QUO VADIS, ARSENAL ? Part IV.

Situace je natolik vážná, že mi nezbývá než sepsat myšlenky, které se mi teď honí hlavou v souvislosti s tím, co se děje v našem milovaném klubu.

Spousta věcí, které zde uvedu, již byla popsána v diskuzích nebo jiných komentářích, takže se předem omlouvám jejich autorům, pokud bych je opakoval, ale v tomto blogu vyjadřuji pouze svůj skromný názor na současnost.

Protože toto je moje čtvrté zamyšlení nad situací v Arsenalu, nejprve odkazy na tři předchozí blogy, aby si každý mohl udělat obrázek, nakolik jsou mé výtvory relevantní a jak se situace vyvíjí. A opakování je přeci matkou moudrosti.

Ryba smrdí od hlavy

Postupný úpadek na všech frontách se vine jako had od okamžiku, kdy klub převzal Stan Kroenke. To je nevyvratitelný fakt, který vidí snad každý. Jenom největší optimisté mohli věřit tomu, že pokud klub koupí americký businessman, který vlastní sportovní kluby po celých Spojených státech, tak ho kupuje pro to, že s ním chce nutně vyhrávat trofeje. Stan nám za ty roky co klub vlastní jasně ukázal, jaká je jeho strategie s Arsenalem. Money first. Až někde daleko za tím sportovní úspěchy. Zvyšovat hodnotu „firmy“ Arsenal FC se mu dařilo velmi dobře, sbírat prestižní fotbalové trofeje velmi špatně. A dělat radost příznivcům klubu z předvedené hry – od desíti k pěti (a dnes už k jedné).

V roce 2008 si dosadil do vedení Ivana Gazidise, který dokázal Arsenal přivést k naprostému sportovnímu úpadku, aby následně, když se loď začala potápět, v roce 2018 vzal kramle do AC Milán. Ok, za časů Gazidise a Wengera si alespoň klub po finanční stránce vedl dobře, postavil nový stánek a finanční situace vypadala stabilizovaná. Nikdy jsme nebyli klubem, který by dělal nákupy za velké peníze, ale vždy, když bylo potřeba někoho koupit za větší sumu, tak se ty peníze našly – viz Özil v roce 2013, Alexis v roce 2014, Aubameyang a Lacazette v roce 2017. Dnes ? Pepe na splátky, na Aouara nezbylo.

Já to Kroenkemu nevyčítám, nikdy jsem nebyl příznivcem nákupů za přemrštěné ceny, ale co dnes předvádíme v přestupové politice je jedna velká tragédie a myslím, že nejsem sám, kdo si nad tím může hlavu ukroutit. Ale k tomu se ještě vrátím.

Jedinou pozitivní věcí, která se stala v našem couching staffu, bylo přivedení Svena Mislintata, specialistu na výběr talentů. Vydržel u nás pár měsíců a šup pryč. Zřejmě se mu z našeho vedení dělalo šoufl, tak vzal rohy na ramena. Upřímně, ani se mu nedivím. Když do party přišel z Barcelony Raul Sanllehi, kámoš mnoha „vyděračů“, kteří zastupují hráče, byla zkáza dokonána. Sanllehi si za tu dobu, kdy byl u nás, přihrál do kapsy hezkou hromadu liber z nesmyslných přestupů a můžeme jen kvitovat, že současné vedení ho dokázalo spolu s dalšími vyžírkami vypoklonkovat pryč, než stačil udělat v naší kase ještě větší díru. Nezbývá nám než doufat, že naše současné vedení začne klub řídit natolik profesionálně, nakolik si to historie a velikost Arsenalu FC zaslouží.

Přestupová a platová politika

Jak jsem již zmínil, to, co předvádíme na přestupovém trhu, je na pováženou. Nedokážu pochopit, jak na jedné straně dokážeme přivést špičkové hráče za skvělé ceny (Tierney, Gabriel, Martinelli) a na straně druhé dát za Pepeho 72 mil.liber nebo podepsat Williana ve 32 letech na 3 roky za 130.000 liber týdně. Podepsat Aubameyanga v 31-ti letech na 3 roky za 300.000 liber týdně je podle mého názoru také čirá šílenost. To nám nestačil jeden Özil ? Asi ne, my si jich tady pro jistotu vytvoříme hned několik. Místo abychom ty peníze dali jedinému hráči, který by byl dnes ochoten za Arsenal na hřišti nechat duši a kterého bychom dnes brali zpět všemi dvaceti, tak si platíme armádu nepotřebných a nevyužitých lemplů. Ti bystřejší určitě pochopili o kom je řeč, ano, Aaron Ramsey. Na co jsme kupovali Luize, kterého bych snad ve svých letech a se svými kg přesprintoval i já, na co jsme kupovali za 27 mil. Salibu, který zatím neodehrál ani jeden zápas, na co jsme kupovali v roce 2016 za 17 mil. Lucase Peréze, aby o rok a půl později odešel za 4 mil, k čemu byl nákup Asana, na co jsme koupili Mavropanose, který ještě nedostal pořádnou příležitost ?

Dokážeme se také zcela neomylně zbavovat hráčů, kteří v dalších působištích nadále prokazují své kvality a nám tak zbývají jen oči pro pláč – viz. Giroud nebo Cazorla, anebo nám utíkají pryč hvězdy – viz. van Persie, Fabregas, Song, Nasri, Alexis, Ox, Gnabry … Jestlipak si také vzpomínáte na kluka jménem Havard Nordtveit , odešel v roce 2011 za 0,5 mil. liber a dnes stále válí na stoperu v bundeslize a v norské reprezentaci. Co bychom dnes za něj dali …

Jako velikou chybu vidím přílišnou orientaci na Ligue 1, která je zcela jistě nejslabší ligou z těch 5-ti největších. Samozřejmě i tam dokážeme nalézt skvělé hráče, ale to jsou vyjímky. Mnozí jistě namítnou, že jsme tam našli Koscielneho, Girouda, Nasriho, ale to bylo dávno. V nedávné době Lacazette, ovšem je na diskuzi, zda to byl opravdu povedený nákup za 52 mil. liber. Legendou Arsenalu se rozhodně nestane. Skvělý nákup je Gabriel, ale to je tak vyjímka potvrzující pravidlo. Guendouzi ani Saliba u nás nehrají, ač by byli přivedeni jako velké přísliby do budoucna. A na úplném vrcholku Pepe, naprosto šílený panic buy za nesmyslné peníze.

Co naše mládí ?

Pokud bychom měli hledat důvody, proč jsme dnes v takovém úpadku, tak toto je jedna z jeho příčin. Nedokážeme dlouhodobě vychovávat kvalitní mladé hráče a následně je zabudovávat do týmu. Vždycky se ukáže nějaká naděje, vynese se do nebes jako budoucí hvězda, která nakonec skončí v propadlišti dějin (anebo nám uteče jako Gnabry). Koho dnes máme v týmu, o kterém můžeme říct, že nás potáhne ještě za dalších 5 let ? Jedině Saka, nikdo jiný. Pokud budeme hledat důvody, proč tomu tak je, tak se musíme podívat na styl hry, kterým se chceme prezentovat. Tento náš styl, tedy velká kontrola na míči, se spousty přihrávek, se logicky promítá do hry našich mládežnických týmů a protože tato hra není náročná na fyzickou připravenost, tak vychováváme spousty mladých hráčů, jejichž hra jako by z oka vypadla tomu zoufalému stylu, který předvádí A team. Tedy pochodový fotbal bez jakékoliv agresivity ve hře. Pokud budeme dlouhodobě vychovávat v akademii hráče se špatnými návyky, tak se už nikdy nevrátíme na výsluní. Jen z nákupů totiž špičkový tým nevytvoříme.

Buďme trochu pokorní a opišme systémy klubů, kde to funguje a vychovávají budoucí hvězdy jako na běžícím pásu – Ajax, Dortmund, Salzburg a další.

Budoucnost

Co nás čeká ? Já jsem věčný optimista, ale tady svůj optimizmus musím velmi mírnit. Podle mě momentálně kráčíme po slepé cestě, která nikam nevede. Věřil jsem Emerymu, že nás může posunout výš. Věřil jsem i Artetovi, že je ten pravý. Ale bohužel nevidím nikde světlo na konci tunelu, za dva a půl roku od odchodu Wengera jsme na tom pořád stejně, ne-li hůř. Vůle, chrabrost, obětování a srdce Arsenalu bohužel zůstalo o kousek vedle na Highbury. Na Emirates jsme ještě neslavili přebírání trofeje a v nejbližších letech rozhodně slavit nebudeme.

Snažil jsem se popsat situaci, ve které se nacházíme, a na závěr by to chtělo nějakou vidinu, jak z toho ven. Protože nejsem manažer Arsenalu, tak si tady v podstatě můžu vystavět teorie dle mého uvážení, takže nabízím nástin akce, kterou bych provedl já.

Musíme odepsat několik let a pustit se do naprosté přeměny týmu. Momentální Arsenal je tým bez duše a srdce. Duše se ztratila někde dávno ještě za éry Arsena Wengera. Postupem času se z nás stala parta jednotlivců, kde jeden nezaskočí za druhého, každý místo pokusu o přehrání protihráče radši vrátí míč zpátky. Hrajeme fotbal 20.století, ve kterém není presing, není agresivita, není sprint, není odvaha. Neexistuje individuální akce, neexistuje bojovnost, neexistuje radost ze hry. Náš pěší fotbal nemá vůbec žádnou šanci přežít do dalších let, pokud naprosto nezměníme myšlení a přístup hráčů, tak skutečně může nastat chvíle, kdy sice budeme chtít, ale ono už to prostě nepůjde. A klidně můžeme skončit v championship. Dokud nevyčistíme pomyslný Augiášův chlív, nikam se nepohneme. Musíme rapidně snížit odměny hráčů, zbavit se všech s vysokými kontrakty a začít stavět na hráčích, kteří budou hrdě nosit kanón na hrudi a budou ochotni za něj na hřišti i pomyslně život položit. Chci mít na hřišti 11 Tierneyů. Chci mít na hřišti hráče, kteří budou lítat nahoru a dolů, kteří budou bojovat za Arsenal, až bude tráva hořet. Chci mít kapitána, který bude velký nejen duchem, ale který bude příkladem v bojovnosti a dokáže mužstvo strhnout a všichni za ním půjdou jak slepí psi. Chci se zbavit všech, pro které je problém nejen sprintovat, ale i popoběhnout. Většina současného kádru tak zlenivěla, že už se nedokážou přeorientovat na fotbal, který by nás vrátil tam, kam patříme. Pokud budu jmenovat, nechal bych si tento základ – gólmany, Tierney, Saliba, Gabriel, Mari, Chambers – Saka, AMN , Thomas, Torreira, ESR, Guendouzi, Nelson, Martinelli, Balogun.

Na tomto základu bych vystavěl nový tým, doplněný vhodnými typy hráčů. Hledal bych více v Championship. Nebál bych se zkusit Chamberse na DM a hlavně bych chtěl, aby se nám vrátil Torreira. Není mi jasné, proč byl odstaven hráč, který byl vyhlášen z jeho prvních 5-ti utkání 4x MOTM. To asi nebyla náhoda, v tom klukovi to je.

Couching staff by se měl okamžitě začít věnovat datové analýze hráčů a na základě ní vyhledávat vhodné hráče do týmu. Podle mého názoru je tady budoucnost fotbalu a ukazuje se to čím dál tím víc.

No a nakonec to nejdůležitější, co s Artetou ? Rozhodně bych ho neodvolával hned, ale můj názor je, že problémem je to, že je příliš spjatý s prostředím a to není dobré. Nemůže mít dostatečnou autoritu, když s některými hráči ještě hrál. Navíc je načichlý DNA ze City, kde hrají stylem, na který mají hráče a my nemůžeme hrát to samé, když na to hráče nemáme. Jsem přesvědčen, že Arteta bude jednou úspěšný manažer, ale my bychom momentálně potřebovali někoho, kdo ty naše hvězdy postaví do latě a zařve na ně v kabině. A to při vší úctě Arteta nedokáže.

Nezbývá než věřit v lepší zítřky a obrnit se velkou trpělivostí.

Victoria Concordia Crescit

Roman alias Kozel

Komentáře

 1. Lukáš (karma: 499) #1

  Já už nejsem přesvědčený ze Arteta bude úspěšný manažer. Dělá hloupé školácké chyby a to by se s jeho intelekte stávat nemělo. Nagelsmann to je pan trenér. Arteta mu zatím nesehá ani po kotníky.. Rád bych ho tu viděl i nadále ale jeho výkony jsou poslední měsíce na stejné úrovni jako jsou výkony našich čutálistů. A ať už máme vedení jaké máme, trenér jen ten, který určitě sestavu a ne Kroenke.

 2. marek (karma: 88) #1

  Ono to není jen v nas, i když bychom v první řadě měli hledat viníka našich neúspěchu u sebe. Liga se zkvalitnila a sanci hrat o poháry ma čím dál více tymu. Nicméně klub s tradici Arsenalu by mezi nimi chybět nemel. Je tristní pohled na naše postavení v tabulce, je to o to horší ze už několik sezon doufáme v obrat k lepšímu a stal se pravý opak. Možná bychm měli sázet spis na bezejmenne hráče, kteří mají chuť bojovat a ukázat svoje kvality a ze mají své místo ve velkém fotbale. Hráč o němž se v 19ti píše jako o megatalentu už ma v hlavě oslnivou kariéru , vidí se již s poháry nad hlavou a každý toto prostě nezvládne tedy naplnit ta velká očekávání. Pamatuji jak se o Neymarovi mluvilo jako o budoucím držiteli zlatého míče:D. To samé jeho nástupce Vinicius Junior, tito hraci to mají těžké když je označují za hvezdy v době když jeste nic nedokázali. Nam sice nakup megatalentu nehrozí…..ale to je možná i dobre. Opravdu bychm ted měli sázet na typy mladých hráčů , ve kterých nikdo žádné superstar nehledá. Jejich motivace hrát za Arsenal bude určitě větší než u „zazracnych“ mladiku

 3. GunnerForLife (karma: 255) #1

  Moc zajímavý článek, ve kterém by se s hodně věcmi dalo souhlasit. Obzvlášť pak s částí článku, kterou máš nazvanou jako „budoucnost“.
  Něco podobného jsem zmiňoval v mých předchozích příspěvcích zde na stránkách.
  Zmiňuješ slovní spojení „naprostá přeměna týmu“. To je samozřejmě pravda, ale ještě před zahájením této přeměny by si měl Arteta ujasnit věci, které jsem tu již zmiňoval – jakým způsobem se chce v zápasech prezentovat, jaký chce mít herní projev a tomu přizpůsobit koncepci a strategii ve vytipovávání vhodných hráčů, přičemž právě takovéto vytipovávání by během této přeměny mělo probíhat. V takovém případě bych neměl žádný problém s tím, když by přeměna tohoto týmu zabrala několik let a začalo se v Arsenalu takříkajíc od nuly. Poté, co by byla za těchto podmínek přeměna zahájena, bych já osobně ani neměl problém se zaměřením na určitou ligu. V případě, pokud by to do sebe zapadalo, mělo by to zmíněnou koncepci a strategii, klidně ať je většina hráčů z Ligue 1, kterou zmiňuješ.
  Lidé v Arsenalu, kteří by to dostali na starost, ať už v sekci zmíněného vytipovávání vhodných hráčů, či sekci řešení kontraktů, by také měli táhnout za jeden provaz. Není možné, aby na jedné straně byli doporučeni hráči, jako Tierney, či Martinelli a jako protipól Willian, či Luiz. Něco podobného platí i pro zmíněné řešení kontraktů. Není možné, aby na jedné straně byl prodloužen kontrakt Sakovi, či Martinellimu ( což je samozřejmě v pořádku ) a jako protipól prodloužen kontrakt Özilovi.
  V Arsenalu je zkrátka řada věcí, u kterých je nutné ujasnění, či uspořádání – zkrátka si nastavit obecně pravidla a na těch vystavět základy nového Arsenalu.
  Teprve poté se můžeme pohnout dále.

 4. Millman0711 (karma: 640) #1

  Skvělý blog, podepisuji.
  Za mě vidím několik fatálních chyb, které nás trestají a ještě několik let trestat budou:
  1, “nenávrat” Cesca Fabregase, byť jsme měli předkupní právo. Oproti dnešní záloze naprostej king
  2, odchod Gnabryho za směšný peníze
  3, absolutní fail při výměně Giroud=>Lacazette
  4, odchod Ramseyho (byť jsem nebyl jeho největší fanoušek)

  Smlouvu Özila neřeším, dívám se na ni z jiného úhlu. V době, kdy mu končila smlouva a mohl odejít zadarmo, bychom náhradu za něj hledali těžko. A za dost vysokou cenu. Odhaduji tak za 45 mio £ (což v přepočtu na 3 roky – 156 týdnů, znamená cca 288.500,- £ týdně. Z toho pohledu je plat Mesuta “pouze” 61.500,- £ týdně)
  Bohužel, jeho výkony poslední dobou nestály ani za 20.000,- £.
  Přesto bych ho rád viděl na trávníku v naší slepé a megahloupé (nekreativní) záloze.
  Když se k tomu přidá výprodej čukotky – Čech, Luiz, Willian, nemůžeme čekat top 6, natož CHL

 5. Ondra (karma: 1257) #1

  Dobrej blog ale s mnoha misty nesouhlasim. Situaci je treba dat do kontextu doby (v 2011 potreboval Nordtveit hrat coz bylo nerealne a pochybuju ze by u nas hral i dnes, Cazorla zase 2 roky nehral, musel pryc prestoze by tu furt mel na zaklad). Pepé zase nebyl žádnej panic buy, akorat byl predrazenej stejne jako plno hracu z francie. A v posledni rade torreira. Zkraje se mi taky libil ale ted je videt ze ani v atleticu z nej nadseni nejsou a spekuluje se ze skonci uz ted v lednu…verim ze v lednu bude cistka pokracovat a postupne se procisti i vzduch v tymu

 6. Japanas (karma: 3640) #1

  V první řadě bych chtěl poděkovat autorovi za (podle mě) výtečný bloq.
  Musím napsat, že u spousty a spousty vět jsem se při čtení cítil, jako bych četl své vlastní myšlenky. Naprostá shoda s vnímáním současné situace i řešením budoucnosti.
  Jen….a to mě na tom všem štve nejvíc, by se musel s tímto vnímáním a řešením ztotožnit (samozřejmě finančně) hlavně samotný Kroenke, což podle mě nemá realitu.
  Řada hráčů o kterých se zmiňujeme je buď neadekvátně přeplacených nebo pod dlouhodobými smlouvami (nebo obojí společně) a podle mě nebude ve finanční síle a hlavně zájmu majitele tak finančně nákladný krok udělat. V tom vidím velký…a přiznám se, že dle mě neřešitelný problém….

 7. Filip Bureš (karma: 219) #1

  V zimě přivést Sabitzera z Lipska, to je přesně hráč co nám chybí. Vždycky, když na ně koukám tak se na tohohle hráče nemůžu vynadívat – kreativní, jezdí celej zápas, dokonce i vůdcovství. Na druhou stranu nevím, proč by k nám chodil, když to s náma takhle vypadá. Ale přecijen Arsenal je pořád velký jméno, těžko říct..

 8. 14titi (karma: 584) #1

  Jedná se o tvůj názor a máš na něj svaté právo, ale podle mě je to slátanina. Vybíráš si záměrně nešťastné události jako nepodařené přestupy, ale neuvádíš to v kontextu. Napíšu pár příkladů. Kroenke není nejlepší řešení, ale chtěl bys raději oligarchu typu Usmanov? Arsenal ctí nějaké hodnoty a já jsem opravdu rád, že nás nevede žádný zločinec z východu. Píšeš o konci AW a o tom, jak se nám aktuálně nedaří. Arsenal opravdu neprožívá zářné chvilky, ale nejsme jediní. Z fotbalu se stal obrovský byznys a jak už to tak bývá, objeví se další hráči, kteří na tom byznysu chtějí zbohatnout nebo se např. zviditelnit (příklad šejků). Za dob našich největších úspěchů jsme soupeřili jen s United, ale dnes se regulérně mluví o TOP6 a našel bys daleko víc nepříjemných soupeřů. Každý může porazit každého. Hráči a legendy z dob invincibles byli samozřejmě výborní, ale dokázali by to, kdyby byla tehdy soutěž vyrovnaná jako dnes? Odpovím si sám a říkám jistojistě ne. Co se týká angažování Luize a Williana. Oba přišli zadarmo a pobírají odpovídající plat. Za méně by u nás nejspíš nehráli. Luiz je v současnosti náš druhý nejlepší stoper. Willian nepodává očekávané výkony, ale nevidím to jako šílený propadák. Přišel zadarmo a např. Guendouzi nebo Torreira stáli mraky peněz a podávali takové výkony, že hostujou jinde. Oba byli nouzové nízkorozpočtové řešení s okamžitým dopadem (bohužel nižším než se očekávalo). Přestupová politika není vůbec dobrá a situace s končícími smlouvami byla tragická. Nevím kdo je za to zodpovědný, ale neodváděl dobrou práci. Další mě zaskočil názor na Aubu. Vzpomínáš si jak v posledních dvou letech vyhrál zlatou kopačku a jednou skončil druhý? Ano, je to ten samý Auba, který u nás pořád hraje. Nevím o žádném fanouškovi, který si nepřál prodloužení jeho smlouvy. Smlouva se vyjednala a dopadla tak, že platíme 300K za lenivou lemru. V době podpisu to byl náš nejlepší hráč a tak si mohl dovolit diktovat podmínky. Odchody typu Nordveit jsou opět jen vypíchnutím z celku. Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl jak se bude kariéra vyvíjet. Třeba Nordveit nepatřil ani do širšího kádru a teď je z něj průměrný stoper v BL. Mluvilo se o větších talentech jako: Zalalem, Crowley, Wilshere, Akpom, JET a další. Nikdo z nich se pořádně neprosadil a neštěkne po nich pes. Jack je samozřejmě specifickej případ a jeho vyřadila zranění, ale napsal jsme ho záměrně, protože i to je součást fotbalu. Co se týká začleňování mladíků do týmu, řekl bych, že rozhodně výrazně nezaostáváme za jinými kluby. V současné době jich máme v A-týmu dost. Analogie týmu A-mužstva s mladistvými kategoriemi je úplně mimo. Tvrdíš, že styl, který Arteta praktikuje (potažmo AW) vede k tomu, že to ti mladí vidí a hrajou stejně špatně a tím pádem z nich pak nemůže vyrůst žádná hvězda? Nebo že jsou špatně fyzicky připraveni? Aha…WTF? Chtěl by si opsat práci akademií, které jsou po světě vyhlášené? Když se ohlédnu do minulosti a let po stavbě Emirates stadium, mluvilo se o nás jako o týmu, který vychová hvězdu a prodá jí. Byli jsme bráni jako farma. Ani jeden z těch týmů, co si vyjmenoval nezaznamenal v posledních letech v Evropě větší úspěch. Ajax byl ve finále LM, rozprodali kádr a bude trvat opět pár let, než budou schopni to zopakovat. Opravdu si myslíš, že by Ramsey byl řešením naší nevýrazné hry? Pokud si dobře pamatuji, kromě sezóny a půl, kterou měl excelentní, se nikdy neřadil mezi tahouny. Navíc dodnes nevíme jak to bylo s tou jeho smlouvou, kterou nechtěl podepsat a nakonec podepsal v Juve za 400K. Vyjmenoval si hráče, na kterých by si to do budoucna postavil. Saliba? hmmm…ani si nekopl a po půl roce chce pryč. Tomu říkám vůle prosadit se. Torreira chtěl taky odejít a navíc nehraje ani v Madridu. Guendo? To je ten, co ve 20 letech odmítl trénovat? Ne, díky. ESR, Balogun a Nelson budou muset ještě dokázat, zda na to mají nebo ne. Nakonec píšeš, že MIkel s některými hráči hrál a proto nebude mít jejich respekt. Má to svou logiku, ale když se podíváš na Chelski nebo Juve, dá se. Našel bych toho ještě daleko více, ale nechci Tě jen chytat za slova. Já to beru jako frustraci z výkonů a soupis všeho, co si myslíš, že je špatně. Některé věci si popsal a vystihl přesně. Bojovnost je v současné době otřesná, ale to není typem hráčů. Nemusíme mít 11 „Tierneyů“. Hráči se na konci minulé sezóny uměli semknout a bojovat jeden za druhého. Ve finále FA Cupu to bylo krásně vidět a to hráli stejní hráči. Já zastávám názor, že problém bude v jejich hlavách. Hráči nejdou za společným cílem a nevypadáme jako tým. Změna trenéra by mohla přinést z krátkodobého hlediska změnu k lepšímu, ale já bych dal ještě šanci Mikelovi. Věřím, že to dokáže zvrátit a přivést hráče na správnou cestu. Bude k tomu mít následující utkání ideální příležitost. Možná ho čekají rozhodující utkání jeho kariéry managera Arsenalu.

  • Japanas (karma: 3640) #1

   to 14tit : Nechci být nějak osobní a proto nenazvu Tvůj názor slátaninou.
   Každý bloq je náhled autora na dané téma, je subjektivní osobní. Znovu napíšu, že Tvé řádky nenazvu slátaninou a zkusím pragmaticky. Aspoň pár bodů.
   Pokud Roman zmiňoval např. Luize nebo Williana a dali by se psát i další hráči v posledních sezónách, asi není důležité, že by u nás za míň nehráli. Podstata je, že se o takové hráče, kteří nestojí čukotce za nabídku smlouvy, nemáme vůbec zajímat. Už jen kvůli tomu, že nevyrovnanost jejich výkonů byla všeobecně známá. Takto se ambiciózní tým neskládá : někde nabízí někoho, kdo kdysi hrál na nějaké úrovni a nebude nic stát. to je špatně. A jestli je Luiz náš druhý nejlepší stoper, to není ukazatel jeho kvality, ale tristní přestupové politiky Arsenalu na stoperu v posledních sezónách (12 000 stoperů, slušně hraje jeden jediný…dokud se z přetížení nezraní).
   Dále. Nikdo tady nemluví o Invincibles. Není třeba vyhrávat ligu bez jediné prohry. Jde o jednoduchou věc. Mít v týmu hráče, kterým není nasazení u prdele a neztrácet každý rok tak někde kolem 10-15 kola jakoukoliv naději na slušný výsledek. A tu ztrácíme právě kvůli zmiňovaným nákupům a je úúúplně jedno, že ti hráči nic nestáli…jdou si to tady tak nějak dohrát….
   Dále nerozumím, co má společného to, že z fotbalu se stal byznys, na kterém chtějí majitelé zbohatnout, s tím, že máme pitomou přestupovou politiku a tým je plný hráčů, kteří se plouží po hřišti za 150 000,- týdně. Je Arsenal snad nějaká výjimka v lize ?
   Torreira chtěl odejít, protože ho Emery nesmyslně pozičně zničil, byl to vynikající záložník po příchodu, a s Guzim to chtělo trenéra, který by mu srovnal hlavu. Fajn, jsou pryč a místo něj nastupují Xhaka !!! nebo Willock. To ani nechci komentovat.
   Prostě souhlasím s tím, že Arsenal je špatně vedený (nemluvím teď o Artetovi) ve strategii top klubu, přestupové politice, platové politice, prostě ve všech základních ukazatelích. Majitelé klubu dopustí, aby byl klub při nákupech rabován zlodějským manažerem za bílého dne, protože majitel má mraky jiných obchodních a sportovních aktivit…a to je potom složité klub někam směřovat….a jsem zvědavý jestli je vůbec nějaká realita to celé nějak zlomit a změnit….
   Gunners !!
   Nic ve zlém, je to jen diskuze frustrovaných fans, jen mě naštvalo to „slátanina“, když si dá někdo práci a napíše svůj názor. Hezký večer.

   • mc1897 (karma: 175) #1

    @japanas nemas pravdu. Je to slatanina (14titi). Ak si dnes hocikto mysli ze Luiz je nas druhy najlepsi stoper a prisiel zadarmo (WTF?, 8M je zadarmo ?), tak treba ukoncit debatu. Racionalna nebude…
    Nehovoriac o infantilnej predstave o nakladoch: prisiel zadarmo = je lacny, ak si to niekto mysli, tak by nemal mat ani narok ani na kreditku.

    • 14titi (karma: 584) #1

     Poslouchám…řekni mi, kdo je v současnosti náš druhý nejlepší stoper? Luiz přišel za 8 míčů (opravdu to nebylo zadarmo), ale v době kdy přicházel, se mluvilo o rozumném nákupu ostříleného stopera s vítěznou mentalitou. Samozřejmě né všichni si ho zde přáli a dnes se ukazuje, že nenaplnil to, s čím přicházel. Dobře. Máš osm miliónů a přiveď v roce 2019 lepšího stopera…třeba by si našel, třeba by si objevil nového Koscielnyho a dost možná ne. Každopádně Mustafi přicházel jako německý reprezentant za 20 mio a za mě je to daleko větší flop, než Luiz. Nevím na koho si narážel s tou poznámkou o kreditce…nikde jsem nepsal, že hráči u nás hrajou za párek s hořčicí, takže mi nevkládej do úst, co jsem neřekl.

     • sejbers (karma: 206) #1

      Mustafi neprisiel za 20 ale za podstatne viac. Pre porovnanie Chelsea sa zbavila veterana Luiza ktory uz na zaklad u nich nemal za 8 mega , toto leto angazovala zadarmo veterana Thiaga Silvu ktorý je ich najlepsi stoper. My sme za Salibu ako za avizovany megatalent zaplatili 30 mega, po 1,5 roku u nas nedostal sancu a chce prec. Jeho kolega zo zakladu St. Etienne z minulej sezony Wesley Fofana prisiel tiez za 30 mega do Leicestru a hra jasny zaklad. Dva priklady podobne vyzerajucich obchodov s rozdielnym koncom.
      Malang Sarr – hrac spojovany cez leto s Arsenalom. Angazovala ho Chelsea zadarmo aj ked si za nich mozno nikdy nekopne. Poposuvaju ho po hostovaniach a ak sa niekde presadi strelia ho kludne za 30-40 mega a peniaze investuju do hraca akeho potrebuju.

      |
     • mc1897 (karma: 175) #1

      Nejdem sa hadat o Luizovi. Podla mna je to priemerny stoper, a ak mu nevyjde zapas tak vyrazne podpriemerny. Ak chces aby podal standardny vykon potrebujes mu prisposobit spoluhracov, a postavit vedla neho rychleho hraca (vacsinou KT3), ktory je potom blokovany smerom dopredu, lebo musi zaistovat Luiza. a aj to nemusi stacit.
      Hovorim cisto o jeho vykonoch a schopnostiach na ihrisku, je mozne ze v kabine je to pan, neviem. Ale popravde pochybujem o tom.
      Ja osobne a kvantum dalsich ho tu nechcel v 2019, a druhy raz ked predlzoval v 2020. Nie preto ze je z Chelski, ale preto ze je priemerny a nepomoze nam. Za 8M kupim hocikde v stednej a vychodnej Europe lepsieho hraca, hoci aj u vas v Cesku.

      |
   • 14titi (karma: 584) #1

    Blog je o názoru autora a já se s ním neztotožňuji. Proč si myslím, že je to slátanina, jsem uvedl. Moje reakce je ovšem také slátanina. Vytkl jsem pár věcí, se kterými nesouhlasím a ty nějaky slátal dohromady. Snažil jsem se je obalit malinko kontextem, ale úplně se mi to nezdařilo. Začnu reagovat na tvé poznámky. Uvedl jsem, že Luiz apod. by za nás za méně nehráli proto, že tu stále čtu o tom, jak jsou předražení. To, že angažujeme hráče druhého sledu z Čelski je smutné, ale co by si s tím rozpočtem udělal ty? Když si vezmeš nějaký balík peněz a z přestupáku chceš vytěžit co nejvíce. Nejsme City, abychom si koupili obranu za 200 míčů probůh. Vždycky děláme kompromisní řešení. Někdy vyjde sázka na neznámého mladíka a někdy na ostříleného exČelski hráče (Čech). Invincibles jsem uvedl jako příklad zašlé slávy. Něčeho, na co všichni vzpomínáme. Uvedl jsem to v kontextu měnící se doby a vyrovnanosti ligy. To samé platí o té poznámce s fotbalem a byznysem. Jsme velký klub, ale nemáme neomezené možnosti. Některé přestupy se povedly, některé se nepovedly. Pokud si dobře pamatuju Lucas chtěl odejít, protože se chtěl vrátit do Itálie. Nevím jestli to bylo městem, jazykem nebo pozicí kterou pod Emerym hrál, ale po příchodu Artety měl šanci jako každej a….hostuje v Madridu. Guzimu má někdo srovnat hlavu? Od toho má rodiče, agenta a další. On měl problémy už v Lorientu a tam byli údajně rádi, že ho prodali, protože mu taky nedokázali „srovnat“ hlavu. Někdy to může být v hráči (Mario). O tom manažerování můžeš mít pravdu, ale taky nemusíš. Opravdu nevím, co všechno se děje za oponou a určitě se do toho bude prolínat mnoho aspektů včetně politiky. Opravdu je to jen diskuze frustrovaných fans a věř, že já jsem taky frustrovaný. Na tuhle sezónu jsem se těšil jako dlouho ne. Mikel mě svým přístupem navnadil tak, že jsem nás tipoval top3. Nedaří se to, ale kvůli tomu nemusíme překopávat celej mančaft. Mourek skončil s Chelski na 10. místě, aby Conte další sezonu vyhrál titul se stejným mančaftem. Mě prostě přijde, že velká většina zdejších přispěvatelů obrací své názory na základě posledních pár výsledků. Když se vyhraje, všechno je zalité sluncem a když prohrajeme s leadrem tabulky, je konec světa. Snažím se držet si odstup a nepohlížet na věci černobílou perspektivou.

  • kozel (karma: 246) #1

   14titi: No, vzhledem k tomu, že nemám ambice být nějaký literární guru a ani jsem nestudoval žurnalistiku, tak tu „slátaninu“ nechám bez povšimnutí a budu se věnovat mému pohledu. Ale neodpustím si poznámku, vzhledem k tomu, že na těchto stránkách strašíme tak přibližně stejně dlouho, tak bych si dokázal představit trochu úcty ke „starým psům“. Píšeš, že si záměrně vybírám nešťastné události, ale upřímně, kdybych se měl věnovat těm šťastným událostem za období poledních 8 let od Part I., tak by to byl blog tak na 3 řádky. Nikde jsem se nezmiňoval, že bych si přál Usmanova, jen jsem vyjádřil pocit, že klub prostě dlouhodobě není dobře veden. Že je dnes víc nepříjemných soupeřů – a kde se tady vzali ? Dokázali vybudovat konkurenceschopné mužstva s mnohem menším objemem financí, než jsme měli k dispozici my. A to je umění. Samozřejmě po uzavření nové smlouvy na TV práva, se objem peněz v PL nebývale zvedl, ale stejně valná většina klubů pracuje s nižšími rozpočty než máme my. A jak to dopadá ? Oni se zvedají, my klesáme. Proč tomu tak je ? Jenom jsem se snažil pojmenovat příčiny. Nezlob se na mě, ale jít cestou sbírání odložených hráčů odjinud za zenitem své slávy je podle mě cesta do pekel, navíc když je nemůžeš angažovat za 70 tis./týdně. Na Torreiru a Guziho mám jiný názor, o tom je demokracie. Torreira ukázal, že na PL má a mohl být dlouhodobé řešení na pozici DM. Není jeho vina, že ho Emery nesmyslně začal stavět na kraj zálohy nebo CM a Artetovi se nehodil do krámu. Guzi je mladý fracek, jsem si jist, že třeba Mourinho by ho postavil do latě, že by si na nějaké kraviny ani nevzpomněl. Ad Auba – píšeš, že neznáš nikoho, kdo ho nechtěl podepsat. Já jich tedy znám spoustu, tady mě třeba napadá killehammer, domnívám se, že bude už jen horší a podepsat ho v 31-ti na 3 roky za tak obrovské peníze je neúměrné riziko. Ale rád se budu mýlit a budu nesmírně štastný, když zase začne střílet gól za gólem. Ohledně juniorských týmů si mě asi špatně pochopil. Jde mi o to, že každý klub si vytváří nějaký styl hry, nějakou tvář, a je nasnadě, že chce, aby se tento styl učili už kluci v akademii, takže se po všech vyžaduje hrát stejný styl jako A-team. A vzhledem k tomu, že se Arsenal vydal špatnou cestou, tak mladí, kteří do A-teamu přijdou, mají špatné návyky. Ramsey by nám výrazně pomohl, o tom jsem přesvědčen, je to poslední mohykán, který ještě má srdce Arsenalu, všichni ostatní už jsou naplaveniny :-). A pokud si dobře pamatuju, tak příběh se smlouvou proběhl tak, že odmítl 1.nabídku a následně přijal nabídku č.2, načež tu nabídku posléze Sanllehi stáhl a jiná už nepřišla.
   Ano, při výhře v FA cupu kluci bojovali, jenomže to je minulost. Vzpomínáš, jak jsme váleli po nástupu Emeryho ?
   Tímto bych to ukončil. Mír s tebou. Howgh.

 9. Pansimi (karma: 1447) #1

  Na té situaci mě nejvíc mrzí, že klub si v současném stavu těžko získá nové příznivce. Když já viděl Arsenal poprvé, tak to bylo v LM v roce 2006 a to byl tým, který se mi jako malému klukovi velmi líbil, navíc pak v létě dorazil Rosický. Ale dnes se nelze ztotožnit s předváděnou hrou, s klubovou politikou ani s jednotlivými hráči.
  A ještě smutnější je si vzít třeba starší anglické příznivce klubu fandící už třeba 50 let, kteří se už nejspíš ani nedožijí nějakého významného milníku. Tuhle jsem třeba viděl rozhovor s nějakým válečným veteránem, který byl fanouškem klubu.
  Aby se klub vrátil zpátky mezi elitu, muselo by se investovat třeba 200M a to se nestane. Argumenty, že se dá úspěch udělat i bez peněz jsou v dnešní době už nemístné. Možná s naprosto brilatní koncepcí a mistrovstvím na přestupovém trhu, ale ani jedno nemáme.
  Zkrátka pod Kroenkem by to mohlo jít jen, když by Edu, který to teď vede dělal jen správná rozhodnutí po nějakou delší dobu. Skvělé přestupy i odchody, dobrá platová politika a dobrá volba trenéra. Zatím to je tak 50/50. Naopak pokud Edu viditelně selže, tak jak dlouho bude trvat než by byl případně nahrazen?

 10. kosto29 (karma: 132) #1

  Prečítal som si všetky štyri tvoje blogy,aj s odstupom času sedia na jednotku.Nejdem tu polemizovať o tých veciach ktoré tam uvádzaš,ale suhlasím s veľa vecami.Už od blogu č.1 píšeš že bez pohybu,behania,bojovnosti a srdca to nikdy nebude ako ked sme brali trofeje.Ale to si akosi nikto nevšíma,čítam tu o prestupoch,taktike,trénerovi,ale každý zápas vidím ako keby partiu chalanov čo si prišli zahrať „fotbálek“.Pokial nezačneme behať,makať,bojovať.šmýkať sa po riti tak sa nič nezmení.POHYB,POHYB,POHYB to je náš naj problém už roky.COYG.

 11. Feri (karma: 6278) #1

  OT: what do you know Arsenal video Laca vs Saliba https://youtu.be/slfXgc7w6cI
  – Toto video mě zase naštvalo, zvěsti že Saliba neumí anglicky jsou mimo protože základní věci ze sebe dostat takže se určitě dost uči
  – Další věc že měli říct francouzské hráče co hráli za Arsenal, Laca řekl Saliba a chudák Saliba ho opravil že ho nemůže počítat protože ještě nehrál… Docela smutný moment, my se placame u dna tabulky a nažhavený talent nedostane ani jednu minutu.. vypadal docela v depresi a ani se mu nedivím. Jinak Laca ho dorazil a ve 3 kolech ho sfouknul bez chyby ? osvoboďte Salibu už sakra, já mám pocit že se snad boji aby jako Gabriel nenastoupil a nebyl každý měsíc nejlepší hráč nebo o co jde ? ?

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.