Arsenal se jako první v Premier League podepsal pod zastavení změny klimatu

Až do včerejška se žádný klub nejvyšší anglické soutěže oficiálně neúčastnil ekologického programu OSN, která si na základě Pařížské dohody dala za úkol stát se do roku 2050 neutrální vůči životnímu prostředí. Tuto iniciativu chce přenést také na vrcholový sport, kde si prvenství mezi fotbalovými organizacemi zapíše Arsenal.

Co se ostrovní kopané jako takové týče, několik podpisů už se mezi podporovateli projektu najde. Šetřeněji se k planetě Zemi hodlá chovat mimo jiných televizní stanice Sky Sports, anglická asociace FA či dokonce jí nadřazený orgán FIFA.

„Arsenal je odhodlaný vyšlapat cestu směřující k ekologické udržitelnosti v Premier League. Jsme hrdí, že se můžeme stát součástí tohoto projektu,“ řekl provozní ředitel Gunners Hywel Sloman.

„Ve spolupráci s našimi partnery jsme již uvnitř klubu zavedli několik opatření šetřících prostředí. I nadále se budeme snažit využít sílu a dosah Arsenalu k tomu, abychom inspirovali globální komunitu a vzájemně se motivovali k zajištění udržitelnější budoucnosti.“

Zelenou“ cestu svému zaměstnavateli ukazuje už nějakou dobu Héctor Bellerín, pravý obránce a stálice prvního mužstva. Mimo to, že se podílí na výsadbě nových stromů v Amazonském pralese, tak přibližně před dvěma měsíci zakoupil část klubu Forest Green Rovers z League Two. Ten se pyšní tituly prvního veganského i karbonově neutrálního týmu na světě.

Tags: ,

Komentáře

    • bflmpsvz (karma: 3401) #1

      Okej, rozeberu tvůj argument z obou stran.

      Z prava. Nakolik je jeden článek v tématu envira z oficiálního webu Arsenalu politizací webu gunners? Hysterie.

      Zleva. Pokud máš širokou definici politična, že tohle považuješ za politizaci – pak je zjevně vše politické (i zdánlivá apolitičnost). Pak je to pokrytectví.

      Badum ts.

      Osobně bych ani tohle na webu Arsenalu nepovažoval za politizaci (zase, pokud nemáš tu širokou definici). Stejně jako s Oscary, jako s Googlem a všemi ostatními závazky to je obyčejný marketing, který reaguje na současný trend a nakonec i širší změny, které přináší globalizace fanouškovského trhu. Toliko k motivacím.

      • mc1897 (karma: 175) #1

        Mam odzite urcite trochu viac ako ty, politiku sledujem dlhodobo a viem ze „zmena klimy“ a BLM su temy americkych demokratov ktore dostali von do medii ako svoju viralnu kampan. Treba rozlisovat ekologicke temy (udrzatelnost, ochrana ovzdusia, vod, lesov, zveri,…), povedzme ako to robi Hector, a globalnu temu „klimatickej zmeny“ ktoru otvoril kedysi v 2000 Al Gore a je dodnes spolitizovana. BLM je tiez znacka americkych demokratov. Myslim ze No room to racism je sposob ako to robit vo futbale, a nie to co sa dialo v suvislosti s BLM.

        Spat k „klimatickej zmene“, ak sa chce AFC aktivne pripojit k „boju za klimu“ ma na to milion moznosti: od spominaneho ukoncenia spoluprace s Emirates, cez ukoncenie nakupov akehokolvek tovaru z Ciny a Indie, prechod na nizkoenergeticke dopravne prostriedky, etc etc. Ak sa z toho nic neurobi – a to teda neurobi to si pis – je to pokrytecke a ciste PR.

        A aby bolo jasno, Trump je mi maximalne nesympaticky a nevolil by som ho ani za svet, ale US demokrati, to je este horsie.

        Rouska nosim, mam skolopovinne deti a u nas chodi prvy stupen do skoly, takze to je MUST BE. Manzelka ich dokonca sije – bavi ju to, co uz. Vsimol som ze vas ex-prezident zosenilnel a spaja hrusky s vesmirnymi lodami, ale myslel som ze to robia len ludia s Alzheimerom 🙂 Cize: rouska nosim aj ked sa trapim, schvalujem to aj ked vonku je to len ritual, neriadenu ekonomicku migraciu povazujem za hrozbu Europy, euro som podporoval, „zmena klimy“ (na rozdiel od konkretnych eko tem) je PR tema. Zaujimalo kam by ma zaradil Mr. Klaus-enil 🙂

        • bflmpsvz (karma: 3401) #1

          To je zase bullshit… 😀

          Spiknutí demokratů, kteří vyfabrikovali globální kampaň pro klima. Doufám, že jsi nezapomněl na alobalovou čepičku k té roušce… To přesvědčení lze rozebrat na vadné součástky ako čínskou hračku (ale raději svůj čas investuji do něčeho produktivnějšího).

          Přesto v kontextu krátce. Že demokrati – stejně jako republikáni – tohle v US vcelku logicky používají jako politickou štěpící linii bys „za tu dlouhou dobu, co žiješ a sleduješ politiku“ mohl vcelku jednoduše prokouknout – překvapení! Politici dělají politiku a je v tom plno polopravd a pragmatismu a reklamy ve snaze získat hlasy! Jenže tomu tématu předcházel nějaký vědecký konsensus, teprve na ten reagují. (To, že paralelně logicky probíhá kampaň a anti-kampaň neznamená, že by tomu nepředcházel skutečný problém). Na změně globálního klimatu se dlouhodobě shodují všechny vědecké instituce (IPCC, NASA, OSN, jednotlivé akademie věd zemí – což je možná nejdůležitější). Cca 98 % vědeckých výzkumů se explicitně nebo implicitně shoduje, že člověkem indukovaná fatální klimatická změna probíhá. Zbylé dvě procenta výzkumu se přitom často nepodařilo replikovat (což je podstatný rys vědeckých experimentů).

          Do roku roku přitom v impaktovaném časopise nevyšel jediný článek, který by „globální klimatickou změnu“ zpochybňoval (zdroj: Oreske, Beyond the Ivory Tower: The Scientific Consensus on Climate Change, 2004 v časopise Science).

          Demokrati téma samozřejmě politizují, ale paradoxně ještě více téma politizují konzervativci či republikání. Protože zatímco vědci se shoudují, že se to děje a představuje to velký problém (v podrobnostech se samozřejmě liší), právě repiblikánům v US, neoliberálním ekonomům (pozor, to není to samé, co neoliberálové političtí) a obecně konzervativcům na Západě se podařilo přesvědčit dost obyvatel, že to všechno je jen KAMPÁŇ druhé strany, že na tom nepanuje vědecká shoda a že dává větší smysl počkat, až budeme vědět více a budeme mít lepší technologie k řešení situace. Že vše ostatní je hysterie, alarmismus.

          Mimochodem – ještě na přelomu osmdesátek a devadesátek – chvíli poté, co Hansen (klimatolog z NASA, nikoliv demokratický politik) přednesl výsledky své zprávy kongresu (Hansenova středová predikce je stále poměrně přesná), se za klima brali a propagovali třeba britská pravicově-železná Lady Margaret Thatcher nebo George Bush st. (1988: „Those who think we are powerless to do anything about the ‘greenhouse effect’ are forgetting about the ‘White House effect’. In my first year in office, I will convene a global conference on the environment at the White House. It will include the Soviets, the Chinese… The agenda will be clear. We will talk about global warming.“)

          Vvývoj té debaty a politicko-hodnotového boje byl samozřejmě složitější, ústřední roli v jejím formování (nebo v politizaci, a v té vědecké nedůvěře) sehrály různé think-tanky (což jsou instituce, které nesnáším, ať už jsou progresivní nebo konzervativní, protože to jsou vesměs prodejné ku*dy, které pomocí vědeckých a pseudovědeckých paperů prosazují nepřímo politický program – skrze ovlivňování veřejnosti a politiků).

          No a zatímco demokraté mají tendenci naslouchat spíše progresivním think-tankům, republikáni chodí většinou pro radu a názor k těm konzervativním, které, překvápko, zásadně financují velké ropné a plast vyrábějící koncerny (Exxon Mobile, BP, Shell, Koch Industries atd.). Jedním z takových think-tanků, Cato Institute, byl dlouholetým a hrdým členem i „náš“ Václav Klaus st.

          Není to samozřejmě jenom o tom, že by think-tanky byli ultimátní vrtiči ocasů (stejně jako tím nejsou ani sami demokraté, ani sami republikáni). Je to složité předivo vztahů, manipulací, mocenských her (i uvnitř jednotlivých států, uvnitř jednotlivé strany, mezi různými vědci, mezi konkrétními lidmi). Ostatně si myslím, že demokraté se v praktické rovině za klima nechtějí brát razantně více než republikáni. Je to štěpící linie, vizáž a klubko svých zájmových skupin spíše než snaha prosadit převratné změny, které by měly opravdový dopad.

          Veškerá data, fakta a posloupnosti tady postovat nebudu, to si člověk musí hledat sám. Nestačí, že „má odžito a má na všechno názor“ – vesměs povrchní. (Teda jo, možná to zjevně často stačí…)

          • 14titi (karma: 598) #1

            Shrnul si to fakt pěkně. Mám víceméně identický názor, ale tak košatě bych to nerozepsal. Fakt, že klimatická změna potažmo energetická neutralita je politické téma, nemění nic na skutečnosti, že klimatická změna probíhá a s tím už nic nenaděláme. Do budoucna nás (tím myslím Evropu) čeká velmi obtížné období, kdy budeme muset balancovat na hraně udržitelné energie x ekonomické zdatnosti a tím i konkurenceschopnosti. Se změnami vzniká samozřejmě nespočet investičních příležitostí a lobby bohatých společností , ale s tím nic nenaděláme. Nicméně nevím proč by se nadnárodní společnost, jakou Arsenal opravdu je, nemohl přiklonit na stranu boje za ekologickou udržitelnost. Globální klima se týká všech lidí na planetě včetně Klause st., když už byl výše zmíněn, a dříve nebo později se budeme s jejími následky potýkat všichni (příp. naše děti).

            |
          • mc1897 (karma: 175) #1

            Ja ti tvoj nazor neberem a uz vobec sa tu nejdem hadat o politike, nicmene nazor druheho volat bullshit je symptomaticke pre istu skupinu aktivistov. V prvej vete niekoho bezdovodne urazit, v druhej druhy raz a tvarit sa jak majster sveta, byt pritom druhy v okrese a zozrat kazdy jeden ovos z PR.
            Dufam, ze si si to uzil.
            *****
            Politika v sporte mi vadi. A bude vzdy.

            |
          • bflmpsvz (karma: 3401) #1

            To je fakt vše? Oproti arguemntům, které jsou podpořené fakty, které si velmi jednoudše můžeš vyhledat a potvrdit odpovíš, „já ti tvůj názor neberu“? To je přesně ten problém současné komunikace/argumentace/ poznání. Stále můžeš řícrt, že se světlo chová jako částice i vlna. Ale nemůžeš říct, že se chová jako jednorožec. Ale mnoho lidí (zjevně včetně tebe) vyroste z nejistoty poznání a řekne, že se světlo chová jako jednorožeč. Něco jsem si odžil, to je můj názor. „Ja ti tvoj nazor neberem“.

            „nicmene nazor druheho volat bullshit je symptomaticke pre istu skupinu aktivistov“ – vahou předestřených argumentů naprosto zjevně píšu, že to je bullshit, protože to tak (vahou předestřených argumentů) je. (Nazývat věci pravými jmény, to se přece často skloňuje…) Odpověz silnějšími argumenty, rád se učím. Co se týká „aktivismu“, reálně příliš nesedím na žádné straně břehu a vyhrazuji si právo kritizovat obojí (tím spíše, čím blíž mi vlastně jsou).
            Netrefil ses, ba ses střelil do vlastní nohy.

            |
          • mc1897 (karma: 175) #1

            Ked chces mozme si o tom napisat do mailu, tu to asi nikoho nezaujima. Ale ak dostane tento post +10, kliudne napisem moje videnie veci aj sem, no problem. Ale fakt si myslim ze to malokoho zaujima.

            |
  1. Luhla (karma: 1449) #1

    Tak pokud se chceme hrdě bít v prsa, jak bojujeme proti změnám klimatu, pak je logicky první krok vypovědět smlouvu s Emirates. Další kroky pak budou jistě následovat: po Anglii přeprava na kolech a na kontinent v osmiveslicích.
    Já tyhle korporátní snahy se zalíbit pár křiklounům tak nesnáším a jsem na ně tak alergický, že už mám problém ocenit i to, co by bylo myšleno vážně a mělo by to skutečně nějaký přínos. U mě si to klub (promiňte mi ten výraz) posral klekáním na podporu rasistického hnutí BLM (já vím, „dělali to všichni“). Pořád fandím, ale těžko to zkousávám. Je to pocit, jako byste viděli svou manželku na Youtubu klekat a líbat boty černějm gangsterům, co nikdy v životě nepracovali a pracovat nebudou.
    Tak jsem se tu vyzvracel, omlouvám se, klidně mě smažte.

  2. Marek (karma: 214) #1

    Arsenal, prípadne akýkoľvek futbalový či športový klub sledujem kvôli športu, výkonom, tradíciám pri prestupoch, tradíciám pri výchove mladých, v hre, v prístupe, a nie kvôli tomu, či do éteru vyhlási ekosnahu, toleranciu lgbti, či podporu BLM, a iných… pre mňa to je nepodstatné. Je to reklama? Snaha motivovať ľudí k ekológii? Podchytiť čo najviac fanúšikov? Rozumiem, že klub je milionový kolos, má dosah po celom svete, a že je niekedy potrebné ukázať názor a postoj. Ale je práve táto vec nevyhnutná?
    Namiesto všetkých týchto názorových a postojových blbostí by sme sa mali o to viac sústrediť na výkony a hru.
    Ja napr. separujem a snažím sa každý zlozvyk, čo poškodí prírodu odstrániť. Ale uvedomujem si, že je to málo.
    Už len čakám na článok, kde každý z klubu používa elektromobily…hlavne že drvivá časť vyprodukovanej elektrickej energie vzíde s uhľových, plynových, nukleárnych zdrojov…hlavne byť cool, a leukoplastom liečiť zlomeninu.

  3. jakub (karma: 13333) #1

    Saka odehrál 3 reprezentační zápasy během 6 dní, Tierney odehrál 3 repre zápasy během 6 dní, Pépé odehrál 2 zápasy během 6 dní, Aubu nechali spát na podlaze na letišti. Nketiah dal další 2 branky za U21 . Gabriel odehrál 2 zápasy za Brazilskou U23 v Káhiře. Samotnej Saka odehrál víc než 1700 minut od restartu PL, což bylo v červnu, což je podle mě na hlavu, zbytečné přetěžování mladých hráčů vede ke zraněním. Nechápu tuhle rerezentační pauzu v době pandemie. Bude velice zajímavé jak bude hrát naše levá strana proti odpočinutému Leedsu, potom hned Molde a Wolves, Kolasinač má coronavirus takže rotace asi moc nebude, maximálně tam může dát AMN. Je mi Artety docela líto, protože musí začít sbírat body.

    • 14titi (karma: 598) #1

      Mám ze Saky samozřejmě radost, ale Southgate mu dal dost zabrat. Dva zápasy odehrál celé a v jednom 60 minut. Nechce se mi to hledat, ale nedivil bych se, kdyby měl z albionu nejvíc. Nevím proč ho včera nestáhl v 70. minutě. Docela by mě zajímalo, jestli na úrovni klubů a národních asociací probíhá něco za oponou ve stylu: „Kane je pro nás nepostradatelnej a odehraje jen 60 minut, jinak po vás budeme chtít náhradu jeho platu v případě, že se zraní“ viz. případ Gomez.

      • jakub (karma: 13333) #1

        Já z něj mám taky radost, ale dost se bojím aby nedopadl jako Wilshere, Arteta jej taky zrovna moc nešetří. Hráči jsou pojištění, když jedou na reprezentační sraz, takže jakékoli zranění ti zaplatí, ale platí to jen během reprezentační přestávky, v momentě kdy se vrátí do klubu už ti nikdo nic nedá. Mě nejvíc štve, že je to v podstatě celá levá strana, i ten Gabriel toho odehrál hodně a teď ještě hrál za repre, Tierney taky a Auba taky. Naštěstí teď se objevila zpráva, že se asi vrátí 5 střídání i do PL, ale až do druhé půlky soutěže. Když vidím tu spoustu zraněných hráčů, tak mám strach aby to nepotkalo některé z našich.

    • jakub (karma: 13333) #1

      Cena je dobrá, ale Aouar je starší, má odehráno víc, v lepší soutěži a jsou to trošku odlišné typy hráčů, byť hrají v podobném prostoru, hodně zleva. Aouar je víc driblér, je menší a trochu univerzálnější. Szoboszlai má asi lepší kopací techniku, kope i rohy, ale když se podíváš proti čemu hraje Hartberg, Tirol, Altach, na ostrovech bude mít o poznání těžší soupeře, na druhou stranu třeba se chytne jako Gabriel, který stál podobné peníze.

      • dave (karma: 14497) #1

        Ak by prišiel, tak isto by potreboval čas na adaptáciu a nemohli by sme od neho čakať, že bude hneď ťahať celé mužstvo. Ja by som bol spokojný, keby bol prvé mesiace, tak dobrý aspoň ako z polovice Haaland. A je mi jasné, že Francúzska liga je inde ako Rakúska, ale za ten risk to stojí a 25m zas nie je taká strašná suma oproti tomu, čo chcel Lyon.

        • jakub (karma: 13333) #1

          Já bych si samozřejmě přál, aby byl tak dobrý jako Haaland. Když se podívám na nějaké ty přestupy tak oni očividně mají velmi dobrý scouting, měli tam Upamecana, Naby Keita, Ćaleta-Car, Minamino, Haaland a další velmi zajímavé hráče. Jen PL je opravdu velký krok vpřed a opravdu bych čekal, že mu nějaký čas zabere adaptovat se.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.