Dilema Fábregas, aneb „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“

 

Je to již pěkná řádka dní co na nás média ze všech stran chrlí informace o tom, že Cesc odchází z Barcy, kam odchází (skoro pokaždé jinam), proč odchází a kdo z toho bude kolik mít. Tak nějak při tom všichni zapomínají, že si tím novináři jen vyplňují přestávku do výkopu Mistrovství světa. I když si myslím, že vše je jen kachna, nedá mi to se nad tím trochu nezamyslet. 

Když Cesc v roce 2011 uzavíral svou skoro dvouletou odchodovou ságu, o které se nebudu podrobněji rozepisovat, přeci jen, vážím si Cesca za to, co pro Arsenal udělal a nechci připomínat negativa závěru jeho působení na severu Londýna, v duchu jsem si s oddechnutím říkal (a se mnou zřejmě i řada dalších fanoušků), že se prostě skončila jedna skoro nekonečná španělská telenovela. Bohužel nyní se zdá, že jsem se mýlil, producent zřejmě našel v tématu zalíbení a připravuje nám druhou sérii.

Ani vlastně nevím, kdo s tím přišel první, že Cesca nový trenér Barcy nechce, přitom snad jen tato informace stojí za pozornost, ostatní spekulace a fámy na ni totiž jen navazují. Ten chudák trenér se ještě ani na Camp Nou neujal žezla, nestačil se sejít se Zubim ani s Bartolomeo, a už novináři v Katalánsku píší jeden přes druhého, kdo by mohl přijít a posílit ambice Barcy po zpackané sezóně. A když má někdo přijít, musí i někdo odejít, prostě Barca musí prodávat, pokud chce nakupovat. A tak se začaly sestavovat seznamy, vytvářet dotazníky, fanoušci všude hlasují a hádají se, kdo že to tedy musí z Camp Nou vypadnout. A protože na Iniestu nebo Xaviho si nikdo nedovolí ani sáhnout, natož ukázat, padl černý Petr na Cesca, mimo jiných. A pak už ta informační kára jela z kopce a jede stále rychleji. Když Cesc odchází, musí se rychle najít kam a za kolik a tak dále. A hned jsme u Arsenalu, který má na něj předkupní právo.

Podívejme se ale na celou věc trochu z jiného pohledu. Arsenal stojí v případné bitvě o Cesca na privilegovaném místě, má na hráče totiž předkupní právo. Pokud bude Barcelona prodávat, může Arsenal hráče za 25 milionů liber získat. Když opci nevyužije, na účty na severu Londýna připluje polovina zisku z hráčova prodeje (polovina z rozdílu mezi jeho pořízením a prodejem). A hned se pod pery novinářů objevily standardní bonitní kupci spojovaní s každým šustnutím po Evropě, kteří by údajně mohli za našeho bývalého kapitána dát i přes 50 milionů. Mno, hráčskou kvalitu Cescovi asi upřít nemůžeme, ale těžko věřit tomu, že by se našel kupující, který by za tohoto hráče utratil takovou částku, i s ohledem na nová finanční pravidla.

Arsenal v létě bude shánět kvalitní hráče, o tom není pochyb a Cesc určitě vynikající fotbalista je, ale, jedno velké ale! I když Arsenal je v mimořádně dobré finanční situaci, všechno má své hranice. Tisk spekuluje o budgetu 100 milionů liber, ale ta částka, jak je u nás zvykem, je nejen na nákup, ale i na platy nových hráčů. Posily však prioritně potřebujeme v obraně (odchází minimálně Bacary) a velmi nutně potřebujeme do útoku minimálně rychlého křídelníka. Diskutovat by se dále dalo o útočníkovi a defenzivním záložníkovi. A obsadit tyto pozice kvalitními hráči, to bude stát minimálně 15-25 milionů za pozici. Takže jen na odstupném 70 milionů liber. A kde jsou pak platy? A kde jsou peníze na brankáře (možná i dva) nebo čtvrtého stopera?  Bez nich nelze bojovat na čtyřech frontách na ostrovech a Evropě.

A další věc. To, že by se Fábregas v případě přestupu vrátil do základní jedenáctky, o tom nyní nikde nepochybuje nikdo. Jinak by ho Boss za 25 milionů nekupoval, nebo si umíte představit Arsenal, kde hráč za 25 mio sedí na lavičce? Ale dále, zeptejme se pěkně po nerudovsku, kam s ním? Zpátky na desítku? Po třech letech, co hrál na Camp Nou vše možné jen ne desítku?  Možná by ho Arsene využil na pozici falešného křídla a využil jeho zkušenosti, ale co s Cazorlou? A nebo že by ho Boss zkusil na místo Artety, jak si myslí někteří ostrovní trenéři? Žádná z těch variant není ideální. Desítka posílá na křídlo Mesuta Özila, druhá nás zbavuje šance na zisk křídelníka, více se hodícího na hru při čáře, a ta třetí nám neřeší problém ve středu hřiště, ale naopak vytváří problém nový, protože Fabregas – Ramsey vedle sebe by „fungovalo“ stejně jako Gerrard s Lampardem, tedy nijak.

Ale nechci být skeptik, zápasů je hodně, příchod Cesca by dal možnost rotace a třeba by se všichni tři (Cesc, Mesut a Aaron) pochopili a vytvořili zálohu snů, ale upřímně, to nechám, včetně obsazení lavičky, na uvážení Bosse.

Já ten problém s návratem Cesca vidím trochu jinde. Šlo by o návrat kapitána týmu, který ač mohl, nesplnil to, co se do něj vkládalo. Jistě si vzpomenete na projekt mladíků a jeho kapitána, do kterého všichni dávali tolik víry. Vím, tým nebyl neúspěšný jen kvůli svému kapitánovi, ale určitá symbolika zde je. Navíc Arsenal už není Arsenal roku 2007, kdy musel každý rok prodat, aby mohl žít, kdy si nemohl dovolit koupit špičkového hráče, ale musel věřit, že si jej vychová. A Arsenal už ani není ten tým made in 2010 nebo 2011, ze kterého Cesc utekl, protože mu nevěřil, že je dostatečně silný na zisk trofejí. Nechci dělat z první trofeje  po devíti letech zaklínadlo, v sezóně jsme několikrát dostali pěkně přes ústa, ale na rozdíl od skoro všech ostatních jsme přeci jen něco vyhráli. A ten tým si toho je bezesporu vědom. A do tohoto týmu by se měl vrátit Cesc, určitě kvalitní hráč, ale kapitán který opustil svou loď? Nechci tady Cescovi připomínat toporné nechání se navlékat do dresu simulantů, tak hluboko neklesnu, ale nějak mi prostě nesedí, že tvář (kapitán), toho pro něj bezúspěšného týmu, by se měl jen tak vrátit do naší šatny? Nebo mu snad dokonce dáme kapitánskou pásku? Vždyť je vlastně volná. A co jeho číslo? Odpářeme ho ze zad BFG a, vítej Cescu? Zamysleme se, vždyť tím bychom uznali, že vše bylo tehdy vlastně v pořádku, ten útěk do rodné Barcelony, úprk za tituly a poháry, kdy dokonce souhlasil se snížením platu, jen aby ho rodný klub přijal když za nás nechtěl hrát. To chceme? Věříme tomu, že by se vrátil nezatížen minulostí? Věříme, že to vlastně chce sám Cesc? A že bude schopen přijít s čistým štítem? Ne, to prostě není možné, na to je Cesc s Arsenalem příliš svázaný a je svázaný i s Arsène Wengerem. 

Určitě všichni cítíte, jak vlastně zamotané vše je, jak složité je odpovědět na otázku, zda by bylo pro Arsenal potřebné, aby se Cesc Fábregas pokusil podruhé vstoupit do stejné řeky jménem The Gunners. Je prostě těžké kladně odpovědět na otázku, zda by byl návrat Cesca vhodný, ale hlavně, zda by byl potřebný. Upřímně, Arsénovi nezávidím.
 

/Patrick/

/blog vyjadřuje osobní názor autora/

Komentáře

 1. Bangbang (karma: 0) #1

  nákup ozila jednozněčně chyba nebyla – měl na naši hru v uplynulé sezoně vliv a přestup takového skvělého hráče směrem „do“ byl velkým impulsem pro všechny kluky v týmu a i pro klub. nemůžu se dočkat sezony, těším se, že bude ještě lepší .-)))
  fabregas si to pos…. sám tím vybrečeným návratem domů. takové to bylo setkání a teď se ho zbavují jak děravé fusky – u nás byl za boha, tam byl jedním z mnoha. ať jde do bayernu za guardiolou. tím by si udržel alespoň jakýs takýs kredit v očích arsenal fans….

 2. Patrick (karma: 0) #1

  [quote name=“Bangbang“]nákup ozila jednozněčně chyba nebyla – měl na naši hru v uplynulé sezoně vliv a přestup takového skvělého hráče směrem „do“ byl velkým impulsem pro všechny kluky v týmu a i pro klub. nemůžu se dočkat sezony, těším se, že bude ještě lepší .-)))
  fabregas si to pos…. sám tím vybrečeným návratem domů. takové to bylo setkání a teď se ho zbavují jak děravé fusky – u nás byl za boha, tam byl jedním z mnoha. ať jde do bayernu za guardiolou. tím by si udržel alespoň jakýs takýs kredit v očích arsenal fans….[/quote]

  amen. A Mesut bude ještě lepší, až se uzdraví Theo, šlo vidět, jak jim to spolu sedělo.

  K Cescovi, od napsání blogu trochu čas poposkočil a jestli se naplní vize novinářů a Cesc odejde do čukotky, bude zase o důvod víc na někoho zabučet. Jak píšeš, u nás byl někdo, kapitán, tahoun týmu a vysněná Barca ho nyní kope do xxx. Inu, každý sám svého štěstí strůjcem.

 3. LUB0SS (karma: 0) #1

  Cesc urobil toho pre klub v minulosti dost. Boli to casy ked bolo malo penazi a kazde leto odisiel kvalitny hrac. Zato vdaka!
  Tieto casy su ale prec, playmakerov jeho urovne tu mame viac Mesut, Aaron, Jack, Santi mozno aj Tomas.
  Znie to zvlastne ale my ho tu momentalne nepotrebujeme. Navyse v anglicku sa hra viac telom a menj sa simuluje ako v spanielsku. Hra telom Cescovi nikdy nesedela ani nesla – v tomto zaostaval.

  Jeho spatny prichod by musel byt vykompenzovany odchodom niekoho zo zalohy.

  PS: Mourinho vyzaduje od hracov tvrdu hru telom + antifutbal styl hry – nemyslim si ze tam bude stastny.

  Nech sa dari Arsenalu! 🙂

 4. miksik.on (karma: 0) #1

  No myslím, že oproti Mesutovi měl ještě o něco geniality navíc, dával i dost gólů. Byl daleko víc u balónu než Mesut, a měl asi trošku větší zapálení pro hru. Nicméně to může být způsobeno možná trochu netečným Mestutovým výrazem obličeje:) Cesc se ale už nikdy nemusí dostat na tu úroveň jakou mněl. Někteří hráči mají top formu do 25, jiní i po 30, je to hodně individuální, ale něco mi říká, že on má nej léta za sebou, i když je pořád mladý, ale příklady některých hráčů, kteří z Arsenalu odešli mi dávají za pravdu.

 5. miksik.on (karma: 0) #1

  no myslím, že k tomuto není co dodat:

  https://www.youtube.com/watch?v=bnHsH3izZhI

  Btw. jen taková stížnost proti odpůrcům obléhací taktiky a držení balónu. Zde je vidět (např. 7:50), že i Barcelonský fotbal dokáže hru zrychlit, je tam spousta přímočarých akcích. Když máte kvalitní fotbalisty a držíte balón, není to o vás, ale o tom, že soupeř zaleze a nemáte žádný prostor pro náběhy a průnikové přihrávky. Je to nevděčná filozofie, musíte být vyjímečný, abyste i přesto soupeře překonali. Nikdo vás za obrovskou kvalitu, nepochválí, pouze pomlouvají pomalou a nezáživnou hru. Ale to není způsobeno vámi, ale soupeřem, který ví, že kdyby s váma hrál otevřenou partii, tak ho popravíte.

 6. belerek (karma: 0) #1

  Nejde srovnávat Cesca a Mesuta, každý je geniální v něčem jiném. Fabregas byl možná náš nejlepší hráč za posledních 10 let…to, co v 17-18ti letech předváděl na hřišti, bylo neuvěřitelné. Ale ted je pryč, a jestli půjde do Chelsea, tak to není konec světa. Arsenal na něho má něco jako předkupní právo, takže pokud skončí u modrých, tak to znamená, že jsme ho odmítli. Rád bych ho viděl znovu v našem dresu, ale nebral bych to jako prioritu číslo jedna.

 7. miksik.on (karma: 0) #1

  [quote name=“belerek“]Nejde srovnávat Cesca a Mesuta, každý je geniální v něčem jiném. Fabregas byl možná náš nejlepší hráč za posledních 10 let…to, co v 17-18ti letech předváděl na hřišti, bylo neuvěřitelné. Ale ted je pryč, a jestli půjde do Chelsea, tak to není konec světa. Arsenal na něho má něco jako předkupní právo, takže pokud skončí u modrých, tak to znamená, že jsme ho odmítli. Rád bych ho viděl znovu v našem dresu, ale nebral bych to jako prioritu číslo jedna.[/quote]

  Máš určitě pravdu, kdybych měl říci co je na Cescovi vyjímečné, tak to, že v té finální fázi přihrávky má obrovskou rutinu, takže zklidní celé tělo a soustředí se jen na přesné postavení nohy a míče, to je mockrát vidět, když přihrává Cesc, tak to na hřišti jistě identifikuješ. Ale máme jiné hráče, fotbal se změnil, protože fyzicky utavit soupeře držením míče nejde. Jen když je tým v dokonalý simbióze. A to je otázka dlouhodobé sehranosti a obrovské porce talentu.

 8. Patrick (karma: 0) #1

  ve Španělsku píše mundodeportivo, že Barca vyzvala Arsenal k uplatnění předkupního práva ve lhůtě do konce příštího týdne, teprve pak Barca začne jednat s čukotkou o nabídce 33m.

  Je taky velice úsměvné číst diskuze fanoušků Barcy, kteří nadávají, že klub chce prodat Cesca tak levně. Jinak na Cescovi nenechávají niť suchou.

 9. Leito CZ (karma: 0) #1

  [quote] Jinak na Cescovi nenechávají niť suchou.[/quote]
  Asi stejně jako tady. Chápu proč sec odešel, vracel se domů, ale nechápu proč nepříjde to mi hlava nebere za takový prachy, podle mě skoro zadarmo. U nás byl někdo v barceloně ho nikdy nedocenili a nakonec odkopli jak psa. Samozdřejmě má co chtěl ale tahle chyba AW mě bude stát hodně když ho každý tyden budu sledovat v modrým dresu a říkat si za 25mil euro mohl být náš, ještě k tomu přihlouplý úsměv Mourinha. útočná hrozba Chelsea Costa, Hazard, Fabregas jestli někde měla chelsea slabinu tak útok, ale po tomhle přes. období to bude vypadat úplně jinak

 10. nonaim (karma: 0) #1

  Jestli Cesc skutecne prestoupi do Chelsea, tak u me skoncil… jeho odchod „domu“ jsem jeste byl ochotny tolerovat, i kdyz me to tehdy dost mrzelo – vzdycky jsem ho mel rad a myslel jsem si, ze AFC pro nej znamena skoro tolik, jako treba pro TH…ale asi jsem se spletl, nejakou loajalitu ke klubu, ktery ho vychoval, ma v prdeli a klidne si prestoupi do Chelsea…proc museji byt vsichni hraci (az na vyjimky) stejne prodejni jak devcata stepujici kolem obrubniku na Palackeho po setmeni…sere me to!!

 11. nonaim (karma: 0) #1

  [quote name=“radas“]Achjo…už přestoupil? Už se vyjadřoval k novému klubu?
  Ano, Cesc pravděpodobně na trhu je, jinak by to už Barcelona dementovala, ale pokud je mi známo, ještě nikde nepřestoupil. Haňte Van Persieho, který oslavoval gól proti nám, jak kdyby to bylo finále ligy mistrů… ale Cesca ještě ne…[/quote]
  Proto ten podminovaci zpusob..a jestli se ten prestup neuskutecni, budu prvni, co se tu bude Cescovi omlouvat!

 12. Patrick (karma: 0) #1

  Španělská Marca konečně přišla na to, proč se Cesc nechytil v Barceloně. Píše, že neměl do Barcy vůbec přestupovat, pak by se nestal nechtěným. v Barce totiž dělal vždy jen náhradníka Xaviho, Iniesty a občas i Messiho. A logicky pak klesala jeho kvalita a nyní již na Barcelonu nestačí.

  A tak se ptám, kde je to šílenství z roku 2011 o Cescovi a jeho simulantské DNA? Brzy o něm asi natočí stejné video http://www.youtube.com/watch?v=-r6w9xNcfvg

  Cescu Cescu …..

 13. NorthGooner (karma: 0) #1

  [quote name=“Patrick“]Španělská Marca konečně přišla na to, proč se Cesc nechytil v Barceloně. Píše, že neměl do Barcy vůbec přestupovat, pak by se nestal nechtěným. v Barce totiž dělal vždy jen náhradníka Xaviho, Iniesty a občas i Messiho. A logicky pak klesala jeho kvalita a nyní již na Barcelonu nestačí.

  A tak se ptám, kde je to šílenství z roku 2011 o Cescovi a jeho simulantské DNA? Brzy o něm asi natočí stejné video http://www.youtube.com/watch?v=-r6w9xNcfvg

  Cescu Cescu …..[/quote]

  „Budeš tady hodně let.“ Koukám, že to s těmi jmény na skřínce hodně sedělo a vlastně sedí. Villa už rok fuč a Fabregas taky půjde.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.