Zdravotní krize jde na vrub Arsene Wengera

Kondiční trenér Raymond Verheijen kritizuje Arsene Wengera za jeho práci s kondicí hráčů. Tvrdí, že nekompetentní tréninkové metody manažera Arsenalu jsou důvodem zdánlivě každoročních zdravotních krizí.

Verheijen, kondiční expert, který byl také asistentem manažera Walesu, nařknul manažera Gunners, že trénuje své hráče jako mariňáky, a že nejde s dobou.

Devět hráčů prvního týmu Arsenalu se momentálně nachází na seznamu zraněných hráčů, je to nejvyšší počet ze všech týmu v Premier League, a rychlý pohled do minulosti ukazuje, že to není nic nového.

I přesto, že odborníci a fanoušci rádi označují tyto zranění jako smolné, tak Holanďan tvrdí, že na severu Londýna to žádná náhoda není. Označil to jako nekompetentnost.

“Zranění může být smolné, ale je to spíše výjimka potvrzující pravidlo. V kontaktních sportech je to smolné zranění příležitostně, ale většina zranění jsou výsledkem přetížení těla, špatných tréninkových dávek ve špatnou dobu nebo v jejich špatném pořadí,“ vysvětluje.

“Zjevně je něco špatně. Pokud se podíváte na jasná čísla, tak se za posledních deset let něco dělá špatně. Je to jasná nekompetentnost, ale je to nevědomá nekompetentnost. Jediný způsob, jak se můžete zlepšit, je, pokud je ta nekompetentnost vědomá, pokud jste si toho vědomí.“

“Potom se můžete nějakým způsobem zachovat. Pokud to popíráte, tak zranění dáváte za vinu pouze okolnímu světu, nepodíváte se do zrcadla, a zůstáváte stále nekompetentní.“

“Pokud se to stane pouze náhodou, tak z toho máte špatný pocit. Pokud se to ale opakuje celých deset, dvanáct let, tak o náhodě vůbec nemůže být řeč.“

Padesátiletý Verheijen během celé své kariéry spolupracoval s mnoha špičkovými hráči, a momentálně privátně pracuje na kondici s jednou hvězdou Premier League. Tvrdí, že u mnohých hráčů jsou škody napáchány, ještě než začne soutěžní sezóna.

Dodává: “Problém je obecně v tom, jak se trénuje, ale obzvlášť v předsezónní přípravě.“

“Za ty roky jsem mluvil s mnoha hráči Arsenalu, v různých obdobích přípravy, a oni trénují, jako kdyby byli mariňáci, než že hrají v Premier League.“

Podle Verheijena to není bezpodmínečně špatně. Může to hráče rychle dostat fyzicky nahoru, může jim to pomoci v blízké budoucnosti. Aby se ale hráči připravili třeba i na šedesát zápasů v sezóně, tak základy fyzické kondice musí být pokládány vědomě po celou dobu sezóny.

“Pokud trénujete jako mariňáci, tak si vybudujete krátkodobou fyzickou kondici. Pokud ji ale budujete postupně, tak se vytvoří dlouhodobá fyzická kondice na celých deset měsíců.“

“Pokud se dostanete do kondice opravdu rychle, tak vytvoříte krátkodobou kondici, která vám vydrží tak na 3, čtyři měsíce.“

“Toto je tradiční způsob tréninku. Hráči jsou trápeni v přípravě, a to je očividně i případ Arsenalu, ale nejsou sami, “naši přátelé“ v Manchesteru jsou úplně stejní.“

Už dříve Verheijen popsal Davida Moyese kvůli jeho tréninkovým metodám jako “dinosaura.“ Je otevřený, a nebojí se kritizovat i ty nejlepší kluby, pokud špatně pracují se svými hráči.

Podle Holanďana může za většinu zranění špatná práce v kondiční přípravě. Vysvětluje, proč můžou být řady na ošetřovně Arsenalu ještě delší.

“Když se tolik trénuje v krátkém časovém období, a tak se nahromadí únava.“

“Pokud jste unavení, tak je váš nervový systém pomalejší, a během maximálních explozivních aktivit to ovlivňuje to vaši koordinaci a kontrolu nad tělem.“

“Podívejte se na to, co se stalo Theo Walcottovi. Ten byl mimo hru hodně dlouhou dobu. Docela dobře se vrátil zpět do hry, odehrál pětadvacet minut, potom dalších pětadvacet minut, a pětačtyřicet minut. První fáze rehabilitace je taková, že se vytváří zápasová kondice. Postupně přidávali zápasové minuty, a dělali to opravdu dobře.“

“Arsenal ale hraje dva zápasy za týden, a ne jeden. To nemá nic společného se zápasovou kondicí. Na odpočinek máte pouze tři dny, a ne šest. Nemáte prostě čas na regeneraci.“

“Thea nechali hrát pětkrát celých devadesát minut za šestnáct dní, takže místo toho, aby jeho kondici vybrušovali, jej nechali hrát 90, 90, 90, 90, 90 minut, a únava se kumulovala. Nervový systém byl pomalejší, a právě únava je jedním z velkých důvodů zranění předního zkříženého vazu v koleni.“

“Zranění zkříženého vazu v kolení se často přihodí bez zavinění soupeře, často se to přihodí při neškodném pohybu, který uděláte za svou kariéru milionkrát. Pokud tedy hráč hraje pětkrát za šestnáct dní, tak je jeho nervový systém pomalejší, svaly kolem kolene reagují pomaleji, což koleno destabilizuje.“

“Pokud přijde signál do svalu o zlomek vteřiny později, tak začínáte pohyb s nechráněným kolenem, a zraníte se. Je to jedna z hlavních příčin zranění předního zkříženého vazu v koleni. Nervový signál se do svalu dostává příliš pomalu, a vaz se natrhne, či praskne.“

I když cítí k Wengerovi ohromný respekt kvůli jeho předvídavosti, co se týče finanční fair play, tak nesouhlasí s jeho metodami, které jsou jak tvrdí už trochu zastaralé.

“Když Wenger v devadesátých letech přišel do Británie, tak jeho metody byly revoluční. Fakt, že jeho metody byly v té době revoluční, o něm samozřejmě něco říkají, ale říkají také něco o tehdejších metodách v Anglii. Byl to vizionářský trenér, ale problém s těmito lidmi je ten, že jsou revoluční pouze jednou v životě, takže se za dvacet let stávají průměrnými. A stávají se prehistorickými.“

“Opravdu revoluční trenéři se neustále mění, udržují se ve formě. Ostatní se nějak utvoří, ale potom zůstávají stejní, ztrácí na své formě.“

“Z jiné perspektivy si ale zaslouží velké uznání. Má mé velké uznání, pokud se podíváme na to, jak se v klubu vypořádal s financemi. Byl jedním z manažerů, který zrealizoval FFP ještě předtím, než byla opravdu zavedena. Je idealista, a já jej za to obdivuji. Z celkové perspektivy si zaslouží velké uznání.“

“Před dvěma, třemi lety jsem tvrdil, že kvůli této klubové politice je Arsenal v nevýhodě, protože vydává málo financí, ale Arsene Wenger byl proaktivní, a věděl, že by mohla FFP přijít. Nyní je to tady, Arsenal je na to připraven, a proto nejsem vůbec překvapen, že si Arsenal vede tak dobře. Druzí v lize a v semifinále FA Cupu. To je pocit, který jsem před několika lety.“

“A zatímco ostatní musí osekat své výdaje, tak Arsenal je na to připraven, a má jistou setrvačnost. V celkovém kontextu jim tréninkové metody mohou zničit zlatou příležitost. Je to sebedestrukce.“

 

/mirror.co.uk/


 

Na závěr článku bych rád dodal, že ačkoliv se může článek zdát dosti kritický vůči Arsene Wengerovi, tak se musím přiznat, že jsem stále jeho možná až fanatickým zastáncem. Samozřejmě, že mě také zdravotní situace v týmu znepokojuje, a právě tento článek a názory Raymonda Verhaijena dost vystihují současnou situaci. Jako zastánce Bosse bych mohl názory Verhaijena odsoudit, ale jako aktivní trenér, člověk který navštívil dvě jeho přednášky v Praze, a který sleduje jeho názory na Twitteru a přečetl několik jeho článků, musím přiznat, že mi to do sebe zapadá a dává mi to smysl.

V klubu se už údajně rozjelo nějaké vyšetřování ohledně fungování zdravotnického personálu, a i Verheijen měl údajně Emirates navštívit a vést zde nějakou diskusi s realizačním týmem. Nezbývá tedy než věřit, že Wenger nějakým způsobem poučí, a situace se zlepší. Přece jenom pokud bude zdravých co nejvíce hráčů, tak je možné že se zlepší i „konzistentnost“ výkonů, a budeme mít více šancí v zápase s Big Teams. 

Ač velký obdovovatel Arsene Wengera musím říct, že toto mu za zlé mám.

 

Chtěl bych ještě omluvit aktualitu některých údajů v článku, který je 2 týdny starý, takže některé informace už k dnešku sedět nemusí.

 

 

Komentáře

  1. 14titi (karma: 0) #1

    Díky za překlad. Moc pěkný článek. Popravdě nevím jak na tom byl Arsenal co se týká zranění před rokem 2005, ale od té doby ty problémy se zraněními jsou. Sám už dávno nevěřím v náhodu stejně jako jsem přestal věřit, že otáčení zápasů MU v posledních minutách a tři góly ze dvou jejich šancí, jsou náhodou. Nemáme samozřejmě patřičný náhled do tréninkového centra, ale těch zranění „únavového“ typu je opravdu moc. Někde bude opravdu problém a pokud ho i s pomocí tohoto experta vyřeší, tak jenom dobře pro nás.

  2. miksik.on (karma: 0) #1

    Zní to logicky, ale těžko se tomu věří. Snažím se nějak vysvětlit, jak člověk s takovým životním nadhledem může v určité oblasti zaostat. Ještě v tak klíčové, se všemi těmi moderními informacemi od odborníků, které dostává. Nakonec jsem si odpověděl, stejně jako trvá na stabilní neměnné sestavě, s minimem rotace, se zkostnatělým střídáním během zápasu. Může trvat na faktu, že na styl hry Arsenalu se ani jinak trénovat nedá. Ale jen sám Arsen by nám mohl komplexně odpovědět, trošku mne mrzí, že se tu neobjevují nějaké odbornější témata, ke kterým se vjadřuje.

  3. dave (karma: 0) #1

    Minimum rotacie majú aj v Chelsea a v City a majú minimum zranených,takže asi niečo na tomto článku bude pravda.Ved keď si pozriem zostavu City,tak stále hrajú Kompany,Zabaleta,Yaya,Fernandinho,Nasri,Silva,Kun.Pellegrini postavil napr tú istú zostavu na Emirates,čo vyhrala iba pár dní pred tým na MU.To isté Mourinho,taký Hazard hraje non stop a bol túto sezónu vôbec zranený?

  4. Mighty (karma: 0) #1

    AW je prostě konzervička, to už tady snad víme všichni a to nejen co se tyce kondicni, ale treba i takticke pripravy… Na druhou stranu, taková je většina dnešních trenérů, jejichž rukopis je na hře týmů čitelný… Když jednou s něčím slavíte úspěch, těžko se to mění, byť už to nefunguje jako na začátku…

  5. h3nZZ (karma: 0) #1

    Uz jsem na tohle reagoval v nejakym clanku, ze je to mozna naopak nez vetsina psala. Vsichni si mysleli, ze Arsene kluky na treninku malo cepuje, ale je on je nejspis cepuje moc. Snad se nejak pouci a pkusi se zmenit pristup k treninkum, protoze to je casto vetsi kamen urazu, nez nedostatek top hracu, na ktrej si fanousci stezujou. Konstruktivni kritika je dulezita a ackoliv AW nesmirne uznavam, tak by ji mohl obacs vyslechnout 🙂

  6. Gundinho (karma: 0) #1

    Díky za překlad a je dobře, že to začal konečně někdo řešit. Doufám, že se to bude v Anglii probírat ve všech novinách a televizích, aby si toho Wenger vůbec všiml. To jeho utavení hráčů a minimální rotaci snad každý musí vidět.

    Realita jde naprosto na ruku tomu expertovi z Holandska. Na začátku sezony jsme všechny váleli, protože jsme měli téměř nej kondici a 90% kádru zdravou. Na přelomu roku jsme už začali hráče ztrácet jednoho podruhé (Ramsey, Walcott, Özil) a to je přesně po těch 4-5 měsících od přípravy.

    Se vší úctou by si měl dát Wenger facku za to několikaleté přehlížení, najmout toho týpka a naučit se rotovat hráče, aby se vyvaroval dlouhodobým zraněným jako byl Wilshere, Ramsey, Walcott nebo Vermaelen.

  7. Patrick (karma: 0) #1

    pro dokreslení se sluší doplnit pár věcí, a to že Raymond Verheijen je kondičním trenérem van Persieho a že naposledy něco podobného „vylil“ na hlavu Moyese v červenci 2013, že přetěžuje jeho hvězdu. Moyese dokonce veřejně nazval fotbalovým dinosaurem.

    Dále se úplně stejně opřel do Manciniho a jeho Citybaletu, do Harry Redknappa když byl u Spurs, nebo do Carlo Ancelottiho, když trénoval Chelsea.

    Vše pak zazdil tím, že v roce 2010 řekl, že všechna zranění van Persieho v Arsenalu byla svalová a že za ně může Wenger. A tak jen namátkou připomenu zranění Peršana ve zcela nesmyslném reprezentačním přátelském utkání Oranjes s Itálií myslím na podzim 2010, kdy měl Persie naštíplou zánártní kůstku. O přetěžování hráčů v reprezentačních vsuvkách však tento kondiční génius dříve ve službách Walesu taktně pomlčel.

    Btw ten kdo kdy viděl rozvičování hráčů Arsenalu před zápasem moc dobře ví, že někteří jsou poctiví (Flamini, Arteta, Lehman, Campbell …) a jiní (a Peršan mezi ně rozhodně patřil), kteří to flákají.

    Jen nechápu, když je to veřejná informace, že Raymond Verheijen je kondičákem van Persieho, proč to slavný Ed Malyon z Mirror nenapíše na plnou hubu a mlží. Nebo by se na kvalitě jeho článku něco změnilo?

    Příspěvkem samozřejmě nechci říct, že je v našem medical staff vše v pořádku. Zraněných je hrozné množství a já být Colinem Lewinem nebo Gary O’Driscollem, už se minimálně pakuji. O zodpovědnosti Bosse jako managera je asi zbytečné mluvit, padá to na jeho hlavu, včetně přístupu hráčů nebo neefektivního nákladu na high medical středisko v Colney, které se mění spíše na lůžkové středisko pro dlouhodobě fotbalu neschopné hvězdy. ASi zěžko chtít po Bossovi, aby měl znalosti napříč vědními obory, ale výběr lidí je jednozančně jeho zodpovědnost. A ve vší úctě k rodu Lewinů a jejich odslouženým létům u Gunners, je asi čas na změnu. Snad není pozdě.

  8. Feri (karma: 0) #1

    tak něco na tom určite bude, protože už není nahoda ze rok co rok mame jedni z nejvic zranenych hracu… urcite je dobre ze se o tom ted mluvi a resi se to, aspon se nad tim budou muset treneri zamyslet
    mne proste neni jasny jak je mozny ze nejlepsi tymy jako real, barca, bayern atd. maji skoro porad nejvetsi hvezdy zdravi ikdyz hrajou vsechny zapasy… podle me by mohli nasi treneri zaradit vic posilovny, aby hraci meli poradne zpevneny svaly

  9. vogel (karma: 0) #1

    Taky snad poprve souhlasim s Patrickem. V dobe necinnosti u webu ziskal o moc vetsi objektivitu:D …jinak jsem rad, ze se konecne mluvi o pricine a doufam, ze se konecne bude odstranovat. O wengerovi i jeho metodach jsem mluvil uz par let zpet, kdyz mi nikdo neveril, ale kdyz clovek logicky vezme v potaz na koho hlavu to muze padat a cim to je tak je to prakticky jednoznacne. Tak snad nebude tak tvrdohlavy, jako pri vsem ostatnim a udela aspon jednou vyjimku…potom muzeme jit smele za titulem

  10. miksik.on (karma: 0) #1

    Ještě mě napadlo, že může být problém v naší hře. Tím že máme spíše obléhací fáze zápasu, kdy si naši hráči předávají balón v malé rychlosti. Pak když bránící hráči našeho hráče atakují jsou oba v rychlostním nepoměru a logicky utlumit takový atak a zpevnit tělo je pro organizmus daleko větší nápor. Takových těch zranění, kdy je hráč ve sprintu a je zfaulován někdy i velmi ošklivě vidíme minimálně. I po zápase se ani kolikrát neví, z jakého souboje zranění vzešlo, protože souboje v malé rychlosti nejsou tak viditelné, ale s naším stylem fotbalu je jich mnoho a daleko více kvůli nepoměru rychlosti mají vliv na skrytá zranění.

  11. jannes (karma: 0) #1

    Super článok, díky za preklad. Ako to už býva u takýchto novinárskych článkoch, pravda bude nikde uprostred. Určite niečo nie je v poriadku, pretože toľko zranených a za takú dobu a opakujúcich sa to nie je len tak. Jasné zranenia sú, každý rok niekto vypadne s tým sa musí počítať, ale toto je už moc.
    Páči sa mi ale na tomto článku jak to dopodrobna „lopatisticky“ vysvetlil. Zranenie, z čoho pochádza ako k nemu dochádza a ako sa lieči. To by si mali tiež tu niektorí diskutujúci zapamätať.

  12. mc1897 (karma: 0) #1

    Patrick: To ze je niekto zrejme truhlik (Raymond), este automaticky neznamena, ze nema pravdu. V tomto pripade je uplne najlepsie pouzit pravidlo Occamovej britvy – najjednoduchsie vysvetlenie je spravne – a truhlik ma zrejme vynimocne pravdu. Uz neverim, ze mame v tomto smolu, neverim, ze mame inych hracov ako ostatni v PL,…

    A bohuzial to podla mna ovplyvnilo tento rocnik, specialne vypadky Aarona a Thea.

  13. EVi (karma: 0) #1

    Mě spíš fascinuje, že to hráči 8 a více let zpět vydrželi a v posledních letech nejsou fotbalisté schopní vydržet co oni. Možná je dnes tempo vyšší, fotbal je rychlejší, ale když mrknu na zápasy EPL z těch let, tak mně přišly mnohem více silovější a do těla než dnes, jen některé týmy si tohle zachovaly, např. Náš oblíbený Stoke. Podle mě se na úkor techniky šidí silový trénink. Podívejte na Rosu a Diabyho, kolik svalových zranění měli.
    Ono je to přece známé i z jiných sportů, že se obalení svalovou hmotou předchází zraněním. Jenže my chceme mít za každou cenu největší vytrvalce a techniky. Pak se nedivme, že je z těžkých zápasů odnášejí na nosítkách.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.