Wenger: 4-3-3

Nedávno jsem psal článek o našem novém rozestavení a tady máte názory Wengera a Songa.

 

Se vstupem do nové sezony se toho v Arsenalu mnoho změnilo. Tým Arséne Wengera neustále prochází vývojem. Po vzoru Barcelony začal hrát Arsenal v rozestavení 4-3-3. Důvodů ke změně může být mnoho.

 

Manažer Gunners vyslovil své potěšení nad startem jeho týmu do nové sezony Premiership. Arsenal vstřelil 10 gólů ve dvou utkáních. Kanonýři jsou současně na třetím místě, ale mají oproti Sp*rs a Chelsea o zápas k dobru.

 

Wenger řekl, že nová formace 4-3-3 pomohla zlepšit útočný potenciál jeho hráčů. Jelikož jsou jeho křídelníci zranění (Walcott, Nasri, Rosický), pak nedává smysl hrát systém 4-4-2, a hraní na tři útočníky a tři záložníky se zdá jako rozumná volba.

 

Nejedná se ale o žádné konečné řešení a Wenger dodává, že se může vrátit zpět k 4-4-2 pokud to bude nezbytné. Wenger vysvětlil, že nový systém má mnoho výhod a dovoluje jeho hráčům presovat vysoko na polovině soupeře a vytvořit tak větší tlak na soupeře.

 

Hráli jsme 4-3-3 systém již v úvodu sezony a je zde mnoho výhod. Ale není to definitivní řešení – můžu ho v nějakých zápasech změnit zpět na 4-4-2. Na začátku sezony jsem chtěl hrát hodně vysunutě, být větší hrozbou na soupeřově půlce hned od úvodu zápasu. Rádi tak hrajeme, jelikož jsme útočný tým a tento systém nám dává možnost ukázat náš charakter.“


Nový systém ovlivnil i gólové povinnosti, kdy dávají góly spíše záložníci než útočníci s vyjímkou Eduarda. Tento problém však Wengerovi vrásky na čele nedělá a objasňuje situaci tím, že se role prohodily. Útočníci připravují šance pro záložníky.

 

„V tuto chvíli útočníci spíše akce připravují, ale jak znám Eduarda a Robina tak brzy skórují, takže v tuto chvíli jsem velice potěšen, když nestřílí góly tito útočníci, tak je stejně střílí někdo jiný.“


Záložník Alex Song je dalším hráčem, kterému sedí hra v 4-3-3 formaci. Song byl ustanoven jako první defenzivní štít v útočně laděné hře zálohy Arsenalu. Ale dobrý start není jen výsledkem zavedení nového rozestavení. Znovu se objevila odhodlanost hráčů bránit jako celek a získat zpátky míč, který je v držení soupeře.

 

Song řekl: „Když jsme měli hrát první zápas, tak za námi přišel Boss a nakázal nám hrát v této formaci. V zápasech proti Evertonu a Celticu byli všichni velice spokojeni, jelikož se nám dařilo – přihrávali jsme si přesně tak, jak jsou lidé u Arsenalu zvyklí, ale když jsme o něj přišli, tak jste mohli vidět, že se všichni velice rychle vraceli. V tomto ohledu jsme se velice zlepšili – možná jsme tak nečinili minulou sezonu, ale v těchto dvou zápasech jsem viděl, jak se všichni hrát a získat balon a vytvářeli velký tlak.


Cítíme se velmi dobře, jelikož hrajeme skvěle a ještě se má vrátit Theo a samozřejmě Tomáš. Máme silnou sestavu a tento rok je pro všechny velice důležitý. Jako defenzivní záložník umožňuji Cescovi a Denimu více útočit. Zůstávam zatažený, abych mohl zastavit protiútoky a kazit souhru protihráčů. Ale bylo zřejmé, že i útočící hráči se po ztrátě balonu ihned vracejí na pomoc. Rád hraji svůj post a budu se snažit co nejvíce pomoci týmu, pomoci útočícím hráčům, aby mohli v klidu dělat svoji práci.“

 


/Arsenal-Mania/