Blog: Budeme opět „věřit procesu“?

Sezóna má za sebou teprve čtyři zápasy a Arsenal ještě neprohrál. Většinou hrál v každém ze svých zápasů poměrně dobře: výhra 2:1 nad Nottinghamem Forest nebyla tak těsná, jak napovídá skóre, proti Crystal Palace nás přibrzdila červená karta a proti Fulhamu nás vykolejila brzká a individuální chyba. Manchester United jsme porazili až v závěru utkání.

I s ohledem na to všechno je zajímavé zamyslet se nad změnami, které Mikel Arteta v týmu udělal, a proč je udělal.

Minulá sezóna byla pro Arsenal nejlepší za poslední roky. Strhující jízda s několika neuvěřitelnými momenty, která však skončila těsným bojem o titul. Byl to vzrušující, ale mladý tým plný potenciálu, který se realizoval přímo před našima očima. Nabízelo by se ponechat vše víceméně při starém a jen se pokusit zlepšit to, co dokázali předtím.

Místo toho se Arteta rozhodl provést některé změny. Thomas Partey byl staven do hybridní role záložníka a pravého obránce. Gabriel nastoupil pouze v posledním utkání a můžeme jen spekulovat, zdali to bylo kvůli zranění Parteye anebo taktický záměr. Ben White hrál více ze středu hřiště. Declan Rice je všude na hřišti. Kai Havertz se… no, Kai Havertz se ještě úplně nestihl rozkoukat, ale jeho angažování jako náhrady za Granita Xhaku nikdy nemělo být rovnocenné.

Možná si Arteta skutečně myslel, že Arsenal nebyl v minulé sezoně dost dobrý a potřeboval změnu. Možná je tento systém navržen tak, aby se předešlo scénáři Williama Saliba, jehož absence poslala zdánlivě křehkou sestavu po březnu do háje. Možná existují nějaké jiné, složitější taktické důvody, které dokáže vysvětlit někdo mnohem chytřejší než já.

Ale trochu mi to připadá jako pokus o inovaci pro inovaci, jako by si Arteta vzal do hlavy, že svět dohání jeho způsob hry a on musí udělat něco jiného, aby se udržel na špici, i když by možná více stejného – s několika lepšími hráči a větší hloubkou – bylo jasnou cestou.

Tím nechci říct, že Artetův přístup je špatný. Jak už bylo řečeno, Arsenal byl docela dobrý a mohl by být ještě lepší, jakmile se všichni usadí a zvyknou si.

Ale on tak trochu žádá, aby se všichni vrátili o několik let zpátky a… znovu věřili procesu. Loni lidé procesu věřili a byli za to (svým způsobem) odměněni. Proces, kterému se náležitě důvěřovalo, téměř splnil očekávání, ale nyní je tu další proces, kterému je třeba věřit.

theathletic.com, Nick Miller

Tags: ,

Komentáře

    • Roman1987 (karma: 1117) #1

      Nic proti Vieirovi, ale chci v tom případě vidět, jak bude zvládat defenzivní činnost. Tady se na Havertze neustále plive, ale defenzivní činnost + k tomu tu řekněme šedou práci odvádí za mě velmi dobře, není to jen o G+A. Arteta mu prostě věří a dává ho do základu s určitými pokyny, které Havertz prostě plní, není to jen o tom, co je vidět na první pohled. Jasně, že mě tu ukamenujete, ale řekl bych, že tím pádem Arteta bude Havertzovi věřit i nadále a já v tomto Artetovi plně důvěřuji.

      • Rypi (karma: 3078) #1

        Souhlasím. Úplně vidím ten loňský hate na Fabia, dle kterého už by v klubu dávno neměl být a povede se mu 30 min a už má být v základu. Já jsem za něj rád a držím mu palce od zápasu v St.Gallenu, kde jsme jej viděli naživo, ale byl bych pořád velmi obezřetný. A mám naprostou důvěru v to, co realizační tým dělá. Ač mám samozřejmě taky své výhrady

  1. Paulus.novy (karma: 1783) #1

    Tohle není článek hodný The Athletic.

    Proces je furt stejný. Do loňského roku se řešilo pročištění kádru a kvalita jádra týmu. Kdybychom zůstali u toho, tak na tom brzy pohoříme – úzký kádr s minimem taktických variant NENÍ dlouhodobě udržitelný z pohledu hraní na nejvyšší úrovni. Už loni ke konci sezony jsme na to dojeli. Proto se letos řeší udržitelnost celého toho procesu. Musíme nabrat kvalitní šířku kádru a vytvořit si více taktických možností.

    Tohle si ale nesedne hned, s tím je potřeba počítat a vydržet. Hlavně nepanikařit a neskákat na „ověřené“ jen proto, že se bojíme změn.

      • WoX (karma: 1619) #1

        Podpisuju dvakrat!
        Strasna masirka okamziteho uspechu je vsude. Nejak se vytratila radost z krasy fotbalu, sledovani, emoci…radosti z obratu, pokora z prohry. Nejsem filozof, ani psycholog, ale tohle dnesnimu svetu chybi. Vse je zrychlene – instantni. Media ti urcuji jak mas myslet, co citit. (Jenom pro upresneni – je mi 41;)
        Nejak jsme jako lide zapomeli proste radovat se z mensich veci, z cesty, ktera vede k cili. Jeden muj byvaly kolega s chuti pronasel: “aby ses z toho tvyho fotbalu nepo….l! Bude levnejsi chleba?!”
        Ja na to: nebude, ale zivot neni jen o prezivani. A ano, chapu, ze ne vsude na svete se lide maji dobre nebo jsou zdravi. To ale nemeni nic na tom, ze i clovek, ktery toho moc nema nebo je nemocny, nemuze mit radost z malickosti. Mam par takovych pratel.
        Abych to shrnul – uzivam si ted nas fotbal i kdyz se nekdy raduju a jindy zase vztekam. At vam vsem dari Gooneri;) A pokud to jde, nechtejte jen dostavat, ale taky nekdy neco nekomu darujte (treba pochvalu, usmev nebo kamaradsky obejmuti;)

        • Mandinho44 (karma: 631) #1

          Jenom bych k tomu WoXovému příspěvku chtěl poznamenat, že okamžitý úspěch je všude hlavně z toho důvodu, že je vyžadován nebo je „trendy“. Nejen mladé generaci se nechce čekat, a ti starší se bojí, že nemají čas. (btw. jsem jen o tři roky mladší než WoX =) ). A zmíněná média ani tak neurčují co si máš myslet, ale masírují tě články, na kterých získají nejvíc, což znamená názory které má hlavně mainstream, nebo snaha vyvolat senzaci a skandál. Dělají onu pověstnou bouři ve sklenici vody.
          Ve fotbale se to pak promítá tak, že se příliš zaměřujeme na jednotlivce, myslíme si, jak ten nebo onen nerozhodne zápas, jak za chyby může jenom trenér, nebo jen rozhodčí, jaké je dusno v kabině….
          Pokud někdo udělá chybu, přebírá zodpovědnost, to je známka dospělosti. Pokud je něco řečeno v kabině, má to tam zůstat a je práce trenéra, aby v kabině namotivoval hráče (tady účel světí prostředky).
          A v neposlední řadě, fotbal je pořád ještě kolektivní, nebo chceš-li týmový sport, i přesto všechno jak moc ho deformuje přestupový trh. Takže v konečném důsledku je to o chemii, spoluhráčství, souhře, duchu skupiny.
          Už jsem na vlastní kůži zažil, jak tým snů propadl v zápase, protože nebyl schopný souhry, nebo tým loserů, kteří se dostali do takového týmového nastavení že přejeli papírově silnější.

  2. killerhammer (karma: 4495) #1

    LM je viac o stasti a zvladnuti rozhodujucich momentov v zapasoch. city je uplne krasny priklad, najlepsi team, najlepsi hraci, najlepsia hra+taktika a aj tak to nevedeli roky vyhrat. Pre nas musi byt primarny ciel hrat dobry futbal v dlhodobej sutazi, vyhrat PL. S tym zaroven hraci naberu skusenosti a raz sa pokusia urobit aj LM.
    Ocakavam vrchol vykonnosti tohto teamu buducu sezonu najneskor tu dalsiu.

      • The_Mac (karma: 288) #1

        Ber to tak taky jsme za něho nemuseli dostat vůbec nic a ještě tu mohl třeba rok “smrdět” za nesmyslný plat. Neříkám že tohle je nějaký super deal ale když připočteš -8mega plat už si na nějakých 15. Já sem rád že tenhle příběh končí, myslím že je to vysvobození pro obě strany a Nicovi přeju ať se zase rozehraje k lepším výkonům než předváděl poslední 2 sezóny

      • Jack_Re4cher (karma: 1137) #1

        Částka je výsměch možná tak v porovnání s tou, za kterou jsme ho koupili – ona ale už ta kupní byla směšná.

        Když vezmu v potaz, jaký má Pépé plat, jak o něj nikdo neměl zájem, řešilo se předčasné ukončení smlouvy, tak jakékoli peníze, co za něj dostaneme, jsou pro nás nakonec výhra.

        Zároveň máme kompletně vyčištěný tým, ne? Zbývá akorát Cedric, ale ostatní hráči už mají nějakou hodnotu a měli by se zvládnout porvat o místo v sestavě, takže nastává snad doba, kdy uděláme velkou tlustou čáru za pouštěním hráčů zdarma nebo za pár šupů a případné prodeje už budou za pěkné částky! 🙂

  3. killerhammer (karma: 4495) #1

    Ešte k tomu procesu, súhlasím s tou výtkou inovácie pre inováciu.
    Arteta má sklon hrať komplikovaný futbal a zložité taktiky.
    Na jednej strane sa mi páči, že Arteta nerezignoval na tie domáce trápenia, keď hráme proti autobusom a snaží sa vymyslieť niečo nové, účinnejšiu taktiku – aj keď to zatiaľ nefunguje – na druhej strane si myslím, že do toho ide dosť po hlave a prerába hru (aj fungujúce veci) až príliš.
    Ale dobre.
    Progres teamu je objektívny a to musí vidieť každý (ak sleduje Arsenal povedzme posledných 10 rokov).
    Aktuálne riešime len 2 problémy, zapracovanie Havertza a zranenie Timbera.
    Ten Havertz sa dal predpovedať už pred nákupom, písali sme to tu viacerí, ale je to Artetovo rozhodnutie, že s ním chce pracovať, že ho tam vidí ako prvú voľbu, takže mu musíme veriť.
    Arteta hrával AMC, MC aj DMC, čiže je expert na záložníkov a bolo by trápne, napr. odo mňa mu oponovať 😉

  4. Jakub Sevcik (karma: 28) #1

    Sice anglicky, ale kritikom southgate-a silne odporucam: https://youtu.be/DrQ2z6IlWG0?si=ARHsA5Lbsv0K2hQJ

    Pre zhrnutie, anglicka repre bola dlhe roky totalny fail, narobili si hanbu na kazdom velkom turnaji alebo sa tam dokonca ani nedostali. Southgate vyhral na me striebro s defenzivnou hrou. Vsadza na istotu, stabilnu zostavu. Postavit to Kane, Saka, Rashford, Foden, Bellingham je proste moc riziko kedze ti hraci niesu zohrati a teda nezahraju za repre tak, ako by spolu mohli hrat za klub. Na Pickforda, Maguira Hendersona plati to iste, ma s nimi skusenosti a hrali uz takto spolu, su istota. Takze neverim ze ho FA tlaci do tejto zostavy alebo stylu hry. Okolnosti a ten tlak medii a verejnosti na anglicku reprezentaciu ho nuti hrat to najviac na istotu ako to len ide.
    Samozrejme to ma svoje muchy, ak chcu vyhrat tak sa potrebuju dostat este o level vyssie a takto to nepojde, ale je to za cenu rizika znovu spadnut este hlbsie

    • Jaromír (karma: 226) #1

      Tohle neberu, ty statistiky jsou dost zkreslené tím s jakým pracuje kadrem a s jakým pracovali předchůdci. Anglie šla v mládeží strašně nahoru, friv neprodukovali tolik talentu. Ten tým pokud neudělá ms nebo euro by za mne byla jednoznačně chyba trenéra, má k dispozici jeden z nejlepších týmu momentálně na světě a hraje s ním otřesný fotbal. Výsledky to zatím nepřineslo.

      • Luhla (karma: 1449) #1

        Ta síla se těžko porovnává a tím, že je to o soupeření s ostatními týmy, má na to vliv i kvalita soupeřů. Hvězdy první kategorie měla Anglie i dřív (Lampard, Gerrard, Rooney, Terry, Ferdinand, Cole, Owen, Scholes, Beckham, Shearer…). Jak dobrý byl zbytek týmu oproti tomu dnešnímu a v porovnání s nejlepšími nároďáky té doby, to nedokážu říct, ale nefungovalo jim to a neměli výsledky, dokud nepřišel Southgate. Jestli se jen trefil do správné doby nebo Anglie potřebovala opatrný a konzervativní přístup a „odvážnější“ trenér by neuspěl, o tom se můžeme leda tak dohadovat. Mně se současný styl hry Anglie nelíbí, ale uznávám, že výsledky má. I když jim kvůli chování jejich fanoušků nefandím.
        Neviděl bych automaticky jako chybu trenéra to, že nevyhraje titul, pokud se stabilně umisťuje někde na špici.
        Ani nejlepší trenér s nejlepším kádrem ti titul nezaručí, jen zvýší pravděpodobnost úspěchu, šanci na vítězství. Když máš šanci na vítězství v turnaji třeba 80% a šance všech ostatních dohromady je 20%, tak jsi o možná dvě třídy výš, než všichni ostatní, ale přesto se v jednom z 25 vesmírů stane, že nevyhraješ žádný ze dvou turnajů (třeba MS, ME) po sobě.
        Proto se mi líbí myšlenka Wengera a teď i Artety mít „consistency“, motat se dlouhodobě na špici a mít každý rok šanci vyhrát.

        • Jaromír (karma: 226) #1

          Podle mě Anglie má ted opravdu zlatou generaci hráčů a pokud nezískají úspěch, tak to bude obrovská škoda. Myslím si že jsou momentálně v top 3 kvalitou kádru na světě, ale samozřejmě je tohle diskutabilní a věc názoru. Mají zkušené hvězdy, dříče i mladé top talenty, přístí 2 turnaje musí jednoznačně útočit na vítězství. Bohužel, podle mě se to s momentálním vedením nepodaří. Ten fotbal je hnus a čitelný. Na kvalifikace a základní skupiny to stačí, ale v playoff už jsou silné týmy které Anglii přehrají. Viz Francie na MS nebo to zminované Euro kde se protlačili přes Dány za mě jen s pomocí sudích. Proto jim ve finále skoro nikdo ani nepřál výhru. Jen chci říct, že podle mě si zabíjí potenciál týmu a věřím že by spoustu trenérů co i něco dokázali, měli zájem o vedení Anglie.

  5. killerhammer (karma: 4495) #1

    Angličania mali podobne talentovaný team aj v čase Rooneyho, Scholesa, Lamparda, Beckhama.
    Vždy mali ten istý problém, fantastické výsledky v kvalifikácii a potom zlyhanie v záverečnom turnaji.
    Southgate preferuje defenzívnejší štýl a výsledky má.
    Ja chápem, že sa nato niekedy nedá pozerať ale futbal na repre úrovni je proste o niečom inom ako klubový a nehrá sa na krásu.
    Je málo zápasov a musíš mať výsledky.
    Veľmi dobre pamätám, že aj Brazília úplne prekopala svoj futbal aby vyhrala MS 94 a 02 (98 bola tiež vo finále).
    Ak si dobre pamätám, len Francúzi hrali pekný futbal (v tých posledných fázach SF alebo finále veľkých turnajov – keď mali tú zlatú generáciu okolo Zidaneho).
    Však aj Argentína na posledných MS hrala úplne účelový futbal.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.