By the numbers: Arsenal vs. Manchester United

Tenhle zápas byl stejně tak radostný jako byl vyčerpávající. Po závěrečném hvizdu jsem nevěděl, jestli si jít lehnout nebo zaběhat.

Cítil jsem, že tento zápas byl tím nejtěžším testem v dosavadní sezóně. Manchester United se nachází ve světové formě a branka po naší chybě jim darovala nepříjemný náskok, na který potřeboval Arsenal odpovědět.

A to taky udělal.

Arsenal ztrácel v dosavadní sezóně před tímto zápasem pouhých 87 minut a zareagovali poměrně dobře, nezpanikařili, věřili svým výkonům a tomu, že branku dají. Nakonec dali ještě další dva, čímž si vytvořili opět pětibodový náskok se zápasem k dobru.

Pro nás je oficiálně polovina sezóny, máme 50 bodů (na konci tímhle tempem by to bylo 100, což by byl rekord), 45 vstřelených branek (opět na konci 90, rekord v lize s 38 zápasy) a na konci bychom měli 32 obdržených branek (6. nejlepší výkon). Byla to zábavná jízda a já se těším na její druhou půlku.

ARSENAL 3-2 MANCHESTER UNITED: BY THE NUMBERS

24 – střel pro Arsenal, vyrovnali svůj sezónní rekord v zápase. Zároveň nejvyšší počet, který United soupeři v této sezoně povolili.

2.5 – xG, 5. nejvyšší číslo v této sezóně a je to již po 11, co si Arsenal v zápase vytvořil xG více než 2.0 bez penalt.

7 – střely Arsenalu ve vzdálenosti do 12 yardů.

18 – střely Arsenalu ve vápně.

6 – střel ManU, nejméně za zápas v této sezóně. Již po 12. udržel Arsenal svého soupeře pod 10 střelami za zápas.

0 – velké šance ManU. Podruhé, co si ManU v zápase vytvořil 0 velkých šancí.

2% – pravděpodobnost, že střela Marcuse Rashforda skončí brankou.

17% – pravděpodobnost, že střela Lisandro Martineze skončí brankou.

1 – střely ManU ve vzdálenosti do 12 yardů.

3 – střely ManU ve vápně.

Z jednoduchého pohledu střel, to byl z daleka vyrovnaný zápas. Arsenal z hlediska šancí absolutně dominoval.

62 – doteků ve vápně pro Arsenal, nový rekord v sezóně. Doteď to bylo 55. Srovnali jsme nejvyšší počet, jakého tým v této sezóně v lize dosáhl. Navíc o 15 více než dosud ManU svému soupeři dovolil.

12 – doteků ve vápně pro Manchester United. 5 v první půli a 7 v druhé půli. Gabriel Marinellli měl12, Bukayo Saka měl 13.

86 – doteků Arsenalu do vzdálenosti 25 yardů do branky.

18 – doteků Manchesteru United do vzdálenosti 25 yardů do branky, Saka měl 20.

Kontrola prostoru a teritoria ještě více naznačuje, že Arsenal tomuto zápasu dominoval.

Kromě pár chvil byl míč na polovině ManU, v druhé už se z ní téměř nedostal.

Překvapilo mě, že když jsem o přestávce zveřejnil poločasové statistiky, lidé byli překvapení, jak jednostranné to bylo z pohledu statistik, měli pocit, že to bylo vyrovnanější. Viděl jsem, jak Gary Neville řekl, že si to Arsenal s Manchesterem rozdávají na obě strany. Ve skutečnosti si nemyslím, že je to vůbec blízko pravdě nebo přesnému popisu zápasu a řekl to jen z důvodu znaku, který měl druhý tým na hrudi. Téměř podle každého údaje byl tento zápas velmi nevyrovnaný a Arsenal jej měl pod kontrolou. Jindy by to skončilo pohodlným vítězstvím 3-1 (nebo dokonce 3-0). Arsenal získal zasloužené vítězství.

EDDIE NKETIAH SE CHYTIL SVÉ ŠANCE

6 – střel, 1.4 xG, 3 velké šance, 2 OBROVSKÉ góly

19 – střel od doby, kdy naskakuje v základu, což je průměr 3.8 na zápas

4 – góly (v PL) od doby, kdy naskakuje v základu, což je průměr 0.8 na zápas

9  – doteků ve vápně ManU

33 – doteků ve vápně od doby, kdy naskakuje v základu, což je průměr 6.6 na zápas

6 – přijatých progresivních přihrávek proti Manchesteru United

42 – přijatých progresivních přihrávek od doby, kdy naskakuje v základu, což je průměr 8.4 na zápas

4 – defenzivní akce proti ManU

14 – defenzivní akce od doby, kdy naskakuje v základu, což je průměr 2.8 na zápas

Patrné obavy ze zranění Gabriela Jesuse, se zdají být v retrospektivě výkonu Eddie Nketiaha velmi pošetilé.

Konzistentně si hledá prostory ke střele, navíc v místech, kde jsou velmi nebezpečné a vstřelil tak již celkem 6 branek od doby, kdy naskakuje v základu. Jeho schopnost připisovat si střely je vítaná, ale ne příliš překvapivá, ale dokáže hlavně udržet útok Arsenalu v chodu s více než lepší očekávanou výstavbou hry a zapojení se do kombinace.

Jednou z posledních otázek byla ta, zda dokáže skórovat pod tlakem. Proti ManU na tuto otázku odpověděl vyrovnávací a vítěznou brankou.