Myslím si, že mu musíme dát příležitost užít si to, a pak ho můžeme přivést.

o tom, co očekává od Norwiche…

Tým, který bojuje o sestup má vždy výhodu navíc. Vědí, jaký je rozdíl hrát Championship nebo Premier League a opravdu tvrdě bojovali, aby byli tam, kde jsou. Očekávám plně angažovaný tým. Způsobují problémy a já opět očekávám velmi poctivý přístup a tým, který bude bojovat jak o život, aby měl větší šanci zůstat v lize.

o tom, zda Norwich předvedl pozitivní výkon proti United…

Ukážu to hráčům, čeho jsou schopni. Když jim dáte čas hrát, jsou velmi ošidní. Ujistím se, že se zotavíme jako první a zítra budeme připraveni ukázat to znovu.

o tom, zda udělal něco pro přípravu svých hráčů na návrat na Emirates…

No. Měli jsme zde dva přípravné zápasy, než jsme opět začali hrát Premier League. Byl to opravdu zvláštní pocit, ale doufejme, že si na to zvykli. Se všemi opatřeními, které jsme mohli zajistit, aby hráči přesně věděli, co mají dělat, víme, co můžeme očekávat. Doufejme, že si užijí to, že mohou opět hrát na našem stadionu.

o tom, zda potřebujeme trochu štěstí se zraněními…

Snažíme se z toho vytěžit maximum. Byl to proces učení o situaci a kontextu ve kterém se nacházíme, pro mě i pro personál. Od té doby, co jsem nastoupil se stala spousta nečekaných věcí. Abychom pomohli hráčům a klubu jít správným směrem, snažili jsme se situace řešit tím nejlepším možným způsobem, to je celé. V některých věcech, které nemůžeme ovlivnit, a v těch, které můžeme kontrolovat, se prostě snažíme dělat co nejvíce dobrých rozhodnutí.

o chvále Guardioly na jeho dosavadní působení v Arsenalu…

V posledních týdnech jsme spolu několikrát mluvili, také o tom, že se s nimi znovu střetneme v semifinále. Je to ošemetné, ale podívejme se na úroveň týmů v soutěži, kterou hrajeme. Pokud chcete vyhrát titul, pak musíte čelit těm nejlepším, a pokud jej chceme, pak musíme porazit City.

o tom, zda Guardiolu požádal o radu…

Je to osoba, ke které chovám obrovský respekt a obdiv. Mluvíme spolu o spoustě věcí. Když chci radu, budu mu naslouchat a podporovat ho. Vždy je tu pro mě a je ochotný mi pomoct. Je skvělé mít kolem sebe někoho jako je on.

o situaci se smlouvou Aubameyanga…

Omlouvám se, nemám žádné novinky.

o jeho ambicích na sezónu…

Upřímně? Prostě zítra vyhrát a připravit tým, jak nejlépe umím. Jít znovu na hřiště, hrát lépe, zlepšovat se a vyhrávat zápasy. Chci přesvědčit, získat nějaký impuls. Uvidíme, co se stane v příštích třech nebo čtyřech zápasech s tím, čeho můžeme dosáhnout. Tohle je v tuto chvíli můj postoj.

o tom, zda Guendouzi co nejvíce využil příležitosti v Arsenalu…

Nevím. Když si jej Arsenal vybral, bylo to očividně proto, že viděli potenciál a vlastnosti, které Matteo má. Je to opravdu mladý hráč a je stále ve vývoji. Když se vyvíjíte, křivka není normálně tak přímočará. Musí mít nějaké hrboly a musíte se jí přizpůsobit. Pak musíte najít věci, které jste udělali správně a věci, které jste udělali špatně. Jako každý jiný hráč.

o tom, zda se může Özil více nakopnout…

Hráči chtějí hrát co nejlépe, trénovat co nejlépe, ale pak je to také složitá hra. Máte dynamiku, máte spoluhráče, kteří vám pomohou, a potřebujete sebedůvěru. Není to je jeden faktor. Nikdy ale nepochybuji, že hráči chtějí udělat vše, co je v jejich silách.

o Lacazettovi, bojujícím se sebedůvěrou…

Je jako každý jiný hráč. U útočníků je to ještě více, co se týče branek, které dávají. Naposledy přišel na hřiště a vyhrál pro nás penaltu, pracoval velmi tvrdě a jeho hra byla opravdu velmi dobrá. Byl jsem s jeho výkonem opravdu spokojený.

o tom, jak blízko je Lucas Torreira k dispozici pro výběr do zápasu…

Myslím, že je blízko. Než ho vystavíme další zátěži, musíme udělat další sken, abychom se ujistili, že je kost úplně zahojená. Ale trénuje opravdu dobře, dělá s námi nějaké situace a je opravdu ochotný vynaložit veškeré úsilí v každém tréninku. Doufejme, že ho brzy využijeme.

o tom, co může Cedric přidat týmu…

Má jinou kvalitu v oblasti obránce, než jakou máme nyní. Je to nadaný, technický hráč. Je pravděpodobně nejlepší, jakého máme v poslední třetině hřiště, aby udělal správné rozhodnutí a zaútočil do vápna. Může hrát v rozestavení ve čtyřek i v pěti, je to opravdu dobrý hráč se zkušenostmi z Premier League, které nám mohou pomoci.

o tom, zda se bojí, že nedokážeme udržet mladé hráče…

Nabojím se, protože vím, že klub dělá, co může, aby je udržel (Bukayo Saka a Folarin Balogun). Doufejme, že o nich budeme mít brzo dobré zprávy. Znají můj názor na ně, jak rád na nich pracuji, a záměr, který s nimi do budoucnosti mám. Vidím jejich odhodlanost a doufám, že se nám podaří najít správnou dohodu pro obě strany a posunout se dál. Myslím, že s těmito mladíky máme před sebou skvělou budoucnost.

o tom, zda mluví o Sakovi a Balogunovi, nebo mluví obecně…

Mluvím obecně.

o tom, zda mluvil se Salibou…

Ano, párkrát jsme s ním mluvil, párkrát tady taky byl. Sledovali jsme ho v této sezóně a jako mladý hráč měl opravdu těžkou sezónu se zraněními. Je to ale součást jeho pokroku. Vím, jak vysoká jsou od něj očekávání, musíme mít ale na paměti věk, ve kterém se nachází, a to, co dělal v minulosti. Ujistím se, že pro něj vytvoříme to správné prostředí, aby mohl jako hráč dál růst.

o tom, zda jeho střední záložníci potřebují zlepšit svůj brankový a asistenční výkon…

Naprosto. Když budeme mluvit o tom, že budeme hrát se dvěma ofenzivními středními záložníky, tak je to ještě více.  Musíme být neustálou hrozbou, hrozbou ve vápně a v poslední třetině hřiště. Asistovat, dostat šanci skórovat a poskytnout ji, to jsou jejich hlavní úlohy, které mají.

o tom, jestli má pocit že našel rovnováhu se třemi obránci…

Našli jsme rovnováhu ve vztahu k tomu, jak soupeř hraje. Jak věříme, že jim můžeme ublížit a ztížit jim to. Také můžeme najít rovnováhu, abychom lépe útočili a lépe kontrolovali přechody. Záleží na hráčích, které máme k dispozici. Na konci dne musíme dát všechny hráče na správné pozice, kde se cítí sebevědoměji. Někdy musíme hrát s pěti vzadu, někdy se čtyřmi, nebo v diamantu… záleží na okolnostech.

o tom, zda měl chuť udržet Dani Ceballose nad rámec jeho hostování…

Jsem opravdu spokojený s tím, jak Dani postupuje. Vím, jak je těžké přijet ze Španělska a naskočit do této ligy. Stejně tak měl opravdu ošemetné zranění. Když jsem nastoupil do klubu využíval jsme ho na různých pozicích a jeho přístup je špičkový. Miluje fotbal, dýchá pro něj a je to vidět s každou jeho reakcí na hřišti. Pokaždé, když dáme branku a podíváš se na něj, je to jako by tu byl šest let. To, jak se cítí, když vyhraje zápas, to se mi na něm líbí.

/arsenal.com/