Blog z Trezzoru: Úpadek hráčské kvality aneb Emeryho epocha potřebuje čas

Nebude to trvat dlouho a Unai Emery oslaví 8 měsíců na lavičce londýnského velkoklubu. Za těchto 8 měsíců se stalo tolik, že by nám dost možná nestačila ani série podobně laděných článků.

Vzpomeňme třeba namátkou velkou rošádu na exekutivních místech v klubu (odchod Wengera, Gazidise, Mislintata), ale i vyřešení budoucností ještě před nedávnem klíčových hráčů jako jsou (byli) Ramsey, Wilshere a nejspíše i Özil. Co tohle všechno znamená a jaká bude budoucnost našeho klubu se pokusí osvětlit následující insiderské řádky.
Super start, ale neumíme dobít baterky

Start angažmá Emeryho provázela těžká rozhodnutí v podobě odchodu Jacka (zpětně moudré rozhodnutí, za West Ham odehrál tolik zápasů, že můžete s klidným svědomím házet závodně granátem a stejně se dopočítáte bez problémů), zásahu do obrany (nový gólman byl opravdu potřeba, přišel Leno…) a celkově změnou stylu, kterým se hodláme prezentovat (vysoce energetický, nátlakový fotbal s ideou soupeře přestřílet než ubránit).

Na začátku to i fungovalo – několik energických vystoupení ukázalo, že Emery má co nabídnout anglické lize a potažmo vybraným hráčům Arsenalu. Obligátní příležitost ukázat se dostal i Özil, Unai má ale podle všeho jasno a hráče jeho kalibru jednoduše ve svém kádru nechce. Je důležité vnímat věci v souvislostech – vysoce energetický start se prostě dříve či později musel projevit poklesem energie a stalo se to i jiným trenérům (Kloppův heavy-metalový Liverpool se vážně nezrodil přes noc, i Guardiola si v první sezoně vylámal zuby). Nyní se nacházíme právě v onom bodě zlomu.

V čem je teď opravdu problém je “stará garda” Arsenalu – hráči jako Mustafi, Koscielny, Čech ale i Kolasinac nebo třeba takový Xhaka stále více ukazují, že dost možná nezvládnou odehrát náročnou anglickou sezónu, kdy z pozice hráče vekloklubu bojujete hned na čtyřech frontách. Nejsou to nováčci a na tempo/náročnost by měli být stavění a zvyklí. Zdá se ale, že už nestačí nárokům EPL a v létě nás tak nejpravděpodobněji čeká další radikální řez kádrem, kdy Emery bude mít před sebou celý rok klíčových dat ze své první ruky – důležitý bude nemilosrdný postup, tak aby se v dalších transfer oknech mohlo již spíše budovat (než řezat a zacelovat rány).

Když si sečteme všechny faktory (zranění klíčových hráčů jako jsou Holding, Bellerin, Welbeck), sázka na špatné koně (Lichtsteiner, Čech, bohužel i Koscielny), přeci jen nevyrovnané mládí (budeš lepší Matteo, Lucasi atd.) a to, co jsem psal výše, je ještě docela zázrakem, že v aktuální TOP 6 máme stále TOP 4 na dosah ruky.

Co dále, pane Arsenale?

Do konce sezóny je cíl jasný. Tým má za cíl ubojovat místo v TOP 4 a tentokrát bychom za něj měli být doopravdy vděční, protože sezóna stála za to. Vedení musí zabránit další destabilizaci klubu uzavíráním šílených kontraktů s hráči okolo 30 let jako v kauze Mesut, určitě budeme podepisovat spíše mladé a neznámé hráče, na známé firmy nyní nemáme prostředky nazbyt.

Nejdůležitější ze všeho ale bude stát pevně za trenérem – převzít instituci Arsenal FC po 20 letech vlády Arséna Wengera chce ohromnou kuráž a Emery ukazuje, že na to má kvality i předpoklady. Jeho progress po stránce jazykové, kulturní ale i osobní je markantní a troufám si tvrdit, že v příští sezóně bude vyzrálejší a lepší. Ono nic se nerodí jednoduše a vzpomeňte si na počátky Guardioly nebo Kloppa. Naše situace je bezpochyby jiná, změny se dějí jak v exekutivě, tak v koučovacím týmu a nakonec i mezi hráči, kdy se pomalu začíná ukazovat, kdo jde s trenérem a kdo jde proti němu. V létě očekávám odchod Boulda a pořízení energického asistenta, který těm co zůstanou jasně nastaví laťku vysoko nad hlavu.

Chci tímto požádat hlavně fanouškovskou obec na tomto webu, aby si zkusila vnímat věci trochu v souvislostech. Už dávno nebojují o titul pouze Vieira s Royem Keanem (tedy ManU s Arsenalem), dnes je to regulérně o TOP 6, která je jednoduše nemilosrdná a dva veklokluby to odnesou. Jeden z té dvojice to odnese velmi těžce. Pevně doufejme a hlavně věřme, že to zvládneme a tu TOP 4 prostě uhrajeme. V EL je to vabank, doma proti BATE očekávejte silnou reakci.

Tajně, tajnůstkářsky, Tvůj Tajemný Trezzor

Komentáře

  1. Filip Bureš (karma: 274) #1

    Jsem rád, že někdo taky kouká na situaci optimisticky a snaží se to vnímat v širších souvislostech, ALE. Uvádět Koscielnyho a Kolasinace jako sázku na špatný koně mě přijde nefér. Kos se vracel po zranění a v současnosti už je opět ve výborný formě. Kola je pro mě jeden z našich nejlepších hráčů tuhle sezonu, má nedostatky v defenzivě ale dopředu je nesmírně platnej. Dále pak Welbeck opravdu není klíčovej hráč, jak je uváděno.
    Souhlasím, že jsme na rozcestí, kdy se musí udělat velký změny, ale od toho tady přece Emery je, a věřím, že to zvládne. Hodnocení jeho působení tady, který přijde dřív, než na konci přístí sezony je irelevantní.
    Situace s Ozilem je zvláštní, ale nevidíme do toho. Kdo stojí za tím, že se k němu chováme takhle. Čas všechno vysvětlí, uvidíte.

  2. bflmpsvz (karma: 3401) #1

    Uch. Já s tím mám teda docela problém, vydává se to za insiderský článek, ale přitom přikulhává jenom nekriticky optimistická a dost povrchní glosa. Zároveň v tom marně hledám ty skutečně hlubší souvislosti – pár otřepaných klišé a pár naprosto zřejmých poznatků, které ale v komentářích lítají furt a troufám si říct, že často i s hlubším analytickým ponorem. Kos po návratu patří mezi naše nej obránce (ale že stárne vidí každý), Kola má u nás nejlepší sezonu (i když v obraně má rezervy). Klíčový hráč Arsenalu Wellbeck – popojedem… Na druhou stranu to autor ale velmi dobře napsal – stylisticky čistě, má to strukturu, tempo i vtip. To je asi důvod, proč se článek zdá velmi atraktivní. Přínos v obsahu bych ale nepřeceňoval…

  3. Paulus.novy (karma: 1783) #1

    Jinak OT:
    Daily Mirror sestavil žebříček nejbohatších majitelů:

    Top 10 richest club owners in full:
    1. Dietmar Mateschitz (Red Bull Salzburg/RB Leipzig, £17.8bn)
    2. Sheikh Mansour (Manchester City/City Football Group, £17bn)
    3. Agnelli family (Juventus, £10.4bn)
    4. Philip Anschutz (LA Galaxy, £10bn)
    5. Roman Abramovich (Chelsea, £8.3bn)
    6. Stan Kroenke (Arsenal, £6.4bn)
    7. Nasser Al-Khelaifi (Paris Saint-Germain, £6.2bn)
    8. Shahid Khan (Fulham, £5.4bn)
    9. Zhang Jindong (Inter/Jiangsu Suning, £5.2bn)
    10. Joe Lewis (Tottenham Hotspur, £3.8bn)

          • Paulus.novy (karma: 1783) #1

            Copak někde mluvím o tom, že je má mít srolované v peněžence? 🙂 To asi nemá nikdo z těch, kteří jsou v tom žebříčku.
            Jen mě osobně překvapilo, jak je na tom Kroenke dobře vzhledem k ostatním. Když si vezmeš hodnotu klubu a majetek Kroenkeho, tak je to prostě obrovský kontrast k tomu, v jaké prdeli teď jsme… ale jak říkám, věřím v lepší časy 🙂 O tom směřování zájmu Kroenkeho víc do Ameriky samozřejmě vím

            |
  4. Bangbang (karma: 1442) #1

    Já chápu, že je potřeba optimismus a podpora, ale stejný jako kritika by to melo být postaveno na nějakých realných faktech. Stačí se po divák na stats letošní i z minulých let a hnedle by melo byt jasno, kdo je klíčový hráč… Na druhou stranu si taky myslím, že nás v blízkém budoucnu příchody a la Sánchez, Ozil nebo Laca s PEA nečekají a ze se budeme soustředit na mladík s potenciálem a na zkušenosti hráčů a la Sokratis…. a souhlas s tím, že forma je moc pěkná, i když obsah kulhá….

  5. Japanas (karma: 3759) #1

    Pokud má tento článek vyznít jako : dejme čas Emerymu, ještě nelze hodnotit jeho přínos a jeho výsledky……tak souhlasím.
    Ale dále je tam spousta názorů, tvrzení, domněnek, které jsou minimálně diskutabilní a taky vidím pár otazníků.
    Postupně.
    Pokles výkonnosti a slabší výsledky nepřišly před časem podle mě ostrým startem na začátku soutěže, ale sérií zásadních zranění klíčových hráčů zejména v obraně. O tom jsem přesvědčený. Protože o řadu bodů jsme přišli jen „nutností“ těžké improvizace v obraně a zejména nasazováním Lichsteinera, což byla opravdu chyba trenéra, nedal bych ho ani na lavičku.
    Autorův výběr hráčů, kteří nezvládnou celou sezónu je dle mě mišmaš, stejně tak označení klíčových hráčů.
    To s Laurentem jsem nepochopil vůbec. On prostě potřeboval 2-3 zápasy na rozehrání po půl roce, v posledních zápasech už obranu držel…
    To nevyrovnané mládí drží od srpna zálohu…
    A otazník na závěr. Mezi hráči se začíná ukazovat, kdo jde s trenérem a kdo proti němu….Je to nad mé rozlišovací schopnosti, nic jsem o tom nečetl, rád se něco konkrétního dozvím.
    Na závěr. Já souhlasím s optimistickým vyzněním článku, podporou Emeryho, protože zázraky nejdou na počkání, ale dát do jedné skupiny Lichsteinera a Laurenta po půlročním zranění a hrajícího opět velmi slušně…..to je podle mě úlet.
    Ale rád si přečtu jiný názor…..

  6. mefff (karma: 10) #1

    Ahoj, tohle je snad můj první post, ale neberte to tak, že jsem přišel hned vypruzovat. Nicméně článek mi připadá po hodně stránkách mimo…
    Danny Welbeck nebo Rob Holding rozhodně nikdy nebyli (a ani před touto sezonou) bráni jako naši klíčoví hráči. Rob je pořád naděje do obrany a Danny je žolík, co dokáže dát důležitý gól (pro hodně lidí je to pořád panic buy na konci přestupáku). A na druhou stranu označit Kolašinace a Čecha za hráče nezvládající uhrát celou sezon.. Pardon, ale Sead má fyzický fond za tři hráče a když všichni na hřišti spí, tak Kolašinac je ten typ hráče, co se snaží bojovat a dá se na něj dívat. U Petra napsat, že byl špatná volba? Do zranění chytal skvěle a sezonu měl velmi dobře rozjetou. Bernd na začátku taky nebyl nijak super jistý. Laurent po zranění je náš nejlepší stoper. Guendouzi si vzhledem ke svému věku odehraje téměř vždy kvalitní standard, ale asi jsme všichni dopředu věděli, že by na něm hra AFC stát neměla, ne? Lucas je spíše zatím příjemné překvapení, vůbec žádný flop. Příští sezonu čekám, že bude top hráč na svém postu v EPL.
    Určitě nemá smysl podepisovat hráče typu Lichteinera. Ukázalo se to jako totální krok vedle. Kolik z Vás tady ale psalo, že se těší, až bude prohánět na tréninku Bellerína a vytlačí ho ze sestavy? 🙂
    Souhlas dál s tím, že je potřeba čas. Snad se nám podaří uhrát LM, snad budou prostředky na posily a to hlavně do obrany. Všichni rozumní fanoušci přece nemohli čekat boj o titul. Výsledkově je to klasika po Arsenalsku. První zápasy nic moc, pak super šňůra a přes zimu totální útlum, který budeme dohánět zas na jaře. Však jsme zvyklí, ne? 🙂 Jak by řekli v Liverpoolu: „příští sezona je bude naše!“ COYG!

    • orek (karma: 15181) #1

      Měl bych akorát výtku k nejlepšímu stoperovi.Náš nejlepší stoper je Sokratis.Kosta se furt ještě rozehrává,ovšem po zranění Sokratise je to právě Kosta ten držák.Jenže to ještě není ono,on vedle sebe potřebuje někoho kdo tu obranu bude dirigovat tím jeho výkony ještě porostou.Se Sokratisem by to mohla být do konce sezony skvělá dvojka.Ovšem je smutný že Lolo nehrál rok a po šíleným začátku už je na tom mnohem lépe než Mustafi,který snad neodehrál v téhle sezoně nějaký výrazně lepší zápas.

    • Ondra (karma: 1384) #1

      Pozastavim se hlavne u toho Seada. Tady kazdy rekne ze on maka, ma fyzicku atd, pritom kazdy zminuje jak dozadu hori. To je presne hrac, ktery nemuze byt cislem 1 v tymu ktery chce hrat pravidelne lm. On dokaze zahrat dobre, ale mel by byt soucasti rotace a ne zakladu. Takze na levou stranu je treba jednicka, ktera tymu uz roky chybi.

  7. Ixtrinium (karma: 83) #1

    V článku je hodně věcí, se kterými bych nesouhlasil, ale většina už tu byla zmíněna, takže teď trochu z jiného soudku.
    Máme tu tři hlavní problémy související se špatnými výkony poslední doby – psychika některých hráčů, jejich kvalita a taktika zvolená trenérem. Všechny tyhle důvody se spojily a jejich vrcholem byl zápas proti BATE.
    Emery, když přišel do Arsenalu, mluvil o vysokém pressingu a hodně ofenzivním fotbalu, pod kterým si tu asi všichni představili něco jako pool pod Kloppem. Na tento typ pressingu potřebuje specifické hráče – dynamické s velkým fyzickým fondem (jako Torreira). Zajímavé bylo, že v době naší série šňůry bez proher jsme hráli jakýsi mišmaš, kdy část hráčů pressovala a část byla navyklá na starou taktiku. Se štěstím to fungovalo, ale pořád je ta série hodně přeceňovaná, protože hodně těch výher bylo s odřenýma ušima a v hodně těch zápasech jsme určitě nedominovali (alespoň ne v prvních poločasech).
    Hlavní bylo, že v těch zápasech se začínaly projevovat nacvičené pokyny, na kterých Emery chce stavět útočnou hru.
    Klasickým nacvičeným pokynem je náběh wingbacka v určitých útočných situacích. Tuhle taktiku zná Emery z PSG a můžeme ji vidět i v jiných velkoklubech, kdo má zájem, ať se mrkne třeba na toto:
    https://www.youtube.com/watch?v=NGeGyUgbpcU
    Kolasinac tu úlohu moderního wingbacka docela zvládá, Bellarin před zraněním taky nebyl špatný, ale oba tito hráči nejsou extra dobří v bránění, takže hrát na 3 stopery a nechat těmto dvou více prostoru na útočení dává docela smysl.
    Kritika na Lichtsteinera je oprávněná za jeho výkony, ale mně osobně se moc nelíbí, protože ten hráč k nám nešel proto, aby tu brousil lajnu ve 35 letech. Jeho představa asi byla, že si tu odehraje pár zápasů, zkusí si PL, možná získá i nějakou trofej a předá nějaké zkušenosti mladým hráčům. Kdyby mu někdo před sezónou řekl, že tu na stará kolena bude celý zápas bránit Sterlinga, který má nejrychlejší první tři kroky v celé PL, a když ho neubrání, tak od fanoušků slízne pěknou kritiku, tak by se na to dost možná vykašlal a šel do Číny. Někdo může položit otázku, proč teda nehrál Niles proti Sterlingovi. Niles dostal možnost ukázat se proti mnohem slabšímu soupeři a výsledek? Herní bída a co hůř, jasný zmar v jeho výrazu. Emery určitě ví, jak na tom naši hráči jsou kvalitou a psychikou a i když byl Niles lepší volbou proti Sterlingovi z pohledu kvality (rychlosti), tak si dost možná řekl, že pro jeho psychiku bude lepší, když ho v tom zápase nenechá vykoupat.

    Teď k Emeryho taktice – opět nic nového v moderním fotbale, jedná se o 3-4-3, kdy v útoku je jeden hrotový útočník a dva křídelní záložníci. Tito křídelní záložníci mají úlohu playmakerů, driblérů a zakončovatelů. Samozřejmě na trhu existuje jen pár hráčů, kteří mají všechny tyhle tři vlastnosti na vysokém lvl a ty nezískáme. My jsme na tuto pozici měli skvělého hráče, který měl všechny tyhle tři vlastnosti na vysoké úrovni + ještě by se hodil do toho pressingu. Sanchez bohužel vyčpěl a odešel. Emery má asi v plánu do této pozice postupně zapracovat Suareze. Přesto si myslím, že je od Emeryho chyba aplikovat u nás tuto taktiku v této části sezóny a s hráči, kteří tu za půl roku nemusejí být. A s hráči, pro které tato pozice není úplně ideální.

    Já chápu Emeryho vizi, jak to chce hrát, ale ta vize je hodně limitovaná kvalitou některých našich hráčů. A Emeryho nehejtuji, zatím si nevede špatně, ale tohle je docela zlomový moment v jeho dalším působení u nás, jestli si dokáže (do konce této sezóny) prosadit svoji vizi do reálných výsledků (min. koukatelného fotbalu) nebo změní taktiku a začneme hrát jinak.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.