AW: Ohromné utrácení nebude mít dlouhé trvání

Nový trend velkých klubů, utrácet za některé hráče horentní sumy, se podle Arséne Wengera dlouho na slunci neohřeje.

Už přes rok se ve fotbalovém světe objevují částky, při kterých se nám, pouhým smrtelníkům, zatočí hlava. A podle AW se kluby, které těmito sumami nedisponují, automaticky dostávají z boje.

Francouz už několikrát vyzdvihl schopnost Arsenalu být soběstačným klubem, který není na ničem závislý. A ono začleňování mladíků do našeho týmů, hraje v této soběstačnosti velmi velkou roli. Wenger taky popřel, že svým názorem chtěl nějak rýpnout do Manchesteru City, jehož finanční „situace“ je nám všem dobře známa. Ale není to pouze tento zmiňovaný klub. Jakýkoliv klub s dobře zajištěným majitelem má tu schopnost převrátit svět peněz, které se točí kolem fotbalu, naruby

„Pokud bude situace taková, jaká je dnes, po delší dobu, tak fotbal dlouho nepřežije. Nemůžete mít svět, kde někdo nabídne vysoký obnos peněz a druhá strana nabídne dvakrát tolik.

Někdo s neomezenými zdroji si může uzmout celý svět. Toto ovšem není reklama na postoj anti-Man City. Ale položme si otázku. Může náš svět takhle pokračovat? Na lidi, kteří se takovýchto finančních soubojů neučástní, dopadne tlak inflace.“

Dokonce i Arsenal, který je dobře znám pro svůj specifický styl výchovy hráčů, je nucen přivést každé přestupové období jedno velké jméno. V současné době je to kauza „Arshavin“

„Musím věřit současnému kádru. Pracoval jsem dlouhou dobu, abych je dostal tam, kde nyní jsou. Všichni jsou mladí a hlavní cíl je nechát je hrát pospolu.

S mladými hráči to opravdu umíme. Nemyslím si, že v Evropě je nějaký klub, který by nám mohl v tomto ohledu konkurovat. Ovšem první věc co musíme udělat, je nechat hráče vyspět.

Fotbalové kluby musí žít ze svých příjmů. To jsou peníze za lístky, permanentky, peníze z fanshopů a televizních práv. A ne díky pomoci zvenčí.

Můžete si říct, ´Ano platy našich hráču jsou tak vysoké, protože máme vysoké příjmy´. Ne rozdat hráčům £150 milliónů a vyhrát příští rok pohár. Kam to vede?

Náš model není závislý na jedinci. Je soběstačný. To nás uspokojuje a navíc to dává smysl i po stránce ekonomické.“

/arsenal.com/