Jak může Shad Forsythe pomoci Arsenalu

 

Co může přinést Shad Forsythe našemu týmu, který se každoročně potýká se zraněními? Aaron Eshref z arseblogu se v tomto článku na techniky a kvalifikaci našeho nového fitness trenéra podíval.

__

26.12. 2013. Aaron Ramsey opouští Upton Park se zraněním stehna. Když se na to podíváme zpětně, je to patrně bod, kdy se naše naděje na titul začínaly rozplývat. V sezoně 2013/14 nepřišel žádný jiný tým o více hráčů kvůli zraněním než Arsenal. Ramsey byl pouze jedním z řady zraněných, kteří Arsenu Wengerovi chyběli během celé sezony a především v klíčových momentech na jaře. Přetržený Diabyho přední zkřížený vaz z předešlé sezony byl „napodoben“ Walcottem. Problém s vnitřním vazem v koleni vyřadil Alexe Oxlade-Chamberlaina hned první den sezony. Jack Wilshere měl opět problémy s kotníkem a Lukas Podolski, Kieran Gibbs a Mesut Özil marodili s hamstringem. Tento problém pochopitelně nezůstal bez povšimnutí.

Arsen Wenger na konci sezony uvedl, že klub velice hluboce analyzuje, proč k těm zraněním došlo a zda mezi nimi je nějaká spojitost. Na sociálních sítích řada fanoušků velmi rychle obvinila zdravotnický tým Arsenalu, zatímco jiní samozvaní „experti“ jako Holanďan Raymond Verhejen přilil olej do ohně se pseudovědeckými prohlášeními jako „každé zranění měkké tkáně má svého viníka“.  

Podle článku od Roberta P. Wildera (Profesor fyzické medicíny a rehabilitace na Uneversity of Virginia School of Medicine): „Zhruba 50% všech zranění ve sportu je způsobena přetěžováním a opakovanými mikrotraumaty v lokální měkké tkáni.“ Dále vysvětluje: “Faktory podílející se na zranění jsou individuální, biomechanická specifika jako nepřesná stavba kloubu, nevyváženost svalů, slabost, neohebnost a nestabilita. Samozřejmě se podílejí i „vyhnutelné“ faktory jako je horší technika, nevhodné vybavení a nevhodné změny v a frekvence ve vytížení.“

Aplikováno na případ Aarona Ramseyho – ano mohl být až přespříliš vytěžován, bez dostatečného odpočinku, což padá na hlavu managementu, ale faktorů, které ovlivňují taková zranění, jaké utrpěl Ramsey je nepřeberné množství, takže obviňovat jen a pouze management je až příliš jednoduché a laciné.

Američan Shad Forsythe se k Arsenalu připojil tento týden a bude zastávat pozici kondičního a fitness trenéra. Přichází s obrovskými zkušenostmi. Posledních deset let strávil s německým národním týmem a připravil je na triumf v Brazílii. Má magisterský titul v biomechanice a je zastáncem tréninku „pohybů a ne svalů“. Pracoval také s celosvětově uznávaným trenérem Markem Verstegenem z EXOSu, který se zabývá mezidisplinárním pohledem na sportovní trénink. Vytvořili program, který zahrnuje výživu, výkonnostní trénink, studium metabolismu a neurologii, díky kterému se jim povede rychleji a efektivněji problém identifikovat a vyléčit.

Co tedy znamená trénink „pohybů a ne svalů“? Můžeme na to nahlížet ze dvou úhlů pohledu – silového/kondičního a zdravotního. Z kondičního hlediska jde o typ cvičení, který se spíše než tréninkem statickým (např. posilovna), zabývá tréninkem dynamickým, pohybovým, kdy se spíše trénují pohyby, které pak hráči dělají na hřišti. Ze zdravotního hlediska to znamená, že se Forsythe, bude zabývat silami a mechanismy, které způsobují zranění. Podívejme se na Walcottovo zranění kolenních vazů. Přední zkřížený vaz obvykle praskne, když na koleno působí tři síly najednou.

Při „trénování pohybů a ne svalů“ budou hráči dělat cvičení založená na pohybu, která konkrétně cílí na zlepšení motorické kontroly kolene. Jednoduše řečeno – cílem je trénovat tělo tak, aby reagovalo na každou působící sílu. Postupem času se mozek i koleno natolik vytrénuje, že budou schopny přestát všechny tři působící síly najednou, jako se například děje u prudkých změn pohybu a směru. To je rozdíl s klasickým tréninkem, kdy hráči sedí v posilovně u stroje. Tento trénink a případná léčba zranění jsou na nejvyšší fotbalové úrovni mezi fyzioterapeuty a osteopaty stále více populární.

Až moc dlouho byl fotbal ovlivňován starými tréninkovými návyky. V mnoha případech jsou fyzioterapeuti a kondiční trenéři zaměstnaní v klubu až moc dlouho a jejich metody se nedokáží přizpůsobovat novým trendům. Až moc často, se zranění léčí úzkoprsým přístupem – kotník byl analyzován tím, že se dívalo pouze na kotník. Jinými částmi těla, které se na celém řetězci pohybů podílejí a ovlivňují tedy i zranění onoho kotníku, se nikdo nezabýval. To by se díky Forsythovi mělo v budoucích letech změnit.

Komentáře

 1. radas (karma: 0) #1

  Určitě je to dobré znamení, že si tento problém vedení uvědomuje a Forsythe určitě přivede nové myšlenky, horší už to snad být nemůže 😀
  Jinak mi přijde celkem vtipné, že jak se píše víceméně v článku, „hráči přestanou chodit do posilovny a budou víc běhat“ – nepřijde mi že by naši svěřenci byli nějak namakaní a silní, oproti třeba hráčům City, spíš naopak 🙂
  (ale jestli to pomůže s omezením zranění, tak jsem pro! )

 2. Nasri8 (karma: 0) #1

  No neviem či je dobrý nápad vynechať posilku. Problémy s harmstringom sú problémom slabého spodného chrbta, takže pár správnych mŕtvych ťahov by im neuškodilo. Potom zrýchlenie je limitované zas slabou vrchnou časťou tela. Na triesla je zas dobre posilovať tzv. split squats. A hlavne aeróbne cvičenia(kardio a pod.) ničia športovcov a celkovo všetkých ľudí, síce nepoznám ich tréning, ale nemyslím si že kondičku trénujú intervalovými šprintami.
  A hlavne strava je dôležitá na zregenerovanie, myslím, že skôr majú menej kalorickú a viac vegetariansku stravu ako ketogénnu, vďaka ktorej telo čerpá energiu z tukov a nie cukrov. Nie nadarmo sa hovorí ohľadom budovania svalov, že strava je 80% a cvičenie len 20%. Tu síce treba aj futbalové schopnosti, ale strava je rovnako dôležitá pre futbalistoch na regeneráciu, kondíciu a budovanie svalov ako aj u obyčajných workoutistoch.

 3. matonator (karma: 0) #1

  [quote name=“Nasri8″]No neviem či je dobrý nápad vynechať posilku. Problémy s harmstringom sú problémom slabého spodného chrbta, takže pár správnych mŕtvych ťahov by im neuškodilo. Potom zrýchlenie je limitované zas slabou vrchnou časťou tela. Na triesla je zas dobre posilovať tzv. split squats. A hlavne aeróbne cvičenia(kardio a pod.) ničia športovcov a celkovo všetkých ľudí, síce nepoznám ich tréning, ale nemyslím si že kondičku trénujú intervalovými šprintami.
  A hlavne strava je dôležitá na zregenerovanie, myslím, že skôr majú menej kalorickú a viac vegetariansku stravu ako ketogénnu, vďaka ktorej telo čerpá energiu z tukov a nie cukrov. Nie nadarmo sa hovorí ohľadom budovania svalov, že strava je 80% a cvičenie len 20%. Tu síce treba aj futbalové schopnosti, ale strava je rovnako dôležitá pre futbalistoch na regeneráciu, kondíciu a budovanie svalov ako aj u obyčajných workoutistoch.[/quote]
  myslim ze expert, co ma dlhorocne skusenosti vie ako na to…

 4. Nasri8 (karma: 0) #1

  [quote name=“matonator“][quote name=“Nasri8″][/quote]
  myslim ze expert, co ma dlhorocne skusenosti vie ako na to…[/quote]
  Neboj sa, toto som si nevymyslel ja, ale to je názor Charlesa Poliquina, ktorý trénoval nieľko stoviek ľudí v 12tich športoch a aj vo futbale.
  A aj keď má nejaké skúsenosti, v článku máš jasne napísané, že niektorí tréneri môžu používať zastaralé metódy, poznám pár „expertov“ v tejto oblasti ktorí sa len hrajú na expertov a vôbec neprijímajú nové metódy a dokonca ich ani nevyhľadávajú a neskúšajú.
  Poznám na Slovensku pár ľudí, ktorý by našim hráčom dokázali výrazne znížiť počet zranení.

 5. felippeon (karma: 0) #1

  [quote name=“Nasri8″]No neviem či je dobrý nápad vynechať posilku. Problémy s harmstringom sú problémom slabého spodného chrbta, takže pár správnych mŕtvych ťahov by im neuškodilo… bla bla bla bla [/quote]
  Hej, mudrlant. Cudujem sa, ze na tu poziciu nekupil Arsenal prave teba.
  Teraz vazne.. taketo mudrosti si nechaj pre seba. Nehovorim, ze je nepravda, co si napisal, ale skor preferujem nazor, ze Arsenal ma dost odbornikov na to (vratane novej posily z nemeckej reprezentacie), aby si tieto veci zanalyzoval lepsie ako ty. Bez urazky, informacie, ktore si ty napisal, ovlada aj 15 rocny chalan a je ich mozne najst do 30 sekund na internete.

 6. Nasri8 (karma: 0) #1

  [quote name=“felippeon“][quote name=“Nasri8″][/quote]
  [/quote]
  Zaujímavé, tak prečo toľko ľudí neposiluje správne, keď to je tak ľahké vyhľadať?
  Väčšinou najímajú na tú pozíciu niekoho známejšieho a nezáleží až tak na zručnostiach, i keď áno, aj tie sú dôležité, to či sú správne, to už by som musel mať presné informácie o jeho metódach.
  Celý fitness priemysel je absolútne mimo a ničí zdravie a nedivil by som sa ak by sa títo kondiční tréneri na tejto marketingovej vlne zviezli.
  Ja len hovorím, že posilka je dôležitejšia pre futbalistov ako nejaké pohyby čo sú spomínané vyššie, taktiež neuznávam ani stroje, je to blbosť a zbytočnosť, takže asi mám trochu iný pohľad na posilku ako ty.
  Len som obohatil túto diskusiu o moje vedomosti a skúsenosti, zatiaľ jediné čo si ty dokázal bolo iba ma kritizovať. Ak je to tak ľahké vyhľadať na nete, tak prečo mi nenapíšeš nejaký protiargument.
  Davaj, ja mám čas, 30s + 5s skopírovanie ti venujem. 😉

 7. felippeon (karma: 0) #1

  to [b]Nasri8[/b]
  Ja som ti tvoje vedomosti uznal. Skvele. Skvele pre laika. Ale ja ti hovorim, ze si nenapisal nic nove. Nic, co by v Anglicku nevedeli. A mozes mi verit, ze Arsenal ma ludi predsa len kompetentnejsich ako si ty. Urcite vedia viac o posilovni, o kondicnom treningu, zraneniach, ludskom tele a futbale ako takom.
  „tak prečo toľko ľudí neposiluje správne, keď to je tak ľahké vyhľadať?“
  Neviem ani, co tym chces povedat. Porovnavas snad nejakeho polodebila z posilovne, ktory sa vcera rozhodol, ze zacne cvicit s profesionalnymi hracmi, trenermi a fyzioterapeutmi?

  Protiargument? Moj protiargument spociva v tom, ze zastavam kompetentnych ludi v Arsenale kvoli ich odbornosti, skusenostiam a dlhorocnej praxi, naproti comu ty podavas uplne fundamentalne informacie o cviceni vseobecne.Rozpisoval si sa tu ako keby nikto v Arsenale nevedel hracom povedat o strave alebo technickych drepoch v posilovni.

 8. Nasri8 (karma: 0) #1

  felippeon
  Konečne je tvoja reakcia normálnejšia.
  Tým chcem povedať, že prečo to ľudia nerobia správne, keď to je tak ľahké vyhľadať, prečo ten polodebil z posilky, ktorý začal včera si niečo nevyhľadal na internete za 30s?
  Ako som písal, ja nie som odborník, neviem odkiaľ to máš, jediné čo som napísal je, že poznám aj na Slovensku odboníkov ktorí by pomohli tiež našim hráčom.

 9. Nasri8 (karma: 0) #1

  Práveže si nemyslím, že všade v Anglicku majú tie najnovšie metódy, nemyslím si, že nikde nerobia pravidelne kardio tréningy, ktoré sú absolútne neefektívne, zastaralé a ničia tvoje svaly, srdce, zvyšujú kortizol(čiže stres),… potom strečingové cvičenie, čiže naťahovanie stehenných svalov a pod. je tiež zlé robiť pred tréningom, dokonca ak iba bežíš alebo šprintuješ, tak nepotrebuješ ani rozcvičku, stačí zahriať svaly a to sú len dva príklady, pri ktorom väčšina tých pseudotrénerov zlyhá, teraz hovorím vo všeobecnosti, nemusí to byť prípad našich trénerov, lebo nie som v Rakúsku aby som to zhodnotil, ale veľa známych fitness trénerov vo svete stále odporúča kardio tréningy.
  Síce to znie, že to píšem ako keby nikto v Arsenale nevedel o tíchto informáciách, ale už som tu niekoľkokrát zdôraznil, že nepoznám ich metódy, len viem, že kardio je stále populárne aj na vrcholovej úrovni futbalu.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.