Z Klimkovic až do Londýna

 

 

 

Pokračujeme v seriálu exkluzivních informací o mladých nadějích ze severu Moravy a projektu firmy Nike a Arséne WengeraThe Chance.

 

Nejprve jsme Vás na našem webu seznámili s prvním z dvojice, která se kvalifikovala na finále v Londýně, Janem Švábíkem, odchovancem TJ Klimkovice, (článek je ZDE ) i následně i s Martinem Váňou, odchovancem Baníku (článek je ZDE).

 

Od té doby však již uteklo hodně vody a nám se díky „duši“ klímkovického fotbalového týmu panu Lukáši Lyčkovi podařilo zjistit další zajímavé podrobnosti.

 

Naši mladíci již znají termín odletu do Londýna, kde se zúčastní finále The Chance organizovaného firmou Nike a managerem Arsenalu Arsénem Wengerem o místa ve fotbalové akademii. Do Anglie odlétají  19.1.2011, stráví tam 4 dny a během těchto 4 dnů bude vybráno osm nejlepších. Seznam všech 100 uchazečů najdete ZDE, a další čerstvé informace najdete, kde jinde v dnešní době, než na sociální síti Facebook ZDE.

 

Honza Švábík nám zatím trénuje individuálně na stadioně v Klimkovicích, kde má  k dispozici trenéra i veškeré zázemí. V polovině listopadu absolvoval společně s Martinem Váňou a dvěma Slováky zátěžové fyzické testy v Bratislavě a poté byli na tréninkové stáži ve Spartě Praha, kde absolvovali několik tréninků, psychologickou přípravu, natáčení medailonku apod.

 

Uplynulý víkend přijel tým firmy Nike natáčet i do Klimkovic a natočená videa brzo vyjdou na facebookové stránce Honzy Švábíka .


 

Nedalo nám to a „zabrousili“ jsme hlouběji do místa, kde Honza nejen fotbalově vyrůstal, ale kde se nyní usilovně připravuje na svou životní šanci.  Pro pochopení toho, že i ve skromných podmínkách mohou růst velké talenty, jsme oslovili v rozhovoru jednatele klubu TJ Klimkovice, pana Lukáše Lyčku.

 

Gunners.cz : Když se „zeptám“ svého počítače na Klimkovice, dozvím se, že Klimkovice se nacházejí v těsné blízkosti Ostravy, že dějiny města sahají do 2. poloviny 14. století, že na první pohled zaujmou typickou siluetou bizarní věže kostela a starobylého zámku, že mají 4 tisíce obyvatel, že mají nádherný fotbalový stadion a že se na něm servírují při zápasech vynikající grilované klobásky a čepuje bezvadné pivo. Nebo jsem snad na něco zapomněl?

Lukáš Lyčka : Vystihl jste to docela přesně, klobásky, pivo a útočný fotbal, při kterém padá spousta gólu, to je naše hlavní lákadlo pro bezvadné fanoušky, kterých na náš stadion chodí vzhledem k soutěži myslím nadprůměrně. Na běžné utkání máme návštěvnost okolo 200 fanoušků, ale třeba na loňské vítězné derby s Polankou jich dorazilo 700!!!

K městu bych snad jen dodal, že na jeho území se od roku 1991 nacházejí lázně a od roku 2002 je naše město městem lázeňským.

 

Gunners.cz : ten stadion je poměrně nový, je to vaše chlouba, sehnat v dnešní době prostředky na jeho výstavbu určitě nebylo jednoduché, jak se vám to povedlo?

Lukáš Lyčka : O výstavbě nového stadionu se u nás mluvilo už před revolucí, bohužel se v té době nenašel nikdo, kdo by vzal na sebe zodpovědnost a pustil se do takového projektu. Do roku 2003 se u nás hrálo na škvárovém hřišti. V tomto roce došlo k „zemětřesení“ ve vedení našeho oddílu a vše se začalo posouvat k lepším zítřkům. 1.října 2003 začala rozsáhlá rekonstrukce fotbalového hřiště, která z prvu zahrnovala pouze zatravnění a automatické zavlažování. To by ovšem nedělalo z našeho hřiště stadion a tak díky aktivitě členů výboru našeho oddílu a hlavně jednoho z našich hlavních sponzorů začala i stavba nové tribuny. 25.září 2004 bylo slavnostně otevřeno nové travnaté hřiště a skvostná tribuna. Za toto velkolepé dílo patří dík všem hráčům, funkcionářům i fanouškům, kteří přispěli stovkami odpracovaných brigádnických hodin, bez nároku na honorář. Samozřejmě i všem sponzorům a hlavně Městu Klimkovice. Ovšem k dokonalosti nám stále něco schází. Od dob rekonstrukce hřiště a výstavby tribuny se také, zatím neúspěšně, snažíme o vylepšení šaten a zázemí klubu, které se nacházejí ve staré chátrající sokolovně. Bohužel i přes snahu našeho oddílu a města se nám prozatím nepodařilo dohodnout se sdružením Sokol o možnosti rekonstrukce této historické budovy. Snad se to brzy podaří.

 

Gunners.cz : a kdo byl duchovním otcem nového stadionu?

Lukáš Lyčka :  Myslím, že jich bylo více, ale hlavními byli asi předseda našeho oddílu pan Jiří Seidler a také jeden z hlavních sponzorů a také člen výboru našeho oddílu pan Jaroslav Petruška. Bez nich a bez podpory radnice by to vše byla jen utopie.

 

Gunners.cz : váš klub má 200 členů, to je na město se čtyřmi tisíci obyvatel obrovské číslo, jste takové fotbalové město, dalo by se říci…

Lukáš Lyčka :  No nevím jestli jsme zrovna fotbalové město, ale fotbal je u nás určitě sportem číslo 1. Mimo jiné je v našem městě ještě oddíl házené, stolního tenisu a badmintonu. Tyto sporty a blízkost Ostravy jsou pro nás v dnešní špatné situaci velkým bojem o každého mladého kluka i holku, tak aby se nám podařilo zachovat mládežnickou základnu v plné výši.

 

Gunners.cz :  máte jedno mužstvo mužů, jedno mužstvo dorostenců a dvě mužstva žáků (starší a minikopaná), kolik lidí se vlastně o fotbal v klubu stará?

Lukáš Lyčka : Toto číslo je velmi pohyblivé, ale dá se k němu lehce dopočíst. Výkonný výbor má 9 členů, tito lidé se starají v klubu o vše od sečení trávy a lajnování hřiště až po sportovně managerskou činnost. U každého družstva se nám daří držet dvojici kvalitních trenérů a při pořádání domácích utkání pomáhá spousta dobrovolníku. Čili, jestli dobře počítám, je to něco okolo 20 lidí.

 

Gunners.cz : všichni to jistě dělají na dobrovolné bázi, což vyžaduje obrovské zapálení pro fotbal, jsou to všichni bývalí fotbalisté?

Lukáš Lyčka : Ano, u nás vše funguje na dobrovolné bázi a bez zapálení pro fotbal by to ani nešlo. Všichni tito dobrovolníci jsou v očích ostatních tak trošku blázni, ale všichni v tom nacházejí určitou zálibu, která je jaksi naplňuje, tato činnost je pro ně koníčkem s velkým „K“. Všichni jsou to bývalí fotbalisté.

 

Gunners.cz : muži hrají „béčko“ kraje, ostatní týmy „městský přebor“, jak si aktuálně vedou?

Lukáš Lyčka : Mužům loni utekl o 1 bod postup do „A“ třídy, což hodně mrzelo a v této sezóně by si to přáli napravit a zatím to vypadá nadějně. Dorostencům se příliš nedaří, ale budují kádr, do kterého přešlo 7 mladých kluků z žáků, kteří v loňské sezóně svou soutěž vyhráli. Mladší žáci i benjamínci si vedou skvěle. Je radost sledovat tento minifotbal.

 

Gunners.cz : žáci loni vyhráli, ale nepostoupili, protože jste nesestavili na novou sezónu tým, to je opravdu tak těžké přilákat kluky na fotbal? Já vzpomínám, že za mých mladých let Viktorka Plzeň (tehdy Škoda ) měla pořadník zájemců…

Lukáš Lyčka : Ano, i já když jsem patřil do této věkové kategorie, tak nás bylo v Klimkovicích na škváře 40 žáků. Ale bohužel dnešní doba je zlá, mladí dávají přednost jiným, převážně halovým sportům a nebo se ke sportu vůbec nedostanou. Snažíme se mladé přilákat, navázat širší spolupráci se základní školou, ale hlavně musí chtít ty děti a momentálně je pro ně větší lákadlo televize nebo počítač.

 

Gunenrs.cz : Kuba Drábek. Kdy o něm uslyšíme jako o dalším nadějném odchovanci vašeho klubu?

Lukáš Lyčka : Tak to záleží jen na něm. Ano je to jeden z dalších talentů, o kterém by mohlo být slyšet. V loňském ročníku žákovské soutěže nastřílel neuvěřitelných 56 branek. Momentálně hraje za dorost, ale ještě na sobě musí hodně zapracovat a hlavně musí sám chtít ve fotbale něčeho dosáhnout, bez vůle to nejde. Podobných talentů máme více, třeba Kuba Sochorek, rok před Kubou Drábkem podobně zářil v žákovské kategorii, ale po přechodu do dorostu zatím hledá tu pravou formu. V mladších žácích zase září Honza Vaněk, v Baníku máme na hostování dalšího dorostence Patrika Čaju, tak doufáme, že všichni na sobě budou tvrdě pracovat a v budoucnu snad napodobí Honzu Švábíka. Každopádně máme na čem stavět.

 

Gunners.cz : kým nahradíte Honzu, až vám uteče do Anglie? 🙂

Lukáš Lyčka : Myslím, že pokud by mu to nakonec vyšlo a do té Anglie se dostal, tak mu to hlavně budeme všichni hrozně přát a nebudeme to brát jako ztrátu hráče pro náš klub, ale jako obrovské renomé našeho oddílu ve světě fotbalu. Nahradit ho bude určitě těžké, ale už teď máme velice široký kádr, kde 16 hráčů může kdykoliv nastoupit v základní sestavě. A právě na Honzovo místo je ideální kandidát jeho asi nejlepší kamarád Matěj Koval.

 

Gunners.cz : teď vážně, je asi obecně problém udržet mladé nadějné hráče před zájmem silných klubů, dostáváte z jejich přestupů nějaké zdroje na další rozvoj klubu?

Lukáš Lyčka :  Ano, toto je ožehavé téma. Samozřejmě, že nějaké „výchovné“ za tyto kluky dostaneme, ale na to, aby jsme tím zajistili třeba rozpočet klubu na půl sezóny, to určitě není. Určitě kluby, jako jsme my, nejsou v silné vyjednávací pozici při přestupu nadějných hráčů do vyšších soutěží a bránit mladým klukům v přestupu výše taky nechceme.

 

Gunners.cz : muži pod vedením Václava Prašivky staršího se předloni tak tak zachránili, a letos byli jen bod o postupu, čemu vděčí za tak raketový vzestup? Dorostla nová generace?

Lukáš Lyčka : Myslím si, že hlavní podíl na vzestupu měl příchod zkušeného hráče a trenéra Aloise Grussmanna. První půlrok jeho působení jsme si hodně zvykali na nový styl a tak jsme se jen tak tak zachránili, i když jsme předváděli krásný fotbal. V následující sezóně už vše začalo klapat a hlavně v domácím prostředí jsme se stali neporazitelní. Rok a půl u nás Lojza působil jako hráč a trenéru Prašivkovi hodně pomáhal. Pro zranění ovšem musel ukončit hráčskou kariéru a momentálně je hlavním trenérem on. Od té doby co přišel do Klimkovic, jde u nás fotbal hodně nahoru a hráči, ač amatéři, mají k tréninkům i zápasům profesionální přístup.

 

Gunners.cz : máte možnost našim čtenářům představit váš klub, podělit se o starosti a radosti s ním spojené, čím začnete?

Lukáš Lyčka : Myslím, že hodně už odkryly předchozí odpovědi. Jsme malý klub v malém městě, kde se všichni snažíme dělat svou práci co nejlépe umíme i když za to prakticky nic nemáme. Naší největší starostí jsou samozřejmě finance. Zajistit rozpočet klubu na sezónu je vždy bojový úkol. Další starost nám momentálně dělá mládež, čili budoucnost našeho klubu, kluci moc nejeví zájem, snad se to zlepší. A radost? Radostí je pro nás každý nový sponzor, nový žáček, vítězný zápas a prostě vše co se povede. To je pro nás ta odměna za tvrdou práci, kterou málokdo ocení.

 

Gunners.cz : a čím  představení ukončíte?

Lukáš Lyčka : Skončil bych snad vizí klubu do budoucna. Největší radostí by pro nás bylo vybudování nového zázemí klubu, stabilizace mládeže a postup mužů do „A“ třídy krajské soutěže. Pro naplnění těchto cílů se všichni funkcionáři, trenéři i hráči pokusíme udělat, co jen bude v našich silách. Bonusem navíc vždy bude, když se náš hráč dostane až na fotbalovou akademii Arsenalu, jako se to povedlo Honzovi Švábíkovi.

 

 

Držíme vám palce při výchově dalších talentů, jakým je bezesporu Honza Švábík, a těšíme se na další rozhovor po Honzově návratu z Anglie.

 

 

Za redakci www.gunners.cz Patrick