Vlastníci Arsenalu Stan a Josh Kroenke trvají na tom, že neprodají žádný podíl v klubu

Daniel Ek, spoluzakladatel a šéf hudební streamovací služby Spotify deklaroval zájem o koupi Arsenalu. Fanoušci vyzvali Stana Kroenkeho, aby jej po neúspěšném projektu se Superligou prodal

Majitelé Arsenalu, rodina Kroenkeových, v průběhu rozhovorů o převzetí švédským miliardářem Danielem Ekem, trvají na tom, že neprodají žádný podíl v klubu Premier League.

Výkonný ředitel společnosti Spotify Daniel Ek kontaktoval tři bývalé hráče z legendárních The Invicibles – Thierryho Henryho, Dennise Bergkampa a Patricka Vieiru, aby mu pomohli klub koupit.

Ale Stan a Josh Kroenke tvrdí, že zůstávají 100% oddáni Arsenalu.

„V posledních dnech jsme zaznamenali mediální spekulace ohledně nabídky na převzetí fotbalového klubu Arsenal.“ Stojí v prohlášení, které zveřejnila společnost Kroenke Sports & Entertainment (KSE).

„Zůstáváme stoprocentně oddáni Arsenalu a neprodáváme žádný podíl v klubu. Nedostali jsme žádnou nabídku a nebudeme se ani žádnou nabídkou zabývat.“

„Naší ambicí zůstává soutěžit o největší trofeje ve fotbale a stále se zaměřujeme na zlepšení konkurenceschopnosti na hřišti, abychom toho dosáhli.“

Prohlášení KSE následuje po dnech spekulací o budoucím vlastnictví klubu poté, co Ek, dlouholetý fanoušek Arsenalu, vstoupil do dění, když tisíce fanoušků Arsenalu protestovaly proti majitelům po krachu Evropské superligy.

Ek také naznačil, že bude otevřen zastoupení fanoušků v představenstvu klubu.

Ek je chápán tak, že to s nabídkou myslí naprosto vážně a má prostředky na to, aby se to stalo. Podle časopisu Forbes má jmění v hodnotě 3,38 miliardy liber (4,7 miliardy eur) a v roce 2017 byl americkým časopisem Billboard vyhlášen nejvlivnější osobou v hudební branži.

Očekává se, že Ek ve středu odpoledne (14:50 SEČ) poprvé promluví o svých plánech na koupi Arsenalu v exkluzivním rozhovoru pro obchodní kanál CNBC.

I když je rozhovor především kvůli čtvrtletním výsledkům Spotify, očekává se, že potvrdí svůj záměr zahájit v nadcházejících dnech jednání s KSE.

Dodatek: Dlouholetý zájemce, nigerijský obchodní magnát a nejbohatší muž Afriky, Aliko Dangote už loni prohlásil, že až dokončí rozdělané projekty, k nimž patří stavba největší ropné rafinerie v Lagosu, uvolní si ruce pro vyjednávání s KSE. Podle The African Report bude rafinerie fungovat v první polovině letošního roku, takže odkup by byl teoreticky možný již letos.

Odhadovaná hodnota klubu Arsenal FC je podle Forbes cca 2,04 miliardy liber.

/skysports.com/

Tags: ,

Komentáře

 1. Brandicpetr (karma: 210) #1

  Ek je chápán tak, že to s nabídkou myslí naprosto vážně a má prostředky na to, aby se to stalo. Podle časopisu Forbes má jmění v hodnotě 3,38 miliardy liber (4,7 miliardy eur) a v roce 2017 byl americkým časopisem Billboard vyhlášen nejvlivnější osobou v hudební branži.

  Nechápu, že si někdo může myslet, že tento člověk je schopen koupit Arsenal.
  Pochybuji, že dá 2/3 svého majetku, který má jen teoreticky. Nemá to cash, má to v hodnotě svého podílu ve Spotify a ostatních projektech.
  Chápu, že to zní zajímavě, ale každý normálně smýšlející člověk ví jaká je to blbost.
  Dankote který ma 4-5 vetší majetek, by teoreticky mohl, ALE ten člověk má podle Forbesu, íplně jiné projekty, zejména v Africe, hodně velký dárce na všemožné blbosti. Bylo by dobré kdyby jeho peníze zůstali v Africe a pomáhal by tam, než aby utrácel v Anglii.

  PS : Usmanov prodal svůj podíl za 700mio. liber CASH.

 2. The_Mac (karma: 288) #1

  Real Madrid v žádném případě neuvažuje o tom, že by prodloužil hostování Marina Ødegaarda v londýnském Arsenalu, nebo dokonce svolil k jeho přestupu. Norského záložníka si v každém případě pro novou sezonu plánuje stáhnout. Důvodem jsou častější zdravotní problémy pilíře zálohy Toniho Kroose i přibývající věk další opory Luky Modriče, přestože chorvatský záložník nedávno prodloužil s Realem kontrakt o další rok. (dailymail.co.uk)

 3. 14titi (karma: 598) #1

  Přijde mi úsměvné, jaké „nadšení“ myšlenka na nového majitele způsobuje a jaký hejt se tady na Kroenkeho jede. Podívejte se kolik peněz se za poslední dva roky nasypalo do mužstva přestože jsme vydělali v Evropě stěží na plat pro Mesuta. Koupil se Pepe, Thomas, Saliba, Tierney, Gabriel. To máme dohromady cca 210 mio EUR za dva přestupáky (neřeším splátky). Za tu dobu jsme nevydělali žádný prodejem. Ty prachy jsou buď z nějakých klubových rezerv nebo z Kroenkeho kapsy. Netvrdím, že Kroenke je pro mě nějaký vzor majitele, který pro klub žije, ale ke sportu má určitě vztah. Navíc je to byznysman z USA a žádný ropný magnát, který si koupí fotbalový klub jako hračku. Já bych taky chtěl z5 Arsenal bojující o titul, ale né za každou cenu. Kdyby náhodou k prodeji došlo (považuji to za nemožné), tak si myslíte že by se toho tolik změnilo? Díky FFP stejně nemůžeme utratit nějakou šílenou sumu za nové hráče. Samozřejmě FFP se dá obcházet, ale osobně nechci, aby se tak Arsenal choval. Raději budu koukat na Arsenal s jeho hodnotami na 6. místě, než umělý klub s logem Arsenalu hrající občas o titul. Navíc nikde nemáte zaručeno, že ten Švéd by byl lepší majitel.

  • jakub (karma: 13298) #1

   Iwobi, Martinez, Bielik, Koscielny ti se prodali, možná ještě někdo další. Máš pravdu, že klub utratil dost peněz bezpochyby ale zčásti to byly peníze které našetřil Wenger a potom peníze od Premier League, sponzorů, i za tu EL nějaké peníze dostaneš, byť to není tolik co za LM. Majitel může každou sezónu investovat nějakou sumu peněz aniž by porušil jakákoli pravidla. Pokud se podíváš, jediný klub v PL kde majitel neinvestoval nic za posledních 10 let, byl Arsenal.
   To je jen jedna část té kritiky Kroenkeho, ta druhá je, že on se opravdu nezajímá, dva roky nebyl na jediném zápase, to je ostuda, teď ta posraná superliga, kdyby se zeptal fanoušků co chtějí oni pro klub, tak by věděl, že chceme hrát každej rok proti těm nejlepším ale proto, že patříme mezi ně a ne proto, že majitel nás tam přihlásí a my momentálně bohužel opravdu nejsme na úrovni kde jsme byli před pěti lety a za ten úpadek může i majitel, ne jen trenéři a hráči.

   • 14titi (karma: 598) #1

    Fakt, že nelítá na zápasy mi nepřijde nijak zdrcující. Navíc se mi zdá že na pár zápasech byl. Vlastní několik sportovních klubů, kdyby měl lítat na jejich zápasy, nedělá nic jiného :-). Ale chápu ten point, co máš na mysli. Nemyslím si, že by za 10 let nic neivnestoval viz. příspěvek pode mnou. Souhlasím, že super liga byl fail. Třeba se jen nechal pobláznit Perézem a vidinou podobně uzavřené ligy, jaké mají v USA.

    • jakub (karma: 13298) #1

     Vlastní několik sportovních klubů ale Arsenal je jeden z největších klubů planety v momentálně nejpopulárnějších sportu světa, myslím že, by aspoň jednou ročně mohl přiletět na zápas a třeba se zeptat lidí v klubu jestli pro ně taky nemůže něco udělat, prostě jednou za dva roky mi nepřijde v pohodě.
     Co se týká investic, SwissRamble každý rok rozebírá účetnictví klubu na twitteru. Tady je tabulka za 2016-2020 https://twitter.com/SwissRamble/status/1387293212935602177 15 000 000 a předtím od roku 2008 do roku 2017 tam byla 0 .
     A já bych si jen přál aby opravdu dělali víc, je mi jedno jestli je majitel ten nebo onen, ale ten klub si zaslouží víc, i ti fanoušci. Já chápu, že nejde vybudovat úspěch přes noc, že to nějaký čas zabere, ale zabere to míň času pokud se majitelé budou starat.

     • 14titi (karma: 598) #1

      Mě nemusíš psát, co je Arsenal zač. V globálu má asi větší jméno, než jiné jeho kluby, ale Kroenke je amík. Arsenal je tradiční Anglický mančaft…věř tomu, že pro Amíka to určitě nebude znamenat víc, než jeho americké mančafty. Navíc se mu z nějakého důvodu přezdívá silent Stan. Prostě se nechce ukazovat. Nepřikládal bych tomu takovou důležitost. Koukl jsem na ta čísla a třeba majitelé Poolu neinvestovali za 5 let o nic víc, než Kroenke. Podle mě chtějí Kroenke pokračovat v nastoleném trendu udržitelného klubu, který si sám na sebe vydělá.

      |
     • jakub (karma: 13298) #1

      OK, silent Stan má taky syna který je taky jedním z majitelů, ten by se třeba ukázat mohl. Je fajn, že jsi se podíval, je to tam za 4 roky, protože letošní rok ještě nebyl zveřejněn, tady máš pár let zpět, jde tam trošku víc vidět City https://twitter.com/afcjxmes/status/1272819992191545344 , ze stejného zdroje. Taky si myslím, že chtějí pokračovat v nastoleném trendu udržitelného klubu, jen si myslím, že zrovna teď by se jejich pomoc hodila, kádr potřebuje přestavbu a finanční situace v celém fotbale nebude zrovna jednoduchá.
      A oni potřebují si nějak udobřit fanoušky, to co chtěli udělat se super ligou, bylo hrozný zlo. I když UEFA a FIFA jsou taky zlo.

      |
  • LoyalArsenalFan (karma: 910) #1

   Chelsea se ale nemotá kolem desátého místa v tabulce a je v semifinále LM, po včerejšku možná i ve finále LM.. takže jen na tomhle vydělají celkem balík.. a teď reálně – když bychom se do LM díky EL dostali my, skutečně jsme na takové úrovni, abychom došli do semifinále LM, resp. byli reálně ve hře o finále LM?

   Ono to totiž zkrátka není jen o tom, kdo toho kolik utratí..

    • mc1897 (karma: 175) #1

     Dajme teraz bokom COVID, tam idu financie do kytek.
     Ale za normalnej doby sa to bezne robi tak, ze si Kroenke’s nevyberu dividendy zo zisku ale nechaju ich vo firme na investicie. Cize ak AFC urobi zisk, ako napr. v 2018 vo vyske 70M, tak majitel necha peniaze vo firme na investicie.
     Cize teoreticky Pepe isiel v 2019 zo zisku 2018. Technicky to nie su dotacie zvonka. Len je umoznene pouzit peniaze ktore klub zarobil.
     Nedavno tu bol post od jakuba alebo gunner_pava(?) ze Kroenkeovci nedali tusim za 2007 – 2020(?) svoje peniaze zvonka ani 1 libru. Cista nula cela nula.

     • 14titi (karma: 598) #1

      Jasně, ale nevyplacení divident je přeci také investice majitele. Pro mě není podstatné, jestli je to nevyplacení dividend (zisku majitele akcií) nebo investice z venku. Peníze zůstaly v klubu a kdyby Kroenke chtěl, mohl si je vybrat, protože to jsou jeho peníze.

      |
     • mc1897 (karma: 175) #1

      Ciastocne suhlasim a ciastocne nie.
      Suhlasim preto, lebo si ich mohli urcite vybrat. Nechcel by som sice vidiet tie demonstrabie keby to vyslo najavo, ale mohli to urobit.
      A uplne nesuhlasim preto lebo je to hlavne otazka planovania. Keby bol financny plan na 2018 miesto profit 70M povedzme profit 20M, mohli sa tie Arsenalom zarobene 50M (ziadne z Ameriky) pouzit ja neviem na dobre AM-ko. A vtedy by si netvrdil ze niekto z Ameriky dal 50M na hraca. Arsenal si nanho zarobil, a este urobil aj zisk podla planu. Kroenke mu iba dovolil managementu zainvestovat vlastne peniaze do jeho majetku.
      BTW minuly rok, ked ohlasovali vysledok hospodarenia za 2019 zaznelo ze AFC bol v 2019 prvy raz vo financnej strate za 18 rokov…. Napriek stavbe stadiona. Rozhodne mame „narezervovane“ na slusne velke investicie do kadra.

      |
    • bflmpsvz (karma: 3399) #1

     Promiň, ale tvé povědomí o hospodaření klubu je tristní (což se ti tady mc i Jakub snaží vysvětlit). Ty rakety za Pepého, Torreiru, Salibu a jiné šly povětšinou přes splátky. Kroenke zčásti restrukturoval dluh Arsenalu (čímž ale dluh zůstal, jen se rozložil do delšího období – žádná investice).

     Kroenke poprvé od svého vlastnictví něco pustil na koupi Parteyho (ale kolik to bylo, jestli to skutečně zainvestoval, nebo to zase bylo jen formou půjčky, kterou mu bude Arsenal vracet, těžko říct – žádný jasný důkaz pro to není. Když se bude dařit, stejně si to vybere zpět na dividendách).

     Rozhodně si tady nepřeju žádného ropného mafoše nebo šejka, ale zase bych ze Stana nedělal dobromila. Do klubu neinvestuje (nejméně z celé PL, tady se nebavíme o Chelsea nebo City), o zápasy se nezajímá, zdůrazňovanou identitu a hodnoty klubu zcela popřel Superligou (ale nemám pocit, že by i předtím hodnoty klubu nějak strážil nebo jim vůbec rozuměl, jsou to jen floskule).

     Četl jsem si poslední výroční zprávu a pořád jsme v porovnání s ostatními týmy vzhledem ke covidu ještě v docela zdravé kondici, ale za to nemůže nikdo jiný než Wenger (a ano, právě jeho úspory Raúl zčásti rozfrcal).

     Ještě k tomu Stanovi – do klubu nevložil až do minulého přestupáku ani penny (a možná ji nevložil ani dosud), přitom poté, co v klubu dosáhl 100 % držení akcií, snažil se hned první rok vyplatit dividendy (podíl ze zisku). Kdyby tehdy AST (fanouškovský trust) nezareagoval hystericky, tak i když by v tabulce investic svítila nula, reálně by Kroenke Arsenal ještě stáhl o prachy. To bylo v situaci, kdy už jsme byli mimo LM, takže netřeba zdůrazňovat, že všechny prostředky (které sám klub vygeneruje) se hodily.

     • 14titi (karma: 598) #1

      O financování jsem se nidky nezajímal, ale fakticky si potvrdil to co píšu, že v posledních přestupových obdobích, pustili amíci chlup. Já taky nedělám z Kroenkeho dobromila, ale jen žasnu nad tím, jak se tady najednou našel „hlavní viník“ současné situace, ve které se klub nachází. Píšeš, že za zdravou situaci může AW…no souhlasím, že on se snažil budovat udržitelný klub, ale pokud máme zdravé finance, znamená to přece že i Kroenke neposlal klub do dluhů nebo ho nevytuneloval. Celej point mýho postu tady spočíval v tom, že Kroenke určitě není takový zlo, jako je prezentován. Je to 100% byznysmen a klub koupil, aby na něm vydělal. Furt je mi to ale sympatičtější majitel, než šejk nebo ropnej baron. Samozřejmě že by se našel určitě lepší majitel. Ideálně někdo se vztahem k fotbalu a vášní pro Arsenal, ale to bychom se dozvěděli až po koupi. Superliga byl velkej fail, ale těžko říct s jakými informacemi Kroenke pracoval. Mohla to být čirá ziskuchtivost nebo i sportovní aspekt (Arsenal mezi smetánkou) nebo čistě chytili šanci za pačesy tj. vznikne liga a pokud odmítnete, nebudete v ní. O té poslední variantě mám pochyby, protože Kroenke měl být snad po Perézovi druhým nejvýše postaveným v boardu SL.

      |
     • bflmpsvz (karma: 3399) #1

      To je teda dost selektivní vnímání mého sdělení.

      „fakticky jsi potvrdil to, co píšu, že v posledních přestupových obdobích amíci pustili chlup“ – psal jsem, že možná pustili pouze a jen jedinkrát u Parteyho (a i tam je to sporné – kolik, za jakých podmínek a jestli vůbec, protože to Josh jednou tajemně naznačil, že museli udělat „nějaké operace“ – tehdy se toho chytli nějací novináři, že to zatáhli Kroenke, ale později se zdroje různily – že buď jen část, nebo to byla spíše něco jako půjčka, tzn. nic vlastního.) Takže slovo „fakticky“ je v tomto kontextu dost ošemetné. Taky původní příspěvek byl : Podívejte, kolik se nasypalo do mužstva. V kontextu obrany Kroenke to vypadá, jako by mu to bylo dáváno k plusu, ale on má při tom na tom relativně malý podíl, pokud nějaký. (Velký podíl má na tom třeba Raúl, veksklák, který na chvíli ovládl náš klub, rozfofroval úspory + zadlužil klub na několik let. Tak přece jen ty Stanovy konzultace k něčemu byly viz dále).

      Naopak píšu, že se snažil z klubu vytáhnout peníze skrze dividendy – jasně, má na ně právo, pokud klub vykazuje zisk, ale vzhledem k tomu, že klub má self-sustaining model a není na tom dobře (a ani tehdy výsledkově nebyl) – vyplácet si dividendy je tak trochu řezání vlastní větve, ale ok. Já to píšu v kontextu, kdy ty jsi psal, že Kroenke musel nasypat do klubu hromadu peněz – tak že naopak, že navíc chtěl vytáhnout.
      (Ano, na dividendy má právo a dá se to vnímat jako vlastně investice, ale nemám pocit, že bys to takto myslel od začátku. Navíc v kontextu fungování britského fotbalu to je spíše joke.). Kromě toho si Kroenke každoročně vyplácel „consulting fee“ – ve výši 3m liber (v roce 2016 poprvé vynechal po kritice fanoušků, ale jestli se nepřeměnila do něčeho jiného nelze úplně poznat – od 2018 vlastní 100 % akcií klubu a tak mnoho finančních operací už není pod dozorem). Všechny tyto detaily teda ve mně vzbuzují vše, jen ne důvěru.

      Taky píšeš o tom, že Kroenke obhajuje hodnoty klubu, ale přikývnutí Superlize je teda úplnou antitezí těchto hodnot. Vlastně by mě zajímalo, v čem ty hodnoty Kroenke dodržuje? Nepřeplácíme na trhu. Pepé za 80M, Saliba za 30M, really? Snažíme se minimálně jednat s agenty. Raúl i Edu s blízkými vztahy na agenty – některými dáme obrovskou pálku (za kterou musel Raúl odejít). Skauting mladíků a akademie = rozbili jsme síť skautů, jedeme už jen přes data nebo agenty. To, že máme ESR, Saku a jiné je důsledek setrvačnosti z vedení Wengerem. Zároveň jsou mladíci ekonomicky rentabilní. Zábavný, útočný fotbal = Emery? Rodinný klub = pozmrdění kapitána (Kosse), podivné leaky informací z klubu (oproti tichu za Wengera, jako by někdo dělal politiku – dával jsem to vždy za vinu Raúlovi).

      Za tyhle věci může samozřejmě Kroenke jen zčásti, ale vedou taky k němu – špatným managementem, nerozumí fotbalu a především nemá potřebu úspěchu.

      Je velmi konzervativní, ví, že koupil dobrou značku, ví, že fotbal bude jen růst a že Arsenal má stále kupu talentů – on vlastně přišel jen brát. Není to budovatel klubu, on jej koupil a +- udržuje tak, aby mu rostla hodnota majetku a ideálně mohl na klubu rýžovat (Superliga by byla splněním vlhkého snu). Mohlo by být hůř? Ano, také píšu, že nechci šejky, ale to nic nemění na tom, že Kroenke je velmi špatný majitel.

      |
 4. Kozlik89 (karma: 2795) #1

  Jsem na ty jejich letní investice zvědavý, myslím že se vše bude odvíjet od toho jestli postoupime do LM, protože pokud ne tak za prvé nebude potřeba tak široký kádr, a ani nebude tolik peněz.
  Každopádně příchody, top záložník, (odegaard bude asi pasé), top pravy bek, místo bellerina) levý bek, (backup za Tierneho) a dle mého i stoper. A navíc pokud se nebude prodluzovat smlouva Lacazetovi tak i hrot. To je strašný množství hráčů, a je úplně jasné že se to nedá za jeden prestupak spáchat.
  Odchody: bellerin, kolasinac, Luiz, (ja bych se nejradsi zbavil i Holdinga)
  Jeden z dvojice willock/AMN, Torreira/Guzi,
  Nketiah a willian.

  Tohle je moc hráčů i na FMko ?… Sem fakt zvědavý jak se s tím vedení popasuje protože hráčů máme strašně moc, ale 90% jsou to průměrný až podprůměrný hráči.

 5. killerhammer (karma: 4475) #1

  Absolútne súhlasím, že Kroenke je zlý majiteľ.
  To, že nechodí na zápasy, to je úplne fuk.
  Dôležité je len, aké robí rozhodnutia v klube finančné a manažérske.
  Ak by som aj prižmúril oko nad jeho finančnými rozhodnutiami, a teda že do klubu nedal ani dolár (na Parteya asi možno prispel koncom minulého roka – hovoril vtedy Arteta – ešte nevidno vo finančných stats), lebo sa „akože“ snaží o samo-udržateľný model (FFP, sľub pôvodným majiteľom atď), to by bolo ešte akotak OK.
  Ale jeho manažérske rozhodnutia sú zúfalé !
  Hento všetko: Gazidis, Sanllehi – podvody, rozhádaný klub (odchody Wenger, Mislintat), rozdrbaný scouting a milión ďalších vecí, to všetko ide kompletne na triko Kroenkovcom.
  Oni mali jediné štastie, že Wenger držal klub na vysokej športovej úrovni za akýchkoľvek (zlých) podmienok.
  Ale na konci ako narástla konkurencia a Wenger už nedokázal konkurovať, tak Kroenkovci absolútne nedokázali zreorganizvať klub a nájsť správnych ľudí do menežmentu klubu.
  Riadenie firmy je len o rozhodnutiach, ak robíš správne rozhodnutia, spájaš sa so správnymi a talentovanými ľudmi, tvoja firma prosperuje.
  Ak to robíš zle, skrachuješ.
  Som presvedčený, že sme na tejto negatívnej trajektórii a neverím, že to partia okolo Edu-a a Artetu dokáže otočiť.
  Už to ako zmenili organizačný model Arsenalu, kde po odchode Wengera tvrdili, že musia prebudovať klub aby nestál na jednom človeku a tréner sa dal ľahko vymienať, dnes sú opäť v stave, že to celé stavajú okolo Artetu (silná menežérska zmluva).
  Podľa mňa proste netušia, čo majú robiť a točia sa v bludnom kruhu.
  Teraz je proste taký stav, nech je Arteta akokoľvek sympatický, ak nezvládne pozdvihnúť klub už najbližší rok – max dva, tak sme v prdeli.

 6. 14titi (karma: 598) #1

  To bflmpsvz: reakce na koment výše. Máš pravdu, že jsme se jen částečně shodli na tom, že v posledních 2 přestupácích investoval Kroenke vlastní zdroje, každopádně přišel vytipovaný hráč za 50 mega. Nevím kdy si chtěl podle tebe Kroenke nechat vyplatit dividendy, ale na BBC jsem v rychlosti vyčetl, že se to dělo 10-15 let zpět, kdy měli v klubu podíl Usmanov a Moshiri. Samozřejmě jako 100% vlastníkovi mu do toho nemůže teď nikdo kecat a Kroenke bude jednat jen podle svýho uvážení. Kroenke je 100% majitelem od roku 2018 a od té doby jsou jeho zisky z klubu vázány na úspěchy klubu. Jako správný byznysman by se měl chovat tak, aby byl klub v co největším zisku. Znamená to pravidelnou kvalifikaci v CHL. Věřím tomu, že Kroenke oplývá dostatkem ješitnosti, aby si přál Arsenal na prvním místě. Nevěřím tomu, že by si koupil úspěšný klub a nechal ho svému osudu, spokojil se s 10. místem. Dál píšeš o konkrétních lidech v klubu. Do jaké míry si myslíš, že to je Kroenkeho vina? Při takovém počtu zaměstnanců, jaké Kroenke v těch svých 6 klubech má, nemůže ovlivňovat personální obsazení různých divizí. Samozřejmě tomu nemůže rozumět a proto nechává rozhodnutí na svých podřízených v klubu, kterým věří. Taky mě mrzí odchod Myslintata a zúžení skautingu, ale nejsme jediný klub, který to tak udělal. Třeba se do budoucna ukáže, že to byl správný krok. Píšeš o nákupech za horentní sumy viz. 80 a 30 mio. Trh se změnil a AW sám musel na tu hru přistoupit viz. Sanchez, Auba. Navíc nákup Pepeho byl částečně vynucený tlakem fans na „big spending“. Samozřejmě i zde na gunners fanoušci volalali po utrácení. To, že Pepe se ukazuje jako špatná investice za 80 mega, je druhá věc.

  • bflmpsvz (karma: 3399) #1

   No, asi investoval v jednom přestupáku, a to konkrétně za Parteyho, ač nevíme přesně, za jakých podmínek (kolik – Arsenal měl okolo 30 mega rozpočet, takže je možné, že doplatili jen ten zbytek, a jestli mu to Arsenal nebude vracet, tudíž by to byla půjčka).

   Ad dividendy – moje chyba. Sloučil jsem tu consulting fee s dividendy (různé internetové zdroje to totiž taky označují za dividendy – těch článků je hromada, vč. ESPN, Guardian, BBC). Tahal jsem to z paměti. Takže jinak – touto fee obcházel vyplácení dividend (jakože si je „nevyplatil“, ale vyplatil). Tohle beru zpět. (Ale argument, že chtěl naopak peníze z klubu vytáhnout a nyní ani nemusíme vědět, kdy tak bude činit, zůstává platný).

   Samozřejmě, že si Kroenke nepřeje, aby se klub plácal okolo 10. místa, ale když se bude plácat kolem EL/LM, to by mu mohlo stačit – protože finančně konkurovat Chelsea nebo City přináší asi vysoké riziko, že se mu finanční investice nevrátí. Tohle je taková typická konzervativní strategie. Teď asi bude nucen zainvestovat, protože desáté místo je pro něj dlouhodobě samozřejmě špatné, ale za celou dobu vlastnění jsem to, že „usiluje o nejvyšší cíle“ nikdy neviděl, vždy to jen řekl v prohlášení.

   „Dál píšeš o konkrétních lidech v klubu. Do jaké míry si myslíš, že to je Kroenkeho vina?“ –
   vždyť to tam přímo píšu 😀 Píšu doslova: „Za tyhle věci může samozřejmě Kroenke jen zčásti, ale vedou taky k němu – špatným managementem, nerozumí fotbalu a především nemá potřebu úspěchu.“

   On mohl tlačit, aby AWeho odvolali, když stagnoval, dřív, respektive mu neprodloužit smlouvu, a nikoliv jej odvolat v průběhu přestavby kádru, navíc v situaci, kdy nebyl vůbec, ale vůbec vypracován žádný únosný plán transformace, potom Gazidis udělal rošambo, aby klub nakrátko ovládl vekslák, který Barce pomohl k dluhům a figuroval v zákulisních hrách, které znamenaly soud (a odsouzení, pro jeho spolupracovníka). Tady se nebavíme o tom, že by Kroenke nedohlídl na umyté hajzly, samozřejmě, že neuhlídá uklízečku, ale tady šlo o nejvyšší management – pod koho jiného pak spadá nejvyšší management, kdo přímo podléhá nejvyššímu managementu (Stan je v boardu od 2008, Josh od 2013…)? Všechno to jde na vrub toho, že se Kroenke projevil opakovaně (podobně jako se SL) jako manažerský diletant – nikoliv, že by jím nutně byl obecně, ale protože fotbalu nerozumí a nezajímá se o něj, vybral špatné lidi, nedokázal nastavit smysluplnou vizi a tento přístup logicky na čas ochromil strukturu. Jde to k němu nepřímo (znova, to už obsahuje původní příspěvek), ale v posledku je za to odpovědný on.

   Nakonec relativizuješ ty moje odpovědi – ok, já to vůbec nerozporuju, právě naopak. Jenom to jde zase úplně mimo merit toho příspěvku. Tohle všechno bylo v kontextu, kdy tys v prvním příspěvku psal

   „Raději budu koukat na Arsenal s jeho hodnotami na 6. místě“

   tak píšu, co teda jsou ty hodnoty, a jak je Stan ochraňuje? Proto jsem psal, co mohlo být považované za hodnoty, ale teď už to není (tou relativizací vlastně jen potvrzuješ můj argument). Takže jediné, co zbylo, je self-sustaining model, ve kterém majitel do klubu neinvestuje. To je, co „zbylo“. Pro mě to teda je zásadní redukce.

   • 14titi (karma: 598) #1

    Ok, víceméně všechno jsme si už vyjasnili. Hodnotami klubu rozumím udržitelnost, výchova mládeže a řekněme rozumné investice. Teď jsem si samozřejmě naběhl, protože těch nerozumných investic včetně drahých smluv bylo v poslední době fakt dost. Do určité míry je to reakce na agresivní počínání konkurence a pokřivený trh. Každopádně ani jeden si nepřejeme šejka, který bude sypat petrodolary do týmu 5 let a až ho to přestane bavit, klub prodá. Už se budu taky jen opakovat, ale Kroenke pro mě není ideál, ale furt lepší než Usmanov nebo ten afričan. Nakonec souhlasím s tím, že teď v létě bude Kroenke určitě nucený investovat a v září můžeme v debatě pokračovat :-).

    • bflmpsvz (karma: 3399) #1

     Ok. Hele asi rok zpátky (i když možná to jsou dva, tři, co já vím, temporalita 😀 ) jsem tady psal něco podobného jako ty (asi to budou ty tři roky, asi když se dostal na 100 % akcií). Že by mohlo být daleko hůř (to může vždy), a že jsem rád, že nás nemá ropobaron a že Silent Stan aspoň drží model naší identity. Jenže za ty dva roky se děly věci a dlouhodobé souvislosti prostě padají na jeho manažerskou hlavu (padaly i předtím, ale to jsem nebyl tak kritický a taky se některé vyjevily až trochu se zpožděním) a o „identitě“ našeho klubu jsem ztratil většinu iluzí. Pořád nechci ropobaronu, stále si myslím, že by určitě mohlo být hůř, ale to mi k radosti nestačí.

 7. Gunner_Pav (karma: 10546) #1

  Kroenke a KSE opravdu neni majitel, ktery by nas v nejblizsi dobe posunul nekam dopredu. Upadek pod nimi trva celou dobu a ted se to jen zhorsuje a akceleruje. Dokud mel nejakou moc AW, tak aspon drzel hodnoty klubu a i ten upadek drzel v rozumnych mezich. Nastupem Raula jsme bohuzel opustili i tyto hodnoty a zatim to nevypada na navrat k nim.
  Obecne si myslim , ze Kroenke zatim prodej uplne nezvazuje. Asi jine by to mohlo byt v lete, pokud by se nam vubec nepodarilo dostat do Evropy a tim by bylo jasne, ze i dalsi rok bude financne na prijmove strance dost hubeny. Specialne kdyby se pak ukazalo, ze do PL vstoupi dalsi bohati investori a konkurence tak bude jeste vetsi.
  I tak by ale pak asi musela pristat na stole nabidka, ktera by byla neodolatelna a nejsem si jist, ze Ek ma tolik financi, aby ji udelal. Realne samozrejme muze vytvorit konsorcium investoru, ktere by nalakal prave na nektere tvare z ery Invincibles, ale to nebude tak lehke, jak to vypada.
  Osobne by se mi hodne libilo, kdyby do pripadneho modelu konsorcia byl vtazen i AST a byla tam moznost, napr pro cleny, koupit si podil a podilet se tak na transakci a nasledne i na rizeni klubu. To by opravdu mohlo vratit Arsenal k jeho hodnotam.
  Pokud by to byla cista vymena jednoho miliardare za druheho, tak to pomoc muze, ale nutne nemusi. Na druhou stranu o moc hur, nez u KSE, na tom byt nemuzeme. To snad jedine kdyby nas koupil nekdo s profilem Usmanova, nebo CInani

  • 14titi (karma: 598) #1

   Poslední „odstavec“ podepisuji. Výměna 100% vlastníka za jiného miliardáře nemusí nutně vést k lepšímu. Historie zná spoustu případů, kdy ambiciózní majitel sliboval hory doly a dopadlo to katastrofálně. S KSE máme jakoustakous jistotu, že nezkrachujeme. Nápad konsorcia investorů s účastí AST zní skvěle, ale obávám se že více než nereálně.

   • Gunner_Pav (karma: 10546) #1

    Ono se staci podivat do minulosti, napr na vyjadrovani Mika Ashelyho pred nakupem Newcastlu. Ostatne pokud bych koukal pouze na vyjadrovani v mediich, tak KSE taky porad rika, jak jsme pro ne duleziti, ale skutek, utek.
    Myslenka s AST je na prvni pohled nerealna, s tim souhlasim. Na druhy pohled to ale muze byt pomerne zajimavy jazycek na vahach. Predstavme si situaci, ze napr Ek ma opravdu konsorcium investoru, podporu nekterych legendarnich hracu, ale KSE se porad nechce bavit. Pokud by v tu chvili dokazal Ek nabidnout neco zajimaveho AST, jednak by z toho mohl ziskat dalsi solidni hotovost, ale predevsim by mohl vytvorit opravdu extremni tlak na KSE. Je to samozrejme cista spekulace, ale jako zpusob natlaku by mi to prislo celkem zajimave

 8. mc1897 (karma: 175) #1

  Ale zaujimalo by ma cim sa pre vas odlisuje Kroenke, co ja viem od Dangnoteho, ktory je tiez biznisman.
  Kroenke zbohatol tym ze si v 1974 zobral za zenu dedicku Walmartu a nie svojou samostatnou vizionarskou cinnostou. Vsetky jeho biznis uspechy prisli az potom. U nas to volame zlatokopko, podla vzoru Michal „Cibulka“ Navara.
  Dangnote je tiez biznisman ktory sa dobre narodil. Tak ako sejkovia.
  Ale D. Ek je clovek ktory vybudoval firmu z nuly.
  Vidim medzi tymito velky rozdiel.

  • Gunner_Pav (karma: 10546) #1

   Ohledne Dangnoteho si troufnu nesouhlasit. On se sice narodil do solidne bohate rodiny, ale svuj business si vybudoval sam a separatne. Pokud si dobre pamatuju, kdyz jsem cetl jeho profil, zacal nejakou malou pujckou od nekoho z rodiny a pak budoval soucasny business sam. Od Kroenkeho ma tedy preci jen dost jiny zivotni pribeh.
   Na druhou stranu, jak pisu vyse, prechod od jednoho miliardare ke druhemu nemusi byt nutne velkou vyhrou. Pro mne je klicovy problem KSE, ze se moc nestaraji, moc nerozumi tomu jak fotbal v UK funguje a nejsou nas schopni nikam posouvat. Navic ani nejsou schopni vybrat spravne lidi. Staci se podivat na Gazidise, nebo a Raula. Proto by zmena i pri zachovani modelu jednoho vlastnika, mohla byt spise pozitivni

   • mc1897 (karma: 175) #1

    O Dangnotem som take detaily nevedel, potom Ok.
    Ludia co nieco vybudovali (Ek, a ok teda Dangnote) su pre mna ovela viac ako ludia co nieco zdedili alebo sa k niecomu prizenili.
    Lebo ako majitel musis pristupit k budovaniu klubu bud:
    1/ budes sa tomu aktivne venovat a postupne budovat klub do stavu ked je schopny sam fungovat ako dobre namazany stroj – taky ten self sustaining model ktory stale spomanaju. Ale to musis vybudovat, to nejde povedat a deklarovat.
    2/ musis tam dat do vedenia velmi schopnych ludi ktorym veris a budu robit to co pisem v 1/
    KSE sa to aspon na uroven sefa nepodarilo na 3x (Gazidis, Sanllehi, Vinai).
    Cize zaver: ja Ek a Kroenkeho rozhodne nepovazujem za rovnako schopnych majitelov.

    • Gunner_Pav (karma: 10546) #1

     Ono se to KSE nepodarilo predevsim prave proto, ze zanedbavaji tu prvni cast, tj aktvini venovani se klubu. Driv to u nas vse nejak pytlikoval AW, ale po jeho odchodu uz celkove vedeni klubu postrada nekoho, kdo by aspon trochu drzel klub nad vodou. Tebou tri zminovani jsou jeden horsi nez druhy.
     Obecne souhlasim, ze nekdo, kdo neco vybuduje, ma vetsi sanci byt lepsi vlastnik nez nekdo, komu majetek a tim i vlastnictvi spadne do klina. Nemusi to tak byt vzdy, ale je to oslidni pravdepodobnost, ze to tak bude.
     u Eka je samozrejme otazkou, jak by se s necim takovym popasoval. Preci jen vybudovat digitalni startup (i takovy, ktery doroste do velikosti Spotify) je uplne jina disciplina nez prevzit klub s tradici skoro 150 let a velkou zakladnou fanousku. Na druhou stranu specialne u nej by to asi horsi nez u KSE opravdu byt nemohlo

     • mc1897 (karma: 175) #1

      Som zvedavy kde to skonci…
      🙂
      Za tyzden to nevyklikas a kedze neverim ze hackol Db, tak to bude nejaky robot. Som rad ze niekomu stojim za taku namahu.

      |
     • mc1897 (karma: 175) #1

      Na takyto postarsi web (bez urazky) napisem skript do minulych diskusii aj ja….
      Dokonca som uz nieco podobne pisal, samozrejme nie na nas web, a naopak – pozitivne orientovane. Stahoval som si mass data o mladeznickom fotbale 🙂

      |
    • bflmpsvz (karma: 3399) #1

     Nemůže to být „lag“ systému? Představa, že by ti někdo chtěl minuska cíleně sundat mi připadá absurdní (ale zase dějí se i větší absurdity).

     EDIT: Ok, četl jsem níže – s technikou si příliš netykám (vyjma té natáčecí), resp. PC nikdy nebyl můj zájem, takže jsem nevěděl, že je jednoduché napsat takový skript. Ta otázka ale stejně zůstává – proč by to někdo dělal?

     Jinak jsem pro, aby se + a – zrušily. Zbytečně to kazí diskusi (proč by měl každý hned vědět „nakolik je hodnocen“? Tenhle korektivní rozměr diskusí mi přijde mimo.

     Když chci diskutovat, napíšu to, když ne – jaký má smysl dávat najevo plus či minus, když se ani neznáme, nikam nevede? Improvizovaný plebiscit u všeho je všudypřítomná pičovina (pod diskusemi, lajky na fb, instagramu, youtube – i když tam všude to je pochopitelné z obchodního hlediska, ale proč probůh tady?).

     • Avp (karma: 2526) #1

      Neni to poprve a ne naposledy…staci par fake id a nakllikas to v par prohlizecich i bez skriptu. Vylepseni prichazi, ale mohlo by jich byt vice. Porad je to obyc WP system s moduly, ktere by ten web zase posunuly dal.

      |

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.