Arteta před zápasem s Brightonem.

Mikel Arteta se ve čtvrtek posadil před novináře, aby odpovídal na dotazy směřující k našemu sobotnímu zápasu s Brighton & Hove Albionem.

o Brightonu…
Bude to opravdu těžký zápas. Mají opravdu dobrou formu. Hrají dobře a výsledky, které získali, si opravdu zasloužili. Čeká nás opravdu vyrovnaný zápase a jsme si vědomi jeho důležitosti.

o dvou vítězství nad Brightonem v loňské sezóně…
To byla jiná sezóna a jiná forma. Na to bychom se neměli zaměřovat. Měli bychom se soustředit pouze na to, abychom se co nejlépe připravili a předvedli tak nejlepší možný výkon a pokusili se zápas vyhrát.

o Granitu Xhakovi…
Jde o vážné zranění, ale možná unikl ještě něčemu horšímu, ten souboj byl opravdu zrádný pro křížový vaz. Tak to ale je. Mentálně je opravdu silný. Ví, co potřebuje nyní udělat. Doufejme, že nebude muset ani na operaci. To je něco opravdu, opravdu důležité, pak se musí začít řádně připravovat, protože čas letí.

o pocitech z uplynulého týdne…
Samozřejmě to byl speciální zápas, vyhrát před našimi fanoušky a takovým způsobem. Podařilo se nám to přesvědčivým způsobem a získali jsme chtěný výsledek. Chvíli jsme si to užili. Teď to musí jít ale stranou a všechna naše pozornost by se měla zaměřit na Brighton. Zažili jsme s našimi fanoušky krásný den a chceme zažít i dalši proti Brightonu, což si musíme zasloužit. Nejlépe toho dosáhneme tak, že se budeme soustředit na zápas, protože jsou zde věci, které musíme po zápase se Spurs zlepšit.

o dlouhodobém plánu…
Plán běží, pro jeho vývoj je však nejdůležitější přítomnost a musíme se zaměřit na to, co teď musíme udělat, zbytek už byl naplánován a promyšlen. Splnit plán nám dovolí pouze současnost, takže na to se soustřeďme.

o Ramsdalovi a Lenovi…
Každý musí zvyšovat svou úroveň, což je velmi pozitivní a děje se to na různých pozicích. Můžete vidět, že příchozí hráči jsou plně připravení naskočit na svou pozici. Nyní se to stane s Granitem a předtím, když byl vyloučený, tak to bylo stejné. Děje se to i na jiných pozicích. Hráči ukazují, že jsou připravení, trénují a hrají na top úrovni, takže poté jsou odměnění tím, že dostanou svou porci minut.

o Benu Whiteovi…
Byl jsem ohromen tím, jak se vyrovnal s tlakem, s Eurem a velkou přestupovou částkou, s jakým klidem to dokázal. Stejně jako jeho vůli se učit, zlepšovat, uvědomil si, jak je ještě stále mladý, stále v procesu vývoje a jsou zde oblasti, ve kterých se zlepšit může. Užíváme si společný čas a musíme v tom i pokračovat.

o fanoušcích…
Vždycky jsem říkal, že jsem tady 18 nebo 20 měsíců a 16 nebo 17 měsíců z toho tady fanoušci být nemohli. Pak je nemožné cokoliv budovat protože jsou největší součástí naší organizace. Když jsou s námi a podporují to, co děláme vytváří opravdu velký rozdíl, jsou schopni vytvořit atmosféru, produkovat energii a vášeň tak, jako minulý víkend. Když se pak toto stane, tým na to reaguje.

o nominaci na Manažera měsíce PL…
To je krása tohoto sportu, to víme všichni. Vše závisí na výsledcích a perspektiva se mění v obou směrech velmi rychle, vždy musíte být ostražití.

zda to bude letos jako na houpačce…
Doufám, že ne! Tomu se chceme vyhnout, tohle nechceme, chceme stabilní a konzistentní výkony, což povede k požadovaným výsledkům. Víme, že liga je strašně vyrovnaná, každý vás může porazit, každý vás může dostat do obžítí. Musíte být otražití protože i malý detail může rozhodnout.

o partnerství Bena Whitea a Gabriela…
O víkendu hráli velmi dobře, mnohem lépe si rozumí a soudržnost v obraně se stále zlepšuje. Čím více budou hrát, tím to bude lepší. Máme různá spojení, která budou fungovat, ale o víkendu hráli rozhodně skvěle.

o potenciálu Emila Smithe Rowea…
Uvidíme, je velmi dobrý a stále se může o dost zlepšit. Jsou v jeho hře věci, které musí určitě zlepšit a vyvíjet, zároveň je hodně hladový po zlepšení. Bude záležet i na pomoci týmu, můžeme pomoct jeho sebevědomí a hlavě, jak udělat další krok, jak zvládnout chválu a také jak se vypořádat s negativitou a tlakem.

o jeho porovnání Emila s Jackem Wilsherem…
Je úžasné, že lidé vidí v naší akademii potenciál k tomu, aby se z nich stali velcí hráči klubu. Je radost, že tomu věří, protože my věříme, že mají ten potenciál, nyní se ten potenciál projevil a stalo se to realitou.

zda klub bude s hráči projednávat očkování…
Zkoušeli jsme to různými způsoby, nakonec je ale rozhodnutí na hráčích, nejsou do ničeho nuceni. Samozřejmě by to bylo neskutečně nápomocné klubu, kdyby to hráči podstoupili, neomezovalo by to jejich mobilitu a možnost soupeřit s ostatními kluby, které jsou zodpovědné za jejich výplatu a starají se o ně.

zda ztratil pocit, že je klub velmi blízko krize…
Myslím, že ten pocit je velmi zapotřebí, protože ve velkém klubu je každá porážka krizí a měla by, musíte se vypořádat s tlakem. Pokud chcete být nejlepší, musíte se s tím vyrovnat a uvědomit si, že dokonalost je jediný způsob a jediná věc, která je vyžadována. Nic jiného prostě nestačí.

zda to přidává extra tlak, když je jedna porážka takto brána…
Je to naše historie. Máme skvělou historii, jsme soutěživí, máme mentalitu a ochotu hledět vpřed, máme tu ambici. Abyste toho dosáhli, musíte se s tím umět vypořádat.

o tom, jak velká je ztráta Granita…
Je to velká, velká ztráta. Ztratili jsme jej na dlouhou dobu, ale budeme se jej snažit držet tak blízko týmu, jak to jen půjde. Bude se zlepšovat v jiných oblastech. Jde o jeho první vážné zranění, jsme tady, abychom mu pomohli a jsem si jistý, že najdeme jinou možnost protože máme v týmu opravdu dobré hráče, kteří naskočí a odvedou dobrou práci.

zda je jednou z těchto možností Ainsley Maitland-Niles…
Ainsley je rozhodně jedna z možností. Od startu sezóny jsme jej dost využívali, vede si opravdu dobře a jsem spokojený s tím, co jsem od něj viděl.

/arsenal.com/