Arsenal U21

Po našem ženském týmu se podíváme také na tým našich mladých nadějí. V minulé sezóně se naše U21 umístila na celkové 7. příčce se ziskem 34 bodů a ztrátou 25 bodů na bezkonkurenčního vítěze z Manchesteru City (druhý Liverpool zaostal o 13 bodů). Sestoupit do horší výkonnostní divize měly celky Leicesteru, Tottenhamu a opačným směrem měli postoupit mladíci Southamptonu a Leedsu.

Změny ve formátu

Před novým ročníkem ale došlo ke změně formátu Premier League 2 a místo dvou divizí se nově vytvořila jedna divize všech 26 týmů, které se utkají v tzv. švýcarském modelu – tento model by se měl používat od sezóny 24/25 také v Lize mistrů.

Princip je takový, že týmy jsou na základě výkonů za poslední 3 sezóny nasazeny do jednoho z pěti košů. Každý tým odehraje během sezóny 20 zápasů základní části. Týmy se jednou utkají s každým klubem z jejich vlastního koše a následně se třemi až pěti soupeři z každého z ostatních košů. Po skončení základní části se nejlepších 16 týmů kvalifikuje do play-off, které bude rozlosováno na základě jejich celkového pořadí (první vs. šestnáctý, druhý vs. patnáctý atd.).

Play-off se bude hrát jednokolově a výše postavený tým v tabulce bude mít výhodu domácího prostředí. Vedle celkového prvenství hrají všechny týmy také o možnost účasti v Premier League International Cup. Jedná se o mezinárodní pohár pro týmy U23 z celé Evropy a automaticky se do něj kvalifikuje 12 nejlepších celků z Premier League 2.

Sestava

V létě zamířilo několik nadějných kluků na hostování, aby se dále rozvíjeli v prostředí prvních týmů a mužského fotbalu:

• brankář Graczyk (6. anglická) a obránci Jeffcott (Derby U21), Kirk (5. anglická), Norton-Cuffy (2. anglická), Rekik (3. anglická)
  • záložníci Bandeira (4. anglická), Cirjan (1. rumunská), Patino (2. anglická), M’Hand (2. nizozemská)
  • útočníci Butler-Oyedeji (3. anglická), John-Jules (3. anglická), Biereth (1. skotská), Vigar (6. anglická)

Aktuální soupisku tedy tvoří (v závorce uveden ročník):

• brankáři Ejeheri (03), Hillson (01)
  • obránci Foran (03), Monlouis (03), Quesada-Thorn (05), Sousa (05), Lannin-Sweet (03), Walters (04), Heaven (06)
  • záložníci Azeez (02), Gower (04), Henry-Francis (03), Ibrahim (04), Robinson (04), Nwaneri (07), Lewis-Skelly (06), Rosiak (05)
  • útočníci Cozier-Duberry (05), Davies (04), Edwards (03), Sagoe Jr. (04), Taylor-Hart (02)
  • ze členů A týmu prozatím vypomáhali: Hein, Cédric, Vieira a Nelson
Prozatimní průběh sezóny

Naši borci zatím podávají velmi dobré výkony a v Premier League 2 se po 8 odehraných kolech drží na 3. místě. Na vedoucí Tottenham, který je zatím bohužel stoprocentní, ztrácíme 7 bodů, ale na 2. až 5. pozici mají všechny týmy shodně 17 bodů a i ve zbytku tabulky jsou rozdíly minimální. Po vzoru našeho Áčka také juniorka udělala z domácího hřiště nedobytnou tvrz. Z 5 domácích zápasů si připsala 4 výhry se skóre 16:4 a jedinou remízu zde dokázali uhrát loňští mistři z Man. City (3:3).

Vedle ligy se naši mladíci účastní také EFL Trophy, kde nejprve po penaltovém rozstřelu přetlačili čtvrtiligový Swindon, následně deklasovali třetiligový Exeter na jeho hřišti 0:5 a v jejich posledním odehraném utkání nestačili na taktéž třetiligový Reading. Získaných 5 bodů jim pak stačí na 2. místo ve skupině a mohou se těšit na rozlosování play-off, kterého se budou dále účastnit.

Klukům přejeme hodně štěstí v cestě pohárem a držíme pěsti, aby pokračovali v dobrých výsledcích také na ligové scéně a co nejdříve v tabulce předskočili kuřata! COYYG!!!

Výsledky od startu sezóny
Arsenal – West Ham3:0 (0:0)58′ Lewis-Skelly
61′ Butler-Oyedeji
90+4′ Cozier-Duberry
Arsenal – Leicester4:1 (1:1)45+3′, 60′, 84′ Nwaneri
65′ Lannin-Sweet
49′ ČK Leicester
Swindon – Arsenal (EFL)2:3pen.
(2:1,2:2)
11′ Sousa
82′ Gower
Penaltu proměnili:
Flores, Cozier-Duberry,
Edwards, Nwaneri, Lannin-Sweet
Nottingham – Arsenal2:0 (0:0)
Arsenal – Reading3:0 (1:0)43′ Nwaneri
64′ Edwards
88′ Sagoe Jr.
Man. United – Arsenal2:4 (1:4)14′, 32′ Sousa
29′ Henry-Francis
36′ Edwards
Everton – Arsenal1:1 (0:0)56′ Gower
Exeter – Arsenal (EFL)0:5 (0:0)61′ Sagoe Jr.
79′, 90+7′ Ferdinand
82′ Edwards
90′ Henry-Francis
Arsenal – Brighton6:3 (4:1)6′ Ibrahim
23′, 27′ Edwards
39′ Henry-Francis
50′, 88′ Cozier-Duberry
Arsenal – Man. City3:3 (0:1)56′, 68′ Cozier-Duberry
78′ Edwards
56′ Cozier-Duberry nedal pen.
Reading – Arsenal (EFL)5:2 (3:1)33′ Vieira (pen.)
53′ Edwards
82′ Vieira nedal pen.
89′ ČK Heaven

Nejlepším střelcem je se 7 přesnými zásahy Khayon Edwards (naskočil do 11 zápasů), kterému sekundují 5gólový Cozier-Duberry (8 zápasů) a 4gólový Nwaneri (pouze 5 zápasů). A poněkud agresivnější povahu má zřejmě Bradley Ibrahim, který stihl za 10 utkání nasbírat už 7 žlutých karet.

Následující zápasy
4. 12. 2023West Bromwich : Arsenal
18. 12. 2023Sunderland : Arsenal
12. 1. 2024Arsenal : Middlesbrough
26. 1. 2024Wolverhampton : Arsenal
9. 2. 2024Arsenal : Leeds United

Před zápasem s Middlesbrough bude naše mladé borce čekat ještě zmíněný zápas 1/16-finále v rámci EFL Trophy, kde ale zbývá odehrát závěrečné skupinové kolo a následně rozlosovat soupeře pro play-off. V případě postupu se pak osmifinálové kolo poháru odehraje mezi ligovými zápasy proti Wolves a Leedsu.