By the numbers: Arsenal 2-1 Wolves

Po dvou týdnech jsem si pro vás opět připravil překlad statistického okénka od oh_that_crab z arseblogu. Stejný soupeř a naštěstí opět tři body. Tak hurá do čtení…

K vidění byl zajímavý zápas. Živě jsem sledoval asi prvních a posledních 15 minut zápasu, události mezitím jsem sem tam sledoval na twitteru a jinak jsem se musel soustředit na schůzky. A možná proto, že jsem zápas sledoval až zpětně a věděl, co se stane, jsem se v obecném názoru na tento zápas neshodl s tím, co jsem četl na twitteru. Myslím, že to poukazuje na to, jak emoce mohou ovlivnit úhel pohledu.

Jo a těch posledních 15 minut bylo neuvěřitelných.

Také jsem trochu cítil, jako bych podváděl u vítězné branky protože jsem netrpěl těch 70 minut, které tomu předcházely.

ARSENAL 2-1 WOLVES: BY THE GRAPHICS

ARSENAL 2-1 WOLVES: BY THE NUMBERS

26 – střel Arsenalu v tomto zápase, 2. nejvyšší počet v této sez´´oně.

8 – střel Alexandra Lacazetta, nejvíce ze všech hráčů. Jeho 8 střel byl 4. nejvyšší počet, jakého v této sezóně nějaký hráč dosáhl. Z toho 6 z přímé hry se řadí na 14. místo v rámci této sezóny.

2.7 – Expected Goals (StatsBomb verze), třetí nejvyšší počet v této sezóně pro Arsenal. Zároveň druhé nejvyšší číslo, které Wolves v této sezóně dovolili vyprodukovat svému soupeři.

0.9 – xG Alexandra Lacazetta, nejvíce ze všech hráčů.

6 – krát měl Arsenal v zápase xG 2,5 nebo více v této sezóně, loni to bylo pouze 3x.

51 – doteků Arsenalu s míčem ve vápně, druhý nejvyšší počet za zápas v této sezóně.

15 –  doteků Bukaya Saky s míčem ve vápně, nejvíce ze všech hráčů. Saka i Lacazette (12) měli více dotyků s míčem ve vápně než Wolves za celý zápas dohromady (10).

20 – úspěšných přihrávek Arsenalu do vápna Vlků, nejvíce za tuto sezónu.

75% – Field tilt v tomto zápase. Field tilt je poměr držení míče ve finální třetině hřiště.

53 – presinků v útočné třetině Arsenalem v tomto zápase, 5. nejvyšší počet v zápase v této sezóně.

8 –  presinků v útočné třetině od Martinelliho, Lacazetta, and Odegaarda.

15 –  presinků Wolves v útočné třetině v tomto zápase. Arsenal musel čelit proti Wolves v obou vzájemných zápasech druhému a třetímu nejnižšímu počtu presinků ve své obranné třetině hřiště za celou svou dosavadní sezónu.

55 – dlouhé přihrávky Vlků z jejich vlastní poloviny, pouze 19 z nich bylo úspěšných.

Jednou věcí, kterou si můžeme z tohoto zápasu odnést je to, že Arsenal vypadal poměrně solidně v tom, jak dokázal vyvíjet neustálý tlak na hluboký obraný val. Hodně to zapříčinila i branka Wolves v úvodních 10 minutách, ale také to byla pravděpodobná strategie Vlků, kdy branka byla bonus navíc. Průměrná pozice obou týmů ukazuje rozdíl v tom, kde se zápas odehrál, navíc tento fakt podtrhuje i to, že se Wolves stáhli ještě hlouběji než obvykle (nebo byli zatlačeni Arsenalem – záleží na úhlu pohledu).

Arsenal to dokázal jak díky držení míče, ale také díky své schopnosti donutit Wolves ke ztrátám poté, co získali míč. Mapa defenzivních akcí Arsenalu (nezahrnuje presinky) jak vysoko Arsenal proti Wolves bránil.

MARTIN ODEGAARD TAHÁ ZA NITKY

7 – úspěšných přihrávek z otevřené hry do vápna, nejvíce ze všech hráčů.

3 – akce, po které následovala střela [v orig. Shot creating actions] (např. průniková přihrávka, úspěšný driblink nebo faul na daného hráče).

1 – klíčová přihrávka.

30 – doteků s míčem v útočné třetině hřiště.

2 – průnikové přihrávky, 1 úspěšná.

2 – střely, 0.2 xG.

3 – úšpěšné driblinky.

7 – Progressive carries

5 – obdržených progresivních přihrávek.

5 – Final third entry passes received

17 – presinků, nejvíce z Arsenalu.

7 – úspěšných presinků, nejvíce ze všech hráčů.

1.3 – xG řetězec, 2. nejvyšší údaj ze všech hráčů

Byl jsem neskutečně nadšený z letního návratu Martina Odegaarda zpět do Arsenalu. Chvíli mu trvalo, než se do toho zase dostal, ale jeho vliv na tým stále roste. V tomto zápase byl klíčovou součástí našeho tlaku na Vlky.

ARSENAL IN POLE POSITION FOR TOP 4 RACE

58% – průměrná pravděpodobnost, že Arsenal skončí na místech zajišťujících LM (dle sázkových modelů (50%), FiveThirtyEight (61%)a mého vlastního modelu (64%)).

68 – průměrný očekávaný počet bodů pro Arsenal, jsme před Manchesterem United (64), Sp*rs (62), West Hamem (57) a Wolves (56).

12% – pravděpodobnost, že skončíme 3. (FiveThirtyEight).

12% – pravděpodobnost, že Sp*rs skončí na místech zajišťujících LM (FiveThirtyEight).

76% – šance na St. Totterinham’s day v této sezóně

Arsenal stále hraje o hodně a je ve velmi dobré výchozí pozici s ohledem na boje o top čtyřku. Stále je situace trochu zvláštní díky počtu odehraných zápasů, ale v průměru bodů na zápas je Arsenal před ManU s 1,88 bodů na zápas zatímco United mají 1,77.

Další důležitou věcí je ta, že zápasy, které má Arsenal k dobru jsou náročné. Arsenal čekají venkovní zápasy se Sp*rs a Chelsea a doma proti Liverpoolu. Takže ano, zápasy k dobru nejsou jednoduché (jsou zde ještě vůbec nějaké lehké zápasy v PL?), ale kromě těchto zápasů je los poměrně slušný. Arsenal má 9. nejtěžší rozpis zbývajících zápasů (včetně dohrávek) a naši rivalové o top 4 jsou na tom následovně: ManU 4. nejtěžší rozpic, Sp*rs 13., West Ham 2. a Wolves 12.

Vzájemné zápasy mezi těmito týmy budou stále nejspíše rozhodujícím faktorem, ale Arsenal je nyní v nejlepší pozici.

/arseblog.com/