Arteta o vítězství, Martinellim a TOP4 + bonus: David Moyes

Mikel Arteta byl šťastný muž poté co jsme porazili West Ham United a posunuli se do TOP4

Následně čelil médiím a hovořil o Gabrielu Martinellim, Alexandru Lacazettovi a dalším.

o jeho pocitech po výhře…

Jsem opravdu potěšen výkonem, přístupem, nasazením a kvalitou, kterou jsme v zápase ukázali. Také chemií, kterou jsme znovu u našich fanoušků vytvořili. Vyhrát zápas doma je opravdu důležité, protože to udává tón týmu proti opravdu dobrému soupeři, kterého je velmi těžké porazit tak, jak jsme to udělali dnes.

o tom, jestli potřeboval mluvit s týmem před zápasem o tom, proč Aubameyang chybí…

Hráči hrají za klub a hráli s hrdostí a energií, kterou od nich všichni očekáváme. Byl jsem od začátku opravdu šťastný – jak se soustředili na hru, aby podali dobrý výkon. Věděli jsme, že dnes musíme hrát opravdu dobře, abychom West Ham porazili a myslím, že jsme to dokázali.

o tom, jak dobří mohou naši mladí hráči být – a jestli jsou budoucností…

Myslím, že všichni byli opravdu dobří – a starší hráči šli příkladem. Předvedli jsme opravdu silné výkony, které byly potřeba, abychom tenhle tým porazili. Jsem opravdu potěšen. Dali jsme branky. Pro Gabiho bylo dnes důležité vstřelit branku. Obecně, jsem opravdu potěšen.

o tom, zda pomůže to, že všichni mladíci Arsenalu prochází a dospívají společně…

Myslím, že to pomáhá, protože někteří se znají z akademie. Ta chemie tam je. Moc se mi líbí spojení a způsob, jakým starší hráči přispívají. V kontextu, který byl občas obtížný, je opravdu baví těm chlapcům pomáhat. Byli opravdu důslední.

o tom, zda jsou nějaké zprávy o tom, kdy se Aubameyang vrátí do týmu…

Žádné zprávy.

o tom, zda to byl dnes Martinelliho nejlepší výkon pod Artetou…

No určitě to byl jeden z nejlepších ve všech aspektech hry. Měl opět křeče a potřebuje v tomto smyslu dozrát, ale jeho celkové chápání hry se mnohem zlepšuje. Je schopen dát do své hry nějakou rychlost. Někdy pořád všechno dělá při rychlosti 100 mil za hodinu, ale energie a kvalita, kterou občas ukazuje, je špičková.

o dvou dobrých výkonech s Lacazettem jako kapitánem a jestli je teď páska jeho…

No on je další v řadě a vzal to tak, jak to dnes všichni viděli – s takovou hrdostí a odhodláním, a já jsem opravdu spokojený s tím, jak hrál.

o tom, zda si Lacazette vychutnává roli kapitána…

Rozhodně – ale Laca byl v šatně vždycky takový. Vidíte, jak jedná s mladými hráči, jak ochotně pomáhá. Má to v povaze. Není to sobecký hráč. Je šťastný, když vylepší zbytek, a je takový i v šatně.

o penaltě…

Neviděl jsem to, takže to nemohu posoudit.

o postupu do TOP4 – a zda to ukazuje, jak daleko se dostala přestavba za posledních 12 měsíců…

Očividně jsou to opravdu pozitivní signály – nejen to, ale i to, jak tým hraje. Udělali jsme určitý pokrok, ale je před námi ještě hodně práce a musíme si to uvědomit. Měli jsme na cestě nějaké hrboly, ale myslím, že jsme se od nich hodně naučili, především proto, že jsme drželi při sobě, od vedení klubu po každého člena týmu a zaměstnance. Největší kompliment, který můžu složit, a hráči to cítí úplně stejně, je to, že za sebou máme naše publikum. Vidět, že chemie mezi týmem a davem je jedinečná – a jsem na to tak pyšný.

o tom, jestli být v TOP4 v této fázi sezóny něco znamená…

Ne, protože liga končí v květnu. Ale je to mnohem lepší než, kde jsme byli, a chceme být výš. Musíme najít tu konzistenci – známe úroveň ligy. Tato liga je absolutně nemilosrdná a zítřek je vždy jiný než dnešek, takže se připravme na další zápas.

o tom, zda teď Arsenal potřebuje předvádět takové výkony mimo domácí stadion…

Když jsme jeli na Old Trafford, myslím, že jsme hráli mnohem lépe než loni, ale prohráli jsme zápas – a to je to kde jsme, kam musíme přijet a takovým výkonem získat body. To je další výzva.

o nastavení útočníků v týmu k jejich defenzivní práci…

To po nich nechci. Pokud máme hrát tak, jak chceme hrát, musí to ti hráči umět důsledně v každé akci. Proto usnadňujeme vše, co se děje vzadu, protože tento proces probíhá ve správný okamžik, se správným rytmem a intenzitou. To mě opravdu těší.

o tom, zda je tohle ta nejlepší synergie, kterou cítil mezi hráči a fanoušky…

Asi ano, protože ukazují přesně to, co od nich očekávám, tedy naprostou jednotu s týmem. Budujeme projekt a vždy jsem říkal, že postavit projekt bez lidí, za které hrajeme, nebude možné, protože jsou největším pilířem projektu, který máme. Když jsou s námi, tým se chopí toho pilíře a my můžeme být opravdu silní. To mě opravdu těší.

o tom, zda je spokojený s pokrokem, který jeho obrana dělá…

Jak už jsem řekl, myslím, že je to kolektivní záležitost. Když máte své přední hráče, kteří dělají práci, kterou právě dělají, usnadňuje to vše. Je pravda, že jsme učinili velký pokrok v pochopení a prevenci situací a omezili jsem množství individuálních chyb, což nás v minulosti stálo mnoho bodů. Myslím, že jdeme správným směrem, ano.

DAVID MOYES – Byli jsme odolní a drželi jsme se toho

„Bojovali jsme tvrdě, ale nedosáhli jsme svých standardů. Abych byl upřímný, moc jsem o zápase nepřemýšlel. Nelíbilo se mi naše vystoupení, ale myslím si, že jsme se snažili zůstat odolní a snažili jsme se toho držet. Měli jsem dobré bránění, když jsme potřebovali a náš brankář hrál velmi dobře a chytil pro nás penaltu. Takže tam byly některé věci, které byly v pořádku, ale celkově jsme nesoupeřili. Asi se nenacházíme v dobrém okamžiku a Arsenal je nyní na docela dobrém místě. Nebyl to náš večer, zpět do východního Londýna.“

„Drželi jsme se a na takových místech je to občas potřeba. Drželi jsme je v šachu 45 minut – museli jsme. To je součást fotbalu – stále se zlepšujeme a existuje poměrně hodně očekávání, kde bychom měli být a čím budeme, ale pokud nemáte úplně kompletní družstvo a nemáte úplně formu, tyto týmy vás porazí. Porazili jsme také několik týmů kolem nás, takže se musíme smířit s tím, že budou zápasy, které prohrajeme. Chceme, aby se očekávání zvýšila. Spíš jsem zklamaný, že se nám pár věcí nepodařilo. Byl jsem zklamaný z druhé branky, protože si myslím, že jsme ji připustili opravdu lacino, když jsme s deseti muži tvrdě bojovali, abychom se vrátili do zápasu.“

„Rád jsem umožnil mladému Ashbymu Harrisonovi debut v Premier League. Chtěli jsme ho nasadit o něco dříve, ale Mick (Antonio) šel hned zpátky a myslel jsem, že bychom se toho mohli držet, se staršími hráči, a on by nám mohl dát něco jiného, protože bychom potřebovali buď sundat jeho, nebo Jarroda (Bowena). Dalo nám to možnost nechat Micka na hřišti, tak jsem u toho zůstal o trochu déle.“

„V sobotu nás čeká Norwich a my musíme být lepší. Chystám se připravit hráče a jít do toho, protože chci víc a chci být lepší. Myslím, že se přes to musíme přenést a najít způsob, jak dosáhnout lepších výkonů, protože pár hráčů nehraje na úrovních, na kterých by měly být, a já musím najít způsob, jak je na tu úroveň dostat.“

/arsenal.com/, /whufc.com/