Kolaps Super Ligy aneb jak KSE zanechali v severním Londýně spálenou zemi

Hádám, že pokud jste fanoušek týmu, který s návrhem Super Ligy nesouhlasí, musel pro vás být posledních pár hodin naprosto k popukání. Nechápejte mě špatně. Jsem tak šťastný, že se to zhroutilo, a nemám nic než pohrdání k těm, kteří se nám snažili takovou věc podstrčit, ale je těžké nevidět vtipnou stránku, když byl váš vlastní klub tím vším tak poskvrněn.

Byl to tak nenapravitelně hrozný nápad, že lidé jako Boris Johnson a Amazon byli schopni získat body za morálku. Majitelé klubu a ti vedoucí pracovníci, kteří byli spoluviníky, jim poskytovali takovou pomoc, jakou si nemohli nevzít. Mohli si jen kleknout a zamířit ven.

Začalo se to hroutit včera večer, když se objevily zprávy, že se Chelsea stahuje. Pak ManCity. A odtud, jak odpadalo jedno vlákno za druhým existovala jen jedna cesta. Stejně jako z fotbalového klubu Arsenalu, nebylo nic než jen ticho. Ani slovo od majitelů, nic od vedení a ani příspěvek na sociálních sítí od hráčů. Dokud nevystrčil hlavu Hector Bellerin, a bez ohledu na obavy, které by lidé mohli mít z jeho výkonů v této sezóně, měl odvahu to udělat, když to nikdo jiný neudělal.

Pak přišlo oznámení z klubu a omluva.

Lidé to mohou brát na libovolné úrovni, kterou si zvolí. Ve srovnání s prohlášením Liverpoolu se například snaží vyjádřit lítost. Nicméně, uprostřed tohoto bylo tohle:

„Nikdy nebylo naším úmyslem způsobit takový rozruch, nicméně když nám přišla nabídka připojit se k Super Lize, přes vědomí žádných záruk, jsme nechtěli zůstat pozadu a chtěli jsme chránit Arsenal a jeho budoucnost.“

„Víme, že zabere nějaký čas, než si opět získáme vaši důvěru v to, co se snažíme zde dosáhnout, ale dovolte nám objasnit, že rozhodnutí stát se součástí Super Ligy bylo řízenou naší touhou chránit Arsenal, klub, který milujete, a podpořit hru, kterou milujete, skrze větší solidaritu a finanční stabilitu.“

Pokud si někdo na vteřinu myslel, že to náš majitel dělal z touhy chránit Arsenal nebo podporovat fotbal, tak se bohužel mýlí. Vždycky mu šlo o peníze. Nebyli jsme žádná neviňátka, které k něčemu takovému odvážnému přizvali velcí hoši. KSE byly jednou z hnacích sil této věci, takže nám tady lžete. Co to pak udělá s tím, jak vnímáte zbytek prohlášení, je na vás, ale pokud se na jedné straně omlouváte a na druhé straně vykládáte mocné lži, je těžké to brát vážně.

Tito majitelé dobře věděli, jak to přijmou fanoušci: lidé, kteří skutečně milují své kluby, kteří milují své kluby, kteří milují fotbal a milují samotný sport. Prosadili to bez jakékoliv konzultace s vlastními manažery nebo hráči, protože věděli, že by to také nesnášeli. Existuje důvod, proč to přišlo zčistajasna jako oznámení, a ne jako nabídka k sňatku – byl to pokus o převrat, který se snažili prosadit v rekordním čase, nebyla to strategie ke zlepšení hry. Takže neurážejte naši inteligenci tvrzením, že jste se snažili udělat něco, co přispělo nám všem.

Dokonce i omluva Arsenalu byla podepsána „Boardem“. Naprostá zbabělost. To byl Stan Kroenke. To byl Josh Kroenke. Tohle bylo KSE. Board to vysvětluje tak, že se jednalo o kolektivní rozhodnutí zahrnující lidi, které zaměstnávají, aby plnili jejich příkazy. Je to nesmysl. V ManUtd, Ed Woodward údajně rezignoval. Mluví se o tom, že Ivan Gazidis si bude v AC Milán balit kufry (to by mě upřímně rozesmálo). Takže čekejte, že Arsenal bude obětní beránek. Stan strávil pravděpodobně celou noc leštěním meče, na který bude muset spadnout Vinai. Možná se mu moc sympatií nedostane, ale v posledních 6 týdnech ho naši majitelé dali do Evropské klubové asociace, pak mu řekli, aby z ní vystoupil, a v podstatě mu nařídili, aby veřejně mlčel, dokud se to bude odehrávat. Jsou to zbabělci.

Co jsme ale mohli čekat? Neměli koule na to, aby pro oznámení poskytli, byť jen jednořádkovou citaci, tak proč by dělali něco jiného pro prohlášení o odstoupení od smlouvy? Místo toho se skrývají za tuto amorfní entitu – BOARD – ale ujasněme si to, Stane a Joshi, my víme. Vidíme skrze tohle, vidíme skrze vás a víme, kdo způsobil takové škody. Můžete vyhodit každého manažera v klubu stejně budeme vědět, kdo za to může. Vždy budeš terčem našeho hněvu, bez ohledu na to, kolik nárazníků nastavíš.

Nyní se mi zdá jasné, že to, co bylo vždy nepříjemným (v tom nejlepším případě) vtahem mezi majiteli a fanoušky, je nyní nenávratně narušeno. Abychom byli spravedliví, v poslední době se objevují pokusy o zvýšení a zlepšení komunikace. Nebyli vždy skvěli, ale v realitě, jako je ta naše – když je zřejmé, že jsou tu na dlouhou dobu – byli k nim fanoušci otevření z nutnosti. Žíznivý miluje pití vody, apod.

Kde vlastně teď jsme, po tomto aktu zrady a sebesabotáže? Na páteční večer jsou plánovány protesty před zápasem s Evertonem. Jakkoliv to má význam ve velkém schématu věcí, #kroenkeout byl minulou noc trendy. Ian Wright, který miluje Arsenal stejně jako kdokoliv z nás, se včera večer postavil na odpor a s velkou pravděpodobností zaplatil jakýmkoliv jeho zapojením do mediálních povinností, propagačních akcí a vším, co ho udržovalo ve spojení s jeho klubem.

Musím říct, že mám obavy. Myslel jsem, že věta v prohlášení o jejich „touze chránit“ Arsenal přišla jako neurčitá výhružka. Skoro jako: „No, varovali jsme tě, ale tys to nechtěl a teď je to všechno tvoje chyba“. Viděli jsme na vlastní oči, jak málo je to zajímá. Při této příležitosti, a v této souvislosti, nemohli ignorovat hloubku pocitu od fanoušků Arsenalu a fotbalového světa obecně, ale když je to menší problém (v jejich mysli), nevylučuji zášť.

Když tento tým potřebuje v létě investice, co bude KSE dělat? K čemu budou nakloněni? I kdyby je to předtím nezajímalo, dostat takovou veřejnou facku bude štípat a neočekávám, že by to neústupný miliardář bral na lehkou váhu. Mohl bych se mýlit, ale tohle tak poškodilo vztah mezi majiteli/klubem a fanoušky, že mám podezření, že nás čeká období dlouho doutnající konfrontace, a to je koneckonců pro každý fotbalový klub krajně nezdravá věc.

Velký problém je, že i kdyby Kroenke chtěl prodat, a já nevěřím, že chce (zatím), ocenění Arsenalu je takové, že existuje nepatrné množství potencionálních kupců. A na finanční úrovni, o které mluvíme, by to musel být stát nebo oligarcha, nebo nějaký jiný druh miliardáře. Šance, že najdeme nějakou pěknou, filantropickou, altruistickou alternativu je nekonečně malá. Ale to je realita pro většinu klubů Premier League, asi ano. Je čas přemýšlet o změně pravidel pro vlastnictví klubu? To asi ano.

Také se obávám, jaký to bude mít dopad na manažera a tým. Nepochybuji o jejich profesionalitě, Evropská liga je nyní důležitější než kdy jindy a doufám, že jejich vůle vyhrát tuto soutěž může nahradit to, co se stalo v posledních několika dnech. I s nimi však majitelé zacházejí s opovržením. Nebyla s nimi žádná komunikace. Oni a všichni ostatní zaměstnanci byli ponecháni ve tmě, ponecháni napospas horku, zatímco zbabělci z KSE seděli v LA nebo na texaském ranči, když zaváděli plány na další zničení fotbalu.

A je tu klíčový bod: Naštěstí jsme odvrátili něco strašného. Ale měli důvod, proč se snažili, aby se ta hrozná věc stala. Od každého musí přijít zúčtování o tom, jak je hra vedena. Řídící orgány jsou mnohými považovány za zastaralé a přímo zkorumpované. Oni hlasatelé svírali perly a volali: „Ale co fanoušci?“ Ale nebylo to znepokojení. Šlo o ochranu jejich schopnosti využívat a využít zaujaté publikum, které fotbalové kluby vytvářejí. Jejich dojná kráva byla ohrožena. Nepochybuji o upřímnosti názorů některých z těch, kteří tento týden vystoupili na veřejnost, ale možná se teď musí zamyslet nad pozitivním dopadem, který mohou mít zevnitř.

Tak kam se teď budeme ubírat? Já ti nevím. Je těžké myslet si, že to byla úvodní salva, nebo že vypustili nějakého draka, aby viděli, kde je hranice, a odtud ji mohou překreslit, aby dostali něco, co z toho chtějí mít, v jiném formátu. Ukázalo se, a nebylo to v poslední době poprvé, že kolektivní síla fotbalových fanoušků je větší, než si myslí. Pokud jde o věci, na kterých skutečně záleží, pokud můžeme nechat kmenovost stranou, můžeme věci uskutečnit a můžeme je zastavit.

Vstupte do supporters klubu, nebo do reprezentativní skupiny fanoušků. Všichni jsme součástí toho kolektivu, ale vždycky můžeme udělat víc. Šest chamtivých majitelů v Anglii, spolu s devíti dalšími po celé Evropě, se právě pokusilo o nejkřiklavější, nejhrabivější zábor půdy a sportu, který všichni milujeme. Lhali nám a řekli nám, že je to pro dobro hry, ale bylo to jen pro dobro jejich bankovních zůstatků. Zaslouží si každý kousek odsouzení a kritiky, který seženeme. Malí by být hrubě pranýřováni, jakmile se ukážou na veřejnosti. Nemůžeme tu však sedět a myslet si, že je válka vyhraná, byla to jen šarvátka. Nemůžeme ignorovat základní příčiny, protože pokud se jimi nebudeme zabývat, stane se něco podobného znovu.

„Pamatujte si, kdo jste, co jste a koho reprezentujete.“ – fanoušci Arsenalu to v posledních 48 hodinách dokázali tak dobře, a tak hlasitě. Dobrá práce všem. Ve stejném časovém období nám majitelé velmi jasně ukázali, kdo jsou, co jsou a co reprezentují – a kategoricky to NENÍ fotbalový klub, kterého si tak vážíme. Zanechali po sobě skvrnu, která možná nikdy úplně nezmizí.

KROENKE OUT.

/arseblog.com/