Arseblog – V číslech… Burnley vs. Arsenal

Po delší době jsem se dostal ke statistickému okénku z arseblogu od statistického mága 7amkickoff. Snad máte rádi podobné statistiky stejně jako já. Enjoy.

1 – vítězství Burnley nad Arsenalem od roku 1975 (2-0 v League Cupu, 2008)
0 – o tolik bodů nás Burnley připravilo od roku 2010 (ve všech soutěžích, doma i venku)
3 – zápasy v řadě, ve kterých Arsenal porazil Burnley gólem v prodloužení
2 – zápasy v řadě, ve kterých Arsenal porazil Burlney díky proměněné penaltě Alexisem
17800 – fanoušků Burnley, kteří skandovali „Same old Arsenal always cheating“ [volně přeloženo – ‚Starý dobrý Arsenal vždycky podvádí‘, pozn. překl.] pokaždé, když rozhodčí zapískal jejich faul
17800 – fanoušků Burnley, kteří zatleskali pokaždé, když jejich hlavní skokan Ashley Barnes spadl po jakémkoli kontaktu a dožadoval se volného kopu
17800 – fanoušků Burnley, kteří neviděli jasnou penaltu, která měla být odpískána po zákroku na Bellerina
17800 – fanoušků Burnley, kteří potřebovali vyměnit plenu, když viděli, že zákrok na Ramseyho v poslední minutě nastavení byl odměněn pokutovým kopem


4000 – fanoušků Arsenalu, kteří skandovali celých 90 minut a v zápas ukončili chorálem „One-nil to the Arsenal“
8 – střel Burnley za 90 minut
0 – velké šance (tzv. big chance) Burnley za 90 minut (střela Gudmundssona, která skončila na tyči, se mezi velké šance nepočítá, i když si většina fanoušků myslí, že to velká šance byla)
0,45 – očekávaný počet branek Burnley
0,8 – očekávaný počet branek Burnley, pokud započítáte Gudmundssonovu střelu jako big chance
17 – počet střel Arsenalu
2 – big chances vytvořené Arsenalem (Ramsey po centru Lacazetta a penalta)
1,77 – očekávaný počet branek Arsenalu (penalta se pro výpočet zahrnuje do big chances)
0,97 – očekávaný počet branek Arsenalu (pokud střelu Ramseyho započítáme jako běžnou střelu a nezapočteme penaltu)
2,22 – očekávaný počet branek Arsenalu pokud by byl správně odpískán faul na Bellerina a započtena penalta na Ramseyho
28 – pokusů Burnley odebrat soupeři míč (tackles – pozn. překl)
11 – pokusů Burnley o tackle na polovině Arsenalu
6 – úspěšných tackles Burnley na polovině Arsenalu
21 – pokusů o tackle Arsenalem
2 – pokusů o tackle Arsenalem na polovině Burnley
2 – úspěšných tackles Arsenalu na polovině Burnley
0 – tolikrát byl o míč obrán Alexis (nejméně v sezóně)
2 – odebrané míče Iwobimu a Xhakovi (každému 2)
6 – počet „faulů“ na Ashleyho Barnese, kterým myslím to, že Ashley spadl pokaždé, když cítil nějaký kontakt (opravdový nebo imaginární) proto, že chtěl získat pro svůj tým volný kop, aby mohl vystřelit na branku (nejvíce ze všech hráčů)
2 – počet faulů na Aarona Ramseyho (nejvíce z Arsenalu)
0 – počet faulů na Hectora Bellerina
1 – jasný faul na Hectora ve vápně, který nebyl odpískán
4 – klíčové přihrávky Alexise (nejvíce ze všech)
5 – pokusů projít přes protihráče (tzv. dribble – pozn. překl)
2 – pokusy o dribble, kdy Alexis ztratil míč, díky špatnému doteku s míčem
3 – úspěšné dribbles Kolasinace i Ramseyho (každý, ze 3 pokusů, nejvíce z Arsenalu)
5 – úspěšné dribbles Gudmundssona (ze 7 pokusů, nejvíce ze všech)
2 – úspěšné dribbles Gudmundssona, kterými obešel Ramseyho a Monreala (každého, dohromady tedy 4)
9 – obranné hlavičkové souboje vyhrané Mustafim (ze 14 pokusů, nejvíce ze všech)
56 – procento vyhraných hlavičkových soubojů Arsenalem, který je na to údajně příliš měkký a pro zopakování – stoper Arsenalu, Mustafi, který byl označen za příliš slabého, těmto soubojům v zápase vládl, včetně jednoho zákroku, kdy se úplně sklonil, aby odhlavičkoval míč pryč. Arsenal se rovnal s Burnley v úspěšných tackles 14-12. A třeba takový Ashley Burnes padal k zemi ještě lépe, než padne vychlazené pivko v parném letním dnu po partičce fotbalu.

Pár poznámek ke statistice expected goals (očekávaný počet branek)

Ohledně této statistiky se nedávno rozhořela drobná rozepře a proto bych chtěl pár věcí objasnit. Zaprvé, už se této statistice věnuji bezmála 10 let. Začalo to jednoduše, když jsem si všiml, že Arsenal je velmi nezvyklým týmem v tom, že navzdory velkému počtu střel, jsou jedni z nejhorších v počtu střel z dálky.* Přemýšlel jsem proč a začal sbírat data (jo, tohle dělám). Po nasbírání absurdního množství dat jsem zjistil, že 10 % všech střel končí gólem, ale střely mimo vápno mají poměr pouhé 3 %. Střely z dálky možná vyhrávají cenu pro branku roku (víme své, že Olie – pozn. překl), ale nejsou to příliš dobrou volbou a Wenger, který chtěl, aby tým střílel z nejlepších možných pozic, nabádal svůj tým vždy k trpělivosti.

Nemám přístup k dlouhodobým statistikám Opta a jelikož jsem si veškerá data sháněl sám ručně (a sledováním), neměl jsem opravdu možnost tuto myšlenku dále rozvést. Naštěstí mnoho jiných (a chytřejších) lidí ano. Sledoval nejen to, odkud střela šla, ale také úhel, zda šlo o hlavičku a zda byl před střelcem obránce nebo pouze gólman. Sestavili všechny tyto parametry do „typu střel“ a přiřadili k nim určitou hodnotu v závislosti na to, jak byly tyto střely proměňovány v minulosti.

Když poté sečtete všechny střely (což byl naprosto skvělý nápad, který by mě NIKDY nenapadl) dostanete číslo, které velmi dobře koreluje s počtem vstřelených branek za celou sezónu daným týmem.

Největší stížností na tuto statistiku je na její název, který nevypovídá o celém zápase, a že se používá k překroucení skutečnosti. Všechno jsou to opodstatněné stížnosti.

Očekávaný počet branek (tzv. Expected goals – pozn. překl) je skvělý marketingový slogan, ale statistika ve skutečnosti vypovídá o součtu poměrů střela/gól. Ale co s tím nyní uděláme? Přejmenujeme to? Věřte mi, zkoušel jsem to. Trochu se to teď zaseklo.

Expected goals (xG) nevypovídá o všem – dejte si bacha na statistika, který vám tohle bude tvrdit – v zápase proti Sp*rs, kdy Arsenal skončil zápas s celkovým xG 2,05, ale obě dvě branky dali z prvních dvou střel se součtem xG pouhých 0,55. Potom vyslali pěkných pár střel, díky kterým se Arsenal vyhoupl na celkové xG 2. Takže, (ne úplně) celý příběh je ten, že Arsenal proměnil své první dvě šance a potom měl v podstatě vsítit aspoň jeden další gól, když Alexis dostal dvakrát míč do sóla jeden na jednoho, ale Lloris ho vychytal a zachránil tak Sp*rs od zahanbujícího skóre.

A závěrečná kritika…ano, xG může být použito k překroucení skutečnosti, ale to může KAŽDÁ statistika. Kolik toho dneska naběhal ten hráč? Oh, 14 kilometrů? To musel opravdu „tvrdě makat“ pro tým, že? Ne nezbytně. Ve skutečnosti je naběhaná vzdálenost v podstatě bezvýznamná. Sprinty jsou mnohem podstatnější – obzvlášť sprinty dopředu a dozadu. Ale nikdo takováto data nepublikuje a v novinách se většinou nejvíce starají o to, kolik toho kdo naběhal, jakoby to bylo nějaké smysluplné a užitečné měřítko. Ale není.

Fotbalové statistiky si teprve získávají popularitu a stále se objevuje hromada nových nápadů. Některé jsou na nic, některé neuspějí, ale tak by to mělo být, když se snažíte objektivně něco vysvětlit, poučíte se z chyb a jdete dál. Pamatuju si, když jsem začínal, rozplýval jsem se nad procentem úspěšných přihrávek u Denilsona. Fanoušci ale poukazovali na to, že neustále přihrává pouze do stran a já se musel podívat na to, co vlastně dělám a zamyslet se nad tím. To samé u dribbles, tackles, zda mám obranné statistiky, na kterých vůbec záleží, držení míče, atd. atd.

Zabývat se fotbalovými statistikami je ale vzrušující. Poměr k 90 byl ještě nedávno super populární, ale objevil se nový nápad poměr ku 100, který měří různé výstupy založený na počtu událostí na 100 doteků s míčem. To je skvělý nápad a já se nemůžu dočkat, co z toho nakonec vyleze.

Ještě poslední věc, kterou slýchávám v odpověď na statistiky: „Věřím vlastním očím“. Tohle by se dalo také vyjádřit jako „neprošel očním testem“.  Statistiky sbírají lidské oči. Sledují zápasy a po několik měsících intezivního tréninku jsou schopní označit jakýkoliv jev ze stovky možných statistik, které společnosti jako Opta sbírají. Věřím vašim očím taky, jen jde prostě o to, že je zda několik dalších párů očí, které to dělají profesionálně a používají přitom striktně dané definice, které se (shodují nebo) neshodují s vašimi. Neznamená to, že já mám pravdu a vy ne, jen vidíme věci odlišně.

Mějte se fajn a nenechte si statistikami zkazit náladu.

*V této sezóně je Arsenal celkově třetí v počtu střel mimo vápno: Xhaka má na svědomí většinu z nich a Alexis má neobvyklý ročník, když si připsal většinu střel také právě z území mimo vápno. Tihle dva tak mají společně na kontě 43 střel z celkových 87 od Arsenalu. Takže, zatímco je tato sezóna mírně odlišná, pravdou je, že Wengerův tým nikdy příliš často z velké vzdálenosti nestřílel, což bylo samozřejmě součástí plánu.

Nakonec poznámka překladatele. Díky těm, co došli až sem a rád bych, kdybyste zanechali nějakou zpětnou vazbu. Vím, že moc lidí toto téma asi zajímat nebude, ale nebojte, většinou to není taková slohovka. Zároveň se chci omluvit za případné drobné chybky, hrubky, překlepy…bylo toho trošku moc.

Takže dík a COYG!

/arseblog.com/