Arteta o Crystal Palace, Willianovi, Lenovi a mnohem víc.

V úterý se konala tisková konference před středečním zápasem na půdě Crystal Palace. Náš manažer diskutoval na různá témata. Celý rozhovor si můžete přečíst níže.

o novinkách v týmu…
Žádné velké změny. Myslím, že jsou fit všichni kromě Davida, uvidíme, jak je na tom Granit, zbytek je myslím OK.

o přenesení vítězné mentality ze zápasu s Chelsea do středečního utkání…
Ano, v posledních týdnech jsme byli mnohem konzistentní v rámci PL, což je opravdu pozitivní. Máme před sebou ještě dva zápasy a matematicky je vše možné, takže pojďme získat co možná nejlepší výsledek.

o tom, že můžeme na týmy nad námi vytvořit tlak tím, že vyhrajeme…
To je vše, co můžeme v tuto chvíli udělat, není to v našich rukou. Můžeme ale udělat to, že vyhrajeme naše zbylé dva zápasy, což je možné, uvidíme, co se pak stane.

zda by to byla úspěšná sezóna, kdybychom se kvalifikovali do Evropy…
Myslím, že abyste v tomto klubu měli úspěšnou sezónu, musíte mít v rukou trofeje.

o tom, že Palace bude mít zpět fanoušky a zda z toho můžeme těžit…
Nezáleží na tom, že podporují Palace, je skvělé mít fanoušky zpět. Budeme mít to štěstí, že budeme mít fanoušky zpět na našem stadionu v posledním zápase, čehož se nemůžeme dočkat, atmosféra bude mnohem lepší.

o Royi Hodgsonovi…
Je absolutní legendou. Co ve fotbale dokázal, pro anglický fotbal, co jako osobnost vysílá, jako manažer, práci, kterou odvedl v různých klubech, myslím, že je to pozoruhodné. Dělat to tak dlouho, takovým způsobem jako on, myslím, že je to skvělý příklad pro mladé kouče jako jsem já – je to člověk, kterého obdivuji.

o odchodu Davida Luize na konci sezóny…
Je to hráč, který ve fotbale vyhrál všechno a získal to právem, díky tomu, jaký je to hráč a osobnost. Měl jsem to privilegium s ním pracovat 18 měsíců, což jsem si opravdu užil. Vycházeli jsme spolu dobře, zažili jsme spolu skvělé chvíle, byl velmi nápomocný, měli jsme ho moc rádi a ceníme si jej, takže mu mohu jen poděkovat a popřát mu to nejlepší v další kapitole jeho kariéry protože si jsem jistý, tím že Davida znám, že jej čeká jako hráče ještě mnoho.

o Willianovi…
Zaprvé jsme podepsali hráče s úžasným talentem, který prokázal, stejně jako úroveň na tuto ligu, tato sezóna však byla náročný a beru veškerou zodpovědnost na sebe, musím to být totiž já, kdo z něj dostane to nejlepší, viděli jsme několik okamžiků, ale ne na takové úrovni, jako předváděl předtím. To je záležitost, kterou budeme řešit individuálně s hráči a Eduem, vedením a majiteli, abychom se do budoucna rozhodli správně.

zda zůstane v Arsenalu…
Každý hráč, který má zde platnou smlouvu, zde bude nejpravděpodobněji i v příští sezóně.

co pro nás může znamenat silné zakončení sezóny…
Vyhrávání vytváří naprosto odlišné prostředí. Vytvoří to mnohem větší víru. Když se dostanete na vítěznou vlnu a pochopíte, proč se to děje, tak vám to pomůže do budoucna. Nová sezóna je nová sezóna a přenést si dobrou formu do další není vždy jednoduché a možné. Ale je rozhodně dobré si toto zanalyzovat, ohledně výkonů i výsledků, proč se to tak stalo. Pro nás je opravdu důležité do další sezóny udělat potřebné změny a znát klíčové oblasti, díky kterým bude vše lépe fungovat.

o Harry Kaneovi…
Utkal jsem se s ním v obou rolích: jako hráč i jako trenér. Myslím, že anglický fotbal může být hrdý, že má někoho s takovým talentem, kvalitou a konzistencí. Myslím, že to, co dokázal předvádět tolik let v takové pozici v této lize, je neskutečné. Národní tým má někoho, na koho se může spolehnout, což vám dává příležitost postavit se každému týmu, víte, vám dokáže vyhrát zápas ve kterémkoliv okamžiku. To je ve fotbale silná karta.

jak důležitá je jasná komunikace od vedení pro manažera…
Myslím, že jde hlavně o upřímnost. Pravděpodobně jsem byl jednou upřímný až moc. Když někam nevidím nebo mám nějaké pochybnosti, tak to řeknu. Nyní žádné nemám. Od majitelů máme velmi jasné prohlášení, velmi jasný směr, jasnou představu, chceme dělat. Nejsou zde žádné otazníky.

o tom, jaká osobnost David Luiz je…
Když jej poznáte osobně, kde vyrůstal, co udělal, aby se dostal až tady, zjistíte, že je to pozoruhodné. Potom pochopíte, že mnoho věcí se stalo z určitého důvodu. Není to jen o schopnostech, odhodlání, je to mnoho faktorů. Opravdu jsem si užil to, že jsem se od něj mohl učit. Pokaždé byl týmu velmi nápomocný, cítím smutek, protože k hráčům přilnete i citově. Hlavně je to i hráč, ze kterého musíte dostat maximum, poté je to i velká osobnost. Když se to dostane do této fáze, je to těžké a bolí to protože ten vztah končí a každý den jej už neuvidíme. Musím mu znovu poděkovat.

čí rozhodnutí to bylo, že David Luiz odejde…
V posledních měsících jsme spolu několikrát jasně mluvili. Už loni jsme museli udělat velké rozhodnutí, když šlo o prodloužení jeho smlouvy během covidového období, snižování platů a všeho. Podařilo se nám prodloužení o jeden rok. Odevzdal to nejlepší, snažil jsem se mu pomoci co nejlépe dokážu, stejně tak i klub. Po rozhovorech jsme se rozhodli, že toto bude nejlepší cesta.

zda náhrada Davida Luize je William Saliba nebo podepíšeme někoho jiného…
Uvidíte možné náhrady v létě. William je náš hráč a rozhodnutí padne velmi brzy.

o otočení výsledkové série proti týmům TOP6 a utrpení díky naší špatné formě v listopadu…
Ta série v listopadu byla klíčová a určující – i přes naši konzistenci v prosinci – takže jsme nemohli dosáhnout na cíle, které jsme chtěli. Nesvádím to jen na to, stalo se toho tolik, věřím, že tam bylo i mnoho dalších faktorů. Proč míč skončil v síti nebo ne, nějaká rozhodnutí, jde o velmi malé rozdíly. Se vším tím, co se stalo, když si zanalyzujete kde jsme a kde jsme mohli být, nejde o příliš velký rozdíl. Ale není to dostatečné.

zda se Arsenal pokusí získat Harry Kanea…
Nevím, jestli Harry Kane opouští Spurs. Zatím tam stále je.

zda je smutný z toho, že Arsenal není považován za finančně dostatečně silný klub, aby se o Kanea ucházel…
Nevím, je zde spoustu jestli. Jestli chce odejít, bude chtít udělat to nejlepší řešení pro sebe, to jsem si jistý.

zda očekává rušné léto…
Ano, kdybych musel odpovědět na každou otázku ohledně každého možného přestupu k nám nebo odchodu, seděli bychom tady hodiny. Můžu říct, že víme, co chceme udělat a máme jasný plán, jak to dát dohromady. Je pravda, že nás čeká spoustu rozhodnutí, máme spoustu hráčů na hostování, někteří se musí vrátit a pak uvidíme krok za krokem, zaměříme se na naše priority. Uvidíme, kolik toho zmůžeme.

na čem musíme v příští sezóně zapracovat…
Na to budeme reagovat přibližně za týden, až skončí sezóna. Jsme si ale jistý, že jsme udělali pár věcí špatně, to vám můžu říct na sto procent. Takže jak budu dělat lepší rozhodnutí, jak dostanu to nejlepší z našich hráčů, to nejlepší z tohoto klubu a zdrojů, které máme? Strávil jsem spoustu času a úsilí identifikací kritických bodů ke změně a jak tyto změny provést, v jakém časovém období bychom je mohli udělat. Chci strávit čas stavbou, tvořením, se všemi základy, které máme nyní k dispozici, vyvíjet tento klub a vše způsobem, jakým chceme. Chci předsezónní přípravu, kde můžeme s hráči pracovat a něco vytvářet. Jsem opravdu kreativní člověk, opravdu chci tvořit a vyvíjet, hodně krát od mého příhodu jsem byl odhodlaný udělat některá velmi, velmi složitá rozhodnutí. Chci toho ale začít dělat více a více, protože kapacita, kterou máme, je neskutečná. Jsem z toho tak nadšený, ve chvíli spousty změn vidím velkou příležitost do budoucna.

o tom, že je jako ‚fotbalový Picasso’…
To neříkám! Miluji něco vytvářet, je spousta dobrých věcí, které jsme již udělali, ale pořád nás čeká hromada práce. Máme co dohánět, náš potenciál je ale neskutečný protože vidím ambice klubu, když toto máte, je to neuvěřitelný rozdíl v tom, když něčeho chcete dosáhnout.

zda uvidíme dlouholeté manažery, jako je Roy Hodgson…
No, myslím, že je napočítáme na prstech jedné ruky i díky tomu, co on v této lize dokázal. Upřímně, je to neuvěřitelné.

o odchodu Davida Luize…
Je to výsledek několika společných rozhovorů mezi mnou a Davidem. Diskutovali jsme o jeho situaci u několika příležitostí a nakonec jsme dospěli k finálnímu rozhodnutí.

zda teď dostane šanci William Saliba…
Až skončí sezóna, tak si sedneme. Stále ještě soutěžíme. Sedneme si a prodiskutujeme roli každého člena týmu a jak svou roli mohou naplnit. Je to náš hráč, takže se jistě vrátí sem. Potom se rozhodneme na základě shody ohledně role, kterou každý hráč v týmu bude mít.

zda Saliba potřeboval hostování více než ostatní hráči…
Ano. Byl bych rád, kdyby se to stalo na začátku sezóny. Měli jsme osm středních obránců, což je neslýchané, nenašli jsme ale správný okamžik, správný klub, správné rozhodnutí a podle mého názoru jsme těch čtyři nebo pět měsíců mohli využít lépe. Snažili jsme se využit to, že jsme si jej tady nechali až do prosince, nyní odehrál sérii zápasů, kterou tak potřeboval po těžkém roce, který zažil před touto sezónou.

zda byl schopný sledovat jeho vývoj…
Absolutně, ale i tak máme skvělé lidi, kteří to dělají. Ben Knapper je s ním pořád v kontaktu. On je ten, který vytváří veškeré posudky. My, jako trenérský tým, samozřejmě jeho progres sledujeme, díváme se na jeho zápasy a jsme s ním v kontaktu. Není to ideální doba, abyste se cítil, že zde pořád patříte, bavili jste se tváří v tvář, ale snažíme se o to nejlepší cestou.

o budoucnosti Berda Lena…
Je to jeden z dalších hráčů pod platným kontraktem, hodně se toho spekuluje. Má smlouvu ještě na dva roky a patří zde.

/arsenal.com/