Kondiční trenér Raymond Verheijen kritizuje Arsene Wengera za jeho práci s kondicí hráčů. Tvrdí, že nekompetentní tréninkové metody manažera Arsenalu jsou důvodem zdánlivě každoročních zdravotních krizí.
Verheijen, kondiční expert, který byl také asistentem manažera Walesu, nařknul manažera Gunners, že trénuje své hráče jako mariňáky, a že nejde s dobou.
Devět hráčů prvního týmu Arsenalu se momentálně nachází na seznamu zraněných hráčů, je to nejvyšší počet ze všech týmu v Premier League, a rychlý pohled do minulosti ukazuje, že to není nic nového.
I přesto, že odborníci a fanoušci rádi označují tyto zranění jako smolné, tak Holanďan tvrdí, že na severu Londýna to žádná náhoda není. Označil to jako nekompetentnost.
“Zranění může být smolné, ale je to spíše výjimka potvrzující pravidlo. V kontaktních sportech je to smolné zranění příležitostně, ale většina zranění jsou výsledkem přetížení těla, špatných tréninkových dávek ve špatnou dobu nebo v jejich špatném pořadí,“ vysvětluje.
“Zjevně je něco špatně. Pokud se podíváte na jasná čísla, tak se za posledních deset let něco dělá špatně. Je to jasná nekompetentnost, ale je to nevědomá nekompetentnost. Jediný způsob, jak se můžete zlepšit, je, pokud je ta nekompetentnost vědomá, pokud jste si toho vědomí.“
“Potom se můžete nějakým způsobem zachovat. Pokud to popíráte, tak zranění dáváte za vinu pouze okolnímu světu, nepodíváte se do zrcadla, a zůstáváte stále nekompetentní.“
“Pokud se to stane pouze náhodou, tak z toho máte špatný pocit. Pokud se to ale opakuje celých deset, dvanáct let, tak o náhodě vůbec nemůže být řeč.“
Padesátiletý Verheijen během celé své kariéry spolupracoval s mnoha špičkovými hráči, a momentálně privátně pracuje na kondici s jednou hvězdou Premier League. Tvrdí, že u mnohých hráčů jsou škody napáchány, ještě než začne soutěžní sezóna.
Dodává: “Problém je obecně v tom, jak se trénuje, ale obzvlášť v předsezónní přípravě.“
“Za ty roky jsem mluvil s mnoha hráči Arsenalu, v různých obdobích přípravy, a oni trénují, jako kdyby byli mariňáci, než že hrají v Premier League.“
Podle Verheijena to není bezpodmínečně špatně. Může to hráče rychle dostat fyzicky nahoru, může jim to pomoci v blízké budoucnosti. Aby se ale hráči připravili třeba i na šedesát zápasů v sezóně, tak základy fyzické kondice musí být pokládány vědomě po celou dobu sezóny.
“Pokud trénujete jako mariňáci, tak si vybudujete krátkodobou fyzickou kondici. Pokud ji ale budujete postupně, tak se vytvoří dlouhodobá fyzická kondice na celých deset měsíců.“
“Pokud se dostanete do kondice opravdu rychle, tak vytvoříte krátkodobou kondici, která vám vydrží tak na 3, čtyři měsíce.“
“Toto je tradiční způsob tréninku. Hráči jsou trápeni v přípravě, a to je očividně i případ Arsenalu, ale nejsou sami, “naši přátelé“ v Manchesteru jsou úplně stejní.“
Už dříve Verheijen popsal Davida Moyese kvůli jeho tréninkovým metodám jako “dinosaura.“ Je otevřený, a nebojí se kritizovat i ty nejlepší kluby, pokud špatně pracují se svými hráči.
Podle Holanďana může za většinu zranění špatná práce v kondiční přípravě. Vysvětluje, proč můžou být řady na ošetřovně Arsenalu ještě delší.
“Když se tolik trénuje v krátkém časovém období, a tak se nahromadí únava.“
“Pokud jste unavení, tak je váš nervový systém pomalejší, a během maximálních explozivních aktivit to ovlivňuje to vaši koordinaci a kontrolu nad tělem.“
“Podívejte se na to, co se stalo Theo Walcottovi. Ten byl mimo hru hodně dlouhou dobu. Docela dobře se vrátil zpět do hry, odehrál pětadvacet minut, potom dalších pětadvacet minut, a pětačtyřicet minut. První fáze rehabilitace je taková, že se vytváří zápasová kondice. Postupně přidávali zápasové minuty, a dělali to opravdu dobře.“
“Arsenal ale hraje dva zápasy za týden, a ne jeden. To nemá nic společného se zápasovou kondicí. Na odpočinek máte pouze tři dny, a ne šest. Nemáte prostě čas na regeneraci.“
“Thea nechali hrát pětkrát celých devadesát minut za šestnáct dní, takže místo toho, aby jeho kondici vybrušovali, jej nechali hrát 90, 90, 90, 90, 90 minut, a únava se kumulovala. Nervový systém byl pomalejší, a právě únava je jedním z velkých důvodů zranění předního zkříženého vazu v koleni.“
“Zranění zkříženého vazu v kolení se často přihodí bez zavinění soupeře, často se to přihodí při neškodném pohybu, který uděláte za svou kariéru milionkrát. Pokud tedy hráč hraje pětkrát za šestnáct dní, tak je jeho nervový systém pomalejší, svaly kolem kolene reagují pomaleji, což koleno destabilizuje.“
“Pokud přijde signál do svalu o zlomek vteřiny později, tak začínáte pohyb s nechráněným kolenem, a zraníte se. Je to jedna z hlavních příčin zranění předního zkříženého vazu v koleni. Nervový signál se do svalu dostává příliš pomalu, a vaz se natrhne, či praskne.“
I když cítí k Wengerovi ohromný respekt kvůli jeho předvídavosti, co se týče finanční fair play, tak nesouhlasí s jeho metodami, které jsou jak tvrdí už trochu zastaralé.
“Když Wenger v devadesátých letech přišel do Británie, tak jeho metody byly revoluční. Fakt, že jeho metody byly v té době revoluční, o něm samozřejmě něco říkají, ale říkají také něco o tehdejších metodách v Anglii. Byl to vizionářský trenér, ale problém s těmito lidmi je ten, že jsou revoluční pouze jednou v životě, takže se za dvacet let stávají průměrnými. A stávají se prehistorickými.“
“Opravdu revoluční trenéři se neustále mění, udržují se ve formě. Ostatní se nějak utvoří, ale potom zůstávají stejní, ztrácí na své formě.“
“Z jiné perspektivy si ale zaslouží velké uznání. Má mé velké uznání, pokud se podíváme na to, jak se v klubu vypořádal s financemi. Byl jedním z manažerů, který zrealizoval FFP ještě předtím, než byla opravdu zavedena. Je idealista, a já jej za to obdivuji. Z celkové perspektivy si zaslouží velké uznání.“
“Před dvěma, třemi lety jsem tvrdil, že kvůli této klubové politice je Arsenal v nevýhodě, protože vydává málo financí, ale Arsene Wenger byl proaktivní, a věděl, že by mohla FFP přijít. Nyní je to tady, Arsenal je na to připraven, a proto nejsem vůbec překvapen, že si Arsenal vede tak dobře. Druzí v lize a v semifinále FA Cupu. To je pocit, který jsem před několika lety.“
“A zatímco ostatní musí osekat své výdaje, tak Arsenal je na to připraven, a má jistou setrvačnost. V celkovém kontextu jim tréninkové metody mohou zničit zlatou příležitost. Je to sebedestrukce.“
/mirror.co.uk/
Na závěr článku bych rád dodal, že ačkoliv se může článek zdát dosti kritický vůči Arsene Wengerovi, tak se musím přiznat, že jsem stále jeho možná až fanatickým zastáncem. Samozřejmě, že mě také zdravotní situace v týmu znepokojuje, a právě tento článek a názory Raymonda Verhaijena dost vystihují současnou situaci. Jako zastánce Bosse bych mohl názory Verhaijena odsoudit, ale jako aktivní trenér, člověk který navštívil dvě jeho přednášky v Praze, a který sleduje jeho názory na Twitteru a přečetl několik jeho článků, musím přiznat, že mi to do sebe zapadá a dává mi to smysl.
V klubu se už údajně rozjelo nějaké vyšetřování ohledně fungování zdravotnického personálu, a i Verheijen měl údajně Emirates navštívit a vést zde nějakou diskusi s realizačním týmem. Nezbývá tedy než věřit, že Wenger nějakým způsobem poučí, a situace se zlepší. Přece jenom pokud bude zdravých co nejvíce hráčů, tak je možné že se zlepší i „konzistentnost“ výkonů, a budeme mít více šancí v zápase s Big Teams.
Ač velký obdovovatel Arsene Wengera musím říct, že toto mu za zlé mám.
Chtěl bych ještě omluvit aktualitu některých údajů v článku, který je 2 týdny starý, takže některé informace už k dnešku sedět nemusí.