Preview: Everton vs. Arsenal

V sobotu po obědě nás opět čeká anglická PL a hned první zápas odehraje Arsenal na půdě Toffees.

Klub z modré části Liverpoolu nezažívá právě úspěšné období a po odvolání Franka Lamparda jej čeká první zápas pod vedením nového kouče, Seana Dyche, kterého dobře známe z působení v Burnley.

Everton vyhrál naposledy 22. října doma nad Crystal Palace v poměru 3-0. Od té doby čekají už 10 soutěžních zápasů na vítězství. Za zmínku může stát remíza v poslední den roku 2022 na půdě ManCity (1-1).

Doma se Karamelkám příliš nedaří. V současnosti mají za sebou sérii čtyř porážek v řadě a celkově doma získali z 10 zápasů pouhých 8 bodů se skóre 9-14.

Poslední vítězství Arsenalu na Goodison Parku se však datuje až do roku 2017 (skóre 5-2). Další 4 zápasy pak drží Everton neporazitelnost (3-1-0). Naposledy jsme zde prohráli 6. prosince 2021 2-1, domácím navíc VAR neuznal další dvě branky.

Naše případné vítězství o dvě branky, by znamenalo již 5. takovou výhru v řadě od roku 1953.

Pouze Newcastle se může pyšnit lepší statistikou v tom, že jako první v zápase dostal branku (3x). Pokud jsme ale prohrávali, trvalo nám pouhých 17 minut stav srovnat.

Arsenal bude také bojovat o historický primát. Jako první tým v historii anglické ligy si může připsat 100 vítězství proti jedinému týmu v rámci soutěžních utkání. Celkem jsme proti Evertonu odehráli 202 takových zápasů (99-43-60 se skóre 337-244).

Sean Dyche proti nám prohrál již celkem 10x, častěji pak prohrál již jen proti ManCity (11x).

Martin Odegaard se pak může stát prvním hráčem od listopadu 2015, který vstřelí branku ve 4 po sobě jdoucích venkovních zápasech. Předtím se to povedlo Olivieru Giroudovi.

Odchod talentovaného Anthony Gordona fanoušky Evertonu také jistě nepotěšil, když navíc novému manažerovi už nezbyl čas nikoho nového do týmu přivést. Naopak Arsenal byl v lednu aktivní a v rámci prvního týmu udělal několik změn, které není třeba zmiňovat.

Na straně domácích do utkání nezasáhne James Garner, Andros Townsend, Nathan Patteron, Michael Keane a Ben Godfrey. Hosté nemohou počítat se zraněným Jesusem a Mohamedem, ze hry je také Emile Smith Rowe a otazník visí nad Thomasem Parteym. Svůj debut si tak může odbýt Jorginho. Do plného tréninku se naopak vrátil Reiss Nelson.

Předpokládaná sestava: Ramsdale – Zinchenko, Gabriel, Saliba, White – Xhaka, Partey – Martinelli, Odegaard, Saka – Nketiah

Hlavním rozhodčím v tomto zápase bude David Coote, na čarách mu budou asistovat Lee Betts a Mark Scholes, u VARu budou sedět pánové John Brooks a Darren Cann.

Tip na výsledek: 0-3 (Saka, Nketiah, Odegaard)

COYG!