Arteta o vítězství, fanoušcích a boji o titul

Mikel Arteta byl v předvídatelně dobré náladě poté, co dovedl svůj tým k další velké výhře nad Chelsea – jehož svědkem byla i jeho rodina na venkovním zápase.

Po zápase mluvil manažer s médii a hovořili o vítězství, pressingu, boji o titul, Benu Whiteovi a o mnoho dalším.

O významu vítězství nad Chelsea…

Je to další krok pro tým, přijít sem proti špičkovému soupeři, top manažerovi, špičkovým hráčům světové třídy na hřišti a ovládnout hru a fakticky vyhrát. Je to velmi smysluplné a doufejme, že to dá klukům více víry.

O získání sebevědomí z výkonu…

Byl jsem opravdu ohromený, jsme opravdu mladý tým, ale ukázali jsme hodně vyspělosti, hodně vyrovnanosti, hodně odvahy a odhodlání hrát v této fázi způsobem, jakým jsme hráli. Je to snadné říct, ale opravdu těžké udělat. Myslím, že kluci dnes byli opravdu fenomenální.

O sdílení zvláštní chvíle s fanoušky a hráči po závěrečném hvizdu…

Bylo to skvělé, byli naprosto fenomenální, proměnili klub, energii klubu, podle mého názoru. Změnili způsob, jakým tým věří v to, co dělá. Podělit se o to s nimi mimo domov je opravdu výjimečné. Měl jsem tam rodinu, syna uprostřed davu, takže to bylo skvělé.

O Xhakově proměně v této sezóně…

Je to bojovník, je to někdo, kdo bude čelit obtížím a nepřízni osudu. Dokázal to a teď si to stejně tak potřebuje užít, potřebuje se naučit užívat si více dobrých chvil, myslím, že si to zaslouží.

O tom, že Arsenal vyhrál tři po sobě jdoucí zápasy na Stamford Bridge…

První bylo ve srovnání s tímto velmi odlišné, jsou to výhry, které jsou proti tomuto klubu tak těžké udělat. Dokázali jsme to, ale hlavně jsem rád, jak jsme dnes vyhráli. Myslím, že to mnohem víc odráží to, co chceme dělat.

O důležitosti dnešního pressingu naší útočné trojice…

Byli úžasní, mají skutečnou ochotu to dělat. Jsou teď fyzicky schopní, protože dozráli k tomu, aby to dokázali a udrželi si to. Rozdíl je v tom, požadovat po nich, aby něco skutečně udělali, a pak cítit, co dělají a jak je to důležité a prospěšné pro ně samotné. Začínat s Gabbym a to co dnes udělal, to bylo prostě fenomenální.

O tom, zda si pressing užívají…

Ano, musí je to bavit.

O tom, zda se soustředíme na nejvyšší příčky v Premier League…

Je fantastické vidět, jak tým dělá další krok. Dnes jsme byli pod tlakem, včera jsme o první místo přišli, připravili jsme se na zápas tak, abychom sem přijeli a vyhráli. Chápeme ale, že vyhrát tady je něco jiného, a dnes to kluci zvládli. Jsem opravdu šťastný, protože se nám podařilo získat tento krok.

O výkonu Gabriela Magalhaese a zvýšené vyspělosti v defenzivní roli…

Myslím, že to platí pro oba dva. Myslím, že tato dvojice byla opět vynikající. To je důvod, proč jsme jim vzdorovali opravdu dobře, zejména když jsme museli bránit otevřené prostory, což je proti těmto hráčům opravdu obtížné – bránit to, co dělají. Myslím, že to dokázali skvěle.

Rozdíl mezi tímto zápasem a zápasem na Old Trafford…

V té hře nám chyběla disciplína. Disciplína, která je v určitých situacích nezbytná, abychom udělali to, co musíme. Protože když ji nemáš, tak tě potrestají. Myslím, že jsme se z toho poučili opravdu dobře. Myslím si, že jsme tam hráli opravdu dobře, ale na vítězství to nestačilo, a v tom je ten rozdíl – a jak to dělají špičkové týmy.

O tom, zda teď přemýšlí o titulu…

Něco pro mě udělejte… Podívejte se na posledních šest let, co ManCity dokázali. S nejlepším manažerem na světě, s nejlepším týmem na světě. Důsledně to dokazují v každé jednotlivé soutěži. K tomu musíme přistupovat velmi uctivě. Jako tým se zlepšujeme, soupeříme mnohem lépe. Právě teď dosahujeme opravdu dobrých výsledků, ale tohle je dlouhá, dlouhá cesta.

O tom, zda si myslí, že jsme v tomto boji…

Dnes jsme. Fotbal dnes a zítra je úplně jiný, tak si dnešní večer užijme.

O hitech, které dnes schytal Bukayo Saka…

Viděli jste mne u postranní čáry, byl jsem opravdu klidný a spokojený s rozhodnutími…

O tom, že je obviněn z divingu…

Podívejte se, já nevím. On diving nedělá.

O rozdílu mezi Arsenalem a Chelsea v tabulce…

Je to velmi neobvyklé a musíme z toho vytěžit maximum. Měli jsme samozřejmě opravdu dobrý začátek. V sezóně je stále velmi brzy a musíme to vydržet. Bude to dlouhý, dlouhý maraton.

O výkonu Bena Whitea a o tom, jak byl něho ohromen…

Jsem s ním opravdu spokojený. Myslím, že hraje v různých pozicích, zabydlel se skvěle a funguje na plné obrátky. Jeho porozumění s hráči kolem něj je špičkové a moc se mi líbí. Vždycky tu chce být, trénuje každý den. Hraje za jakýchkoliv okolností. Miluju toho kluka.

O tom, zda by měl být v reprezentaci Anglie…

O tom já nerozhoduji. Pokud bude, budu za něj moc šťastný, protože si to zaslouží.

/arsenal.com/