AW před NLD

V sobotu po obědě zavítáme do Wembley, ve kterém se našemu týmu v poslední době velmi daří. Z devíti návštěv jsme si odvezli devět vítězství, 3x FA Cup a 3x Community shield.

AW se na čtvrteční předzápasové tiskovce posadil před novináře a odpovídal na jejich zvídavé dotazy.

o 9 vítězstvích v řadě ve Wembley…
Vždy šlo o velmi důležité a klíčové zápasy, proto jsme se dokázali vždycky tak soustředit. Je to nějak speciálně spojené s hráči? Ne, je to spojeno s faktem, že ve Wembley hrajete výjimečné zápasy, ve kterých jste pod neustálým tlakem podat skvělý výkon.

zda preferuje hrát ve Wembley než na WHL…
Ano, zažili jsme zde v historii hodně pozitivního, je tam kvalitní trávník a ochozy pro velké množství diváků a celkově je to vždy speciální den, takže ano.

zda bude série Arsenalu ve Wembley rozhodující i v sobotu…
Rozhodující ne. Malou váhu ale mít bude, protože tam předvádíme kvalitní výkony a nebudeme se tam cítit ani tak moc „venku“. Každopádně to bude záležet hlavně na výkonu v ten den.

zda bude mít velký vliv to, že se utkání bude hrát ve Wembley…
Nevím. Nemyslím si. Myslím, že pro nás to bude spíše o tom, jak se vypořádáme s taktickými problémy. Abychom se dostali na úroveň, na kterou chceme, budeme muset předvést naši plynulou hru. Wembley nám poskytne kvalitní trávník, na kterém právě naši hru hrát můžeme.

o Aubameyangovi a Mkhitaryanovi a udržení emocí v jejich prvním NLD…
Musí se prostě soustředit na svůj výkon a naši týmovou hru. Chceme, aby se soustředili právě na toto, takticky a technicky. Tito hráči mají své zkušenosti, hráli již mnoho zápasů na top úrovni. Ví, co je důležité a ví, že nejdůležitější je soustředit se na předvedený výkon.

o nasazení dua Auba-Mkhi do takto velkého zápasu takto brzy…
Myslím, že jsme v polovině sezóny a jedná se o velmi kvalitní hráče, takže proč by nemohli zopakovat tak skvělý výkon?

o pomoci Mkhitaryana útočníkům po tréninku…
Má velmi profesionální přístup a myslím, že to je přesně to, co od každého hráče vyžadujete. Nepřekvapuje mě to, protože to shledávám naprosto normální.

o komentářích CEO z Borussie ohledně Aubameyanga…
Pokud se podíváte do historie, hrál pouze jeden zápas. Hrál. Nemohl hrát dva nebo tři zápasy. Jeden před přestávkou, druhý po ní. Takže hrál pouze jediný domácí zápas, ve kterém remizovali s Werderem Brémy 2-2. Možná tedy nebyl připravený fyzicky, aby předvedl to nejlepší, ale nevěřím, že úmyslně nepředvedl svůj nejlepší výkon.

o tom, že se proti Evertonu vůbec nedostal na hřiště Lacazette…
Nemusíte příliš rozumět tomu, proč nehrajete. Po všech chcete, aby se soustředili na vítězství ve hře. Nastoupí do zápasu nebo ne? V tomto zápase nenastoupil, protože jsme měli problémy s brankářem. Nepotřebujete, aby hráči tolik rozuměli tomu, proč nehrají. Oni tomu nerozumí. Naprosto s nimi ale souhlasím, protože chtějí hrát. Je to přirozené a normální.

co si myslí o komentáři Pochettina, že obelstít soupeře je součástí hry…
Věřím, že tím chtěl říct, že musíte být chytřejší než váš soupeř. Jak moc to byla omluva pro simulování? Nejsem si vůbec jistý. Nemyslím, že by chtěl. U mě osobně? Ne. Musíme simulování dostat ze hry. Pamatuji si, že zde byl obrovský problém se zahraničními hráči, ale musím říct, že někteří angličtí hráči se to naučili také velmi rychle a jsou v tom nyní opravdu skvělí.

zda aktivně říká svým hráčům aby simulovali…
Neříkám jim, aby simulovali.

zda jim také řekne, aby nepadali…
Ano, vůbec je nepodporuji v tom, aby simulovali. Když se ale na to podíváte, někdy se snažíte také simulaci nevyvolat. Chcete, aby vaši hráči byli inteligentní, trochu si hrají s pravidly, více se z toho snaží získat penaltu. Každý útočník se to tak bude snažit udělat. Trochu rozšířili pravidla. Kde je ta hranice a jak daleko můžete zajít? To záleží na rozhodčích a musím říct, že v běžné rychlosti je to občas velmi obtížné na vyhodnocení. V tomto ohledu jsem na rozhodčí občas příliš tvrdý, ale také dokážu být docela tolerantní, protože když sledujete zápas naživo, je těžké rozhodnout v plné rychlosti, zda šlo na 100 % o simulovaný pád nebo ne. Většinou když jde hráč sám na brankáře, trochu si předkopne míč směrem od brány. Myslím, že v Anglii měli dobré pravidlo, když jsem sem dorazil. Když si útočník takto předkopl míč, penaltu mu rozhodčí neodpískal, protože jediné, co útočníkovi zbylo, bylo zkusit to na penaltu uhrát. Nyní to tak v mnoha případech je, útočník běží na gólmana, který vyběhne, a nechá tam nohu do té doby, dokud si není jistý, že se jej gólman dotkl. Ale to není ve skutečnosti penalta.

o jeho vzpomínkách na NLD…
Vždy si pamatujete tu obrovskou vášeň před zápasem a ty emoce. To vás trochu rozhodí. Když jsem dorazil sem, mnoho let jsem pracoval s Patem Ricem, takže mě do toho uvedl velmi rychle! Je to zápas, který je vždy trochu více emocionálně nabitý. Hodně znamená pro nás, fanoušky a každého okolo klubu. Pro nás je letos velmi důležitý i z hlediska postavení v tabulce.

o tom, kdo nové hráče poučí o důležitosti tohoto utkání…
Hráči to ví, protože jsou zde tací, kteří zde hrají již mnoho let. Ve sportu je důležité najít rovnováhu mezi emocí a rozumem. Stejně tak jako musíte být nabití emocemi, kvůli důležitosti utkání, tak stejně musíte být na hřišti soustředěný, klidný a dělat správná rozhodnutí. Proto se nemůžete nechat unášet pouze emocemi. Nakonec je to o správných rozhodnutích na hřišti.

zda je toto nejdůležitější utkání Arsenalu v současném rozpisu utkání…
Je to to následující, takže je to jedno z největších. Jde o důležitý zápas, protože jsme za nimi v tabulce a chceme je dohnat. Musím říct, že je to pro nás důležitější z matematického hlediska než z emotivního. Znám důležitost tohoto utkání již přes 20 let, ale pro nás je to příležitost, jak se dostat nahoru v tabulce a dostat se blíže místům, zajišťujícím účast v Lize Mistrů. To je priorita.

zda je překvapen tím, jak rychle se Pochettino v Anglii usadil…
Ano a ne, protože má talent. Dokazuje to od doby, kdy přišel, odvedl dobrou práci a přesně to i chcete. Přejete si, aby každý manažer, který do PL přijde, přinesl něco speciálního a že bude schopný přežít v prostředí, které je tak tvrdé a náročné.

zda je v Evropě lepší útočník než Harry Kane…
Pokud se podíváte na čísla, tak ne. V takovém zápase jej ale chcete udržet na uzdě a po svých útočnících, kteří jsou také v Evropě jedni z nejlepších, aby předvedli svůj talent.

o interních obranných rozhodnutích k zastavení Harryho Kanea…
Odpověď se dozvíte v sobotu. Můžeme mluvit mluvit a mluvit, ale nakonec nám to předvedou čísla. Nejlepší způsob, jak bránit, je mít míč stále na kopačkách a přenést hru na jejich polovinu a poté – když nebudeme mít míč – bránit jako tým.

/arsenal.com/