Premier League udělá klíčovou změnu VAR

Pro příští sezónu udělá Premier League klíčovou změnu VAR s cílem ukončit offside podpaží (armpit offside)

Použití silnějších čar videoasistentem rozhodčího dodá útočníkům větší prostor pro chyby, což, jak doufají šéfové Premier League, ukončí tzv. armpit offside.

Premier League je v příští sezóně připravena na používání silnějších čar při posuzování těsných VAR offside hovorů.

Šéfové nejvyšších soutěží provedli změnu po kampani plné marginálních rozhodnutí, která se u fanoušků ukázala jako hluboce nepopulární. Kluby a rozhodčí Premier League předpokládají, že změna bude mít dramatický dopad na zápasy poté, co tuto sezónu bylo mnoho z nich poznamenáno útočníky v ofsajdu kvůli jejich patám, prstům nebo podpažím. Podle nových protokolů již není pravděpodobné, že by tyto části těla, které jsou těsně za hranicí ofsajdu, vedly k jeho odpískání.

liverpoolský útočník Roberto Firmino a jeho „armpit offside“

Jak uvedli The Times, systém používající silnější čáry je již v provozu v jiných soutěžích UEFA a v nizozemské Eredivisie.

Jeho zavedení v Premier League znamená, že televizní diváci a vysílací společnosti už neuvidí proces umisťování ofsajdových linií, jen konečný výsledek.

Dvacet špičkových klubů se ve čtvrtek dohodlo na změně VAR na své výroční valné hromadě poblíž Harrogate.

Do procesu byli zapojeni šéfové rozhodčích a zároveň zkoumají způsoby, jak zvýšit práh pro to, co je opravňuje k nařízení penalty. Zpráva doplňuje, že vypracují kritéria s cílem objasnit, co je ve vápně považováno za faul. Mezitím kluby odpověděly na průzkum, ve kterém byly vyzvány, aby vyjádřily svůj názor na VAR a upozornily na změny, které by rádi viděly.

V polovině týdne bylo 20 klubů informováno o plánech na zavedení automatizované ofsajdové technologie, i když se předpokládá, že to bude nejméně dva roky trvat, než bude připravena k použití. Kluby se proto mezitím rozhodly používat silnější čáry. Do procesu průzkumu byli zapojeni manažeři, kapitáni a sportovní ředitelé, zatímco názory fanoušků na VAR budou hrát také roli i v budoucích změnách.

Prezentace Premier League klubům v březnu řekla:

„Účelem je zjistit zlepšení systému VAR a vytvořit společnou představu o tom, kde se očekává výklad VAR a jak lze provést změny ke zvýšení jednotnosti interpretace a rozhodování. Výsledkem bude informovat, trénovat a školit zápasové funkcionáře během závěru sezóny a účinnosti nabudou v sezóně 2021/22.“

VAR je v Premier League platný dvě sezóny a čelí trvalé kritice navzdory změně provedené loni v srpnu, která umožňuje rozhodčím konzultovat rozhodnutí na monitoru u hřiště kvůli subjektivnímu posouzení.

/mirror.co.uk/