Emery: O zničeném Xhakovi a kapitánské pásce

Velké téma. Granit Xhaka a jeho reakce na fanoušky. Především o tom byla tisková konference před středečním zápasem Carabao Cupu. Unai Emery mluvil:

o tom, jak je na tom Xhaka po nedělních událostech…
Dobré odpoledne. Pro tým ani jeho samotného to není jednoduché. V současné době je zničený, vážně zničený a smutný. Mluvili jsme spolu ještě v neděli večer a také v pondělí. Během úterý normálně trénoval s dalšími hráči, ale je zničený . Jeho závazek ke klubu je pokaždé skvělý. Chce nám pomáhat. Jeho chování v tréninku bylo perfektní, stejně jako k hráčům a klubu. Sám ví, že chyboval. Chyboval a uvnitř sebe to hodně prožívá. Je to však normální lidská reakce. Každý hráč totiž potřebuje podporu fanoušků. Potřebuje jejich a týmovou podporu. Hodně jsem s ním o tom mluvil. Potřebujeme se učit. Když máte dobrý zápas a dobré momenty, tak vám fanoušci aplaudují a jsou spokojeni. Ale když jsme ve složitých situacích nebo schytáme kritiku, potřebujeme být silní a naučit se hrát pod tlakem. Je to naše práce a fanoušci jsou nejdůležitější součástí našeho života. Pokud za námi nejsou fanoušci, není důvod hrát profesionální fotbal.

V současné době je skleslý. Nejdůležitější je, abychom se o něj starali. Starejme se o něj a získáme toho nejlepšího Granita Xhaku. Po chybných nedělních krocích mám pro sebe a svůj tým jednu výzvu. Když naši fanoušci jsou s námi nespokojeni, tak potřebujeme hrát, lépe kontrolovat zápasy a zlepšovat se, abychom byli silnější. Potřebujeme je. Potřebujeme udělat krok dopředu. Individuální okolnosti, které jsme spatřili v neděli, přicházejí, jelikož se jako tým potřebujeme zlepšit, potřebujeme být ve větší pohodě a přenášet to na fanoušky a ukázat jim lepší výkony a výsledky. Když to tak uděláme, budou nás podporovat jak kolektivně, tak individuálně.

na to, zda si myslí, že by se Xhaka měl omluvit…
Ano. Domnívám se, že pokud chybujeme, tak za se za dané chování potřebujeme omluvit. Preferuji to tak. Navrhujeme mu, aby tak učinil.

na to, zda očekává, že omluva přijde…
V současné době. Jaká je odpověď, kterou vidíme? Taková, že je zničený a hodně dole. První je, aby se zotavil. Potřebujeme naši rodinu, přátele, fanoušky, aby nás podporovali. On to necítí od fanoušků. Mluvíme s ním, aby byl klidný, blízko své rodině a také k nám, protože jsme také jeho rodina. Budeme se snažit, aby byl blízko k našim fanouškům. Po krůčcích.

na to, zda si myslí, že je stále tím pravým na pozici kapitána Arsenalu…(podle dostupných informací z Twitteru Emery chtěl Xhaku zbavit funkce, zkušení hráči však s tím nesouhlasili a řekli, že by kabina mířila proti Emerymu, pozn. překl.)
Vysvětloval jsem, proč jsem tak učinil. Má hodnoty, respekt v kabině, zkušenosti a je kapitánem své země. Má vlastnosti, aby jim byl. Rozhodl jsem se tak. Hráči to respektovali. V neděli chyboval. Chyboval jako kapitán.

na to, zda to znamená, že je Xhaka stále kapitánem Arsenalu…
Musíme jít po krůčcích. Nejprve se potřebuje zotavit jako člověk, následně jako hráč. Následně budeme pokračovat v hovorech o tom, jak se můžeme zlepšovat, jak v dané cestě můžeme pokračovat.

na to, zda to znamená, že nebude kapitánem…
Ne, ne, ne – v této chvíli o tom nechci mluvit. Prvním krokem je, aby se zotavil. Nemůžeme předjímat okolnosti, jelikož ve středu a v sobotu nás čeká zápas. Preferuji, abychom postupovali po krůčcích a dělali nejlepší možná rozhodnutí.

na to, zda to ovlivní jeho mentalitu…
V současné době je zklamaný, zničený a smutný. Není to pouze o dnešku a včerejšku. Cítí, že fanoušci ho nemají rádi. Je tady jeden příklad. Před dvěma týdny jsem se na Emirates Stadium potkal se 100 fanoušky, měli jsme malou večeři a společně s Edum navázali malý kontakt. Jednou z otázek bylo „Proč je Xhaka kapitánem?“. Fanoušek řekl, že si myslí, že Xhaka musí být lepším hráčem. Je to jedna z kritik. Odpověděl jsem mu a konverzaci jsme ukončili. Následně za mnou přišel a řekl mi: „Xhaku bráním, mám ho rád.“ Pokud je jeden ze sta negativní, poté je to pozitivní. Včera ráno jsem to stejné říkal Xhakovi.
Někdy nás lidé milují, někdy nás nemilují. Máme pozitivní a negativní kritiku. Lidé nás můžou podporovat a nemusí. Je to stejné jako když si myslíme, že všichni fanoušci byli v neděli proti němu. Je to také kvůli tomu, že tým nevyhrává. Také si myslí, že v dané chvíli neodehrál dobrý zápas. Každý zápas a každá chvíle je jiná. Potřebujeme být klidní a zkusit být konzistentní a změnit tyto individuální okamžiky.

na to, zda ho klub potrestal…
Myslím si, že znovu můžeme mluvit o tom stejném. Po jeho chybě jsme teprve na začátku. Nyní je to o tom, aby se zotavil jako člověk.

na to, zda to ovlivní jeho budoucnost v klubu…
Můžeme si připomenout podobné situace z minulosti. Hráči se dokázali vrátit zpátky. Například jsem mluvil s Hectorem Bellerinem. Řekl mi, že před třemi lety ho lidé kritizovali na Emirates Stadium, jelikož nebyli spokojeni s jeho výkonem. Vrátil se. Nejdůležitější je jít dopředu, pracovat, zlepšovat se, ukázat se a přenést na lidi, že pokud ho v jedné chvíli nemají rádi, aby to změnil. Netuším, jaké to bude v budoucnosti. Pro mě je nejdůležitější současnost. Například zítra není v nominaci na zápas. Nebyl by v ní ani tak. Zůstane tady, bude trénovat a necháme ho zotavit jako člověka, protože je dole. Poté budeme přemýšlet o týmu.

na to, jak je pro hráče složité se vypořádat s kritikou na sociálních sítích…
Jsme si vědomi, jaká je situace. První věcí je znovu dosáhnout emocionálního vyvážení v nás, sebevědomí. Potřebujeme využívat každý zápas k tomu, abychom po krůčku hledali sebevědomí, dobrý výsledek, hráli nejlépe, jak umíme. Vím, že nejsme tak špatni, tak dobři. Jsme takoví, že můžeme jít dopředu. Je velmi důležité, abychom byli jednotní a přidali pozitivního ducha, abychom zůstali sebevědomí. Nejdůležitější je najít cestu, jak hrát lépe, a jako následek vyhrát a dosáhnout tří bodů. Měli bychom pokračovat každý den, využít ho k dosáhnutí sebevědomí v tréninku, jelikož hrajeme zítra, v sobotu, ve čtvrtek, v sobotu. Můžeme ukázat, že umíme hrát lépe.

/arsenal.com/