Emery se rozloučil s fanoušky. V závěru angažmá mělo dojít k šikaně

Unai Emery se rozhodl napsat fanouškům Arsenalu dopis. Ten vyšel na oficiální stránce klubu.

Bylo mi ctí, že jsem mohl vykonávat funkci hlavního trenéra Arsenalu.

Všem fanouškům chci poděkovat z celého srdce. Za to, že mi pomohli porozumět a poznat velikost Arsenalu. Chci poděkovat všem, kteří nás podporovali ze všech koutů světa. Také těm, kteří chodili na Emirates. Těm, kteří čekali v dešti a zimě, aby mě po zápase pozdravili. Chci vám říci, že jsem pracoval s vášní, závazkem a úsilím.

Nepřál jsem si nic jiného, než abych pro vás dosáhl lepších výsledků.

Chci vyjádřit vděčnost všem zaměstnancům Arsenalu za způsob, jakým se mnou zacházeli. Vděčnost všem ředitelům, vedoucím, asistentům a dobrovolníkům.

Konkrétně chci poukázat na Ivana Gazidise, který mě v klubu přivítal, a trio Raul Sanllehi, Edu a Vinai Venkasteham. Za jejich respekt, společnost a pomoc. Do poslední chvíle se mnou bylo zacházeno se vší počestností a upřímností. Za důvěru patří poděkování rodině Kroenků.

Byl to rok a půl plných emocí, skvělých momentů, ale i těch méně dobrých. Nebyl by však den, kdy bych si neuvědomil, jaké jsem měl štěstí pracovat pro tento klub s těmito hráči a jejich profesionálními a osobními kvalitami.

Pokaždé si vážili dresu, který nosí. Zaslouží si vaší podporu.

Ve fotbale jsem toho zažil už hodně. Anglie a Premier League mě naučila mnohé. O respektu, profesionalitě a kráse fotbalu.

Přeji vám to nejlepší.

COYG

Poděkování svěřenců, ale také vysmívání
Unai Emerymu a jeho asitentům na twitteru poděkovali Alexandre Lacazette, Pierre-Emerick Aubameyang, Hector Bellerin, Emiliano Martinez, Matteo Guendouzi, Bukayo Saka nebo David Luiz.

Podle deníku Standard byl však Emery v závěru angažmá šikanovaný kabinou. Ta se mu dle zdroje smála za jeho horší výslovnost nebo nedostatečnou kvalitu jazyka. Po zápase ve Vitorii seděl Emery sám v soukromém letadle, zatímco jeden z hráčů měl říci. „Kolik máme kapitánů?“

Komentáře

 1. PodRis1 (karma: 532) #1

  Nebyl tím hráčem pan Xhaka? K tomu by se to hodilo. Doufám, že v lednu odejde.
  Jinak k Emerymu. Ne každý den je posvícení a já osobně děkuji za prvni půlrok kdy jsme měli krásnou sérii bez proher. Myslím si, že jste dobrý trenér ale ne pro Arsenal. Přeji vám vše nejlepší do života a ať se vám daří jinde. Pokud nejde o zdraví, jde jak se říká o ho*no.

 2. Cesky Lev BANNED (karma: 0) #1

  Sedí mi na to Ozil a Xhaka, ale celkově si myslím, že hodně špatné vztahy byly Kolasinac, Mustafi, Ozil. Jediné co mě na momentálním Arsenalu těší je Fredrik a Martinielli. Já se opravdu těším, až zmizí i Xhaka s Ozilem a klidně si může vzít sebou i Mustafiho se Seadem. No nic, budu teď fandit výše zmíněným a těšit se za rok na Salibu, snad se rychle chytne i v PL.

 3. dave (karma: 14834) #1

  Ak je to pravda so šikanou, tak som z toho sklamaný. Som myslel, že zmrdov hráčov majú hlavne v Reale či Chelsea a že naši sú v pohode, ale asi som sa mýlil. Kľudne sa môže stať, že aj ďalšieho trénera môžu odpáliť.
  Prebehol som ráno IG a takmer všetci hráči sa rozlúčili s Emerym až na Ozila, takže ich vzťah musel byť veľmi zlý.

 4. Millman0711 (karma: 662) #1

  Nechci se hráčů zastávat, ale v každý kabině se paroduje trenér a kdokoli z vedení. Borci se prostě jen baví. Vůbec bych to nebral jako šikanu. A při herní krizi a při vyhazovu trenéra je tohle normální. Když Unai odcházel z PSG, taky si na něm hráči na instalči smlsli. Pokud nebyl oblíbenej, bohužel. Arsenal ani jinej klub na světě není vyjímka.

  • bflmpsvz (karma: 3411) #1

   Beru to podobně. 1. Nemyslím si, že to je úplně šikana, prostě prdel, která v kolektivu bývá. 2. Sranda je to samozřejmě hloupá, Unai je Španěl, francouzsky umí poměrně dobře, angličtina je jeho třetí jazyk. Obecně smát se někomu, že neumí (třetí) cizí jazyk je hloupé, na vině je spíše vedení, kteří o tom věděli, a přesto jej angažovali. 3. Co jsem četl, tak ale zase nešlo jenom o tohle – obecně si dělali srandu i z Unaiovy taktiky (a po té Vittorii už to asi gradovalo). 4. Z toho je zjevné, že Unai neměl příliš silné charisma a ani autoritu. Zase se nebavíme o tom, že by po hráčích křičel, ale neměl přirozenou lidskou autoritu, asi i proto, že mu mnoho hráčů prostě nedůvěřovalo. Zase, od hráčů je to neprofesionální, taky mě to mrzí (i když bych to zase výrazně nepřeceňoval), ale především to ukazuje, že Unai byl v Arsenalu fakt zásadním omylem (a nebude to jen kabinou, ty problémy měl i v PSG. Na druhou stranu, Manu vyštvali Mourka, ale za OGS se vždycky postavili, byť výkony nic moc… To samé teď Chelsea a Lampard). 5. K tomu Unaovi toho teda bylo víc. Nejen, jak tehdy Saka veřejně řekl, že mu moc nerozumí, takže se spíše baví s Freddiem. Někteří hráči prý měli více komunikace v sms s bývalým trenérem (AW) než s Emerym. Je asi něco špatně, když musíš psát s bývalým trenérem o tom, jak hrát fotbal. A kolektivně prý většina hráčů taky nesnášela jeho taktická okénka, kdy po tréninku měli dlouhé seance, přičemž hráči Unaiovi nerozuměli a ani nevěděli, čeho chce docílit. On to prostě přeanalyzoval, až vlastně zabil. Hráči přestali hrát fotbal, stáli na hřišti jako figurky a nevěděli, co.

   • bflmpsvz (karma: 3411) #1

    A ještě jedna věc – bylo toho víc. Přestup Suareze si tehdy osobně vybojoval Unai a bylo to jedno z nejhorších rozhodnutí (rozhodnutí, které tehdy dost výrazně oponoval Mislintat). Auba a Laca taky údajně podmínili jednání o nové smlouvě (neznamená to stejné jako podpis) tím, že tu bude jiný trenér. Nebude to o jednotlivcích (Mesut, Kola), ale více klíčových hráčů si s Unaiem a jeho fotbalem patrně nerozuměl. A v tomhle kontextu je možné vnímat i tu srandu. Pokud byli dlouhodobě frustrovaní – sranda je jednou z cest, jak docela bezbolestně frustraci ulevit.

 5. jakub (karma: 13565) #1

  Tak dík Unaii, dostal jsi nás do finále EL, což beru pozitivně, skončili jsme v lize pátí, což jsem taky před sezónou nečekal. Letos to bylo víc zklamání, i když jsi měl nůž na krku, stejně jsi nenašel odvahu hrát ofenzivní fotbal, což byla škoda. Myslím že mu nesedla Anglie, že chtěl hrát to co mu fungovalo ve Španělsku a nedokázal se přizpůsobit Anglickému fotbalu. Hodně štěstí v kariéře. Zítra bude na lavičce Mertesacker vedle Ljundberga, prý dočasné řešení. Z toho mám radost. Freddie se prý víc soustředí na zítřejší zápas než na výběr svých spolupracovníků.

  • bflmpsvz (karma: 3411) #1

   Abych to zase konsolidoval, už v minulé sezoně Slepice docela lítaly v lize (zaměřily se především na LM), Manu značnou část byli tragičtí, než přišel OGS, který je sice nezlepšil výrazně herně, ale vždycky to nějak udolali (zvlášť na začátku, kdy OGS pomáhal Ferguson). Chelsea se zpočátku pod Sarrim taky hledala, takže ona i ta situace byla dána tím, že poslední dva roky všechny TOP4/TOP6 velkokluby dost zásadním způsobem se trápily (vyjma City a Liverpoolu). S celkovým odstupem i to páté místo by pro mě bylo velmi dobré, skoro nad očekávání po přesunu moci, kdyby ale bylo doprovázeno herním vývojem, což nebylo (tak jsem, pokud se pamatuji, argumentoval na konci sezony, kdy jsem se snažil vysvětlit, proč jsem z Emeryho rozladěný a proč si nemyslím, že to je posun vpřed – navzdory bodovému výsledku). Ale bylo to v tomto kontextu jakési příležitosti, kdy se všechny kluby kromě prvních dvou docela trápily.

   • jakub (karma: 13565) #1

    Já to mám trochu jinak. Mě je vcelku naprosto jedno jak je na tom konkurence, jestli ti mají krizi, nebo těm se daří, prostě mě to nějak nezajímá. Loni jsem před sezónou čekal šesté místo a škoda že jsme to nedotáhli na čtvrté, ale i tak jsem nakonec byl trochu potěšen tím že to nebylo tak špatné jak jsem čekal. Některá pozitiva jsem viděl, byť herně ne tolik kolik bych si přál. Ale ono už je to vlastně jedno, letos to šlo od desíti k pěti a za výsledky byl po právu vyhozen, mělo to přijít asi dříve, ale do toho co se děje uvnitř v klubu já nevidím a třeba se časem ukáže proč se otálelo.

    • bflmpsvz (karma: 3411) #1

     Takhle, myslím si, že to, jak klub hraje, funguje atp. je naprosto nezávislé od ostatních – ve smyslu nějaké morality nebo standardu, myslím si, že je dobré prostě si to samozřejmě naplňovat, co nejlépe sám pro sebe, ne vzhledem k ostatním (ve smyslu, že když to ostatní serou, tak já můžu taky). Na druhou stranu – v hodnocení sezony podle mě ten kontext důležitou součástí je (aspoň pro mě). Jsou to dvě odlišné věci, samozřejmě.

 6. bflmpsvz (karma: 3411) #1

  Abych to ještě za sebe shrnul. (Někdy to totiž vypadá, že když někdo odchází, tak se o něm musí referovat jen v dobrém…) Jsem rád, že Emery končí, myslím, že měl skončit dříve (což jsme ke konci viděli asi všichni). Tohle jde za vedením stejně jako to, proč jej vůbec sakra vybrali. Nejvíce mi vadilo, že přinesl mentalitu průměrného týmu, který není protagonistou. Vadilo mi, že nedodržel téměř nic, s čím přišel, a co slíbil (asi po pohovoru vystřízlivěl). Vadil mi jeho neútočný anti-fotbal, který byl v rozporu s naší dosavadní herní identitou. Pro mě osobně Emery nebyl nijak zvlášť charismatický – ale uvědomuji si, že to může být zapříčiněno právě tím jazykovým okleštěním (v cizím jazyce, který člověk příliš neovládá, je pouze stínem své osobnosti). Proto se tohle všechno z odstupu zdá jako fakt podivný hire ze strany vedení (ale z odstupu se všechno hodnotí jednoduše a každý – i já – je moudrý jak Jesus). V součtu si myslím, že UE prostě na PL neměl, jeho přístup se sestával z přetaktizování pozic, přičemž poměrně zásadně sehrával na poli herní strategie (proto jeho hra vypadala tak nesmyslně, ten tlak který nechával na obránce, nechával nás obléhat soupěři, když jsme neměli dobrou obranu. Jindy lehký press dělali jen útočníci, příp. předsunutý Torreira, přičemž jsme nechávali díru ve středu hřiště a soupeř se pak proti nám mohl rozběhnout, někdy rozehrávka zezadu, která nám naprosto nešla, hráči byli hrozně statičtí a naše obléhání naprosto průhledné). Na druhou stranu – i tohle může být dáno vlastně tou jazykovou bariérou, možná když dokáže přesně předat, co míní, dokáže tým zlepšit. Není náhodou, že jeho angažmá ve Spartaku byla tragédie, a angažmá u nás i v PSG relativní tragédie. Jasně, s PSG vyhrával, ale s týmem, který ve skutečnosti naprosto neměl konkurenci a kdy to utahaly individuální výkony hráčů (spíše než to, jak tým jako trenér orchestroval. U nás bylo vlastně něco podobného – utáhl to Auba s Lacou…). Nic z toho neříkám se záští, myslím, že velkoklub byl prostě na Unaie moc (ukázalo se to i v PSG), myslím, že mezi špičkou je veskrze průměrný trenér. Lepší asi ve Španělsku, kde je slabší liga a kde dokáže přenést na své hráče to, co chce (na druhou stranu – i ve Valencii a Seville neměl vůbec špatné týmy a špatné hráče! Ale očekávání byla prostě nižší). Jinak pozdní AW nás rozbil v platové struktuře, nevyrovnaném kádru, slabých hráčích, kterých se nemůžeme zbavit, levné odprodeje – takové spíše manažerské záležitosti. Tohle se snaží teď spíše napravit vedení. Ale UE nás rozbil týmově – vypadá to na úpadek morálky, motivace, znechucení fotbalu, úpadek kabiny, hráči teď pořádně neví, co hrát. UE nás nestabilizoval, ale situace z toho, co mohl, vlastně ještě zhoršil. Bohužel to celé nevyšlo. Freddie a kdokoliv, kdo případně přijde po něm, tu situaci bude mít fakt ještě těžší. (A frustrace a očekávání fanoušků roste). Myslím, že teď musíme dát novým tvářím zase čas a prostor a pečlivě tolik nesledovat okamžité výsledky, ale hlavně ten kontext – herní posun, týmovou soudržnost a náladu, funkčnost strategie a identity. Vedení přese všechno udělalo posun v kádru (snažíme se nesmlouvavě zbavit Elnenyho, Mustafiho, Mikyho, zatím jen hostování). Dobře jsme prodali Iwobiho (za Everton za sezonu má jediný gól a žádnou asistenci, teď už ani není v základu a vydělali jsme přes 30 mega), dobře neprodloužili Wellbeckovi. Kaňka je samozřejmě Rambo, ale ten je injury prone a asi to je krok ke konsolidaci platové struktury. Pokračujeme v zapracovávání mladíků, já pořád věřím, že se Pepe uchytí, když bude jiný trenér, že Torreira naváže na výkony ze začátku minulé sezony, tu kvalitu má, když bude správně využíván (i dle soupeře, proti řezníkům by měl být spíše na lávce…) a bude mít fungující hráče okolo sebe. Tierney bude jako klasický LB dobrý, dost se těším na Salibu, protože to vypadá jako obrovský talent podobně jako Martinelli vepředu. Záleží, co bude hrát nový trenér, ale obecně potřebujeme posílit střed obrany a zálohy. V létě se buď zbavíme Sokratise a Luize nebo příští rok odejdou po konci smlouvy. Prostě i když mi není extra sympatický způsob, jakým Raul klub vede (z hlediska Emeryho, z hlediska Mesuta, Kosse, mediálního působení). Tak je tam zřetelná snaha v té přestavbě kádru, která až na jednotlivé ústřely (Licht, Luiz) mi dává dost velký smysl (Martinelli, Matteo, Leno, Pépe, Saliba, Tierney – to jsou parádní přírůstky, fakt že jo..). Luiz ale mimochodem byla krizovka po té situaci s Kossem. Teď bude zásadní, jak se novému kouči podaří stabilizovat tým, předat na hráče radost z fotbalu a tím vlastně i na fanoušky. Čeká nás složité období, ale konec Emeryho je posunem v cestě, jak se dostat z tohoto svrabu.

 7. mc1897 (karma: 175) #1

  Ak je toto „sikana“ tak autor prispevku nevie co to sikana znamena, a asi nikdy nebol v sportovej kabine.
  Uz z principu nemoze robit sikanu podriadeny nadriadenemu. To by znamenalo ze nadriadeny je uplny vol. A to UE nie je.
  Skor ide o klasicke nerespektovanie veduceho, disrespect.
  A ten vtip s kapitanmi mi pride velmi dobry, ak to nebolo priamo pred sefom, ale medzi hracmi, tak za mna Ok.

  • Gunner_Pav (karma: 10601) #1

   Ono je treba rict, ze v originale nebyl pouzit terminy sikany, ale termin, ze byl tercem posmechu. Na druhou stranu pokud se jednalo o nejaky podobny vyrok, nebo nejake ojedinele zertovani, tak mi to prijde jako delani komara z velblouda. Neni neobvykle, ze se v kolektivu (specialne sportovnim) takove veci deji a pokud to neni nejak prehnane, tak se nema smysl tim moc zabyvat

 8. TopseCrets (karma: 3808) #1

  Hlavně, že je UE pryč !
  Byla to velká bída a ke konci úplná křeč, která prostě neměla jiné řešení
  Osobně nemám UE za co děkovat, rozjebal Arsenal neskutečným způsobem (přístup k hráčům, naprostá loterie v závěru loňské sezóny, totální herní chaos atd)
  Myslím, že po něm nezůstalo prakticky nic dobrého, na čem by se dalo dál stavět (nové hráče nevybíral on) a Arsenal je ve velkých sračkách
  Fred to bude mít neskutečně těžké z tohoto marastu vyválčit nějaké body a budu mu moc fandit
  K článku: kecy o šikaně?? To jsem za celou AW kariéru nikdy nezažil aby se s námi spojovali takové nechutné věci, ale bude to jen bulvár, který se hojí na našem trápení
  Na závěr dodám jen, zbavit se v lednu idiota Xhaky a snad už bude vzduch, nálada i výsledky

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.