Z Letné do Ewood Parku – Hans‘ Diary No. 26

Zápas na Spartě, kterého se hodně z nás účastnilo in persona, už tady byl probrán horem dolem, v článcích, komentářích, všude. Přesto si dovolím ještě pár svých postřehů. Arsene Wenger vedl svou pravidelnou páteční tiskovku, kde tradičně nic neřekl, ale přesto se o ní zmíním a nakonec malé preview nedělního mače v Blackburnu. Určitě zase na něco zapomenu, ale s tím už se musíte smířit, všecko v hlavě neudržím.

 

Myslím, že nemluvím jenom za sebe, když napíšu, že se celá akce velmi vydařila. Asi málokdo z nás tušil, že si hned druhý zápas nové sezóny užijeme naživo, ale goonerský pánbu se zase jednou usmál na nás. Zhruba od 16h jsme se postupně slezli v pražské Mekkce Premier League – sportbaru Hvězda, kde se přidali se i Maidstone Gooners (jestli někdo máte tu fotku pod jejich vlajkou, pls pošlete). Dokonce dorazilo i pár nových tváří, kteří určitě pochopili, tváří v tvář frakci SAG, že nejsme žádní požírači dětí a lumpové jezdící načerno v MHD. Asi v 19 jsme zaplatili poslední pivo a vyrazili metrem (povětšinou bez lístku) směr Holešovice. Cestou na stadion jsme pak přezpívali pár sparťanských hloučků, minuli grupu nechápavých fandů (jak můžou mít na sobě dresy Arsenalu a přitom mluvit česky?) a kousek od Letenského náměstí se zastavili na poslední předzápasové pivko. To se stalo dvěma z nás osudné, protože ho vypili o něco pomaleji než ostatní a naše cca třicetihlavá skupinka se pak poněkud roztáhla. Ti dva neštastníci se pak stali objektem nevybité frustrace nějakých červeno-žlutomodrých-dementů.

Už kvůli těm dvěma sparťanským blbečkům, kteří si potřebovali dokázat bůhvíco, přičemž nás přesvědčili pouze o tom, že mají v hlavě nasráno, jsem si přál pořádný výsledek. Šance na 7:0 byla při neúčasti Matygola minimální, ale konečných 2:0 taky stálo za to! Popisovat průběh zápasu by bylo zbytečné, všichni viděli. Popisovat atmosféru v kotli AFC je taktéž zbytečné, protože to se musí zažít. Zpívalo se a zpívalo se a zpívalo se. Ale na Frankovu výdrž jsme stejně čuměli s otevřenou hubou – ten člověk se nemá čas ani nadechnout.

 

Ale k fotbalu. Hodnotit zápas, když ho vidíte live, je vždycky o něco těžší, takže jsem si to sjel ještě jednou z torrentu. I když to nebyl z pohledu fotbalové krásy nějaký zázrak, musím hodnotit vystoupení AFC převážně pozitivně. Sparta na nás vyrukovala stylem ála Bolton ročník 2006/07, což avizovala už předem v novinách – dnes už legendární Řepkovo "bude je to bolet, všechny". Fair enough, je to styl, který nám nikdy neseděl a kdo proti nám chtěl v minulých letech uspět, tak jej použil. Jenže, když někdo začne takhle hrát, tak si pak nesmí stěžovat, že soupeř oplácí stejnou mincí. Jasně, já jsem to taky od Arsenalu nečekal, ale o to víc jsem byl příjemně překvapený, že rány nejenže "v klidu" přijímají, ale hlavně jich taky hezkých pár rozdají. Takto byl první poločas spíše karetní mač, ale pokud má znamenat větší fyzično v naší hře i více karet, což je asi nevyhnutelné, tak sem s nimi! Všiml jsem si, že v diskuzích spousta lidí byla rozčarována z naší hry a množství šancí, které jsme si vytvořili. Ale když vám dá někdo na výběr mezi typickým loňským 1:1 s tisícem šancí nebo 60% efektivitou na Letné, co si vyberete? Mít takovou úspěšnost loni, tak nejhorší střelec AFC má na kontě okolo 25 gólů za sezónu. Nechci tvrdit, že vše bylo ve středu v pohodě. Kdyby Jens v 9. minutě nevytlačil Rezkovu střelu na tyč (ano, opravdu si na ni sáhnul), mohlo být všecko jinak. Obrana několikrát zase zmatkovala a je to rozhodně oblast, kde budeme muset ještě zamakat a sehrát se. Van Persie sám na hrotu je nejdřív zoufalý, později nasraný a svými lokty si koleduje o vyloučení. Eboue formu z přípravy nechal v nějakém Cofee Shopu v Amstru. Ale celkově mně ten buldočí projev opravdu potěšil. Vyhrávat "hnusně", to ad novodobého Arsenalu moc neznáme. Pokud se jedná o nastupující trend, jsem hned větší optimista. Už v neděli budeme vědět více.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedá mi to se nezastavit u 100x rozebraného zákroku na Řepku. Je vcelku pochopitelné, že ho to nasralo, ale tvrdit, že do toho souboje šel Fabregas s úmyslem ho zranit nemůže nikdo myslet vážně. Cesc má svoje mouchy, zejména mimo hřiště, koneckonců je to Katalánec (ne Španěl!), ale není to Roy Keane. Je lepší! Kdo hrál někdy fotbal, dobře ví, že jsou prostě souboje, do kterých přijdete pozdě a tento holt dopadl tak, jak dopadl – zase taková katastrofa to nebyla. Je skoro pochopitelné, že to odsral zrovna Řepka, řekl si o to přímo do novin. Být trenérem Sparty, tak mu dám ještě pokutu za vyzrazení taktiky soupeři. A teď se zase do sebe moho pustit antiřepáci a prořepouni. Já osobně si ho pamatuju hlavně jako zběha z Ostravy a věčně vyloučeného reprezentanta.
Chcete-li se v tématu ještě nadále přehrabovat, tak velice kvalitní článek najdete na stránkách Guardianu (pokud neumíte anglicky, ani tam nelezte).

Jedna poznámka ke Spartě, i když se k českému fotbalu normálně odmítám vyjadřovat. Nechápu jak si mohli po zápase stěžovat, že je od 55. minuty dostihla únava. Proboha, vžyť hráli třetí nebo čtvrté soutěžní utkání sezóny. Co budou říkat v dubnu? To odpadnou už při rozcvičování? Jestli v prvním evropském zápase takhle odpadnou, tak v Lize Mistrů nemají co dělat. Šmytec.

Dneska jsem si poslechl tradiční Wengerovu předvíkendovou tiskovku. Kromě informace, že Eduardo velmi pravděpodobně nastoupí v neděli v základu, což je pro mne o důvod víc začít doma vyjednávat o programu nedělního odpoledne, se vyjádřil i k posilám. Současné výsledky ho utvrzují v tom, že tým je dobře poskládaný a rozhodně žádný nový hráč není před podpisem smlouvy. Zapomeňte na všechny Pederseny, Anelky a Quaresmy. Něco takového jsem čekal.

Slíbil jsem malé preview nedělního zápasu v Blackburnu. Ewood park nebyl nikdy naším oblíbeným místem, ale dokázali jsme tam uhrát i velice příjemné výsledky. 2-0 loni v lize a v deseti mužích. Ale taky nudná prohra v odvětě FA Cupu (McCarthy snad v poslední minutě). Do sestavy se vrací Denilson (který z ní doufám vyšoupne Songa) a poprvé se objeví Eduardo. Robin van Persie jim dává góly docela rád. Uvidíme jak se popasujeme s dalším fyzicky hrajícím týmem. Mnohem podrobněkší a tradičně kvalitní preview máte na stránkách BBC .

Za foto patří 1000x dík Titimu – jsou jeho.

CU Hans