Jaké změny potřebuje Arteta udělat proti Leedsu?

Arsenal se bude snažit hodit skličující porážku s Aston Villou za hlavu, když v neděli nastoupí proti Leedsu

Trenér Arsenalu Mikel Arteta uvedl, že využije dvoutýdenní mezinárodní přestávku k posouzení svého týmu a bude se snažit „udělat správné změny“. Španěl byl svědkem prohry svého týmu s Aston Villou při neuspokojivém výsledku 3-0, což vyvolalo otázky ohledně taktických rozhodnutí, které zatím realizoval.

Artetův tým porazil Manchester United na Old Trafford, ale předtím se musel v této sezóně Premier League sklonit před Liverpoolem, ManCity a Leicesterem. Football.london se podíval na čtyři změny, které by mohl Arteta udělat v nadcházejícím nedělním zápase proti Leeds United.

Dej šanci Pepemu

Rekordní podpis bojoval pod Unaiem Emerym a neudělal nějaký masivní dojem ani pod Artetou. Představil se v sedmi z osmi ligových zápasů Arsenalu v této sezóně – ale začínal jen v jednom. Pepe se rozhodl promluvit o svém nedostatku minut v rozhovoru pro francouzská média:

„Mým cílem je hrát víc. Mít trochu víc času na hraní. Hráč, který hraje, je šťastný. Rád bych zase více hrál, abych zase našel úsměv. Arteta chce, abych byl stoprocentně soustředěný během 90 minut zápasu, ale už během tréninku vidím, že o víkendu budu náhradník. Trenér se mnou mluví, má také asistenty, kteří jsou tam kvůli tomu. Ale pro každého hráče je frustrující být na lavičce.“

Zajímavé je, že Marco Bielsa byl muž, který si vzal Pepeho jako mladého hráče, když byl manažerem Lille.

„Pepe je skvělý hráč s velkými přednostmi a je to střelec. Je to hráč, který je schopen vyvést zápas z rovnováhy.“ Řekl v lednu Bielsa před remízou Leedsu s Arsenalem v FA Cupu. „Jedna věc je mít dovednosti, druhá věc je mít dovednosti a ukázat je na hřišti. Dělá obojí.“ Bielsa přesně ví, jak Pepeho zastavit, a hráč i Arteta si toho budou plně vědomi, ale nemělo by to bránit tomu, aby tohoto křídelního hráče z Pobřeží slonoviny, který v této sezóně vypadal skvěle v Evropské lize, postavil.

Zkus znovu 4-2-3-1

Zdá se, že hybridní formace, kterou Arteta nasazuje, brání celkově výkonnosti Arsenalu v této sezóně. Tvořivost byla potlačena, hráči jsou příliš disciplinovaní ve svých pozicích tak, že jsou téměř statičtí a nemohou rozložit ostatní týmy kvůli této hyperdisciplinované struktuře.

Není to otázka kádru, protože Arsenal má velké družstvo a silnou páteř v podobě Gabriela, Parteye a Aubameyanga, kteří přidávají kvalitu na klíčových pozicích. Současný systém však nefunguje a jeho strnulost znamená, že hráči už neběhají do pozic, které by se jim obvykle otevíraly.

Víme, že Arteta dává přednost disciplinovaným a tvrdým dělníkům, kteří přispívají k obranné a útočné kolektivní harmonii týmu, ale právě teď je zřejmé, že Gunners potřebují více tvůrčí svobody se vyjádřit.

Je čas, aby Willock zazářil

Nejlepší záložní řada Arsenalu zahrnuje Thomase Parteye v roli box-to-box, Granita Xhaku na pozici holding midfieldera a buď Dani Ceballose nebo Joe Willocka hrajícího pod hlavním útočníkem.

Ceballos je nesmírně talentovaný hráč, jehož kreativita byla v posledních zápasech potlačena. Willockova nepředvídavost v poslední třetině hřiště ho dělá těžko zastavitelným pro obranu soupeře, jak jsme mohli vidět v Evropské lize. Jeho síla a náběhy do vápna jsou vždy hrozbou při protiútoku. Willock je další hráč, který udělal v této sezóně velký dojem v Evropské lize a touží dostat příležitost v Premier League. Při současné formě a také proti týmu, který bude pravděpodobně hrát hluboko, by mohl 21letý mladík najít perfektní využití.

Auba na střed

Pierre-Emerick Aubameyang v této sezóně bojoval o branky bez vlastní viny. Byl izolován a zřídkakdy byl zapojován do hry. Jeho doteky ve vápně jsou pod Artetou na čísle 4,6 za 90 minut. Pod Emerym to bylo 5,36 a pod Arsenem 5,38.

To ukazuje, kde je ho potřeba. Auba je střední útočník, střelec, který v minulé sezóně nastřílel 23 ligových branek a na „Zlatou kopačku“ nedosáhl jen kvůli tomu, že daroval penaltu Nicolasi Pepemu, který měl v té sezóně nízké sebevědomí.

Auba na středu pracoval dobře pod Emerym a tak plodný střelec by měl na hřišti dostat požadovanou svobodu dělat to, co dělá nejlépe.