BLOG: Christian Eriksen

První, co napíšu je, díky bohu, že je Chrtistian Eriksen naživu. Těch pár vteřin, kdy se zapotácel, klopýtl a zhroutil se na zem, bylo k zbláznění, a také to co následovalo.

Pořád si nejsem jistý, zda jsem ještě v pořádku, a to jsem to sledoval z povzdálí. Neumím si představit, jak se museli cítit jeho spoluhráči, přátelé, rodina a ti, kteří byli akci nejblíže. Resuscitace mu zachránila život:

Obrázky dánských spoluhráčů v ochranném kruhu kolem svého spoluhráče, když mu zachraňovali život, byly neuvěřitelné. Uvažoval jsem o jednom z nich jako o úvodním obrázku pro tenhle blog, ale procházet ty fotky bylo příliš těžké. Nechtělo se mi plakat. Televizní záběry pokračovaly, byly tam záběry, jak mu dávají masáž srdce, detailní záběry na to, jak utěšují jeho partnerku u postranní čáry a připadalo mi to hrozně dotěrné.

Vím, že je to ojedinělá událost, naštěstí se to nestává tak často, ale tohle je skutečný život, ne nějaká reality show. Možná, že se tyto bariéry v poslední době nějak rozmazaly, ale záběry byly pošetilé a zbytečné. Tohle vyžaduje okamžitou debatu o nějakém protokolu.

Vzpomínáte, jak měl Eduardo zlomenou nohu a bylo nám řečeno, že je to příliš nepříjemné na to, aby to ukazovali? Proč je tohle nepřijatelné, nebo něco, čemu nemůže být publikum vystaveno, ale člověk, který možná umírá před našima očima, ne? Pokud se někdo svlékne a vběhne na hřiště, kamery jsou okamžitě namířeny kamkoliv jinam, jen ne na tu osobu. Bylo rozhodnuto za nás, že se nemůžeme vypořádat s nahotou, ale vyhlídka na fotbalovou smrt je v pořádku? Je to groteskní a musí se to řešit!

Přes veškerou kritiku BBC, která vysílala zápas v této části světa, je zpravodajství řízeno UEFA. Možná měla BBC přejít dřív do studia, ale tohle nebyly jejich obrázky. Když to udělali, a přepnuli do studia, osazenstvo bylo očividně šokováno. Emocionální Alex Scottová opravdu rezonovala, když mluvila o tom, jak napsala matce, aby jí sdělila, že ji miluje. Moudře přerušili svůj program, dokud nebude jasno.

Ta zpráva byla naštěstí dobrá. Eriksen byl při vědomí a seděl v nemocnici. Očividně měl hovor přes Facetime se svými spoluhráči. Mezitím, UEFA předložila dvě možnosti: Pokračovat v zápase večer, nebo hrát zápas den následující. Trenér Dánska Kasper Hjulmand řekl:

„UEFA na dnešní zápas netlačila. Věděli jsme, že máme dvě možnosti. Hráči si nedokázali představit, že by dnes nemohli spát a pak by museli nastoupit do autobusu a znovu sem zase zítra přijet. Upřímně, bylo nejlepší mít to za sebou. Samozřejmě, že nemůžete hrát zápas s takovými pocity a to, co jsme se snažili udělat, bylo neuvěřitelné.“

Opravdu nevím, jak to udělali. Každý hráč, který byl schopen jít ven a rozškatulkovat, co se stalo, musel být jiný, musel být v šoku, když prošel něčím tak traumatizujícím. Jsem si jistý, že to muselo ovlivnit i některé finské hráče. Nakonec, smutná porážka 1-0 není pro Dánsko dobrý způsob, jak začít turnaj, zejména doma, ale za daných okolností tam byl další výsledek, který šel v jejich prospěch, zdraví jejich spoluhráče.

Nevím, jestli ta část, kde jim Eriksen řekl, aby hráli, přišla předtím, nebo potom, co jim UEFA předala tyto možnosti, tuším, že to druhé, ale rád bych byl spravedlivý. Ať tak či onak, uznávám, že to byla složitá situace. Myslím, že se nepokryli žádnou slávou. Možná je to maličkost, ale říct nám, že zápas pokračuje předtím, než poskytly aktuální informace o zdravotním stavu Eriksena byl odraz jejich priorit a jejich chování navenek:

Požadavky kladené na fotbalisty byly v posledních 12-18 měsících směšné. Šibeniční rozvrhy, nacpané mezinárodní pauzy, cestování uprostřed pandemie. Musí to být fyzicky i psychicky vyčerpávající. A teď, když byli i boxovacím pytlem pro zkorumpované, vypočítavé politiky po celém světě, se jim řeklo: „No je nám líto, že tvůj kámoš málem umřel, ale je v pořádku, tak hraj teď, nebo zítra.“

Myslím, že musí hrát, show musí pokračovat a tak dále, ale od lidí, kteří show řídí, je nutná povinnost mít péči a tahle událost je toho připomínkou, že v tom selhávají. Možná by něco takového mělo být momentem, kdy se diskuze dostane k tomu, co to vlastně show je? To nejsou baviči na baterky, kteří se mohou dobíjet a hrát na vysoké úrovni třikrát týdně, aniž by je to ovlivnilo. Je příliš snadné dívat se na fotbalisty jako na věci, a ne na lidi. Připomněli jsme si, že jsou stejní jako my (ale mnohem lepší ve fotbale). Okamžitě si připomenete, co je důležité a co ne, když vidíte, že se něco takového stalo, ale je třeba se z toho poučit.

V první řadě však doufejme, že se Christian Eriksen plně zotaví. Nevím, co s ním bude dál, ale to nejdůležitější, co kdo z nás v životě má, je naše zdraví. Dávejte na sebe pozor, buďte se svými milovanými a pamatujte, že fotbal prostě není důležitější než život nebo smrt.

A nikdy nebude.

/arseblog.com/

Tags:

Komentáře

 1. mc1897 (karma: 179) #1

  Som jediny komu sa ten text zda strasne pateticky ? Eriksenov pribeh bol horor, ale kopat do UEFA, ze dovolila hrat a TV ze ukazuju situaciu, zdoraznujem ze v nie detailoch ?
  K mediam: nepristojny TV detail bol jediny, hned na zaciatku, ked mal otovrene oci a bol v bezvedomi, predtym nikto nevedel ze je to TAKE zle. Potom uz ziadne nepristojne zabery neboli a NAOPAK fotka novinara ktora ukazala ze Eriksen je pri vedomi pri odnasani zo stadiona pomohla kazdemu fanusikovi sportu. Ak by hned prepli do studia a nikto nevedel co sa deje, ci vobec zije bolo by to pre fans ovela horsie. Podla mna postup TV bol s malou vynimkou toho detailu na zaciatku Ok. V ramci moznosti.
  UEFA: vedelo sa ze zije, je stabilizovany, sam sa prihovaral za dohratie, ak by Dani nechceli, nehra sa. Sami vravia ze na nich nikto netlacil.
  Pateticky clanok pod uroven arseblog.com bez navrhovanej lepsej alternativy ako take situacie vysielat. A hlavne bez alternativy ako dalej rozhodnut o zapase. Mali hrat snad 3 zapasy za 6 dni ? Ale rovno odstupit ?

  • Marek (karma: 214) #1

   Tiež neviem, čo bola lepšia alternatíva, či nechať záber na polomŕtveho hráča, alebo to niečim nahradiť. Úprimne neviem. Ale myšlienka zostaviť nejaký protokol, kde sa pre tv jasne určí, čo vysielať môže a čo nie nie je až tak hlúpa. Stojí minimálne za dialóg.
   VIac ma ale dostala časť, kde sa pozastavujú nad tým, že info o zápase napísala UAFA skôr ako stav hráča. Pohoršovať sa už len na takejto banalite mi príde ako poriadny úlet. Od arseblogu nie som na tendenčné ani emočné blogy zvyknutý, ale tentokrát si tu asi niekto na UEFU musel vyliať nervy.

 2. 14titi (karma: 607) #1

  To je s prominutím sračka. Tím nechci znehodnocovat práci překladatele, ale kritizuji tvůrce blogu! Jsem samozřejmě rád, že to rozdejchal, ale jak píše MC je v tom patetie až k zblití. Ať mi nasypou peníze jako má on a taky podstoupím to šílené herní vytížení. Fotbalisti si žijou pohádkové životy a fakt nemám jediný důvod k lítosti např. kvůli jejich přetěžování. Udělejme anketu mezi profi čutálistama a např. dělníkama ve fabrice. Uvidíme, ve který skupině se najde víc lidí, kteří by chtěli změnit zaměstnání…

  • Jeza (karma: 350) #1

   Pravděpodobně nešlo pouze o výsledek herního přetížení, vzhledem k tomu, že ani na konci ligy nehrál plnou minutáž, pak 2 týdny volno a jeden a pul zápasu za repre v 10 dnech. Nejspíš tam bylo něco víc, možná nějaké drobné zranění – vzal si něco na bolest a pak tam to zdravotnií riziko hodně stoupá.. Ono, co si budeme vykládat, stačí “blbej” Ibalgin před fyzickým výkonem a člověk si zadělává na problém..

 3. smeta (karma: 199) #1

  Mohlo se seběhnout hodně věcí dohromady, hlavně, že je živý a co bude dál se uvidí. Jako první mě v této době napadlo, že ho poslali hrát se zamlčeným covidem (je to svinstvo a štve mě, že to tady je a furt je o tom všude slyšet i já to tady teď píšu) nebo tak něco.

  Docela jsem si říkal, že jsou Španělé odvážní, že se nechali chvilku před šampionátem naočkovat proti covidu, protože slýchávám, že jsou z toho pak chvilku v nic moc stavu.

  No, hlavně ať je v pořádku a nejlépe ať zjistí čím to bylo, aby to nehrozilo u něj nebo u někoho jiného v budoucnu. Na netu jsem viděl jen titulek, že v Itálii přemýšlí, že by pro fotbalisty dávali kurzy první pomoci, nepřijde mi to jako špatný nápad.

 4. Millman0711 (karma: 662) #1

  Já jsem, na rozdíl od autora, pro sdílení záběrů. A to v případě, kdy jde o zlomenou nohu po faulu nebo o záchranu života po kolapsu. V případě Eriksena to dobře dopadlo, takže uffff. Z výchovnýho hlediska je to to jediný, co nás může přinutit aspoň trošku se zamyslet. Kdo z vás, když to viděl, si řekl: “nepůjdu běhat s teplotou nebo zavolám kámošovi, ať zpomalí, že těch 20 hodin v práci denně za to nestojí”.
  Když si přečtu na netu titulek, že ten a ten má zlomenou nohu nebo že je na jipce po kolapsu, asi to se mnou moc neudělá. Ani hraný divadlo v televizi, kdy se po vypnutí kamer herec zvedne a jde na pivo nebo domů. Jen realita nás může přinutit aspoň trošku přemýšlet.
  COYG a hlavně zdraví

 5. Luhla (karma: 1520) #1

  Je to až strašidelné, jak jsme od války „vyměkli“. Když jsem byl školák, byla u nás na besedě stará paní, která jako zdravotnice ošetřovala vojáky s utrženýma nohama a vyhřezlými střevy, a moje děcka dneska dostávají od televize varování, že v dalším díle kresleného seriálu umře jedna z vedlejších postav stářím a že to není pro slabší povahy…
  To, co se stalo Eriksenovi, není nic hezkého, ale je to součást života. Je potřeba najít rozumnou polohu mezi dvěma extrémy, kterými jsou hyenismus v podobě detailních záběrů zraněného a jeho blízkých na jedné straně a na druhé straně „sněhovločkismus“ s urputnou snahou vyhýbat se všemu, co by mohlo být nějak nepříjemné.
  Nekonzumujme zranění a smrt jako zábavu, ale akceptujme je jako součást života.

 6. killerhammer (karma: 4641) #1

  Zbytocny blog. Z pohladu TV vysielania bolo vsetko OK, kamery boli ihned zastavene, ked reziser zistil, co sa naozaj deje. Chvalabohu, ze Christian zije. Myslim, ze s futbalom skonci. Ma svoj vek, odohrane, zarobene, zbytocne pokusat dalsi osud. Bolo vela srdcovych prihod v poslednych rokoch aj u mladuckych hracov (aj umrtia). Som presvedceny, ze futbal je dnes tak atleticky, mladi hraci zeru kopec pripravkov na povzbudenie, ide sa na hranu zdravia. Clovek s akymkolvek mensim zdravotnym problemom potom vo futbale riskuje srdcovy infarkt.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.