Mikel Arteta se v sobotu ráno setkal s novináři před zápasem proti Brightonu, který se konal téhož dne večer. Jak již většina z nás ví, kabinou Arsenalu se prohnala viróza, kterou nejvíce odnesl Kai Havertz. Redaktoři z Arsenalblogu se zamysleli nad skutečností, jak bychom si vedli bez muže, který v loňské sezóně rozhodl oba zápasy proti Brentfordu. Naštěstí se našli jiní, kteří dokázali Havertze zastoupit.
Jedním z nich je Mikel Merino, kolem jehož osoby se vedlo a stále vede mnoho debat. Zápas proti Brentfordu mohl být poněkud poučný ohledně důvodů, proč byl přiveden do kádru Arsenalu. Není náhoda, že v zápase proti Brentfordu jsme profitovali z vysokého hráče, který je dobrý ve vzduchu. Bylo patrné, že hráči ho hledali s centrovanými míči do pokutového území, což bylo součástí našeho herního plánu ve středu večer.
Vstřelil gól (i když ne hlavou) a podílel se na třetím gólu. Při centru Ethana Nwaneriho to vypadalo jako záměr Bukayo Saky směrem ke Kai Havertzovi – tato kombinace nám v loňské sezóně přinesla vítězný gól na hřišti soupeře. V tomto případě se k míči dostal Nathan Collins, ale Merinova zkušenost a malé popostrčení znervóznily obránce Brentfordu, takže jeho odkop skončil u Gabriela Martinelliho, který s přehledem skóroval na 3:1. Není to asistence, ale určitě pomohl.
Možná bychom preferovali jiný typ hráče na této pozici, a je to plně pochopitelné. Pokud je v tomto týmu Arsenalu nějaká řekněme „brzda“, mohli bychom ji snadno spatřit v pozici levého záložníka, tzv. „osmičky“. Granit Xhaka na této pozici svůj poslední rok v Arsenalu hrál skvěle. Bylo to i díky tomu, že když byl posunut více dopředu a měl za sebou roky trénování a hraní s většinou hráčů kolem něj. I tak, s veškerým respektem, se mohl zdát občas trochu neohrabaný s práci s míčem, či v soubojích.
Když odešel, přivedli jsme původně na tuto pozici Kai Havertze. Jak všichni víme, zpočátku se mu bez debat nedařilo, než ho Mikel Arteta, posunul více do útoku do role „devítky“. I v této sezóně pokud hraje Kai ve středu zálohy panuje u většiny fanoušků pocit, že týmu něco chybí. Technicky není vždy nejjistější v držení míče. Myslím, že celému týmu prospívá, když hraje více vpřed – což ostatně dokazuje skutečnost, že je naším nejlepším střelcem.
Merino je přirozeně více záložník než Havertz, ikdyž si myslím, že fyzicky a technicky je v podobné kategorii jako oba zmínění hráči – Xhaka a Havertz. Myslím, že v případě Merina, a také v případě Havertze, musíme uznat, že potřeba vybudovat vztahy s hráči kolem něj je klíčovým faktorem pro lepší výkony na hřišti. Jak již bylo zmíněno, Xhaka většinu z těchto kluků znal léta. Merino dorazil unavený po Euru a rovnou se zranil. Havertz přišel z Chelsea jako nějaký postřelený válečný veterán, který byl v šoku a trvalo mu, než se spojil s týmem a sám se sebou.
Možná dospějeme k závěru, že právě tento profil hráče je to, co Mikel Arteta v současnosti očekává od hráče na této pozici. To, co bychom chtěli my – někoho, kdo je více jako Eberechi Eze nebo Morgan Gibbs-White, – není to, co preferuje Arteta. Minimálně prozatím. Myslím, že Merino může a měl by zlepšit své dovednosti s míčem, občas se zdá trochu nerozhodný. Doufám, že to přijde v průběhu času, když bude dostávat větší porci hracího času. V této sezóně nastoupil pouze do 6 z našich 19 zápasů v Premier League.
Je Mikel Merino typem hráče, který vás nadchne nebo zvedne úroveň týmu? Ne. Je to slušný, funkční záložník. Mohli jsme to vidět při zápase proti Brentfordu. Bez Havertze a s Declanem Ricem na lavičce nastoupil, odvedl svou práci a pomohl týmu vyhrát těžký venkovní zápas. Plně chápu touhu po někom zvučnějším, kvalitnějším, rychlejším. I tak může v současné sestavě hrát důležitou roli k dosažení společného cíle – vítězství v zápase. Mikel Merino je klasický „soupiskový“ (squad) přestup. V posledních dvou sezónách jsme však viděli, jak může absence takových hráčů ovlivnit tým, když se rozvrh stane hektickým.
Poslední myšlenka redaktorů Arsenalblogu, je že Arteta pravděpodobně vidí něco ze sebe v Merinovi. Kromě jejich jména a spojení s Real Sociedad je to člověk, který přišel do velkého klubu, jako je Arsenal, spíše v pozdější fázi kariéry. Merino podepsal smlouvu ve 28 letech, Arteta měl 29, když přišel z Evertonu. Někdy manažeři, i ti nejvíc plánovací a detailisti jako Arteta, fungují na základě intuice. Po zápase s Brentfordem hovořil o tom, jak cítil, že je správný čas dát Nwanerimu jeho první start v Premier League, protože to bylo na stejné půdě, kde debutoval jako 15letý.
Na konci zápasu s Brentfordem bylo vidět, že Arteta je obzvlášť potěšen svým jmenovcem Mikellem. Doufejme, že mezi Novým rokem a květnem bude mít Arteta a fanoušci více příležitostí pro stejnou radost.
Jaký názor na Mikela Merina máte vy? Může Arsenalu pomoci k titulu? Dokáže své výkony posunout na podobnou úroveň jako Xhaka poslední sezónu v Arsenalu?
Zdroj: arseblog.com