Tenistův blog: (Ne)pohoda v Arsenalu 2

S nástupem prvního pondělí v listopadu vám přinášíme blog. Sepsal ho Tenista. Přejeme příjemné čtení.

Ahoj všem,

nevím, jak vy, ale já se vždycky královsky bavím, když konkurenční kluby zažívají chaos. Zažívat tu stejnou, ne-li horší situaci u nás mi ale najednou tak vtipné nepřijde. Vždycky jsem si myslel, že našemu klubu se něco takového stát nemůže. Máme class. Máme hodnoty. Teď už zdá se máme po americkém plešounovi i relativně dobrou organizační strukturu. A pak se ukáže, že ke krizi uvnitř organizace a k následnému posměchu zvenčí je vždy docela blízko, stačí dvě tři rozhodnutí ze začátku dávající perfektní smysl, která se ukážou jako nedobrá. Také ale věřím, že je z toho nynějšího marasmu alespoň do klidných vod relativně snadná cesta ven – hlavně nenechat plynout nynější stav.

Znám jen málo lidí, kteří si ještě nejsou jisti tím, že je odvolání head coache správná volba. Přátelé/kolegové fotbaloví statistici, ti jsou pragmaticky všichni na jedné lodi – vyhodit, čím dřív, tím líp 🙂 Pokud ale do něčeho, co máme rádi, vložíme emoce, najednou se najdou tací, kteří mají o odvolání pochyby. „Nedostal čas, takhle se my jako klub nechováme“, praví jedni. „Kdo je na trhu teď lepší?“, pokládají si otázku jiní. V anketách všude možně po internetech je 20-25% těch, kteří věří, že Emery potřebuje víc času. Prosím, jestli jste i zde někdo takový, dejte mi vědět do komentářů, proč si to myslíte, vážně bych rád na toto téma vedl rozumný dialog. Díky 🙂

Jistě je vám z úvodních slov jasné, že jsem taky jedním z těch, který Emerymu už pár kol nevěří a chce ho pro dobro klubu okamžitě pryč. Před týdnem vydal David Ornstein svůj report pro Athletic, kde uvedl, že dle jeho zdrojů má Emery i nadále důvěru. Na druhou stranu s tím, jak sílí zprávy spojující nás s Mourinhem, si myslím, že je to pouhá kouřová clona k tomu, co se zdá být nevyhnutelné. Věcí, které jdou za dobu jeho působení zde proti němu, je víc než dost a při takovém množství chyb a špatně řešených situací se domnívám, že chod věcí už jen tak zvrátit nelze.

Opět si pomohu svými oblíbenými statistikami, protože ty v dlouhodobém horizontu nikdy nelžou a vždy to nakonec dopadne přesně tak, jak ukazují. Už loni jsme jeli o plných 12,54 bodu nad předpokládaným bodovým ziskem (největší rozdíl mezi předpokládaným a reálným bodovým ziskem z celé ligy). Jak jsem ve svém dva roky starém blogu uváděl (k nahlédnutí zde: variance pracuje v cca dvouletém cyklu, po kterém se až na výjimky křivky mezi potenciálním a reálným ziskem střetnou. Jinak řečeno varianci nelze oblbovat donekonečna, a pokud někdo má výsledky nad předpokládanou hodnotou, nakonec ho data z reálných metrik dostihnou. To stejné platí i naopak samozřejmě.  Proto bylo potřeba loni tlumit nadšení z 21 zápasové šňůry bez prohry, protože jsme jeli vysoko nad tím, na co jsme skutečně měli.

Tento cca dvouletý cyklus se dá ošálit komplexními změnami uvnitř i vně klubu. Ač tedy léto ukázalo značný progres na mnoha frontách, hlavní problémy i nadále přetrvaly – slabá obrana, disbalanc v záloze, absence press-resistent záložníka. Ne nadarmo se mezi těmi, kteří mají k fotbalu co říct, říká, že na velkou změnu v kádru je potřeba dvou až tří přestupových období. Proto pokud někdo po osmi odehraných kolech, kdy jsme byli na 3. místě, používal nezapomenutelnou frázi z Ivánku, kamaráde „hlavní jsou body, na všechno ostatní se vyser“, čekalo ho dřív nebo později úplně stejné vystřízlivění jako loni.

Upřímně, takhle rychlé vystřízlivění jsem ale nečekal ani já. Má původní domněnka byla taková, že Emery bude vyhozen tehdy, pokud budeme daleko za top4 a naše jediná šance, jak se dostat do CHL, bude skrz Evropskou ligu. Čili bude potřeba impuls, vyčistit atmosféru a proběhne krátkodobé zlepšení pod kýmkoliv. To mi vycházelo na cca březen. Pak jsem ale viděl náš los v prosinci, kdy máme WHU (A), Man City (H), Everton (A), Bournemouth (A), Chelsea (H) a Man United (H) a říkal jsem si, že tady bude velký prostor ke ztrátám, které mohou Emeryho snahu o kdovíco definitivně pohřbít. Jenže v té době jsem taky počítal s minimálně pěti body ze zápasů se Sheffieldem, Crystal Palace a Wolves. A to si myslím, že jsem byl ještě při zemi 🙂

Výsledky v posledních týdnech ale dostaly Emeryho pod tlak všude. Pod tlak fans, médií, Arsenal podcasterů a influencerů. Překvapilo by mě, kdyby to jediný board nechalo chladným. Jeho rukopis byl nečitelný od samého začátku, ale vždy se dalo na něco vymluvit. Doba hájení ale s letošní sezónou tak jako tak musela skončit. A Emery si nepochybně vede hůř než ve své první sezóně. Kontrolu nad zápasy neměl ani loni (až na pár výjimek v top domácích zápasech proti Chelsea, Sp*rs a United), letos se ji ani nesnaží najít, když po domácích remízách v zápasech, ve kterých ani nejsme lepší, nebo jsme dokonce horší, se vyjadřuje v tom smyslu, že hráči taktický plán splnili dobře.

Ornstein nedávno prohlásil, že náš head coach definitivně ztratil minimálně část kabiny. Ať je to pravda nebo není, je to jen další důvod k tomu, že nelze očekávat dlouhodobé zlepšení. Emery si nálepku neúspěšného především zajistil sám. Svou nerozhodností kolem systému hry, rozestavení a nepochybně kolem kapitánské role. Jeho fidlování taktikou a sestavou se dá aktuálně asi nejlépe popsat na otřesném zápase na Sheffieldu. V poločase byl Willock jakožto podhrotový typ hráče střídán Ceballosem, jenže na hřišti byli Guendouzi a Xhaka a myslím, že si můžeme dovolit tvrdit, že to nám vytvořilo trojici záložníků s naprosto stejnými choutkami – hrát co nejvíc z hloubky. Takže jestli jsme předtím neměli v prvním poločase prakticky žádnou strukturu, tímto jsme ji ztratili úplně. Lacazette poté přišel kolem 70. minuty namísto Xhaky a pokračovalo rodeo. Saka, do té doby hrající zleva, šel doprostřed zkoušet hrát desítku a Aubameyang se přesunul na levé křídlo, jenže to se hned za dalších pár minut změnilo znovu, protože přišel Martinelli, postavil se nalevo, Aubameyang šel napravo. Saka nevěděl, co má dělat, a místy to vypadalo, že najednou nejhlouběji hraje on, dokonce i za Guendouzi/Ceballos duem. WTF?! Takový počet změn během jednoho zápasu by rozjebal tým i ve Football Manageru, a tam se jinak dají zachraňovat výsledky kdejakejma hovadinami. Emery to tady ztratil definitivně.

Kdo místo Emeryho? Rozhodně ne Mourinho. To bych byl smutnej. Pokud by totiž dopadl Mourinho, tak by to jen ukazovalo, jak moc je board vzdálen od svých vlastních fans. Jak tyto dva tábory vůbec nejsou na jedné vlně.  Takže doufám, že nic takovýho není na pořadu dne, i když to teď tak vypadá. Mourinho je na klubové úrovni hotovej, vůbec nemluvě o jeho dřívějším vyjadřování se k Arsenalu. Navíc potřebujeme všude kolem klubu trochu sluníčka, otevřenosti, chemie uvnitř týmu a dobré nálady. Toxicity bylo za poslední tři roky dost. Mně osobně se nelíbil nikdo ani na nedávno zveřejněném shortlistu head coachů po Wengerovi, ale těžko soudit, byl to Gazidisův list. A Gazidis je had. Board má nicméně mimořádně těžkou úlohu a ideální řešení neexistuje. Očekávám někoho s velkým jménem, dobrým životopisem, velkým egem 🙂 Jisté je, že při nynější nabídce trenérských jmen se z nás Liverpool ani Man City nestanou.

Tenista

Pozn.: Autorův blogpost se nikterak neztotožňuje s názory webu.

Komentáře

 1. jakub (karma: 13459) #1

  Jedna technická drobnost, plešoun není Američan, narodil se v Jižní Africe, studoval v Anglii, do Ameriky se dostal až později, když jim tam pomáhal vybudovat ligu. Chovám k němu podobné sympatie jako autor blogu, proto mě zajímalo jak se k nám vůbec takovej člověk dostal. Souhlasil bych s těma třema přestupníma obdobími, ani City ani Liverpool, ani ten Leicester to nevybudovali přes noc. Líbil se mi ten postřeh o fidlování sestavou, v tom máš podle mě pravdu. Pět minut hrát na jedné pozici a potom na druhou a třetí, to je opravdu na hlavu.

  • Pulec (karma: 1534) #1

   Kolik dal Live a ManCity do prestavby? Kolik my? My to tady matlame hostovanima a ruznyma trejdama. Tohle bude delsi proces. Ten uz zacal, ale jeste si pockame. Leicester me fakt bavi. Tam to zatim vypada dobre. Uvidime, jak dlouho jim to vydrzi. Ztratili Kanteho, Mahreze, maguire, a porad dobry. Nesmime se toho bat a roztocit to i my…

   • jakub (karma: 13459) #1

    Já si nemyslím, že je to jen o množství peněz, je to hlavně přivést správneho hráče, kterej ti tam bude sedět. Takový United utratili spoustu peněz a přitom to nemá ani hlavu ani patu. Je pěkné jak zmiňuješ ty hráče u Leicesteru, jim se hlavně podařilo najít takové hráče a dotáhnout je do klubu. Když se na jejich současné hráče podíváš, tak je tam hodně zajímavých hráčů s velkým potenciálem a to je dobrá práce vedení. To u nás vidíš teprve v posledních dvou letech, předtím ta koncepce u nás byla někdy v roce 2014 , možná, od té doby se nějak vytratila. Vem to tak Leicester podepsal Kantého za 8 000 000 eur v roce 2015 a my přivedli Elnenyho o půl roku později za 6 000 000 eur.

 2. Michal Vereš (karma: 146) #1

  Taky je potřeba se ptát co by se dělo s celým trenerským týmem okolo Emeryho pokud by ho nahradil třeba Freddie? Z videi se mi zda, že JCC a PV odvádí dobrou praci a ty trenerský medoty se mi osobně libí o golmanech nemluvě, tam je ten progres dokonce vidět a pak jěště analytickej tým, pochybuju, že by zůstali, taková obměna by se teď asi neřešila uplně lehce. I proto si myslím, že vedení bude mít s UE jěště trpělivost.

  José?? To už bych se radší zeptal pana Wengera jestli by nám byl ochotnej kratkodobě pomoct. Veřím, že díky odstupu a odpočinku získal spousty nový energie a nápadu, otazkou je jestli by se mu chtělo jít do tohodle tlaku, což by se dalo obejít nějakou kratkodobou smlouvou s podmíněnou opcí.

  Taky se mi líbí myšlenka s Freddiem. Ale co když je pro něj brzo a vyhoří? Tak si sami zničímě do budoucna výbornýho trenéra co má vztah ke klubu a k mladým hráčum, potažmo nadějnýho managera.
  Rozhodně teď musime hledat kratkodobý řešení a během toho hledat to dlouhodobý. Btw. fakt jsem nečekal, že AFC bude procházet takovou krizí identity a že Emery bude tak nečitelnej, ale fakt se na to nedá už dívat…

 3. Zbyna (karma: 2085) #1

  Pěkný blog a díky za něj.
  Na konci zmiňuješ, že potřebujeme na lavičku „… někoho s velkým jménem, dobrým životopisem, velkým egem“. Bohužel toto všechno splňuje Mourinho. Taky nejsem pro něj, ale kdo jný je nyní k mání? Allegri?
  Navíc v Bayrnu skončil Kovač…takže uvidíme kdo kam.
  Navíc si myslím, že když vyhodíme UE, ukážeme tím i ambice, že nám vlastně pořád o něco jde.

  • Paulus.novy (karma: 1792) #1

   Já jsem taky za Wenger in, i když jsem jeho kritikem. Mám k tomu následující důvody, resp. jeden velký důvod rozdělený do tří menších + čtvrtý „bonusový“:

   1.) Wengerova pozice v týmu by byla jiná. Nebyl by v roli manažera, na kterém stojí celý klub, ale pouze v roli hlavního trenéra, která by mu dovolila lépe se soustředit na fotbal a neztrácet čas, sílu i nervy dalším milionem věcí okolo.
   2) Podle rozhovorů s AW to vypadá, že on sám vidí svoji tehdejší pozici v klubu jako hlavní důvod svého neúspěchu v posledních letech. Řečeno jednodušeji – bylo toho na něj moc a zanedbával fotbalovou stránku věci.
   3.) V souvislosti s výše uvedenými dvěma důvody si myslím, že pro nás i pro AW by to mohla být určitá forma rozhřešení,
   4.) Freddie – člověk, který je podle ohlasů schopný a ambiciózní, ctí podobné hodnoty, možná v trochu modernějším pojetí. Pokud by dostal ještě trochu času a mentorství od AW, mohl by dle mého názoru štafetu třeba po příští sezoně převzít.

   • 14titi (karma: 607) #1

    Doufám, že se takové změny nedočkáme. Wenger byl poslední manager svého druhu a v dnešní době už není na takovou pozici místo. Nikdo nemůže zvládat dělat tolik věcí najednou ve stejné kvalitě jako dobře poskládaný tým. Arséne odešel v pozici, kdy za ním rozhodně nestála celá kabina a jeho taktické počínání na hřišti a volby sestavy, byly kritizované napříč celým spektrem fotbalových příznivců. To je holý fakt a nemyslím si, že by se jeho angažováním do pozice trenéra, mohlo něco změnit. Wenger by sám těžko nesl situaci, kdy by mu Edu víceméně řídil práci a ani pro Edu by to vzhledem k minulosti, nebyla komfortní situace. Vůbec by mi nevadilo angažování Arséna, ale na úplně jinou pozici. Ideálně jako poradce či manager práce s mládeží (nic takového asi neexistuje), ale pozice podobného rázu. Abych jen nekritizoval proč nebrat Arséna, zkusím nastínit za mě ideální scénář. Pokusil bych se angažovat Artetu, ikdyž jeho vyvázání od Citizens by vyžadovalo značnou míru obchodního talentu. Mikel je pro mě ideální kandidát. Lamps šlape a mohl by být hnacím motorem pro hráče i fanoušky, že to takhle jde. Mikel má předpoklady ( dle AW) i jiných vést fotbalový mančaft. V neposlední řadě by měl Mikel důvěru hráčů a prostředí klubu zná velmi dobře.

 4. Pulec (karma: 1534) #1

  Diky za blog. Souhlasim, ze to Emery nezvlada, ze to hraje na nahodu a bez systemu, ze hodne bodu jsme udelali jaksi omylem. To jsou znama fakta. Ale co dal? Mourinho by byl fackou pro vsechny a totalni nesystemovy fail bez dlouhodobe koncepce. To snad vedeni neudela, jsou jiste o neco kompetentnejsi. Snad je to kourova clona pro vetsi deal. Emery uz musi skoncit. Kdo misto nej? To se z blogu nedozvidam, ikdyz by me to zajimalo a blog k tomu smerujeme… Tim ten blog ztraci trosku na vyznamu.
  Tenisto, prosim o nejaky nastrel jmen, ktera bys za sebe rad privedl. Staci jeden za vsechny. Neni nutne uplne uvadet duvody proti, tech si kazdy hater najde kolik chce, spis duvody, proc by to melo fungovat prave s nim… diky

  • Tenista (karma: 68) #1

   Ahoj, nepsal jsem to tam úmyslně právě kvůli tomu, že na trhu nejsou ideální kandidáti. Ale uznávám, že to tam být mohlo, protože od toho je to konkrétní blog konkrétního člověka s konkrétním názorem 🙂

   Řeknu to tedy odvážně nyní a vyberu ze tří manažerských sort. Já jsem velkým obdivovatelem ten Haga, Nagelsmanna a Jardima. Bohužel první skončí v Bayernu, tam se jasně projeví naše nepružnost, ale ten borec má fantastické výsledky a systém hry poslední 4 roky, má extrémní konzistenci ve výsledcích. O druhém se asi nemá cenu moc bavit, do takového rizika klub jako je Arsenal jít nemůže, doba ještě není nastavena tímto směrem čistě datové analytiky, na to budeme potřebovat tak 10 let, aby velké kluby braly 35 leté trenéry, kteří nikdy nekopali fotbal. Ale Nagelsmann pro velký klub časem doroste, až bude starší a až k tomu bude doba a přijde někdo odvážný. Třetí mi přijde podobně jako první trenér udělatelný, bohužel s jeho návratem do Monaca je to asi taky pasé, navíc neumí anglicky a já bych přeci jen chtěl transition trenéra v této době, který bude umět mluvit.

   A pokud bych to měl dovést do úplného extrému, tak jediný trenér, který umí vytvořit mužstvu v Anglii opravdovou identitu, je Rodgers. A bylo by mi úplně jedno, že to je trenér na 3 roky, než mu to přestane fungovat, protože potom ho soupeři snáz prokouknou kvůli absenci plánu B v jeho taktice. Za 3 roky může vykrystalizovat další nyní neznámý kouč, ale my už bychom měli nějaký základ fungování,mohli bychom být zajímavou destinací a mohli ho angažovat. Ale tam chápu, že je pro řadu lidí prostě nepřijatelnej, ať už kvůli Liverpoolu nebo obecným názorům a nesympatičnosti ve svých vyjádřeních. Nicméně všude ukázal, že jeho vnímání fotbalu a vštěpování identity je prostě ta správná fotbalová moderna.

 5. killerhammer (karma: 4596) #1

  Ja priznávam, že som zato aby tu Emery zostal, pokiaľ naozaj namiesto neho ma prísť Mourinho 😀
  Lebo to bude ešte horšie ako teraz !!!
  Práve naopak, nechal by som tú situáciu na trénerskom trhu ešte vykvasiť, už skončil Kovač v Bayerne, píše sa aj o konci Zidana v Reale a samozrejme tam všade sa špekuluje, že Mourinho má záujem a asi už dlho nebude bez práce.
  Ja by som nemal žiadny problém so Zidanom ani s Kovačom.
  Ďalšia možnosť je úplne na drzovku v zime skúsiť ukecať a preplatiť progresívneho trénera z iného klubu: Ten Hag, Nagelsmann, tých mien je ale kopec.

 6. Boby (karma: 860) #1

  Pre mňa je kandidátom č. 1 Karl Fredrik Ljungberg… podľa mňa,je to dosť veľké meno ;o)…má skvelú minulosť/nie manažérsku/,no hlavne prítomnosť,je zžitý s tímom,pozná potenciál mladých,pozná čo dokáže team spirit,zároveň má vysoké ego,takže vie,že správny kompromis dokáže divy,a hlavne,bol by skvelou zásadnou,do tejto kyslej atmosféry v tíme a hlavne k fans…ale ;o)…hneď,ale že hneď,ako Tenista napísal slová „Očekávám někoho s velkým jménem, dobrým životopisem, velkým egem ?…“,som si jedno vybavil…a ak by to nemal byť KFL,tak toho by som zvládol oveľa radšej,ako „veď viete koho“, Enriqueho,či Allegriho…časovo by to aj sedelo,1.12. odkaučuje posledný zápas v CHINESE SUPER LEAGUE 2019…lišiak Rafa Benítez…neviem prečo,ale mám na neho,po tom epickom finále LM s Poolom slabosť ;o)…a tiež sa mi pozdáva,ako v tom čase zvládol Chelsea,a ako po Reale sklonil hlavu,a s Newcastlom dokázal divy…

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.