Tisková konference Mikela Artety o Aubameyangovi, Odegaardovi a Slávii

Mikel Arteta byl ve středu ráno na virtuální tiskové konferenci, když čelil médiím před čtvrtfinálovou odvetou Evropské ligy proti Slávii Praha

Náš manažer byl tázán na Pierre-Emerick Aubameyanga, Martina Odegaarda, Folarin Baloguna a mnoho dalšího.

Zde je plný přepis:

o tom, jakou mají Aubameyang a Odegaard šanci hrát…

Nevím, musíme zjistit, jak na tom dnes jsou. V posledních dnech máme ještě pár dalších, kteří mají problémy, takže uvidíme, jak na tom všichni budou dnes a po tréninku, jak budou reagovat pro zítřejší zápas.

o Slávii Praha…

Před zápasem jsme si řekli, že jsme byli opravdu ohromeni formou, tím, co celý tým vysílá, skutečným přístupem a touhou, kterou ukazují v každém zápase. Proto jsou tady, protože cestou vyřadili několik velkých týmů a plně si zaslouží být tam, kde jsou. V prvním zápase proti nám ukázali, že se nikdy nevzdávají, a dali nám branku v poslední minutě zápasu. Zítra nás čeká opravdová bitva.

o hlášené nové smlouvě pro Folarin Baloguna…

Uděláme to oficiálně, až to bude oficiální a všechno bude hotové, ale jak už jsem řekl, byl jsem si jistý, že chce zůstat v klubu. Chceme, aby zůstal v klubu, takže jsme velmi blízko.

o tom, jak důležité je dostat se do semifinále…

Je to pro nás velmi důležité a tohle je náš klub. Není v tom žádný individuální zájem, všechno je kolektivní a chceme, aby se nám v každé soutěži dařilo. Zítřejší zápas nás může dostat do pozice pro postup do semifinále evropské soutěže. To je přesně to, kde chce klub být a zítra musíme udělat vše pro to, abychom si to zasloužili.

o dosažení postupu do semifinále, který je hmatatelným pokrokem…

Rozhodně, „hmatatelný“ je správné slovo a jediná hmatatelná věc jsou výsledky. Ať už odvádíte dobrou práci nebo ne, externě to bude hodnoceno jen s výsledky. Vnitřně víte, co děláte, a můžete mít mnoho různých způsobů, jak to posoudit, ale nakonec, vnější výsledky jsou jedinou důležitou věcí, která dává dojem, že jdeme správným směrem.

o tom, zda je to větší zápas než finále FA Cupu 2020…

Největší zápas, je ten příští. Potom to bude Fulham. Ve fotbale je to o dalším zápase, a to je nejdůležitější zápas v našem životě. To je přesně ono, a dál nemůžeme jít.

o tom, že v tomto zápase potřebuje své velké hráče…

Naprosto. Ukázali jsme, že ve velkých zápasech musí velcí hráči zakročit a vytvořit magické momenty, a ty potřebujeme. Tak doufejme, že je můžeme mít.

o tom, jak obtížné je pro hráče na hostování se ukázat…

No, s finanční situací, ve které jsme byli, jsme museli najít různé způsoby, jak se pokusit získat dobré hráče do klubu a také vám to dává možnost vidět, jak tito hráči můžou zlepšit tým a jak se mohou přizpůsobit této lize. V obou případech (Dani a Martin), jsem s oběma opravdu spokojený a rozhodnutí se musí učinit do konce sezóny, protože v tomto případě je s nimi zapleten stejný klub a já povedu tyto rozhovory.

o tom, zda Xhaka na levém obránci byla první volba, nebo ne…

Podívali jsme se na naše možnosti ve vztahu k soupeři a formaci, kterou jsme chtěli použít, tak, aby odpovídala kvalitám hráčů, které jsme měli k dispozici. Očividně, nemít Kierana, byl velký zásah kvůli tomu, co produkuje, a jak je pro tým důležitý. Teď musíme najít různé způsoby a s Granitem je dobré, že může hrát na dvou, nebo třech různých pozicích. Vidím, že když je to potřeba, stále může hrát jako stoper. Kvůli jeho disciplíně, jeho odhodlání a jeho kvalitám. A odvedl dobrou práci i kvůli tomu, jak byl Sheffield nastaven. Rozhodneme se zítra.

o vyvážení středu hřiště odstraněním Xhaky…

Ano, ale pak musíte přemístit jednoho nebo dva hráče. V tuto chvíli nám chybí David a Kieran. Chybí nám i Martin, nebo Auba. Takže nám chyběl spousta důležitých hráčů a musíte tým nějak posunout, aniž bychom do něj moc zasahovali. Ale musíme najít správné řešení.

o tom, jak se situace s Balogunem zdánlivě změnila…

Jen tím, že se nejprve snažil pochopit, proč se dostal do bodu, kdy opravdu přemýšlel o odchodu z fotbalového klubu poté, co tu vyrostl a jaké pocity si vůči klubu vybudoval. Jakmile pochopíte jeho pozici, pak se pokuste vysvětlit, co chcete dělat, a jak se bude podílet na projektu. Pak získejte plné nasazení od klubu a podporu Edua, který podle mě odvedl také neuvěřitelnou práci.

o tom, zda Balogun zůstane příští rok u mužstva, nebo půjde na hostování…

Nejdřív ho musíme podepsat! Jakmile ho podepíšeme, půjdeme krok za krokem a budeme s vámi o tom, co děláme komunikovat.

o tom, zda bude Auba nebo Martin dnes trénovat…

Podle toho, jak se probudí! Pokud se vzbudí dobře, tak ano. Včera nemohl ani jeden z nich trénovat. Doufejme, že dnes ano. Je slunečnější den, tak je to možná lepší!

o starších hráčích, kteří potřebují zítra zahrát…

Všichni jsou stejně důležití jako starší hráči. Nezáleží na tom, kdo to je, ale někdo musí tvořit, když tým potřebuje ty momenty. Máme takové v sezóně, kdy to byli starší hráči, pak máme další momenty, kdy to byli mladší hráči. Na tom vlastně nezáleží.

o tom, zda byl první zápas budíček…

Proti Slávii jsme měli momenty kde, kdybychom dali míč do brány, tak se bavíme jinak. Tato hra je rozhodnuta a pak, když nevyhrajete, a remizujete v poslední minutě, zanechá to jinou chuť. Ale mohla to být úplně jiná hra. Je to o výkonnosti a v těchto zápasech Evropské ligy musí být vaše výkonnost tak vysoká, abyste měli šanci soutěžit s těmi nejlepšími.

o tom, zda uvažuje, že příští sezónu nebudeme v Evropě…

Ne.

o tom, proč to tak je…

Protože si to nechci zapisovat do hlavy, nebo to přenášet na hráče nebo kohokoliv v klubu.

o Ianu Wrightovi, který říká, že Odegaard je „příliš dobrý pro Arsenal“

Opravdu si užívám, že je Martin s námi v týmu.

o tom, že byl Odegaard jmenován kapitánem reprezentace Norska…

Byl velmi hrdý a já jsem velmi hrdý na to, že toho dosáhl, protože si myslím, že si to zaslouží jeho charakter a to, co tady dělá. Moc mu to přeji.

/arsenal.com/