Zimní MS v Kataru rozdělí tým

Mikel Arteta má před sebou těžký úkol. Musí během Mistrovství světa připravit polovinu týmu na další část sezóny.

Fanoušci se nyní loučí slovy veselé Vánoce anebo uvidíme se na Boxing Day. Běžně se na konci zápasu vedou řeči: přijdeš na další zápas? Čekáš na přidělení lístků? To dokresluje zvláštnost zimního Mistrovství světa.

Uvnitř šaten se hráči zatím snaží nic příliš neřešit – ne, dokud stále hrají o body anebo poháry. Není však normální, aby nastala situace, kdy několik hráčů odjede na světový pohár, zatímco zbytek bude mít dovolenou. Mikel Arteta vždy mluví o „jednotě“, ale jeho tým se brzy rozdělí na ty, kteří na mistrovství světa pojedou, a na ty, kteří zůstanou doma. Na konci sezóny je to zcela přirozená věc fotbalisty, ale něco úplně jiného to je ve třetině sezóny.

Pravděpodobní reprezentanti

Tato přestávka, kterou FIFA připravila, přichází ve fascinující době. Arsenal je lídrem tabulky, zažívá nejlepší start do sezóny. Arteta a jeho zaměstnanci pečlivě plánují, jak nejlépe zvládnout tuto fázi, která před ně klade velmi specifické výzvy. Jeho tým bude rozdělen do dvou skupin se značně kontrastními programy. Znovu všechny spojit, až se sejdou v barvách Arsenalu, a poté rychle vyrovnat všechny úrovně, aby dosáhly požadované intenzity, bude zapeklitý oříšek.

Ti, kteří jedou na Světový pohár, budou hrát intenzivní zápasy a soupeřit s nejlepšími na světě. Reprezentanti Arsenalu se s národními týmy setkají dva dny po zápase s Wolves 12. listopadu. Pak následuje týden přípravy na turnaj, který začíná o týden později. Bláznivé.

Ti, kteří se na mistrovství světa nepodívají, si mezitím dopřejí dovolenou, než se vrátí do Colney. Poté je čeká tréninkový kemp v Dubaji a několik přátelských zápasů.

Za současného stavu je téměř jisté, že Arsenalu odjede sedm hráčů – bylo by velkým překvapením, kdyby se Aaron Ramsdale, Matt Turner, Takehiro Tomiyasu, Thomas Partey, Bukayo Saka, Granit Xhaka a Gabriel Jesus nedostali do výběru svých zemí. Dalších šest je v kategorii možná. Zbytek, včetně důležitých hráčů, jako jsou Oleksandr Zinčenko a Martin Odegaard, si oddechne.

Loňský zimní kemp do sídla sponzorů Fly Emirates byl koncipován tak, aby spojil dobrou náladu s kondicí. Hráči a zaměstnanci si mohli sebou vzít své rodiny a vytvořit tak záměrně uvolněnější prostředí, které kombinovalo trénink a veselé chvíle s prázdninovou náladou. Prostor pro načerpání sil se v Arsenalu osvědčil.

Letošní zimní příprava bude pro některé reprezentanty poloviční. Ti, kteří vypadnou po skupinové fázi, mohou absolvovat krátký přesun z Kataru do Dubaje a strávit několik dní s rodinou, než se připojí ke zbytku týmu. Těžko předvídat, zda jim to bude stačit k přípravě na náročný zbytek sezony. To nikdo nedokáže říct. Manažeři, hráči i my ostatní si budeme muset počkat.

Hráči, kteří postoupí do vyřazovací části šampionátu, budou v Dubaji chybět a vrátí se přímo do Londýna. Bude třeba posoudit každý jednotlivý případ z hlediska únavy a fyzické zdatnosti. Finále mistrovství světa se hraje 18. prosince a Arsenal chce o tomto víkendu odehrát přátelské utkání.

Pokud postoupí v Carabao Cupu proti Brightonu, další kolo se odehraje 22. prosince. Krátce poté 26. prosince začne znovu Arsenal v Premier League. Je to smršť, která nepoleví.

Psychický tlak na hráče, kteří se v Kataru dostanou do finále, nelze podceňovat. Na minulých mistrovstvích světa bylo známo, že se hráči po extrémně vysokém (nebo nízkém) výkonu v semifinále či finále těžko vracejí. Návrat do rytmu Premier League nepřijde pouhým cvaknutím vypínače. Určitá trpělivost a odpočinek mohou být nezbytné.

Přichází tato přestávka pro Arsenal ve správný čas? Pro ty, kteří nejedou na Mistrovství světa, je to dar z nebes. Arsenal hraje o všechny trofeje. Šťastná výhra v Leedsu, remíza v Southamptonu a porážka s PSV Eindhoven znamenala pokles formy a nastupující únavu, ale výhra s Nottingham Forest 5:0 a porážka Chelsea opět vrátila sílu do žil.

z The Athletic od Amy Lawrence