Předzápasová tisková konference Mikela Artety před Man City

Místnost pro tiskové konference na našem tréninkovém hřišti v Colney byla v úterý před naším klíčovým soubojem s Manchesterem City zcela zaplněna.

Na tiskové konferenci našeho manažera se diskutovalo o řadě témat s vidinou setkání s týmem, u kterého Mikel Arteta pracoval více než tři roky.

Našemu šéfovi položili otázky na různá témata, včetně kontroverzního rozhodnutí VAR v zápase s Brentfordem, jeho plánů na středeční zápas, co očekává od diváků na Emirates a o souboji o titul.

O rozhodnutí VAR proti Brentfordu…

Po analýze záběrů jsme měli obrovský vztek a zklamání, protože to nebyla lidská chyba – to byl velký, velký, velký případ nepochopení práce. To je nepřijatelné. To nás stálo dva body. Nevrátíme to zpět, takže ty dva body budeme muset najít někde jinde v lize. Ale zároveň oceňujeme omluvu a vysvětlení, které byly opravdu otevřené. Máme mnoho sympatií od mnoha kolegů z branže, ve fotbale, že nemůžeme hrát s integritou hry tak, jak to děláme. To je vše. Musíme jít dál. Způsobilo to jen to, že naši zaměstnanci, naši fanoušci a hráči jsou ještě silnější a mají větší touhu překonat tuto překážku, kterou na nás kladou. Jsme na to připraveni.

O tom, zda je spokojen s tím, že se takový incident nebude opakovat…

Budu spokojen pouze tehdy, když mi vrátí dva body, což se nestane. Oceňuji a myslím, že to byly opravdu upřímné, otevřené omluvy a vysvětlení, což je opravdu dobré. Ale neubírá to nic na faktu, že máme o dva body méně, než bychom měli ve skutečnosti mít.

O tom, zda je těžké přijmout, když hráči a realizační tým tvrdě pracují, ale pak jsou sraženi rozhodnutími…

Každý dělá chyby a přešlapy. Ale zde to bylo něco jiného. Nebyl jsem to já, nebyl to klub a myslím, že důsledky toho, co se stalo, jsou jasné.

O tom, zda je VAR vhodný pro daný účel…

Když vidím reakci Howarda Webba, PGMOL a Premier League, která byla upřímná, s tím hněvem, tak chtějí udělat to nejlepší, co mohou, a chápou vše, co je v sázce. Myslím, že nakonec to pomůže. Doufejme, že to můžeme využít k tomu, abychom hru vylepšili, měli větší integritu, lepší profesionály a opravdu jsme věnovali pozornost detailům, na kterých záleží, protože nakonec to má významný dopad na výsledky.

O tom, zda incident napomohl k vyburcování mužstva…

To byla reakce hned a od všech. Nemůžeme s tím nic dělat. Nepoužívejme to jako výmluvu. Zkusme jít dál, postavit se k tomu čelem a jít od toho. To je vše.

O novinkách v týmu…

Všichni, které jsme měli v předchozím zápase, jsou zatím k dispozici, pokud se dnes nestane něco divného. Těšíme se na to.

O tom, zda je blízko změnám v týmu…

To je více určeno výsledky, ale pro nás je to více o výkonech a o tom, co nám hráči dali, aby nás dostali na pozici, ve které jsme dnes. Zaslouží si příležitost. Samozřejmě se snažíme dát hráčům příležitost, kterou si zaslouží. Mluvil jsi o Leovi – mluvíme o každém, kdo měl v této lize minuty. Dojde ke změnám – stane se to velmi brzy.

O náladě na trénincích tento týden…

Je tam velká energie, cítil jsem to hned od začátku poté, co jsem přišel po zápase s Brentfordem. V klubu byla směs hněvu a touhy hrát další zápas, takže toho musíme využít zítra.

O tom, co je největší hrozbou od City…

Oni, jako tým. To, co dokázali v posledních šesti letech si naprosto zaslouží uznání. Na hřišti, ve způsobu, jakým hrají, jak soutěžili a jak si prošli těžkostmi. Pro nás je výzvou dostat se na tuto úroveň a musíme tuto výzvu a energii využít k tomu, abychom řekli: „Tohle je místo, kde chceme být“. To je ta úroveň a my k ní směřujeme.

O tom, že nikdy předtím Guardiolu neporazil…

Je to pro tým, klub a to, kde jsme. Pro mě to není o tom porazit jednoho manažera, je to o tom porazit dalšího soupeře, a v tomto případě je to Man City.

O tom, co očekává od zítřejší atmosféry na Emirates…

Zítra budeme hrát s patnácti hráči! Jsou do toho tak zapálení. S každým míčem nám dávají energii a podporu a v podstatě vše, co dělají je úžasné. Pojďme si to užít, krásná noc v opravdu zvláštní den.

O tom, co se naučil z nepřízně osudu…

V minulosti jsme zažili několik okamžiků, kdy jsme se hodně naučili, zejména a lidé, které máme v týmu a typ charakterů, kterými jsou, jak moc jim záleží na jejich profesi a jak blízko k sobě mají, jak jasné jsou ambice a účel toho, co děláme každý den, abychom vyhráli.

O tom, zda má herní styl City bude vyhovovat…

Doufám, že ano, samozřejmě mají úplně jiné kvality a herní styl, ale každý tým čelí obtížným výzvám.

O tom, že bude proti Guardiolovi na pomezní čáře…

Zítra chci vyhrát.

O tom, zda na začátku sezóny očekával, že bude v této pozici…

Kdybyste mi to řekli na začátku sezóny, pochyboval bych o tom! Doufal bych, ale pochyboval bych. Ale jsme tady, zasloužili jsme si to a teď se musíme každý den pohybovat, abychom se pokusili zlepšit to, co děláme.

O tom, zda by měla Premier League zavést poloautomatické ofsajdy…

Nevím, zda to přijde. Je kolem toho mnoho diskuzí. Začali jsem tuto sezónu tímto způsobem a možná v létě dojde ke změnám – nevím, jaké jsou plány.

O tom, zda by měli být rozhodčí za své pochybení trestáni přísněji…

Nevím, nepřísluší mi je soudit. Není to o tom, že někdo udělá chybu a my ho ukřižujeme. Je to snaha udělat to nejlepší, co je správné pro sport a zjednodušili nebo vyjasnili rozhodovací proces, nebo zlepšili komunikaci, a doufejme, že to po tom, co se stalo minulý víkend, pomůže.

O tom, zda je obvinění City vyburcovalo…

Nevím, jak to dopadne.

O tom, jak důležitá bude zkušenost s vyhráváním titulů…

Nevím, kolik zkušeností jsme měli, když jsme museli doma hrát s Manchesterem United, venku s Chelsea nebo Spurs. Je to o tom, jak dobří budeme zítra večer, jak dobrý podáme výkon – to bude určovat, co se stane v zápase.

O tom, jak odlišný je tento zápas…

Na konci dne jsou to tři body. Stejné tři body, které jsme museli získat proti Spurs, dva body, které jsme ztratili proti Brentfordu – pořád to stejné.

O tom, zda budou k dispozici Smith Rowe a Nelson…

Teď budu psát seznam, takže se rozhodnu.

O tom, zda je výhodou, že je to nás první boj o titul…

Nevím. Porovnáváme dva velmi odlišné týmy. Člověk s obrovskými zkušenostmi a spousta našich hráčů to nikdy nezažila. Chceme využít tuto energii a hněv, který máme uvnitř, abychom z toho vytěžili co nejvíc.

O studiu pod vedením Guardioly…

Pracoval jsem tam, hodně jsem studoval, ale pracoval jsem tam. Byla to neuvěřitelná zkušenost na osobní i profesionální úrovni. Být s ním a se všemi trenéry a hráči v té době. Jako každá zkušenost ze mě udělala lepšího člověka, určitě lepšího trenéra. Tyto zkušenosti využíváte pro svou vlastní kariéru.

O tom, co si myslí, když lidé říkají, že vědí jak na Arsenal…

Nevím. Každý tým se snaží přijít na to, co děláme, to samé, co děláme s každým soupeřem (kterému čelíme). Když se podívám na zápasy a na to, co v nich produkujeme, jsem obvykle velmi spokojený s tím, co se stane. Někdy můžeme být lepší, protože existuje mnoho faktorů, které to mohou ovlivnit, ale určitě se vždy snažíme vyvíjet tak, abychom byli lepší, s hráči, které máme, a dát je do nejlepších pozic, aby vyhráli zápasy.

O atmosféře vytvořené na Emirates…

Atmosféra, kterou na Emirates máme, je neuvěřitelná. Hráči o tom mluví a je velmi zvláštní být toho součástí.

O uzdravování Jesuse…

Daří se mu opravdu dobře. Je na hřišti, už hodně zapracoval s míčem. Je v dobré náladě a rehabilitace zatím probíhá dobře.

O tom, zda existuje časový rámec jeho návratu…

Bohužel ne, zeptejte se lékaře, možná vám něco řekne.

O tom, zda věří Guardiolovi když říká, že Haalandův start je nejistý…

Samozřejmě. To je to, co řekl, takže mu věřím. (jedná se o nakopnutí ze zápasu s Aston Villou, kdy byl o poločase preventivně střídán – pozn.r.)

O tom, zda souhlasí s tím, že Arsenal je zatím v této sezóně nejlepším týmem…

Tabulka říká, že máme nejvíce bodů. Zbývají nám čtyři měsíce, abychom byli nejlepším týmem v lize a my to musíme každý zápas dokazovat.

/arsenal.com/