Mikel Arteta před derby s WHU

Předtím, než se znovu roztočí kolo PL, se usadil Mikel Arteta před novináře a odpovídal na dotazy ohledně MS, zranění našich hráčů, jeho vztahem s Moyesem či blížícího se přestupového okna.

o návratu do akce…
Samozřejmě to byla neobvyklá přestávka kvůli MS, ale zároveň jsme to využili k tréninku určitých věcí, na kterých jsme potřebovali zapracovat a strávili jsme nějaký čas s hráči, kteří neodjeli na MS. Nyní jsou všichni kromě Saliby zpět, ten se vrátí zítra, tak pojďme se vrhnout na druhou část sezóny, která bude zajímavá a intenzivní. Opravdu se na to už těšíme.

o znovuvytvoření skvělé formy…
Potřebujeme to dokázat na hřišti. Hodně jsme o tom mluvili a víme, jak je důležité opět dobře začít. Hrajeme doma, historicky je to v PL velmi speciální den – velmi speciální rodinný den na fotbal. Na Boxing Day bývá úžasná atmosféra a chceme z toho dostat co nejvíc.

o integraci hráčů zpět do týmu…
Jsou na tom opravdu dobře. Samozřejmě ztráta Gabriela Jesuse je pro nás obrovskou ranou a nějaký čas nám bude chybět. Sezóna ale výzvy přináší. Tuhle výzvu teď musíme zvládnout my, ale když chcete být na vrcholu, takovým výzvám čelit musíte.

o ostatních hráčích, kteří byli na MS…
Všichni jsou v pořádku. Vrátili se s dobrou náladou, někteří dříve, než jsme očekávali, ale byli nažhavení na návrat na trávník. Cítím zde opravdu dobrou energii, dostali se okamžitě do rytmu. Do pondělí zbývá ještě pár dní, ale jsme na tom dobře.

zda jsou všichni kromě Saliby zpět…
Ano.

o zraněných hráčích…
Je těžké dát nějaký časový rámec ohledně návratu Jesuse. Jde o vážné zranění a jelikož jej znám, tak nebudu ohledně jeho návratu dávat žádné datum. Reiss se bohužel zranil v zápase s Juventusem a myslím, že bude nějakou dobu mimo hru. Emile je blízkou návratu, znovu začal trénovat. Měl menší problém, ale už je to lepší.

zda bude Nelson mimo hru delší dobu…
Mluvíme v řádu týdnů. Nejde o pár dní, bude mimo několik týdnů. Uvidíme, jak zareaguje v nejbližších dnech, ale cítil okamžitou bolest a u hráčů jako on, to není dobré znamení.

o předpokladu, že by mohl být Jesus mimo hru až do února…
Ne, nikdy nebudu říkat datum, tohle jsem nikdy neřekl a nic takového neřeknu ani teď. Řekl jsem, že nevíme, jistě si to ale vyžádá nějaký čas. Musel bohužel na operaci, což dokazuje vážnost zranění. Na trhu budeme vždy aktivní. Toto jsem řekl a vyhodnotíme nejlepší možnosti, které máme.

zda zranění Jesuse bude znamenat větší aktivitu na přestupovém trhu…
Budeme aktivní, což znamená, že se vždy budeme snažit tým posilnit. Tento tým zatím nemá ten luxus, že by se každé přestupové okno nemusel vylepšovat a my to musíme udělat, protože je to opravdu důležité. Chceme ale získat ty správné hráče, se správným profilem, který bude mít opravdový vliv na tým a posune nás na vyšší úroveň.

o nové smlouvě pro Gabriela Martinelliho…
Žádné novinky. Jsme s ním extrémně spokojení, s Brazílií teď zažil něco skvělého. Ptejte se za pár týdnů! [Dle různých zdrojů již podepsal nový pětiletý kontrakt na 200k £. – pozn. překl.]

jaký vliv na něj jako hráče měl David Moyes…
Obrovský. Jsem mu tak vděčný za důvěru, kterou mi dal, za všechno, co jsem se naučil na hřišti i mimo něj, o budování týmu, o získávání těch správných charakterů do týmu, abyste dosáhl toho, čeho chcete. Byl extrémně podporující po celou dobu a mám na něj úžasné vzpomínky protože jsme zažili velmi úspěšné časy.

o zápase s West Hamem…
Jsou velmi nebezpeční. Vím jistě, že od doby, co Moyes tento tým převzal, tak s nimi pracoval opravdu tvrdě. Absolutně maximalizoval potenciál tohoto týmu, posunul je na jiný level a jsem si jistý, že v tomto čase pracovali opravdu tvrdě jako všichni ostatní. Bude to velmi těžká zkouška.

co jej v této sezóně doteď nejvíce ohromilo…
Asi úroveň a konzistence, kterou jsme na této úrovni ukázali, což s ohledem na náš tým a věk hráčů není jednoduché. V určitých momentech jsme ukázali velkou vyspělost, obzvláště proti velkým soupeřům. Soustředíme se na to, abychom každý den hráli lépe, abychom rostli individuálně a kolektivně a abychom si nadále zasluhovali vyhrávat zápasy. Můžeme jen doufat, fotbal je záludná hra.

o přizpůsobení jeho tréninku a managementu o přestávce kvůli MS…
Zvládli jsme hodně práce, ale myslím, že druhá část sezóny bude mít různá období – kdy budete mít čas trénovat, pak zase čas, kdy zápasy půjdou za sebou v rychlém sledu. Čekají nás opravdu nabitá období a velmi důležité bude, jak zdravý tým bude, v jaké budou kondici a jak moc velká rotace nás udrží na požadované úrovni.

zda je lednové přestupové období ještě větší výzvou z důvodu MS…
Asi ano, ale nevím to určitě. Mnoho týmů má nového trenéra, nové majitele a půjdou do přestupového okna v pozici, kterou jsme ještě neviděli nebo nikdy nezažili. Ale víme o tom a musíme být aktivní.

zda byl Emile nablízko týmu během jeho zotavování…
S Emilem jsme udělali spoustu věcí – někdy byl týmu hodně blízko, někdy byl na jiném místě, v jiném prostředí, ale jeho přístup byl skvělý. Toto je součást každé kariéry, každého vývoje. Máte období, kdy jste mimo hru, jste dlouhodobě zraněný a on na to potřebuje zareagovat. Má naši veškerou podporu, je to obrovský talent a my jej budeme na druhou polovinu sezóny potřebovat v nejlepší formě, jeho příspěvek bude pro tým klíčový.

v jakém prostředí se Emile během léčení pohyboval…
Různé druhy prostředí, různé sporty a místa, lidé, které mohl inspirovat a kteří mu mohli dát jinou perspektivu o jeho situaci. Myslím, že si z toho vzal hodně.

o jeho cestě do US za majiteli týmu…
Vždy jsme v kontaktu a myslím, že náš vztah je silnější a silnější. Byli zde mnohokrát a my za nimi párkrát také, vyvinul se mezi námi velmi speciální vztah protože chápeme jejich způsob myšlení o sportu a slyšeli jsme, co dokázali v jiných sportech. Ta ambice zde je, stejně tak i podpora, takže bylo velmi pozitivní strávit spolu nějaký čas.

zda bylo důležité se sejít před přestupovým oknem…
Ten čas jsme teď měli, takže to bylo pro každého užitečné.

o zájmu Fulhamu o Cedrica…
Víme, jak na tom jsme s ohledem na šířku kádru, takže budeme extrémně obezřetní ohledně toho, co během přestupového období uděláme.

zda bude William Saliba zahrnut do týmu proti WHU…
Uvidíme – záleží, jak se bude cítit po návratu k nám. Máme data z jeho tréninku, moc minut neodehrál, ale byla to pro něj obrovská zkušenost. Uvidíme – až se vrátí, tak se rozhodneme.

jak moc byl s Williamem v kontaktu…
Poměrně dost, ale je rozdíl se spolu bavit přes telefon a osobně. Až s ním budeme mluvit osobně a uvidíme jej na tréninku, jak se cítí a jak zapadl do rytmu, tak se rozhodne.

o navrhovaných změnách na příští MS…
Nemám na to v tuto chvíli názor. Myslím, že je to příšli čerstvé a my se soustředíme pouze na zítřejší den. A myslím, že náš názor nikomu moc nepomůže!

/arsenal.com/