Mikel Arteta před Wolves

Náš manažer se posadil před novináře naposledy před MS a odpovídal na dotazy ohledně uplynulé části sezóny, nadcházejícího MS, zítřejšího zápasu a přivítání Julena Lopeteguiho.

o povolání Bena Whitea…
Myslím, že byl opravdu šťastný. I ostatní v klubu za něj byli velmi rádi, naprosto si to zaslouží a mohli jste vidět, že je to pro něj velký moment.

o tom, jak je hrdý, že na povolání Bena má svůj podíl…
Všechny zásluhy jdou za ním. Podíváte se na jeho kariéru a vidíte, kam to za tak krátkou dobu dotáhl, říká to vše o tom, jaká je to osobnost, jaký je to hráč, jaké má ambice a jak je v posledních letech konzistentní.

zda mu Ben děkoval za přesun na pravého beka…
Ne! Každý hráč potřebuje nějaký čas, aby pochopil naše důvody a myslím, že si to opravdu užívá. Dává mu to jiné možnosti, univerzální hráči jsou v tomto světě poměrně raritní, ale on na to má ty správné kapacity.

o hráčích, kteří se do reprezentace nedostali…
Myslím, že kluci spolu všichni dobře vychází. Věděli jsme, jak moc to znamená pro velkého Gabiho, bohužel se nakonec do týmu nedostal. Dobrou zprávou ale je, že je velmi mladý a ještě bude mít spoustu příležitostí, takže takové rozhodnutí musíte respektovat a musíte pokračovat ve své kariéře.

o důležitosti prožít Vánoce na prvním místě…
Bylo by to skvělé, ale soustředíme se na to, abychom hráli lépe každý den a hrát zítra lépe, než jak jsme hráli proti Chelsea. Pokud se nám to povede, zvýší se naše šance na vítězství v zápase, a to je náš cíl.

o prohlášení, že máme úzký kádr…
Řekl jsem hned po uzavření přestupového okna, že požadavky na náš tým budou obrovské. Někteří hráči jsou zkušení, jiní méně, ale konkurovali jsme velmi dobře i s těmito počty. Samozřejmě, pokud máme možnost tým vylepšit, vždy jako klub takové řešení hledáme.

zda očekává rušný leden…
Nevím, je to tak nepředvídatelné přestupové okno, obzvláště díky vloženému MS. Budeme trh sledovat a pokusíme se tým posílit a být aktivní protože nevíme, co se na MS stane. Klepu na dřevo, aby byli všichni v pořádku.

o tom, který tým vyhraje MS…
Doufám, že ten, kde hrají naši hráči.

zda máme nějaké nové zraněné…
Ne.

zda mají někteří hráči obavy, aby se před MS nezranili…
Už jsme toto diskutovali a vždy jim říkám, že když myslí na zranění, taky se to možná stane. Nevím, jestli dnes, zítra nebo v první den příprav na MS, takže na to nemyslete. Jste profesionální sportovci, vždy existuje riziko. Dělejte svou práci a naprosto se odevzdejte všemu, co děláte a riziko bude menší.

jaký typ zápasu očekává v posledním zápase pro Steve Davise…
Speciální. Jsou ve velmi speciálním období. Myslím, že Steve odvedl opravdu dobrou práci s ohledem na jejich odehrané zápasy. Sledovali jsme jejich zápas přes týden a ještě předchozí zápas, který sice prohráli, ale nezasloužili si to. Víme, že nás v sobotu večer čeká venku plný stadion a náročný zápas.

zda si v první části sezóny plníme nad plán…
Snažili jsme se dosáhnout toho, abychom hráli lépe každý jednotlivý den a myslím, že jdeme tím správným směrem. Myslím, že naše konzistence je také mnohem lepší. Zda to dokážeme udržet určuje zápas od zápasu.

zda o titul bojují dva týmy…
Na to vám svůj názor nedám. Chci v tabulce skončit co nejvýše a hrát co možná nejlépe.

jak moc je divné, že příští týden začíná MS…
V tomto týdnu se toho namluvilo hodně, spousta spekulací, spousta zpráv, ale my se soustředíme jen na tento zápas. Víme, co pak některé hráče čeká – něco výjimečného a speciálního, pro ostatní příležitost a reset a přípravu.

o cenovkách Whitea a Ramsdalea…
Vybrali jsme si hráče, u kterých jsme věřili, že mají kvality a osobnost na to, aby byli v našem klubu nápomocní a úspěšní. A samozřejmě pokud jsou přínosem i pro národní tým, v tomto případě Anglie, tím lépe.

o jeho oblíbené vzpomínce na MS…
Když Španělsko vyhrálo! Stoprocentně. Jeden z mých nejlepších přátel, Pepe Reina, měl projev na pódiu a všichni byli díky němu hradí a šťastní.

koho si přeje jako vítěze MS…
Nevím. Myslím, že se vše stane přirozeně.

o komentáři brazilského novináře Neta na Martinelliho…
Nejsem tady proto, abych komentoval ostatní.

zda si jeho syn užil zápas na Stamford Bridge v sektoru hostí a zda zná chorály…
Učí se toho spoustu a strašně rychle!

který chorál má jeho syn obzvláště rád…
Zažil skvělé chvíle a jsem rád, že si to užil.

zda jeho syn bude na utkání s Wolves…
Nevím.

na jakých pozicích máme nedostatek hráčů…
Řekl jsem to první den po přestupovém okně, neznamená to, že nejsme dostatečně dobří. Máme úzký kádr a použili jsme hráče, jako je Marquinhos, měli jsme další plány, je to důležitý hráč a má potřebné kapacity. Měli jsme nějaké zraněné, Mo byl mimo na tři měsíce, Thomas nějakou dobu chyběl, Alex byl delší dobu mimo hru, museli jsme se tomu přizpůsobit. Máme vůli to zvládnout, ale požadavky na každého budou obrovské a musíme se na to připravit.

zda by preferoval širší nebo užší kádr…
Chci mít tu nejlepší soupisku na světě.

jak zajímavé bude, vidět Lopeteguiho v PL…
Velmi. Je to skvělý trenér, jeho kariréra mluví za vše, co dokázal v Seville, v Portugalsku, co dokázal s národním týmem. Je to opravdu dobrý trenér, nepochází příliš z daleka od mého bydliště, takže jej znám velmi velmi dobře a snad bude mít až po zítřejším zápase úspěšné období.

o tom, jak moc se změnil Bukayo od Eura 2020…
Nevím, samozřejmě vás zkušenosti zocelí a posunou dál, ale nesmí vás to dostat. On však zareagoval skvěle a od fotbalového světa s emu dostala neuvěřitelná podpora. To mu podle mě pomohlo vyvinout se v ještě lepšího hráče.

zda to posílilo jejich vzájemné pouto…
Zaprvé tam byl Gareth a jeho trenérský tým, který byl neskutečnou podporou. V první fázi to bylo pro něj velmi důležité. Na každém stadionu v zemi mu pak projevili velké uznání a respekt, což je velmi výjimečné. Tuto podporu potřeboval a nyní to používá k tomu, aby svou hru dostal ještě na vyšší úroveň.

kdy viděl doposud nejlepší Arsenal v této sezóně…
Nevím, měli jsme období a velké zápasy, kdy jsme hráli opravdu dobře, obzvláště proti těm nejtěžším protivníkům. Myslím, že minulý týden jsme ukázalo velkou vyspělost a jinou tvář týmu, když jsme to opravdu potřebovali. Pořád jsme v procesu vývoje a když jste něco schopni předvést dnes, tak zítra se to třeba nepovede, vždy musíte být v pozoru, abyste dostal tým na tu správnou hladinu energie a úroveň, kdy předvedou dostatečně kvalitní výkon na vítězství. Soustředíme se na to, abychom byli každý den lepší.

zda byl překvapený úrovní týmu s ohledem na jeho věk…
Není to lehké. To, co dokázali někteří kluci ve 20 nebo 23 letech je opravdu speciální. Nevím, jestli jsme to v této lize viděli. Zaslouží uznání, mají kuráž, osobnost a vyspělost, aby využili svou chvíli, samozřejmě na to mají také kvality a talent.

co očekává v druhé polovině sezóny…
Budeme analyzovat oblasti, ve kterých se můžeme zlepšit, také oblasti, ve kterých se nám daří a budeme ses soustředit na naše priority a věci, na kterých musíme zapracovat. Nadcházející příprava má pro nás několik stránek. Musíme ji využít naplno s reprezentanty, když odjedou a když se pak vrátí, zjistit, v jaké jsou stavu a poté chytře rozhodovat.

jak moc jde toto plánovat…
Můžeme jen hádat! Málokdy máte pravdu, ale musíme se připravovat, důležitá bude komunikace s hráči. Musíme porozumět, jak se cítí, co dělají, musíme je podporovat, pomoct jim, když něco potřebují a být zde pro ně.

jak důležité je být první na Vánoce…
Nevím, zítra budeme mít možnost si to zasloužit, tak na tom jsme.

zda plánuje jet do Kataru…
Rád bych, ale nevím, jestli se to povede. Rád bych to zažil, podíval se na pár zápasů, naživo sledoval naše hráče, ale nevím, jestli to půjde.

zda je morální pořádat MS v Kataru…
To rozhodují na úplné špici a je pro nás extrémně náročné změnit taková rozhodnutí. Možná musíme změnit tuto pyramidu, což zabere spoustu času a sil.

zda je chyba pořádat zde MS…
Nevím, už to tak je. Musíte chápat všechny okolnosti předtím, než se takto rozhodli a nemám veškeré informace, abych mohli na tuto otázku odpovědět.

/arsenal.com/