Keown: Moc rád bych si zahrál proti Costovi

Bývalý obránce Arsenalu, Martin Keown, se pro Daily Mail rozpovídal o sobotním incidentu a o tom, jak by se zachoval on.

Jednou za čas si přeji přenést současného hráče do mojí doby, abych proti němu mohl hrát. Diego Costa je na vrcholu tohoto seznamu. Byl jsem trochu šílený a jsem si celkem jistý, že on je taky. Chtěl bych si s ním tedy zahrát a ukázat mu, že bych se od něj nenechal šikanovat. 

Costa má černý pásek v temném umění. Hraje si se soupeři stejně, jako hraje samotný zápas. Neustále se snaží vyprovokovat reakci a šikanuje obránce. 

Od začátku do nich vráží, škrábe je, šeptá jim do ucha, kdo ví, co a nikdy je nenechá na pokoji. Je to takové macho, že nikdy neustoupí. Musí mít poslední slovo, poslední strčení a poslední švihnutí. 

Byl jsem obránce, který byl zvyklý udat tón zápasu prvním tvrdším soubojem s útočníkem, kterého jsem hlídal. 

S Costou to je naopak. Nabourá do obránce, co nejdříve to jde a čeká reakci nebo nevyhnutelnou odplatu o pár minut později. Potom se rázem skácí nebo běží za rozhodčím, mávajíce imaginárními kartami a snaží se je dostat do problémů. 

Každý týden testuje obránce svou hraniční hrou, ale hraje ji perfektně. Kdo si chce zatancovat tango? Kdo je tak odvážný?

Chytré na způsobu jakým hraje Costa je to, že přišel na to, kde je hranice, za kterou by byl vyloučený. Fackuje místo úderů, používá paže místo loktů a vytáčí lidi pomocí slov. 

Také dává hlavu soupeřovi na obličej, protože ví, že to nemají rádi. Na Gabrielově krku jsme také mohli vidět jasný škrábanec. Costa chce prostě reakci, která soupeře pošle ze hry. 

Fungovalo to proti Arsenalu, když byl vyloučen Gabriel. Ale způsob jakým se choval Costa, nechává v ústech hořkou pachuť. Je mu to jedno. Ve skutečnosti ho nejspíše José Mourinho poplácá po zádech a spoluhráči mrknou uznáním.

Jsem rád, že se Gabriel postavil za svého spoluhráče Laurenta Koscielnyho. Příliš dlouho se hráči Arsenalu nepokusili navzájem chránit. Zašel moc daleko jen o jediný krok. Ačkoli Costa měl také vidět červenou kartu. 

Nikdy jsem nehrál proti někomu, kdo chtěl nechat soupeře tak moc vyloučit. Craig Bellamy byl upovídaný, Mick Harford do vás narazil při každé příležitosti a Alan Shearer používal ruce. Ale nikdo z nich neběhal za rozhodčím. 

Podobně jako on jsem si i já  užíval fyzickou část zápasu. Šel jsem tvrdě do soubojů a občas jsem někoho sjel, ale nikdy jsem se nesnažil někoho vyloučit. 

Hodně manažerů řekne svým hráčům, aby se s Costou nedostali do křížku, protože to je s ním složité. Vincent Kompany a Eliaquim Managala se před pár týdny zachovali přesně opačně a dominovali mu fyzicky. Udělal bych to samé. Nedržel bych se vůči němu zpátky a neukázal bych jakýkoliv náznak strachu. 

Snažil bych se ho přemoci a dát mu ochutnat jeho vlastní medicíny tím, že bych reagoval jako on. Hledal bych pomoct rozhodčího: když spadneš, spadnu taky. Musel by vědět, že mi nemůže věřit. Dával bych si pozor – cokoliv se stane, zůstanu na hřišti. 

Takhle ho porazíte. Užijte si to, vychutnejte si ho. 

Takže jak bych se s ním měl fotbal vypořádat? Bezpochyby je otravné ho sledovat. Rozhodčí by si už měli být vědomi jeho triků a je třeba, aby zakročili. 

Můj vzkaz Costovi je takový: jsi mimořádně dobrý hráč s velkou silou, technikou a rychlostí. Přijmi to a soustřeď se na fotbal. Jen tak se z tebe stane legenda. 

 

/Dailymail.co.uk/

 

 

 

 

Komentáře

 1. NorthGooner (karma: 0) #1

  Už jsem to někam psal a možná to byl snad i Keown nebo kdo se vyjádřil, že obránce má 100 možností, jak se útočníkovi během zápasu pomstít. Věřím, že kdyby tam byl Keown nebo někdo jiný z těch tvrdších stoperů, tak by Costovi dali všechno sežrat, až by se ten zápas otrávil jemu. Rozhodně bylo příjemné vidět, že ač Gabriel působí tiše, tak se Lola zastal, ale tam to taky mělo skončit. Lolo se navíc sám fantasticky ovládl a byla u něj vidět ta zkušenost, která Gabrielovi tak chyběla, dokázal ovládnout emoce a věřím, že i on by to nechal Costovi během zápasu sežrat. Chápu, že je proti takovýmu praseti těžké udržet nervy na uzdě, ale všichni to přeci ví, jaký je a je potřeba být spíše jen trpělivý a poškádlit spíš jeho, než se nechat od něj vyprovokovat. Že už pak rozhodčí nevidí nebo nechce vidět, to je pak druhá smutná stránka věci.

 2. 14titi (karma: 0) #1

  No z Keownem souhlasím jen částečně. Líbí se mi, že celkem podporuje Gabriela, že se za Laurenta postavil. Já popravdě Gabrielovi nic extra nevyčítám. Sám hraju dost dlouho fotbal a tyhle provokatéři mi pijou krev. Přece si nenechám všechno líbit a budu ze sebe dělat šaška. To došlápnutí mimo hru bylo však zbytečný a naivní. Jestli mu to chtěl vrátit, tak měl počkat, až na něj nebude taková pozornost. Nicméně nesouhlasím s Keownem v tom, že by na Costu uplatnil jeho vlastní medicínu. Nikdy bych se nesnížil na takovou úroveň, abych běhal za sudíma a brečel tam o kartu soupeře. Jsem rád, že naši hráči, narozdíl od modráků ze sibiře, nic takového nedělají.

 3. Ondra6 (karma: 0) #1

  Costa byl obviněn z násilného chování

  Násilného chování se podle Anglického fotbalového svazu dopustil Diego Costa. Útočník Chelsea si v zápase s Arsenalem nedovoleně počínal proti Gabrielu Paulistovi, který následně od sudího Mike Deana uviděl červenou kartu, zatímco španělský reprezentant vyvázl jen se žlutým kartónkem. Z nevhodného chování byl obviněn i druhý aktér, přičemž nyní oběma hrozí trest. (soccerway.com)

  Tak snad si ho konečně podají, mám takový pocit, neměl už Costa podmínku za ten zápas proti Live loni? Mohl by dostat pořádný flastr, hajzl jeden ..

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.