Sezóna v číslech aneb 103 vstřelených branek

Arsenal ukončil právě uplynulou sezónu ve velkém stylu. Nejenže zničil Wolves vysoko 5:0, ale zároveň pokořil metu 100 vstřelených branek za sezónu.

Druhý gól Granita Xhaky v zápase znamenal 100. vstřelený gól této sezóny. Prvnímu týmu Arsenalu se to povedlo poprvé od ročníku 2018/19, kdy dokráčel až do finále Evropské ligy. Bukayo Saka, Gabriel Jesus a Jakub Kiwior pak ještě navýšili střelecký účet týmu. Mladý polský obránce si připsal svůj debutový gól v červenobílém dresu. Jeho gól rovněž znamenal dosažení 88 gólů v PL, což zlomilo náš dosavadní ligový rekord.

Pojďme se společně podívat na další čísla:

Střelci

Cestu do sítě si našly střely celkem 19 různých střelců. Nejlepší klubový střelec pak není jen jeden, ale rovnou tři. Na prvním místě jsou totiž společně Bukayo Saka, Martin Odegaard a Gabriel Martinelli s 15 zásahy. Pro všechny tři to byla střelecky jejich nejúspěšnější sezóna v kariéře.

Čestná zmínka patří Gabrielovi Jesusovi, který si i přes čtyřměsíční pauzu vynucenou zraněním, připsal na svůj střelecký účet dvojciferný výsledek. Velká chvála patří i Granitu Xhakovi, který proti Wolves připsal dva góly, což bylo úplně poprvé v jeho kariéře. Navíc navýšil svůj rekord na celkem 9 zásahů, což překonalo všechny jeho předchozí sezóny v Arsenalu. Jeho dosavadní rekord byl 5 branek.

William Saliba a Gabriel byli naši nejlépe střílející obránci, oba vstřelili tři branky.

Asistence

Králem asistencí byl zvolen Saka (11), nicméně velké uznání si zaslouží Leandro Trossard, který si připsal po svém lednovém příchodu 10 asistencí ve 20 zápasech, což je vůbec nejvíc v daném období z celé Premier League.

Odegaard, Martinelli, Jesus a Xhaka mají na kontě všichni po 7 asistencích. Fabio Vieira si připsal celkem 6 ve všech soutěžích. Pět jich nasbíral neúnavný Ben White z pozice krajního beka.

Soutěž

Vstřelili jsme 88 gólů v Premier League, což je náš klubový rekord. Je to poprvé od sezóny 2009/2010, kdy jsme překročili hranici 80 branek. Před tím se to povedlo pouze v sezónách 2002/2003 (85) a 2004/2005 (87).

Eddie Nketiah byl jediným hráčem, který vstřelil gól ve všech čtyřech soutěžích, do kterých Arsenal zasáhl. Jedenáct branek od osmi střelců padlo během našeho putování po Evropské lize.

Způsob

Celkem 36 gólů padlo po střele pravačkou. Dalších 46 padlo levačkou. Hlavou jich pak bylo 16. Kromě toho jsme proměnili 3 penalty.

Zajímavé je, že patnáct branek Gabriela Martinelli bylo poměrně rovnoměrně rozloženo. Osm z patnácti vstřelil pravačkou, čtyři levačkou a třikrát hlavičkou. Brazilec byl tak ve vzduchu vůbec nejúspěšnějším hráčem týmu.

Soupeři

Arsenal vstřelil alespoň jeden gól proti každému týmu, kterému v minulé sezóně čelil. Nejvíc jich obdržel Wolverhampton (7), Aston Villa (6), Bournemouth (6) a Crystal Palace (6).

Pět branek pak vsítili hráči dalším sedmi týmům mezi nimi například Tottenhamu nebo Liverpoolu. Nejlépe si proti Arsenalu vedl PSV Eindhovern, který inkasoval pouze jedinkrát, když vítězný gól v říjnu minulého roku vstřelil Granit Xhaka.

Góly na zápas

Naše góly přišly z celkem 49 zápasů, což dělá průměr 2,1 gólu na zápas. Je to náš nejlepší výsledek od sezóny 2016/2017 a poprvé za posledních 12 let, kdy byl průměr vyšší než dvě.

Tato sezóna byla 21. ze 119, která přinesla 100 a více gólů. Rekord z ročníku 1930/1931 (135) zůstává nepřekonán.

Arsenal.com