Dilema Fábregas, aneb „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“

 

Je to již pěkná řádka dní co na nás média ze všech stran chrlí informace o tom, že Cesc odchází z Barcy, kam odchází (skoro pokaždé jinam), proč odchází a kdo z toho bude kolik mít. Tak nějak při tom všichni zapomínají, že si tím novináři jen vyplňují přestávku do výkopu Mistrovství světa. I když si myslím, že vše je jen kachna, nedá mi to se nad tím trochu nezamyslet. 

Když Cesc v roce 2011 uzavíral svou skoro dvouletou odchodovou ságu, o které se nebudu podrobněji rozepisovat, přeci jen, vážím si Cesca za to, co pro Arsenal udělal a nechci připomínat negativa závěru jeho působení na severu Londýna, v duchu jsem si s oddechnutím říkal (a se mnou zřejmě i řada dalších fanoušků), že se prostě skončila jedna skoro nekonečná španělská telenovela. Bohužel nyní se zdá, že jsem se mýlil, producent zřejmě našel v tématu zalíbení a připravuje nám druhou sérii.

Ani vlastně nevím, kdo s tím přišel první, že Cesca nový trenér Barcy nechce, přitom snad jen tato informace stojí za pozornost, ostatní spekulace a fámy na ni totiž jen navazují. Ten chudák trenér se ještě ani na Camp Nou neujal žezla, nestačil se sejít se Zubim ani s Bartolomeo, a už novináři v Katalánsku píší jeden přes druhého, kdo by mohl přijít a posílit ambice Barcy po zpackané sezóně. A když má někdo přijít, musí i někdo odejít, prostě Barca musí prodávat, pokud chce nakupovat. A tak se začaly sestavovat seznamy, vytvářet dotazníky, fanoušci všude hlasují a hádají se, kdo že to tedy musí z Camp Nou vypadnout. A protože na Iniestu nebo Xaviho si nikdo nedovolí ani sáhnout, natož ukázat, padl černý Petr na Cesca, mimo jiných. A pak už ta informační kára jela z kopce a jede stále rychleji. Když Cesc odchází, musí se rychle najít kam a za kolik a tak dále. A hned jsme u Arsenalu, který má na něj předkupní právo.

Podívejme se ale na celou věc trochu z jiného pohledu. Arsenal stojí v případné bitvě o Cesca na privilegovaném místě, má na hráče totiž předkupní právo. Pokud bude Barcelona prodávat, může Arsenal hráče za 25 milionů liber získat. Když opci nevyužije, na účty na severu Londýna připluje polovina zisku z hráčova prodeje (polovina z rozdílu mezi jeho pořízením a prodejem). A hned se pod pery novinářů objevily standardní bonitní kupci spojovaní s každým šustnutím po Evropě, kteří by údajně mohli za našeho bývalého kapitána dát i přes 50 milionů. Mno, hráčskou kvalitu Cescovi asi upřít nemůžeme, ale těžko věřit tomu, že by se našel kupující, který by za tohoto hráče utratil takovou částku, i s ohledem na nová finanční pravidla.

Arsenal v létě bude shánět kvalitní hráče, o tom není pochyb a Cesc určitě vynikající fotbalista je, ale, jedno velké ale! I když Arsenal je v mimořádně dobré finanční situaci, všechno má své hranice. Tisk spekuluje o budgetu 100 milionů liber, ale ta částka, jak je u nás zvykem, je nejen na nákup, ale i na platy nových hráčů. Posily však prioritně potřebujeme v obraně (odchází minimálně Bacary) a velmi nutně potřebujeme do útoku minimálně rychlého křídelníka. Diskutovat by se dále dalo o útočníkovi a defenzivním záložníkovi. A obsadit tyto pozice kvalitními hráči, to bude stát minimálně 15-25 milionů za pozici. Takže jen na odstupném 70 milionů liber. A kde jsou pak platy? A kde jsou peníze na brankáře (možná i dva) nebo čtvrtého stopera?  Bez nich nelze bojovat na čtyřech frontách na ostrovech a Evropě.

A další věc. To, že by se Fábregas v případě přestupu vrátil do základní jedenáctky, o tom nyní nikde nepochybuje nikdo. Jinak by ho Boss za 25 milionů nekupoval, nebo si umíte představit Arsenal, kde hráč za 25 mio sedí na lavičce? Ale dále, zeptejme se pěkně po nerudovsku, kam s ním? Zpátky na desítku? Po třech letech, co hrál na Camp Nou vše možné jen ne desítku?  Možná by ho Arsene využil na pozici falešného křídla a využil jeho zkušenosti, ale co s Cazorlou? A nebo že by ho Boss zkusil na místo Artety, jak si myslí někteří ostrovní trenéři? Žádná z těch variant není ideální. Desítka posílá na křídlo Mesuta Özila, druhá nás zbavuje šance na zisk křídelníka, více se hodícího na hru při čáře, a ta třetí nám neřeší problém ve středu hřiště, ale naopak vytváří problém nový, protože Fabregas – Ramsey vedle sebe by „fungovalo“ stejně jako Gerrard s Lampardem, tedy nijak.

Ale nechci být skeptik, zápasů je hodně, příchod Cesca by dal možnost rotace a třeba by se všichni tři (Cesc, Mesut a Aaron) pochopili a vytvořili zálohu snů, ale upřímně, to nechám, včetně obsazení lavičky, na uvážení Bosse.

Já ten problém s návratem Cesca vidím trochu jinde. Šlo by o návrat kapitána týmu, který ač mohl, nesplnil to, co se do něj vkládalo. Jistě si vzpomenete na projekt mladíků a jeho kapitána, do kterého všichni dávali tolik víry. Vím, tým nebyl neúspěšný jen kvůli svému kapitánovi, ale určitá symbolika zde je. Navíc Arsenal už není Arsenal roku 2007, kdy musel každý rok prodat, aby mohl žít, kdy si nemohl dovolit koupit špičkového hráče, ale musel věřit, že si jej vychová. A Arsenal už ani není ten tým made in 2010 nebo 2011, ze kterého Cesc utekl, protože mu nevěřil, že je dostatečně silný na zisk trofejí. Nechci dělat z první trofeje  po devíti letech zaklínadlo, v sezóně jsme několikrát dostali pěkně přes ústa, ale na rozdíl od skoro všech ostatních jsme přeci jen něco vyhráli. A ten tým si toho je bezesporu vědom. A do tohoto týmu by se měl vrátit Cesc, určitě kvalitní hráč, ale kapitán který opustil svou loď? Nechci tady Cescovi připomínat toporné nechání se navlékat do dresu simulantů, tak hluboko neklesnu, ale nějak mi prostě nesedí, že tvář (kapitán), toho pro něj bezúspěšného týmu, by se měl jen tak vrátit do naší šatny? Nebo mu snad dokonce dáme kapitánskou pásku? Vždyť je vlastně volná. A co jeho číslo? Odpářeme ho ze zad BFG a, vítej Cescu? Zamysleme se, vždyť tím bychom uznali, že vše bylo tehdy vlastně v pořádku, ten útěk do rodné Barcelony, úprk za tituly a poháry, kdy dokonce souhlasil se snížením platu, jen aby ho rodný klub přijal když za nás nechtěl hrát. To chceme? Věříme tomu, že by se vrátil nezatížen minulostí? Věříme, že to vlastně chce sám Cesc? A že bude schopen přijít s čistým štítem? Ne, to prostě není možné, na to je Cesc s Arsenalem příliš svázaný a je svázaný i s Arsène Wengerem. 

Určitě všichni cítíte, jak vlastně zamotané vše je, jak složité je odpovědět na otázku, zda by bylo pro Arsenal potřebné, aby se Cesc Fábregas pokusil podruhé vstoupit do stejné řeky jménem The Gunners. Je prostě těžké kladně odpovědět na otázku, zda by byl návrat Cesca vhodný, ale hlavně, zda by byl potřebný. Upřímně, Arsénovi nezávidím.
 

/Patrick/

/blog vyjadřuje osobní názor autora/