Kdo jsou nejbohatší majitelé klubů Premier League

Předem se omlouvám, pokud po dobu psaní (překládání) článku došlo k nějakým změnám. Myslím si, že v době přestávky v podobě MS a rozvíření stojatých vod okolo ManUtd a Glazers je to zajímavé čtení.

Saudští nejvyšší představitelé Newcastle United jsou nejbohatšími vlastníky klubu Premier League od dokončení senzačního převzetí.

Dohoda ve výši 300 milionů liber se Saudskoarabským veřejným investičním fondem vystřelila Toons na vrchol žebříčku bohatých, ale kdo další je na tomto seznamu?

Yasir Al-Rumayyan, blízký spolupracovník Mohammeda bin Salmána, bude mít nového předsedu – a jeho mocný přítel také podporuje převzetí Strak.

Po dokončení dohody bude saudskoarabské konsorcium vlastnit 80 procent klubu – zbývajících 20 procent si rovnoměrně rozdělí Amanda Staveley a bratři Reubenové.

Ztímco někteří fanoušci zpochybňují etiku vlastnictví Saudské Arábie, jiní jsou prostě nadšeni, že mají vlastníky, kteří mají jmění více než DESETKRÁT vyšší jak šejk Mansour z Manchesteru City.

1. Newcastle United – Veřejný investiční fond Saudské Arábie – 320 miliard liber

Po 13 letech Mika Ashleyho u kormidla, je Newcastle v podstatě vlastněn Saudskou Arábií. Veřejný investiční fond Saudské Arábie investuje jménem vlády země. Předsedá mu kontroverzní Mehammed bin Salmán a vládne Al-Rumayyan – v St. James Parku tak klub vedou někteří z nejmocnějších lidí světa. Ale i když vyhlídka na velké výdaje může být vzrušující, někteří příznivci se budou cítit nepříjemně kvůli otřesnému stavu lidských práv v této zemi.

2. Manchester City – Sheikh Mansour – 22,9 miliard liber

Sheikh Mansour koupil City v září roku 2008 a okamžitě je přeměnil na globální velmoc. Mansour je místopředseda vlády Spojených Arabským Emirátů a pochází z královské rodiny z Abu Dhabí. Od té doby získal jednapadesátiletý šejk New York Ciry FC, Melbourne City FC a Yokohama F. Marinos přes společnost City Group. Každodenním provozem klubu je pověřen důvěryhodný poručník Khaldoon Al Mubarak. Stejně jako saúdští vlastníci Newcastlu, i vlastnictví Mansour’s City bylo obviněno z toho, že jde o do očí bijící pokus o „sportovní přehánění“ mnoha lidskoprávními skupinami.

3. Chelsea – Todd Boehly – 10,9 miliard liber

Bývalý ruský majitel Chelsea Roman Abramovič letos předal klíče za 4,2 miliardy liber bohatému Američanovi Toddu Boehlymu poté, co od roku 2003 vlastnil oblečení značky North West. Miliardář vydělal na tom, že Abramovič byl nucen Chelsea prodat po ruské invazi na Ukrajinu. Kromě toho, je spoluzakladatelem, generálním ředitelem, předsedou a kontrolním členem Elridge Industries – soukromé investiční firmy se sídlem v Greenwichi, Connecticut. Boehly je také od října 2021 současným dočasným generálním ředitelem Hollywood Foreign Press Association a vlastní 20 procent Los Angeles Dodgers spolu se spoluvlastníkem Los Angeles Sparks, což vše přispívá k jeho čisté hodnotě 4,72 miliard liber.

4. Arsenal – Stan Kroenke – 6,8 miliard liber

Gunners jsou jedním z globální sítě sportovních klubů vlastněných Američanem Stanem Kroenkem, včetně LA Rams, Denver Nuggets a Colorado Rapids. Pětasedmdesátiletý muž se v roce 1974 oženil s Ann Waltonovou, dědičkou amerického supermarketu Walmart – a o devět let později založil skupinu pro rozvoj nemovitostí. Skupina Kroenke se specializuje na nákupní centra a bytové domy – mnohé z nich se nacházejí v blízkosti stávajících lokalit Walmartu. Kroenke koupil poprvé akcie severolondýňanů v roce 2008, než v roce 2011 zvýšil svůj podíl na přibližně 62 procent.

5. Fulham – Shahid Khan – 5,8 miliard liber

Tento 72letý muž je také majitelem klubu NFL Jacksonville Jaguars. Je spolumajitelem wrestlingové propagace All Elite Wrestling spolu se svým synem Tonym. Shahid koupil dodavatele autodílů Flex-N-Gate od svého bývalého zaměstnavatele v roce 1980. Společnost má nyní 69 závodů po celém světě a více než 26.000 zaměstnanců.

6. Wolves – Guo Guangchang – 5,2 miliardy liber

Guangchang z východočínské provincie Zhejiang je předsedou Fosun Group od roku 1994. Konglomerát sídlí v Šanghaji a Hongkongu – a z počátku pracoval v průzkumu trhu. Po expanzi do zdravotnictví a realitního průmyslu se firma Fosun stala jednou z největších investičních firem na světě. V roce 2016 koupili Wolves od předchozího majitele Steva Morgana za zhruba 45 milionů liber – rychle je přeměnili z průměrnosti na evropskou třídu.

7. Aston Villa – Nassef Sawiris – 5 miliard liber

Villa se potácela ve finančním bahně po jejich finálové porážce v play-off v roce 2018 s Fulhamem pod vedením Tonyho Xia. Sawiris vstoupil do klubu, aby zachránil situaci, když v červenci téhož roku koupil 55procentní kontrolní podíl v klubu. Ve svých 59 letech je Nassef nejmladším ze tří synů egyptského miliardáře Onsiho Sawirise. Onsi založil konglomerát Orascom, přičemž Nassef vstoupil do podniku v roce 1982 a stal se generálním ředitelem v roce 1998. Sawiris vlastní také podíl ve společnosti Adidas.

8. Leicester City – Aiyawatt Srivaddhanaprabha – 4,6 miliard liber

Aiywatt je 37letý syn zesnulého Vichaie Srivaddhanaprabhy, který tragicky zemřel při havárii vrtulníku v říjnu roku 2018 ve věku 60 let. Po smrti svého otce se stal generálním ředitelem King Power, největšího bezcelního maloobchodníka v Thajsku. Po koupi Leicesteru v roce 2010 se Vichai stal viditelnou, hrdinskou postavou v Leicesteru. Investoval do města i do klubu a pomohl připravit jejich úžasná triumf v Premier League v roce 2016.

9. Tottenham Hotspur – Joe Lewis – 3,9 miliardy liber

Zatímco Daniel Levy může být tváří představenstva Tottenhamu, Joe Lewis je hlavním akcionářem skupiny ENIC. ENIC převzal kontrolu nad týmem ze severu Londýna v roce 2001, čímž se LEvy stal nejdéle sloužícím předsedou Premier League. Šedesátiletý muž přebírá odpovědnost za každodenní chod klubu jako výkonný ředitel ENIC, ale vlastní pouze 29,4 procenta investiční společnosti ve srovnání s Lewisovými 70,6 procenty. Lewis opustil školu v 15ti letech, aby pomáhal řídit cateringovou firmu svého otce, Tavistock Banqueting, než sám projevil smysl pro obchod, a převzal kontrolu. Lewis, kterému je nyní 85, žije v daňovém ráji na Bahamách a na White Hart Lane je k vidění jen zřídka.

10. Manchester United – The Glazer Family – 3,6 miliardy liber

Malcolm Glazer byl Newyorčan a začal žít ve světě byznysu v pouhých 15 letech – prodával hodinky po domech, aby po smrti svého otce udržel rodinu nad vodou. V 28 letech se přestěhoval do nemovitostí, postupně expandoval po Americe, než získal tři televizní stanice. Jeho pozdější investice zahrnovaly Harley-Davidson, než se v roce 1995 přesunul do sportu s Tampou Bay Buccaneers a později v roce 2003 k Manchesteru United. Malcolm utrpěl mrtvici v roce 2006, kdy synové Avram a Joel převzali každodenní chod klubu, který pokračoval i po jeho smrti v roce 2014. Avram je bývalý předseda Zapata Corporation, zatímco Joel zaujal více praktický přístup v rodinné franšíze v NFL. Sir Jim Ratcliffe však prozradil, že má zájem o koupi Manchesteru United, díky čemuž by se klub vyšplhal na čtvrté místo v tomto seznamu. (Sir James Arthur Ratcliffe – anglický miliardář, chemický inženýr a podnikatel – majitel společnosti INEOS, FC Lausanne-Sport, také učinil v době prodeje nabídku na Chelsea (4,25 miliardy liber) a v říjnu 2022 se spekulovalo o jeho investici do West Ham United).

11. Southampton – Gao Jisheng – 3,1 miliardy liber

Čínský miliardář Gao Jisheng převzal vedení v St. Mary’s v roce 2017 a koupil klub za 210 milionů liber ze svého osobního jmění, nikoliv z majetku své společnosti Lander Sports Development Co. Jisheng sloužil v Šanghajské lidové ozbrojené policii sedm let a zároveň získal titul na Shanghai Normal University. V roce 1995 založil Lander Group, nejprve se zaměřoval na trh s nemovitostmi, než se přesunul do sportovního odvětví. Jisheng se však snaží klub prodat, když ho dal v červenci k prodeji.

12. Crystal Palace – Joshua Harris – 2,9 miliardy liber

Harris se podílí v řadě sportovních společností. Američan je hlavním vlastníkem klubu New Jersey Devils v NHL a franšízy NBA Philadelphia 76ers. Harris spolu s obchodním partnerem Davidem Blitzerem a dlouholetým předsedou představenstva Stevem Parishem od roku 2015 společně ovládají Eagles – ale údajně hledají kupce.

13. Liverpool – John W. Henry – 2,1 miliardy liber

Henry, 72 let, je šéfem Fenway Sports Group – která v roce 2010 převzala kontrolu nad Liverpoolem poté, co George Gillett a Tom Hicks nepopulárním způsobem vlastnili klub na Anfield. V roce 1981 založil John W. Henry and Company, investiční skupinu, která mu vydělala jeho miliony. Henry spolu s obchodním partnerem Tomem Wernerem vlastní také Boston Red Sox.

14. West Ham United – David Sullivan a David Gold – 1,6 miliardy liber

Gold a Sullivan začali podnikat v odvětví měkkého porna, než se přestěhovali do sexshopů, časopisů a filmů pro dospělé. Díky těmto podnikům se Sullivan stal milionářem v pouhých 25 letech. Zatímco Gold vlastní řetězec se spodním prádlem Ann Summers. Pár vlastnil také Birmingham City, než v roce 2010 získali West Ham.

15. Everton – Farhad Moshiri – 1,5 miliardy liber

Moshiri, který byl dříve akcionářem Arsenalu, byl frustrován nedostatečným vlivem na severu Londýna. V roce 2016 prodal své akcie obchodnímu partnerovi Alisheru Usmanovovi a svýšil svůj podíl v Goodison Parku. Koupil 77,2 procenta podílu Toffees a mohl investovat do hráčů, které si sám Bill Kenwright nemohl dovolit – i když zatím se smíšenými výsledky. Íránec (67) žije v Monaku a má podíly v mobilních operátorech a v producentech oceli.

16. Brighton – Tony Bloom – 1,3 miliardy liber

Bloom, 52 let, vydělal své jmění prostřednictvím hazardních her – účastnil se řady lukrativních pokerových akcí. V roce 2009 použil své jmění k nákupu klubu Seagulls, svého chlapeckého klubu, a dohlížel na jejich vzestup ze třetí ligy do Premier League. Vlastní také belgická druhořadý tým Union SG.

17. Bournemouth – Maxim Demin – 900 milionů liber

52letý Rus je petrochemický magnát, který koupil Cherries v roce 2011. Demin sehrál velkou roli v zázračném vzestupu Bournemouthu z druhé ligy až do páté sezóny v Premier League v řadě. Bydlí v Dorsetu a jeho žena Irena dokonce jednou promluvila s týmem Cherries o poločase – její promluva je inspirovalo k tomu, aby si zajistili remízu 2-2 proti MK Dons, protože po přestávce dali branku.

18. Nottingham Forest – Evangelos Marinakis – 505 milionů liber

Majitel Forest neváhal utrácet peníze za své Reds, aby se vyhnul sestupu zpět do Championship. Mediální magnát Mariankis (55) je zakladatelem a předsedou představenstva společnosti Capital Maritime and Trading Corp. Vlastní také řecké giganty Olympiacos, zatímco je členem městské rady v Pireu.

19. Leeds – Andrea Radrizzani – 344 milionů liber

Sedmačtyřicetiletý italský podnikatel je také předsedou a zakladatelem sportovní vysílací skupiny Eleven Sports. Radrizzani odstartoval svou kariéru v roce 1999 ve společnostech zabývající se mediálními právy, kde spolupracoval s Bundesligou, Sérií A a Formulí 1. velkou část svého majetku vydělal také se svou investiční firmou Aser Ventures.

20. Brentford – Matthew Benham – 255 milionů liber

Fanoušek Brentfordu převzal plnou kontrolu nad Bees v roce 2012. Benham vydělal své bohatství v hazardních firmách, kde je nedílnou součástí Matchbooku i Smartodds. Je také majitelem dánského FC Midtjylland.

/thesun.com/