Dilema Fábregas, aneb „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“

 

Je to již pěkná řádka dní co na nás média ze všech stran chrlí informace o tom, že Cesc odchází z Barcy, kam odchází (skoro pokaždé jinam), proč odchází a kdo z toho bude kolik mít. Tak nějak při tom všichni zapomínají, že si tím novináři jen vyplňují přestávku do výkopu Mistrovství světa. I když si myslím, že vše je jen kachna, nedá mi to se nad tím trochu nezamyslet. 

Když Cesc v roce 2011 uzavíral svou skoro dvouletou odchodovou ságu, o které se nebudu podrobněji rozepisovat, přeci jen, vážím si Cesca za to, co pro Arsenal udělal a nechci připomínat negativa závěru jeho působení na severu Londýna, v duchu jsem si s oddechnutím říkal (a se mnou zřejmě i řada dalších fanoušků), že se prostě skončila jedna skoro nekonečná španělská telenovela. Bohužel nyní se zdá, že jsem se mýlil, producent zřejmě našel v tématu zalíbení a připravuje nám druhou sérii.

Ani vlastně nevím, kdo s tím přišel první, že Cesca nový trenér Barcy nechce, přitom snad jen tato informace stojí za pozornost, ostatní spekulace a fámy na ni totiž jen navazují. Ten chudák trenér se ještě ani na Camp Nou neujal žezla, nestačil se sejít se Zubim ani s Bartolomeo, a už novináři v Katalánsku píší jeden přes druhého, kdo by mohl přijít a posílit ambice Barcy po zpackané sezóně. A když má někdo přijít, musí i někdo odejít, prostě Barca musí prodávat, pokud chce nakupovat. A tak se začaly sestavovat seznamy, vytvářet dotazníky, fanoušci všude hlasují a hádají se, kdo že to tedy musí z Camp Nou vypadnout. A protože na Iniestu nebo Xaviho si nikdo nedovolí ani sáhnout, natož ukázat, padl černý Petr na Cesca, mimo jiných. A pak už ta informační kára jela z kopce a jede stále rychleji. Když Cesc odchází, musí se rychle najít kam a za kolik a tak dále. A hned jsme u Arsenalu, který má na něj předkupní právo.

Podívejme se ale na celou věc trochu z jiného pohledu. Arsenal stojí v případné bitvě o Cesca na privilegovaném místě, má na hráče totiž předkupní právo. Pokud bude Barcelona prodávat, může Arsenal hráče za 25 milionů liber získat. Když opci nevyužije, na účty na severu Londýna připluje polovina zisku z hráčova prodeje (polovina z rozdílu mezi jeho pořízením a prodejem). A hned se pod pery novinářů objevily standardní bonitní kupci spojovaní s každým šustnutím po Evropě, kteří by údajně mohli za našeho bývalého kapitána dát i přes 50 milionů. Mno, hráčskou kvalitu Cescovi asi upřít nemůžeme, ale těžko věřit tomu, že by se našel kupující, který by za tohoto hráče utratil takovou částku, i s ohledem na nová finanční pravidla.

Arsenal v létě bude shánět kvalitní hráče, o tom není pochyb a Cesc určitě vynikající fotbalista je, ale, jedno velké ale! I když Arsenal je v mimořádně dobré finanční situaci, všechno má své hranice. Tisk spekuluje o budgetu 100 milionů liber, ale ta částka, jak je u nás zvykem, je nejen na nákup, ale i na platy nových hráčů. Posily však prioritně potřebujeme v obraně (odchází minimálně Bacary) a velmi nutně potřebujeme do útoku minimálně rychlého křídelníka. Diskutovat by se dále dalo o útočníkovi a defenzivním záložníkovi. A obsadit tyto pozice kvalitními hráči, to bude stát minimálně 15-25 milionů za pozici. Takže jen na odstupném 70 milionů liber. A kde jsou pak platy? A kde jsou peníze na brankáře (možná i dva) nebo čtvrtého stopera?  Bez nich nelze bojovat na čtyřech frontách na ostrovech a Evropě.

A další věc. To, že by se Fábregas v případě přestupu vrátil do základní jedenáctky, o tom nyní nikde nepochybuje nikdo. Jinak by ho Boss za 25 milionů nekupoval, nebo si umíte představit Arsenal, kde hráč za 25 mio sedí na lavičce? Ale dále, zeptejme se pěkně po nerudovsku, kam s ním? Zpátky na desítku? Po třech letech, co hrál na Camp Nou vše možné jen ne desítku?  Možná by ho Arsene využil na pozici falešného křídla a využil jeho zkušenosti, ale co s Cazorlou? A nebo že by ho Boss zkusil na místo Artety, jak si myslí někteří ostrovní trenéři? Žádná z těch variant není ideální. Desítka posílá na křídlo Mesuta Özila, druhá nás zbavuje šance na zisk křídelníka, více se hodícího na hru při čáře, a ta třetí nám neřeší problém ve středu hřiště, ale naopak vytváří problém nový, protože Fabregas – Ramsey vedle sebe by „fungovalo“ stejně jako Gerrard s Lampardem, tedy nijak.

Ale nechci být skeptik, zápasů je hodně, příchod Cesca by dal možnost rotace a třeba by se všichni tři (Cesc, Mesut a Aaron) pochopili a vytvořili zálohu snů, ale upřímně, to nechám, včetně obsazení lavičky, na uvážení Bosse.

Já ten problém s návratem Cesca vidím trochu jinde. Šlo by o návrat kapitána týmu, který ač mohl, nesplnil to, co se do něj vkládalo. Jistě si vzpomenete na projekt mladíků a jeho kapitána, do kterého všichni dávali tolik víry. Vím, tým nebyl neúspěšný jen kvůli svému kapitánovi, ale určitá symbolika zde je. Navíc Arsenal už není Arsenal roku 2007, kdy musel každý rok prodat, aby mohl žít, kdy si nemohl dovolit koupit špičkového hráče, ale musel věřit, že si jej vychová. A Arsenal už ani není ten tým made in 2010 nebo 2011, ze kterého Cesc utekl, protože mu nevěřil, že je dostatečně silný na zisk trofejí. Nechci dělat z první trofeje  po devíti letech zaklínadlo, v sezóně jsme několikrát dostali pěkně přes ústa, ale na rozdíl od skoro všech ostatních jsme přeci jen něco vyhráli. A ten tým si toho je bezesporu vědom. A do tohoto týmu by se měl vrátit Cesc, určitě kvalitní hráč, ale kapitán který opustil svou loď? Nechci tady Cescovi připomínat toporné nechání se navlékat do dresu simulantů, tak hluboko neklesnu, ale nějak mi prostě nesedí, že tvář (kapitán), toho pro něj bezúspěšného týmu, by se měl jen tak vrátit do naší šatny? Nebo mu snad dokonce dáme kapitánskou pásku? Vždyť je vlastně volná. A co jeho číslo? Odpářeme ho ze zad BFG a, vítej Cescu? Zamysleme se, vždyť tím bychom uznali, že vše bylo tehdy vlastně v pořádku, ten útěk do rodné Barcelony, úprk za tituly a poháry, kdy dokonce souhlasil se snížením platu, jen aby ho rodný klub přijal když za nás nechtěl hrát. To chceme? Věříme tomu, že by se vrátil nezatížen minulostí? Věříme, že to vlastně chce sám Cesc? A že bude schopen přijít s čistým štítem? Ne, to prostě není možné, na to je Cesc s Arsenalem příliš svázaný a je svázaný i s Arsène Wengerem. 

Určitě všichni cítíte, jak vlastně zamotané vše je, jak složité je odpovědět na otázku, zda by bylo pro Arsenal potřebné, aby se Cesc Fábregas pokusil podruhé vstoupit do stejné řeky jménem The Gunners. Je prostě těžké kladně odpovědět na otázku, zda by byl návrat Cesca vhodný, ale hlavně, zda by byl potřebný. Upřímně, Arsénovi nezávidím.
 

/Patrick/

/blog vyjadřuje osobní názor autora/

Komentáře

 1. mdavid (karma: 0) #1

  [quote name=“dave“]Wenger by mal viac možností ako súpera zaskočiť a prekvapiť.[/quote]

  Potíž je v tom, že Wenger překvapit neumí. I když má zrovna k dispozici dostatek hráčů, tak zkouší hrát pořád stejně, ten svuj Wengerbal, často to proti slabším týmům funguje, proti těm silnějším to pak poslední dobou končí fiaskem nebo nudnou ukopanou remízou. Těžko říct, jestli by v tomhle Fabregas pomohl, Wenger styl hry nezmění.

 2. mdavid (karma: 0) #1

  Ideální řešení pro mě bude, když se všechny ty drby vyvrátí, Fabregas zůstane v Barce a přijde za nějaký třeba 2 roky, nahradit Rosickýho, popř. Cazorlu.

  Já tu pro něj místo prostě nevidím, a nechci dávat těch 25 M(údajnejch, nevim jestli to bylo někde oficiálně potvrzený?) jen proto, že máme klauzuly a aby neposilnil konkurenta. Ty prachy nutně potřebujem utratit na jinejch pozicích. Zachvíli by navíc mohl prskat Ozil,Cazorla že hrajou málo, Rosický, kterej by měl na to zůstat ještě pár let, by si taky zahrál pár minut za dva tejdny…

  Ty prachy ať se investujou do nějakejch přímočařejších hráčů, středních záložníků máme už teď víc než dost. Křídlo (Di Maria, Griezmann), Útočník ( Bony, Lukaku,…) + stoper, golman a pravej obránce. A ať se Wenger nebojí připlatit, když bude třeba (viz loni Higuain). Jsem zvědavej ještě na toho DM, čím dál víc přesvědčenej, že Wenger takovýho hráče prostě v sestavě nechce.

 3. nezbednik (karma: 0) #1

  Ak bude Fabregas k dispozícii, tak nie je iná možnosť ako ho zobrať. Miesto sa nájde vždy. Hoci áno, bota tlačí skôr na ST, W, DM. Ale prachy sú.

  Radšej by som bol, ak by ostal v Barcelone a my sme boli ušetrení blbých článkov od médií, ktoré chcú, aby Cesc prestúpil hocikam len nie do Arsenalu. Vzhľadom na to, že idú MS, tak najbližší mesiac sa aj tak nič v „kauze Cesc“ nestane a bude sa len recyklovať.

  K tomu ešte my nemusíme robiť nič, len čakať. Vzhľadom na tú klauzulu, sme v „pole position“ stále my.

 4. btw3 (karma: 0) #1

  Na jednej strane mi to pride ze ak su vsetky tie klauzuly pravda, tak len blazon by po nom nesiahol. Na strane druhej by cescov prichod znamenal menej casu pre talentovanych mladikov a pribrzdil by potencial takeho zelalema kt. by v Acku asi sotva dostal priestor (jasne on ma cas, je mlady, ale aj starsi mladici ako jack a rambo by sa o svoj herny cas delili s dalsim hracom..) prekerna situacia 😕

 5. Leito CZ (karma: 0) #1

  [quote name=“samuell81″][quote name=“Robinson_SK“][quote name=“mc1897″]Za mna Cesc jednoznacne ano. City treba dat bokom. Opakujem x-ty krat otazku ? Vymenujte troch lepsich playmekrov na svete.
  Jeden je Iniesta.[/quote]

  Ozil.[/quote]wilschire,Ramsy a rosa[/quote]
  Chtělo by to táké sledovat jiné zápasy, než jsou ty Arsenalu ani ozil nepředvedl takovou kvalitu aby mohl být mezi top 3. Doufám, že se příští sezonu zlepší, protože letos mě nepřesvedčil vůbec a ty peníze co AW utratil za mesuta budou vyhozené oknem.
  V kauze fabregas nic nového, ale co mě dost zaráží je to, že se tu už dva dny o ničem jiném nemluví a píší se i blogy. To se tu dělo naposled při Suarezovi, jedni ho nechtěli druzí ano a co by letos za suareze dali. Fabregas je podobný pro mě je to záložník č1 a nic na tom nezmění ani opovrhování ostatních hrál za nás 8 let a já jeho přihlrávky miloval měli oči.
  Jediný kdo přestup může zhatit je sám AW.

 6. vlki14 (karma: 0) #1

  [quote name=“mdavid“]Ideální řešení pro mě bude, když se všechny ty drby vyvrátí, Fabregas zůstane v Barce a přijde za nějaký třeba 2 roky, nahradit Rosickýho, popř. Cazorlu.

  Já tu pro něj místo prostě nevidím, a nechci dávat těch 25 M(údajnejch, nevim jestli to bylo někde oficiálně potvrzený?) jen proto, že máme klauzuly a aby neposilnil konkurenta. Ty prachy nutně potřebujem utratit na jinejch pozicích. Zachvíli by navíc mohl prskat Ozil,Cazorla že hrajou málo, Rosický, kterej by měl na to zůstat ještě pár let, by si taky zahrál pár minut za dva tejdny…

  Ty prachy ať se investujou do nějakejch přímočařejších hráčů, středních záložníků máme už teď víc než dost. Křídlo (Di Maria, Griezmann), Útočník ( Bony, Lukaku,…) + stoper, golman a pravej obránce. A ať se Wenger nebojí připlatit, …[/quote]

  Ámen absolutně se všim souhlasim:))

 7. NorthGooner (karma: 0) #1

  Myslím, že případ „Cesc Fabregas“ je určitě pro většinu fans hodně emotivní záležitost a důvody nemusím jmenovat, všichni je znají od jeho 16 let až do odchodu. Pro nás fans by bylo asi nejideálnější, aby zůstal tam, kde je. Jeden zdroj si něco tradičně vymyslel a internet je holt mocná věc, což nám ukazuje dnes a denně. Nevím, čím to přesně je, ale přes Cescův odchod jsem se snad konečně přenesl a prostě si zvykl. Máme tu jiný Arsenal. Nicméně pro mě stále platí jedna věc, radši ať je Cesc u nás, než aby byl v Chelsea, v United nebo v City. To si fakt nedokážu představit a ani nechci. Doufám, že ani Cesc si to nechce představovat a pamatuje na svá slova na první tiskovce v Barceloně. Do MS se nic nevyřeší a myslím, že to rozsekne až 1. září, pokud nevyjde dřív nějaké prohlášení.

 8. thomas5 (karma: 0) #1

  Článok uplne super.Ja som za navrat ale otazka kam sním? Myslím že Jack,Rambo ho skovajú do vačku,Ozil mu miesto nenecha..Draxler 21 rokov,Morata 21rokov,Bender 25 rokov.Ja myslím že je lepšie dať šancu mladým nákupom ako Cescovi.Potrebujeme čistokrvného DM,Flamini nestačí sám,Mikel do velkých zapasov je -1 hrač.Aurier na RB,určite rotovať krídla,nevieme ako bude na tom Theo..Jack vypadava..Draxler,Morata,Aurier,Bender…ak by toto Boss urobil,ak by sa toto dokopalo,tak mi Cesc nevadí ak bude hrať hocikde,urobil pre nás mnoho,odišiel slušne a každopádne je to jeho vec.Avšak ten návrat ku Gunners mi príde ako napísal autor článku,nemá hrať kde a na ukor niekoho ako Ozil bohužial Cesc maš kvality ale Ozil buducu sezonu bude postrach celej PL..aj by som ho rád videl znova behať u nás,ale cítim že táto kapitola sa uzavrela,že zacítil možnosť a odišiel domov(každého ťaha domov,ale ten mal aj tu)..Cítim sa všeliak ale viac som proti ako za v prípade že sa urobia hore spoemnute nakupy..

 9. Basten (karma: 0) #1

  Boss teď asi musí mít těžkou hlavu (je li Cescův odchod pravdivý) Na jednu stranu má možnost koupit relatvině levně výborného záložníka a zároveň zabránit našim rivalům v nákupu takové posily + ještě samozřejmě nutno dotat, že jde o „srdeční“ záležitost. Na druhou stranu, rozpočet na přestupy není neomezený a nákup hráče, kterého v podstatě nepotřebujeme by se mohl šeredně vymstít. Někdo by mohl namítat, že Özila jsme taky nepotřebovali, ovšem teď je právě díky němu na tom postu ještě větší přetlak. Samozřejmě, pokud by se našli peníza na útočníka, defenzivního záložníka, beka a ještě Fabregase, tak by to byl sen, ale zůstejme nohama na zemi.

 10. arsenalfc (karma: 0) #1

  Pokud ho nechce Barca -> musí odejít, nehrál by tam
  Pokud ho nechcem my -> musí jít jinam
  Pokud ho chcou pouze anglické kluby krom nás, asi by neměl na výběr, každopádně bych byl zvědavý na jeho prohlášení po přestupu
  Za těchto okolností bych mu to nezazlíval, prostě bychom si to zavřeli sami.
  I tak je jeho přítomnost u konkurence, nepředstavitelná a pořád si přeju aby raději zůstal v Barce, což vychází jako nejlepší možné rozuzlení pro nás

 11. numero10 (karma: 0) #1

  [quote name=“arsenalfc“]Pokud ho nechce Barca -> musí odejít, nehrál by tam
  Pokud ho nechcem my -> musí jít jinam
  Pokud ho chcou pouze anglické kluby krom nás, asi by neměl na výběr, každopádně bych byl zvědavý na jeho prohlášení po přestupu
  Za těchto okolností bych mu to nezazlíval, prostě bychom si to zavřeli sami.
  I tak je jeho přítomnost u konkurence, nepředstavitelná a pořád si přeju aby raději zůstal v Barce, což vychází jako nejlepší možné rozuzlení pro nás[/quote]
  tam neostane, potrebuju peniaze na Kokeho, Aguera, Marquinhosa..

 12. gooner253 (karma: 0) #1

  [quote name=“numero10″][quote name=“arsenalfc“]Pokud ho nechce Barca -> musí odejít, nehrál by tam
  Pokud ho nechcem my -> musí jít jinam
  Pokud ho chcou pouze anglické kluby krom nás, asi by neměl na výběr, každopádně bych byl zvědavý na jeho prohlášení po přestupu
  Za těchto okolností bych mu to nezazlíval, prostě bychom si to zavřeli sami.
  I tak je jeho přítomnost u konkurence, nepředstavitelná a pořád si přeju aby raději zůstal v Barce, což vychází jako nejlepší možné rozuzlení pro nás[/quote]
  tam neostane, potrebuju peniaze na Kokeho, Aguera, Marquinhosa..[/quote]

  myslíš, že aguera pustia? alebo že si aguero vydupe prestup? a keby aj prestúpil tak pochybujem že bude hrať na úkor messiho alebo že messi bude hrať z krídla (ak samozrejme boli tie reči o ňom a hre na krídle pravdivé) každopdáne ak by odišiel dobré pre nás lebo city by sa tým značne oslabili..

 13. RP7 (karma: 0) #1

  No tak nevím jestli nákup ozila nebyla nakonec chyba a zbytečně vydupaný přestup je pravda,že nás boty v záloze an tomto postu tolik netlačí,ale aby šel do cheshitu?to je do nebe volající mistake. Pro mě je to zase nepovedená práce našeho managementu a já sem nasraný,protože to tak určitě dopadne

 14. NorthGooner (karma: 0) #1

  [quote name=“RP7″]No tak nevím jestli nákup ozila nebyla nakonec chyba a zbytečně vydupaný přestup je pravda,že nás boty v záloze an tomto postu tolik netlačí,ale aby šel do cheshitu?to je do nebe volající mistake. Pro mě je to zase nepovedená práce našeho managementu a já sem nasraný,protože to tak určitě dopadne[/quote]

  Kdo mohl tušit, že rok poté co koupíme Özila, se budou chtít zřejmě zbavit Fabregase? V jeho tak milovaném a opěvovaném domově….

 15. numero10 (karma: 0) #1

  [quote name=“gooner253″][quote name=“numero10″]@ [b]gooner253[/b] : tak ked je pravda ze poziadal vedenie City o prestup tak by ma to neprekvapilo..kazdopadne zahrat si s krstnym otcom svojho syna je pre Aguera isto velkym lakadlom..[/quote]

  fuuu to mi ušlo,pardon :D…v tom prípade dúfam že prestúpi :D[/quote]
  kto si moze povedat to co Aguerov syn?

  Otec- Aguero
  Stary otec- Maradona
  Krstny otec- Messi
  😉

 16. numero10 (karma: 0) #1

  [quote name=“RP7″]No tak nevím jestli nákup ozila nebyla nakonec chyba a zbytečně vydupaný přestup je pravda,že nás boty v záloze an tomto postu tolik netlačí,ale aby šel do cheshitu?to je do nebe volající mistake. Pro mě je to zase nepovedená práce našeho managementu a já sem nasraný,protože to tak určitě dopadne[/quote]
  tiez som nasrany na Bossa ze kazdy prestup neriesi s vesticami

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.