Zaostřeno na talent: Jack Wilshere

Napadla mě myšlenka, více vám přiblížit naše velké naděje a telenty, kteří každý týden sice nenastupují za první tým, ale pravidelně se objevují v Rezervě nebo v jiných výběrech.

Začneme tím podle mě nejzářivějším, Jack Wilshere.

Můžeme být hrdí, v našem týmu pod vedením různých trenérů mládežnických výběrů, nam roste talent, který nám může závidět celá Evropa nebo i rovnou celý svět.

Řeč je o Jacku Wilsherovi, mladíkovi, který způsobil na předsezónních zápasech naprostý poprask pro ty fanoušky Arsenalu, kteří o něm slyšeli poprvé. Pro matadory to nebylo žádé překvapení, podle mnohých třímá v Jackovi nový Dennis Bergkamp.

Můžete si říct, že své řeči přeháním, ale v následujících odstavcích se vás pokusím přesvědčit o omylu.

Jack začíná svou cestu symbolicky 1. ledna 1992 ve městě Stevenage. Vyrůstá ve měste Hitchin a zde také poutá pozornost skautů mladých nadějí.

A tak se také stalo, v říjnu roku 2001 jako devítiletý spojuje své jméno s Arsenalem. Postupně se vypracovává v každé věkové kategorii v nejlepšího hráče. Považte, například za výběr U-18 hrál jako patnáctiletý. Trenér Akademie Arsenalu, Steve Bould dává Jackovi poprvé důvěru a staví ho jako šestnáctiletého do zápasu U-18 proti Chelsea.

Jeho první gól za tuto kategorii přichází velmi záhy, přispívá svým gólem k potupné porážce Aston Villy 4-1.

Jack se nemůže nabažit gólů a startů, láme rekordy, je jmenován kapitánem a připisuje si první hat-trick. Ten se udál proti Watfordu opět v U-18 a výrazně pomohl k titulu v Academy Group A.

Nazačátku roku 2008 přichází pro Jacka další zlomový bod v kariéře. Připisuje si debut v Rezervě Arsenalu a že to byla premiéra. Jack totiž vstřelil jediný a zároveň vítězný gól zápasu.

Wilshere se účastní Atalanta Cupu, společně se svými spoluhráči z U-16. Pohár vyhrávají a Jack je vylášen nejlepším hráčem celého turnaje.

To samozřejmě nemohlo uniknout pozornosti Arséne Wengera, který jemu a několika dalším nadějným hráčům dává příležitost zahrát si předsezónní přáteláky. Jack Wilshere se stává členem prvního týmu.

Start si připisuje proti Barnetu a hned nahrává na gól dalšímu talentu, Jayi Simpsonovi. Jack pokračuje v udivujících výkonech a skóruje dva góly proti Burgenlandu XI, který Arsenal vyprovodil 10:2. O dva dny později krásným volejem překonává ´Mad´ Jense Lehmanna v zápasu proti VfB Stuttgart.

Na Emirates stadium se poprvé před hledištěm plným domácích fanoušků představuje v zápase proti Juventusu.

Arséne Wenger se po zápase vyjádřil: „Máme v týmu mladíky, kteří hrají extrémně dobře. Nejvíce přesvědčuje Jack. Na svůj věk je přejvapivě vyspělý, zapomínáte jak málo mu je když ho vidíte hrát.“

Wilshere si také připisuje start hned další den proti slavnému Realu Madrid. Na hřiště přichází jako náhrada za Samira Nasriho.

Tyto výkony katapultovaly Wilshera do nominace prvního týmu pro sezónu 2008-09, na zádech nosí čislo 19, které zdědil po Gilbertu Silvovi. Překonává rekord Arsenalu a nastupuje v zápase proti Blackburnu ve věku 16 let a 256 dní.

Jubilejní gól za první tým si připisuje v zápase Carling Cupu, kde Arsenal vítězí 6:0. V dalším góle tohoto ´poháru mladíků´ čelí Arsenal proti Wiganu.

Jack Wilshere dostává po právu ocenění Man of the Match a tradiční cenu s tím spojenou, láhev šampaňského. Po zápase Wilshere daruje své podepsané kopačky ve kterých odehrál celý zápas, organizaci pro boj s rakovinou. Šlechetné gesto od 16 letého mladíka nemyslíte?

Arséne Wenger po zápase chválí Jacka slovy: „Může hrát s Cescem dohromady, mají stejný potenciál nebojí se soubojů a hrají spolu velmi dobře.“

V listopadu roku 2008, si jak všichni dobře vzpomínáte, připisuje debut v zápase Ligy mistrů. Nastupuje jako náhradník v zápase proti Dynamu Kyjev. Je jeden z nejmladších hráčů, kteří v této soutěži kdy nastoupili.

5. ledna. čtyři dny po svých narozeninách mu nic nebrání v tomu aby podepsal první profesionální kontrakt s Arsenalem.

Jack samozřejmě nehraje jen za Arsenal, zraky fanoušků Albionu k němu vzhlížejí jako k velké spáse budoucnosti.

Pravidelně nastupuje o kategorii výše než je jeho věk. Wenger věří, že bude Wilshere brzo hrát za první tým reprezentace Anglie. už teď má na účtu start za všechny výběry, které jsou možné. Očekává se, že Jack brzo dostane pozvánku do U-21 výběru a na následný šampionát tohoto výběru, který začíná v červenci.

Na závěr trocha statistik.

Jméno: Jack Wilshere

Narozen: 1. ledna 1992

Výška: 170 cm

Váha: 65kg

Silnější noha: Levá

Pozice: Záložník, Podhrot

Číslo dresu: 19

A na úplný závěr vám přináším výběr toho nejlepšího co na Internetu můžete o Jackovi vidět

Památný zápas Jacka Wilshere proti West Hamu United: Jack náhraví na první gól Rua Fonteho a sám přidává ohromující gól: Zde

A sestřih zajímavách Jackových zápasů: Část1: Zde , Část 2: Zde

/arsenal.com , wikipedia.org , youtube.com/