Tisková konference Mikela Artety před Burnley

Mikel Arteta byl uvolněný, když ve čtvrtek čelil médiím před zápasem Premier League proti Burnley

Našeho manažera se ptali na celou řadu problémů, od situace s brankáři až po honbu Jacka Wilshera za novým klubem.

o tom, jak se cítí od zápasu s Norwichem…

Určitě jsme se cítili lépe, protože vítězství vždy pomůže. Kluci byli šťastní, protože jsme v tento den a při vítězství zažili reakci fanoušků směrem k týmu a dostali jsme se z bloků Premier League. Byla to velká část našeho dalšího počínání, tak jsem velmi šťastný.

o nejnovějších zprávách z týmu…

Doufejme, že se nám vrátí nějací hráči, všichni tento týden trénovali dobře. Očividně máme suspendovaného Granita, zbytek snad bude v pořádku.

o tom, zda je Partey schopen začít proti Burnley…

V tomto týdnu trénoval, jeho zátěž musela být korigována kvůli jeho počátečnímu stádiu zranění, co měl, ale tlačí na všechny jako vždy a chce se zapojit. O víkendu se rozhodneme, co je pro něj nejlepší.

o tom, zda postaví nezměněný tým…

Vždy je zde rovnováha, která musí být zapojena, důležitost výkonů, který každý jednotlivě podává, ale také kolektivně. Pochopení důvodů a zda to bylo kvůli jednotlivci nebo kvůli provedení, které ti jednotlivci měli za úkol a zda to samé bude proti Burnley. Musíme se na to podívat. Všichni dobře trénovali a zítra je další trénink, tak uvidíme, co bude nejlepší proti Burnley.

o postavení Ramsdalea a reakci Lena…

Je to stejné v každé pozici. Chceme, aby se navzájem zlepšili. Hrajeme proti soupeřům, nebojujeme tady proti sobě. Jen se snažíme přivést hráče, kteří zvyšují úroveň hráčů, kteří hrají na této pozici, úroveň týmu, úroveň klubu, a to je jediný důvod. Očividně to pro Bernda nebyla příjemná komunikace, říct mu, že nehraje, ale on je špičkový hráč a profesionál, a také skvělý člověk, takže by měl být zklamaný, ale měl by podporovat svého týmového kolegu, jako to všichni dělají pokaždé i s ním, když hrál. A to je přesně to, co udělal.

o tom, že Burnley vyhlíží své první vítězství v sezóně…

Samozřejmě, že měli nějaké potíže získat výsledky během zápasů, které jsem sledoval. V určitých momentech měli dost smůlu, protože v některých částech skutečně dominovali ale nakonec zápas prohráli. Víme, jak těžké je jet do Burnley, víme, jakou hru tam můžeme očekávat a budeme na to připraveni.

o nové smlouvě Seana Dycheho…

Myslím, že si zaslouží velké uznání. S prostředky, které má, způsob, jakým postavil klub v Premier League a jak to udělal v průběhu let. Držel se své víry a dělal to po svém a vytvořil jedinečnou identitu klubu, což je něco, co je v této lize velmi obtížné udělat, za to mu patří zásluhy a gratuluji mu.

o důvodech, proč dal přednost Ramsdaleovi před Lenem…

Museli jsme něco změnit a Aaron sem přišel, aby nás udělal lepšími. Potřebovali jsme ten den výsledek a já se rozhodl hrát s ním, to je vše.

o zprávách, že by se Leno mohl vrátit na severolondýnské derby…

Nevím, odkud ty zprávy přicházejí, ale jsou daleko přede mnou! Myslím si, že já jsem ten, kdo vybírá tým o víkendu a někdy čtu věci, o kterých jsem se ještě nerozhodl. Takže mi to dává nanejvýš nápady, ale nic jiného. Ještě jsem se nerozhodl o sobotě, takže si dovedete představit, jak je to se severolondýnským derby!

o řešení hrozby, která může od Burnley přijít…

Je zřejmé, že to bude zcela jiná hra, než když jsme hráli proti Norwichi a proti jejich kvalitám a způsobu hry, který mají a jak budou chtít hrát, tomu se budeme muset co nejvíce vyhnout a udělat pravý opak.

o tom, jakou hrou se Burnley prezentuje, jak nám to budou dělat nepříjemné a o roli rozhodčího…

Nevím. Známe pravidla a respektujeme je. Je tam úředník, který musí říct, co je správné a co je špatné.

o tom, zda některý ze zákroků byl v této sezóně za hranou…

No, vysvětlili jim pravidla. Můžeme se shodnout, nebo s tím nesouhlasit, ale nemáme v tom žádné slovo. Neplýtval bych na to energií.

o tom, zda byl Wilshere v kontaktu ohledně tréninku v Arsenalu…

S Jackem jsme ve spojení, abychom pochopili, co potřebuje, co hledá. Je to člověk a hráč, který je každým obrovsky obdivován – nejen hráči nebo fanoušky, ale veškerým personálem okolo. Jsme ochotni mu pomoci, jak jen to půjde. On to ví a taková je situace.

o tom, že by mohl Wilshere znovu hrát za Arsenal…

Tak daleko bych nezacházel. Chtěl jsem tím říct, že s ním vedeme rozhovory, abychom pochopili, co potřebuje a jak mu můžeme pomoci. To je vše.

o tom, že na Norwichi můžeme stavět a o velkém týdnu, který je před námi…

Rozhodně, teď se musíme dát dohromady. Víme, jak moc potřebujeme výsledky a jaké výkony k tomu povedou. Pokud uděláme to, co musíme proti Burnley udělat, budeme k dosažení tohoto cíle mnohem blíž. Měli jsme na přípravu na zápas dobrý týden. Víme, čemu čelíme. Bude to velká výzva, protože je to jedno z nejtěžších míst v Premier League. Jsme na to připraveni.

o tom, jak pro něj byly první dva měsíce v sezóně těžké…

Život vám přináší věci a nemůžete se rozhodnout. Jsou určité věci, které můžete ovlivnit. To, co k tobě přichází, má svůj důvod. Někdy to nechceme vidět, ale přichází to z nějakého důvodu – a je to pravděpodobně z toho správného důvodu. Pak je to o tom, jak to přijmeme a jak na to budeme reagovat. Způsob, jakým reagovali všichni kolem mě, je způsob, jakým jsem reagoval já. Proto to bylo v pořádku. Je to těžké, protože to bolí, protože chcete vidět něco jiného. Ale to, co chceš, se vždycky nestane. Věci se dějí z nějakého důvodu a možná to, co se děje, se muselo stát a (možná) to bude opravdu dobré pro klub a opravdu dobré pro mě a pro všechny, kteří tuto situaci zažívají. Musíme tomu věřit.

o tom, zda posledních pár měsíců bylo pro Mikela o stavění charakteru…

Když jsem byl hráč, udělal jsme ve své kariéře určitá rozhodnutí, protože jsem měl osobní problém s rodiči. Rozhodl jsem se jít do svého bývalého klubu, Realu Sociedad, a bylo to těžké, protože jsem měl jiné příležitosti, ale udělal jsem to, abych byl vedle nich doma, protože jsem si myslel, že je to důležité. Trpěl jsem. Nehrál jsem – byl jsem na lavičce a vždy jsem si říkal, že to byl klíčový moment v mé kariéře, kdy jsem mohl mít větší úspěch. Nevím, jak se úspěch měří, ale byl to ten správný okamžik víc si užívat a jít do větších klubů. To všechno, když jsem udělal takové rozhodnutí, a zkušenosti, které jsem tam získal, to byla správná věc, kterou jsem potřeboval. V tu chvíli jsem to ale neviděl. Byl jsem otrávený a naštvaný. Byl jsem opravdu sám na sebe a na všechny naštvaný, ale dnes, když se na to dívám zpětně a přemýšlím o tom, tak to byl perfektní okamžik ve správný čas.

o tom, že teď vidí světlo…

Opravdu to světlo vidím. Říkám vám, že jsem si tím většinu času opravdu jistý. Viděl jsem světlo a vidím opravdu jasná světla. V tom světle mohou být na silnici hrboly, ale vidím opravdu hodně světla.

o tom, zda byl znepokojen Lenovou reakcí na to, že nehrál proti Norwichi…

Ne, to není pravda. Může být frustrovaný, ale byl se svými spoluhráči a v týmovém tréninku. Není to pravda.

o tom, zda musel dát Lenovi nějaké záruky ohledně hracího času…

Co jsem řekl (brankářům) v posledních dvou nebo třech letech je to, že to nechceme dělat. Chceme zvednout výkon a požádat je, aby trénovali, chovali se a hráli co nejlépe. Jak můžu někomu zaručit, že se něco stane? S tím, co po nich požadujeme by to nedávalo smysl. Jeto na denní bázi. Ve fotbale se to, co jsme udělali před dvěma nebo třemi měsíci, nepočítá. Jde o to, co budete dělat dnes a zítra, to je celé.

o tom, jak těžké bylo sledovat evropské zápasy…

Bolí to hodně. V posledních dnech je bolestivá zapnout televizi, vidět ty týmy a nevidět tam Arsenal. Bylo to bolestivé.

o tom, zda je to motivace, aby se Arsenal příští rok vrátil do Evropy…

Stoprocentně. Nechci tam sedět s Arsenalem, který je mimo soutěž. Máme zaměřeno a spoušť je zde.

o Lacazettovi a zda Mikel plánuje tým, kde ho nevyužije – odejde příští léto?

Ne, je plně zapojen. Dáte mu důvody, proč nehrál více minut a on se vrátí do formy, které může dosáhnout. Jsem si jist, že se bude podílet na našem úspěchu.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

  • jakub (karma: 12992) #1

   Pro něj to musí být něco extra, přestavbu týmu museli plánovat hodně dlouho a potom až na konci přestupáku viděl výsledek a teď to konečně uvidí v akci, řekl bych, že se zbavil toho stresu a trochu si to užívá.
   Někde jsem četl, že za jeho působení se klub zbavil 19 hráčů, což je naprosto šílené číslo, nevím jestli se tam počítají i hostovačky, moc jsem to nezkoumal, ale řekl bych, že ta změna musí být velká.
   Teď aby to všechno začalo fungovat a snad se brzy dostaví výsledky, to si asi přejeme všichni, od trenéra, hráčů až po fanoušky.

 1. Feri (karma: 6362) #1

  Ohledně Whitea
  – Spekuluje se nejenom zde, že by možná spíše měl hrát proti Burnley vyšší silnější stoper ale i celkově, zda není spíše hráč do 3 členné formace stoperů atd.
  – Už dříve jsem říkal že stoper za 50M liber prostě základ hrát musí pořád a pokud na půlku týmů či taktik nebude sedět tak to není kvalitní stoper ale propadák za ty peníze
  – Já jsem již před nákupem byl dost překvapený že kupujeme za ty peníze stopera co je menší a slabší postavy a spíše slabší ve vzduchu. Fotky z tréninku vedle chamberse co vypadal stejně vysoký +-2 cm ale o pěkný kousek silnější postavy mě tedy docela vystrašil. No a třeba proti Norwichy který byl úplně bezzubý tak v extended highlights bylo vidět že měli 3 dobré šance a všechny šly přes White – center v 1. Pol od Aaronse kde prostě White ve vzduchu není dominantní a na konci zápasu jednou White nesmyslně nechal míč za sebe a 100% tutovka co zachránil Gabriel a poté ještě jeden souboj s Pukkim co také prohrál ač měli podobnou pozici (protože White nestal skvěle a souboj pak navíc prohrál).
  – Na druhou stranu má skvělou rozehrávku a klid na míči ale říkám si jestli to defenzivně nemůže být „díra“ kterou prostě i slabší týmy mohou využít silným vysokým útočníkem a vystavování se 1v1 soubojům a nebo centry do vápna.
  – Je stále mladý a může poziční hru i sílu zlepšit ale jestli to bude stačit na ubránění zabijáků typu Lukaku/Ronaldo/Kane nebo z druhé vlny Souček/Pogba to nevím. Krajní hra ve 3 členné stoperske sestavě by mu seděla víc ale to v současnosti nehrajeme.
  – Jaký na to máte názor vy? Může to být základní kamen obranné linie s tím že zlepší defenzivní činnosti a bude nabízet přínos do rozehrávky nebo se nám bude stávat že budeme přes něho dostávat góly na úkor jeho postavy a síly ve vzduchu a soubojích?

  • jakub (karma: 12992) #1

   Já se o Whita nebojím. Branky budeme dostávat vždycky, i ty nejlepší obrany branky dostávají v průběhu roku. U Artety je jedna z pozitivních věcí, že má nějaký systém hry a to jak bránění tak i útočení, byť to útočení mu moc nefunguje, tak ta defenzivní stránka mu loni fungovala velmi slušně, s hráči jako David Luiz, Rob Holding, Marí, dokonce i Mustafi pod ním nějaký čas vypadal jako slušný obránce, s Bellerínem, Xhakou na levém obránci to taky defenzivně nějak fungovalo, byť ofenzivně to nebylo dobré.

   Já myslím, že systém moc měnit nebude a že vybírali hráče co jim tam budou sedět. proto se o Whita nebojím, od něj opravdu čekám, že pomůže s presinkem soupeře a pomůže nám dostávat míč do správných pozic, navíc jeho bránění je trošku odlišné, on hodně používá rychlost a měl by slušně číst hru, loni měl snad třetí nejvyšší Interceptions v lize a hodně používá press, kdy tomu soupeři nedává moc času něco s míčem udělat.

   Potom čekám, že budeme pracovat s presinkem, že to bude jeden z těch nástrojů jak získat míč vysoko, ta obrana u nás bude v podstatě začínat u našich ofenzivních hráčů, proto jsme přivedli tři opravdu velice rychlé hráče do obrany, aby vzadu nikdo neutekl.
   Gabriel, Tomiyasu i White jsou hodně rychlé typy hráčů.

 2. waldenmedis11 (karma: 528) #1

  Je jasné že Leno chytať dnes nebude a Laca zrejme príde v 2.polčase ….Z tých fotiek a vyjadrení pred zápasom cítiť že si Mikel na Burnley verí ale ak nevyhráme,jeho hatersfans sa znovu prebudia lebo po slabej výhre nad Norwichom tu budú dalšie dôvody nespokojnosti.Som veľmi zvedavý na predvedenú hru a ako si poradíme s mäsiarskou taktikou domáceho tímu

 3. Nawts14 (karma: 1455) #1

  Ja som zvedavy na nas herny prejav. Arteta ma az na Xhaku k dispozicii cely mancaft a tyzden pripravy na zapas.
  To ze nehrame Europu musi byt citit , uz ocakavam automatizmy v hre a pozeratelny futbal.
  Som zvedavy ci sa splni to co tu intepretoval Jakub, ze sa kupovali rychli hraci aby nasa obrana mohla hrat vyssie a mohli sme viac presovat .
  Dolezite ci nastupi Partey , velmi ho chcem na ihrisku ale treba s nim byt opatrny a mozno ho Arteta zo zaciatku ani nepostavi.

  • WokeWarrior91 (karma: 1388) #1

   Za mě super OT, osobně jsem naše trapné sousedy sledoval poměrně intenzivněji od chvíle, kdy byl odejit Special One.

   Takhle vypadalo léto v kurníku co se transferů týče:

   https://www.transfermarkt.com/tottenham-hotspur/transfers/verein/148

   Auriera nahradil Emerson, Son má nyní náhradníka v podobě Gila. Ze Sarra zkusí udělat DM mašinu, ale je mu teprve 18 let. Pak nějaký no-name golman na hostovačku + vysoce ceněný Romero (náhrada za Alderweirelda), ten je za mě podle mě nejlepší jejich posila => hostovačka + option to buy. Podle mě ale rozhodně nejde o dobré přestupové okno z jejich strany, spíše hašení průserů a přešlapování na místě. Kane zůstal nenahrazen, klasického strikera nepřivedli.

   Asi se málo ví, ale Nuno a Mourinho se velmi dobře znají, Nuno pod ním nějakou dobu hrál jako golman. Před několika dny jsem někde viděl analýzu, kdy řekněme typickým herním plánem Nuna je kontrola hry skrz držení míče. To bude podle mě přesně důvod, proč v prvním poločase málo skórují: prioritou je zavést právě dominanci na míči, ne hnát se do útoku. Abych to zkrátil, Nuno je něco jako Mourinho 2.0: taky Portugalec, silně ovlivněn Special One, prosazující taktiku postupného dobývání soupeře přes systematický nátlak. Na papíři to možná vypadá dobře a jistě se najdou i fanoušci tohohle systému, rozhodně ale nejde a ani nepůjde o „vzrušující fotbal“.

   Určitě bych zmínil také to, že Nuno po vzoru Mourinha příliš nepracuje s kádrem, jeho filosofií je prodávat/nakupovat hráče tak, aby mu výsledné figurky přesně seděly do systému. Však se sami podívejte, kolik Portugalců a dalších jižanů přivedl do Wolves. Vzhledem k tomu, že o každém transferu nakonec rozhoduje Levy tak Kurník čeká nezbytná přestavba (ideálně financovaná z prodeje Kanea, ale oni jsou tam z něho na větvi a chtějí za něj nereálné částky), která bude dost bolet podle mě. Jsou Nuno a Levy ti praví? Co na to Paratici, jak zapadá do tohohle tria on? Jsem fakt zvědav jak se jim letos bude dařit, z dálky tam vidím docela turbulence na více úrovních…

  • jakub (karma: 12992) #1

   Taky si myslím, že pro nás musí být výhra skoro povinost, na druhou stranu bych Burnley úplně nepodceňoval. Hráče mají celkem zajímavé, Pope, Tarkowski, Ben Mee, Dwight McNeil, Ashley Westwood, na hrotu mají dva velice nepříjemné řezníky kteří sice nejsou moc dobří celkově ale v některých ohledech jsou výborní a dělají soupeřům problémy.
   Je to spíš styl hry, než kvalita jednotlivců z čeho mám trošku obavy, ale stejně věřím ve výhru, pršet by nemělo naštěstí.

   • Japanas (karma: 3713) #1

    Doplním Kubu, díval jsem se na ně s Evertonem, ta individuální kvalita tam moc není, ale to jak se cpou při jakékoliv standardce až do branky….to rozhodně není nic, co by nemělo dělat Artetovi vrásky na čele. Proto asi je i na místě ta debata, jestli je naši hráči jsou ve vápně schopni fyzicky přetlačit a ubránit.
    Pokud ano, tak vyhrát můžeme a branky dávat po jednoduchých rychlých protiůtocích na dva tři doteky. Házená nebo centry na jejich dlouhány, to myslím ani náhodou.
    A oni se samozřejmě na nás připraví.
    Jinak souhlasím, že vyhrát by měla být povinnost, protože už nejde si říkat : tito jsou na nás aktuálně moc dobří, na tyto zase neumíme atd., protože s takovou by za chvíli zůstalo 5 mančaftů “které nám zůstanou, jako hratelné….

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.