Zinchenko: Tvořivý válečník, který z Arsenalu udělal jiný tým

Už po pár týdnech v Arsenalu byl Zinchenko varován, že je příliš zapálený. Ne, nebylo to nikým v klubu, bylo to Fotbalovou asociací The FA. Varování FA dostal Zinchenko formou dopisu, který mu přišel v srpnu po jeho bujarých oslavách v zápase s Fulhamem.

Po vítězném gólu Gabriela Magalhaese v 86. minutě se nechal Zinchenko strhnout okamžikem a sprintem se vydal k rohovému praporku. Skočil na své spoluhráče, kteří v chumlu slavili, slavil se sevřenou pěstí a mohutným řevem, společně se slavícími fanoušky na Emirates Stadium.

To možná nezní nijak zvláštně, problém je, že Zinchenko v tom zápase nehrál. Ukrajinec byl zraněný a sledoval zápas z prostoru za lavičkami. Nebyl dokonce ani na lavičce jako náhradník. Jeho nenadálý popud připojit se se spoluhráči k oslavám, v důsledku neznamenal nic jiného, že byl na hřišti neoprávněně jako fanoušek (tzv. pitch invader).

Pravidla jsou pravidla a některé věci prostě jsou zakázané. Zinchenko ujistil FA, že se to nebude opakovat a, dosud, své slovo dodržel.

To ovšem neznamená, že by byl méně zapálený, nebo soutěživý v nadcházejících měsících. Bojovnost je Zinchenkovou součástí, válečník na hrišti i mimo něj, a hráč, který se rychle stal jedním z klíčových hráčů pro Artetu.

O efektu, který měl na hru Arsenalu Gabriel Jesus, se toho napsalo mnoho a právem, ale po trochu pomalejším startu kvůli zranění, Zinchenko nyní dokazuje, že i on je podobně důležitou součástí toho, jak se hra Arsenalu v letošní sezoně změnila.

Několikanásobný vítěz Premier League s City, Zinchenko ví, co je potřeba k tomu, aby tým získal trofeje. Podle našich zdrojů, byl od chvíle co překročil práh Colney, jedním z hráčů, které bylo nejvíce slyšet. Od první chvíle spoluhráčům říká pořád to samé, že jsou dost dobří na to aby vyhráli Premier League a že by se neměli spokojit s ničím menším.

Způsobů jak ukázat Zinchenkovu hodnotu pro Artetu na hřišti, je hned několik. Prvním je pohled na sestavy ve velkých zápasech. Manchester United, Tott*nham i Chelsea, tam všude byl Zinchenko v základní sestavě, přesto, že nebyl ve 100% kondici.

Zdá se, že dokonce Zinchenko v poloviční kondici dokáže věci, které nedokáže nikdo jiný v týmu. To naznačuje i rozhodnutí nasadit Zinchenka do základní sestavy v zápase se Sp*rs poté, co byl více než měsíc a půl mimo hru. V té době trénoval pouze pár dní a nebyl ani zdaleka v plné kondici.

Bohužel, toho rozhodnutí si brzy vybralo svou daň. Arsenal sice zápas vyhrál a Zinchenko v něm byl excelentní, ale zranil se na další měsíc. Další jeho zápas byl o 5 měsíců později na Stamford Bridge (Arsenal znovu vyhrál a Zinchenko byl opět excelentní).

Když je Zinchenko na hřišti, Arsenal dává víc gólů a méně jich dostává. V Premier League má letos ze všech hráčů Arsenalu v průměru nejvíce úspěšných přihrávek i progresivních pasů za zápas. Ano, hraje na postu levého obránce, ale s míčem hraje také jako střední záložník, a jako takový umožňuje Arsenalu v zápasech dominovat jako nikdy předtím.

Jak leví obránci Arsenalu hrají velice odlišně

Oleksandr Zinchenko a Kieran Tierney jsou velice odlišní leví obránci, jak ukazuje i jejich heat maps z letošní sezony. Zinchenko se častěji stahuje do středu hriště a také je daleko více na míči, zejména v postavení blíže soupeřově šestnáctce. Kierney naproti tomu, přes svou snahu, hře invertovaného levého obránce tolik nehoví.

Není divu, že jej nyní trenéři soupeře považují za klíčového hráče v Arsenalu. „Pokud hraje Zinchenko, jsou úplně jiný tým“ řekl Telegraphu manažer Oxfordu United, Karl Robinson před zápasem FA Cupu.

Asi něco tušil. Protože první hodinu zápasu se jeho týmu dařilo narušovat souhru Arsenalu, frustrovat je napadáním a představovat hrozbu, že by zápas nemuseli vyhrát. Pak nastoupil Zinchenko, v 61. minutě a Arsenal následně skóroval první gól v 63. minutě. Nakonec to bylo 3:0 a Zinchenko zápas dirigoval ze zálohy.

Statistiky hráčů Arsenalu v Premier League (s odehranými alespoň 250 minutami)

Výkony 26letého hráče v týdnech po Mistrovství Světa byly jedny z nejlepších v dresu Arsenalu. Částečně je to tím, že ho už netrápí zranění, na soustředění v Dubaji Zinchenko absolvoval tři sezení denně s fyzioterapeuty.

Jeho pracovitost byla vždy jeho devízou. Je velkým profesionálem i mimo hřiště a, k velkému potěšení fanoušků Arsenalu, velkým nadšencem do fitness, takže si nechal ve svém soukromém gymu vymalovat ve stylu Emirates Stadium. (viz. instagram)

Požadavky na kondici a složení těla jsou o něco málo striktnější než v Manchesteru City a Zinchenko je nyní v nejlepší fyzické kondici v životě.

Přestup za 30 milionů liber byl čistě na popud Mikela Artety. Oba spolu pracovali už v Manchesteru, kde působil Arteta jako asistent Pepa Guardioly, a vytvořili si silné pouto. Podle zdrojů to byl právě Arteta, kdo měl nápad, udělat ze Zinchenka invertovaného levého obránce. Zinchenko do Anglie dorazil jako ofenizvní záložník a dodnes nezapomněl co pro něj Mikel v Manchesteru udělal.

Mimo fotbal, se Zinchenko a jeho rodina rychle zabydlely na severu Londýna. Věnoval mnoho hodin a mnoho tisíc liber na charitu Fotbal pro Ukrajinu, která vznikla na pomoc lidem ovlivněným válkou. V uplynulém roce pravidělně využíval své postavení k tomu, aby mluvil o Ruské invazi, včetně rozhovoru pro BBC, ve kterém řekl, že nebýt jeho ženy a dítěte v Anglii, byl by tam a bojoval.

Naděje Arsenalu, že jeho spojení a ukrajinský původ pomůže s finalizací přestupu hlavního cíle na křídlo Mykhaila Mudryka, spoluhráče Zinchenka z reprezentace. Nakonec to bylo právě v rozhovoru s jeho ženou Vladou, kde Mudryk jasně uvedl, že se chce připojit k Arsenalu. Jestli Arsenal přesup dotáhne a za jakou cenu se teprve uvidí (my už víme, že nedopadne a hráč skončil u modré lůzy – pozn. překl.). Zatím, může Arteta pracovat pouze s hráči, které má. Naštěstí pro něj, jedním z nich je právě Zinchenko, přirozený lídr, který perfektně rozumí jeho vizím, systému a jeho roli v něm. Na hřišti i mimo něj, je jedním z rozdílových hráčů pro svůj nový tým.

Zdroj: /Telegraph/