Arsenal obětí další chyby

Arsenal se v zápasu s Brentfordem stal obětí další chyby VARu – kolik bodů ho to už tuto sezónu stálo?

Brentford dotlačil Arsenal pouze k remíze 1:1, ale vyrovnávací gól Ivana Toneyho neměl platit. Chyba VAR týmu kolem Lee Masona v Stockley Parku nebyla první, která může vykolejit Arsenal v souboji o titul.

Arsenal vedl 1:0 po golu střídajícího Leandro Trossarda, ale Ivan Toney vyrovnal hlavičkou z blízka, VAR jej přes dva ofsajdy uznal. VAR tým Lee Masona se rozhodlo nezasáhnout poté, co kontroloval, zda Ethan Pinnock zablokoval Gabriela a stál při tom v ofsajdu.

Mason a jeho spolupracovníci si následně nevšimli ani ofsajdu Christiana Norgaarda před tím, než poslal centr na hlavu Toneyho. Později se ukázalo, že si videorozhodčí ani nenakreslili čáry, které by jim s určením ofsajdu pomohli.

Tato chyba, kterou v neděli uznal i PGMOL (asociace profesionálních rozhodčích), Arsenal rozzlobila, částečně i proto že by měl 8 bodový náskok na čele tabulky a také proto, že se nejednalo v letošní sezoně o první chybu, která je stála body. Ve skutečnosti se tak stalo již počtvrté. Pojďme se na ty situace podívat.

Martinelliho gol na Old Trafford

Co se stalo: Ve 13. minutě zápasu na Old Trafford v září 2022 pomohl Martin Odegaard odzbrojit Christiana Eriksena poblíž půlící čáry ještě na polovině Arsenalu, Arsenal následně dokázal dostat míč dopředu na Gabriela Martinelliho, který chladnokrevně zakončil za záda Davida DeGeyi.

Následovala kontrola VAR, a přesto že opakované záběry ukázaly, že zákrok na Eriksena byl hodně „soft“ rozhodčí Paul Tierney byl instruován (nikým jiným než Lee Masonem pozn. překl.), aby incident znovu překontroloval na monitoru u postranní čáry. Následně se rozhodl gól odvolat. Arsenal následně dostal gól a nakonec zápas prohrál 3:1.

V prosinci PGMOL toto rozhodnutí zahrnula na seznamu 6 chybných rozhodnutí VARu v první části letošní ligové soutěže, a potvrdila, že měl gól platit.

Co bylo řečeno? Arteta: “ Je to nedostatek konzistence v rozhodování ze strany rozhodčích. Co je „soft“? Minulý týden, Aston Villa získala gól, kde faulovali Aarona Ramsdele, ale prý to bylo soft a nebyl to faul. Pak tu byla penalta na Bukayo Saku, kterého fauloval Tyrone Mings, ale bylo to soft a penalta se nepískala. Dnes je tohle faul. Byly tam některé ostré zákroky a žádný za žlutou kartu protože byl takto nastavená hranice, jelikož se jedná o velký zápas. Je těžké to akceptovat.“

Odegaard: „Podle mně, tohle nemůže být faul. Rozhodčí to viděl a rozhodl se nechat hru pokračovat. Je to soft zákrok a VAR by se k němu měl pouze vrátit, pokud to bylo zjevné. Tak nám to říkali mnohokrát. NA kameře to může vždycky vypadat trochu hůř, ale pro mě, to nebyl faul ani náhodou, je to frustrující.“

Webb: Jsem pro transparentnost
„Jsem pro otevřenost a transparentnost a pokusím se poodhalit proces rozhodování. Myslím, že když lidé uvidí postup, jakým bylo rozhodnutí dosaženo a budou lépe informovaní, možná s rozhodnutím nebudou souhlasit, ale alespoň mu více porozumí a třeba dokážou přijmout, proč se tak stalo.“

Jesusova neodpískaná penalta proti Southamptonu

Co se stalo: V 15. minutě říjnového zápasu na St. Mary’s Stadium, byl Gabriel Jesus povalen ve vápně na zem obráncem Duje Caletou-Carem, když se dostával za obranu Saints. Rozhodčí Robert Jones hráčům pokynul aby pokračovali ve hře a VAR toto rozhodnutí posvětil. Penalta v této fázi hry by dala Arsenalu možnost jít do dvoubrankového vedení 2:0. Místo toho nakonec získali pouze bod za remízu 1:1, poté co Stuart Armstrong vyrovnal.
Co bylo řečeno? Jesus „Nerad mluvím o rozhodčích, chci mluvit jen o našem výkonu, ale někdy to může udělat rozdíl. Mluvil jsem pak s rozhodčím a ten mi řekl, že pokud bych šel k zemi hned, možná by penaltu odpískal. Já se ale snažil být fér a udržet se na nohou, dokončit akci. Nakonec mě však popadl a nešlo to, tak jsem přirozeně spadl.“

Burnovo tahání za dres při remíze s Newcastlem

Co se stalo: Ve druhé polovině zápasu s Newcastlem na Emirates Stadium, Arsenal cítí, že měl získat penaltu za tahání za dres Dana Burna, který tahal za dres Gabriela Magalhaese, který nakonec nedosáhl na centr do vápna.

Zatáhání mu jasně zabránilo aby na míč dosáhl, rozhodčí Andy Madley se rozhodl nechat hru dál plynout a penaltu neodpískal. VAR nezasáhl.

Později ve stejném zápase, ve kterém nakonec získali pouze bod za bezbrankovou remízu 0:0, byli rozzlobení ještě jednou. Centr Granita Xhaky ve vápně trefil ruku Jacoba Murphyho, ale Madley opět nereagoval, ani po mohutných protestech (za které jsme si nakonec vysloužili pokutu – pozn. překl.), Stuart Attwell u VARu s rozhodnutím neodpískat penaltu souhlasil.

Co bylo řečeno? Arteta: „Byly tam dvě penalty. Je to jednoduché, mluvím o tom co jsem viděl na vlastní oči. Dvě skandální penalty.

Na první z incidentů reagoval i pundit SkySports Gary Neville „Arteta má právo být naštvaný. Newcastle měl obrovské štěstí. Myslím, že mají právo být naštvaní.“

Paul Merson se přidal: „Podle mého názoru je to jasná penalta. Měl jeho dres sevřený v dlani. Kdekoliv na hřišti je to faul. Ve Stockley PArku tomu nerozumí. Byla to jasná chyba. Kdekoliv jinde na hřišti je to faul. Viděli jsme hráče dostat žlutou kartu za míň.“

Goal Toneyho po zpackaném přezkoumání videa platí

Co se stalo: Jensen vyslal z přímého kopu centr do vápna, domácí nebyli schopni míč odkopnout a Pinnock nakonec hlavičkou přistrčil míč Norgaadovi, který centrem našel hlavu Toneyho, který se nemýlil.

Gól je přezkoumán u VARu a Lee Mason se rozhodně nezasahovat, přes zjevné blokování Pinnocka, který je v ofsajdu. VAR následně pořádně nepřezkoumá ani druhý incident, ve kterém je zřetelné, že Norgaard byl v době, kdy mu hlavičkou přistrčil míč Pinnock, v ofsajdu. Gól platí a tento gól znamená další ztracené body, tentokrát za remízový výsledek 1:1.

Kontrola u videa trvala 2 minuty 26 sekund. Kontrola u videa víkendového incidentu Tomáše Součka, kterému byl pro ofsajd Declana Rice odebrán gól pro srovnání trvala dvě minuty a vteřinu. To znamená, že přezkoumání gólu Brentfordu nebylo nijak zvlášť dlouhé. Názory, že byl VAR nucen rychle rozhodnout a proto přehlédnul ofsajd Norgaarda, také proto, že se příliš dlouho soustředil na předchozí incident Ethana Pinnocka, jsou tak liché.

Co bylo řečeno? Arteta „Znovu jsem se na to podíval, je to ofsajd. Pravděpodobně dostaneme v týdnu vysvětlení, ale dnes jsme žádné nedostali. Když se díváte na ty záběry, musíte aplikovat určité principy a držet se pravidel, najednou však platí jiná pravidla a jiné principy. Pokud to tak má být, řekněte nám to dopředu, protože pak bychom nedrželi linii tak vysoko, protože když jste blokováni, bude to odpískáno. Je pozdě, gól platí a my ztratili dva body.“

Kolik bodů VAR letos Arsenal stál?

Arsenal je stále na prvním místě, ale pokud se podíváme na incidenty, které jsme si rozebrali výše, fanoušci Arsenalu mohou cítit, že měl být jejich náskok na Manchester City vyšší.

Samozřejmě nelze určit přesný vliv, který by jiná rozhodnutí měla. Všude zbýval do konce zápasu odehrát ještě nějaký čas a Arsenal, nebo jejich soupeř mohl zbytek zápasu odehrát trochu jinak, což by zápas ovlivnilo zase jiným způsobem.

Co můžou fanoušci Arsenalu cíti jsou rozhodnutí v remízovém zápase doma s Newcastlem, kdy nebyl vyslyšen nárok ani na jednu z penalt a gól z ofsajdu Toneyho, kde zbývalo do konce zápasu jen nějakých 16 minut. Tato dvě rozhodnutí dost možná mohla znamenat dvě výhry místo dvou remíz, tedy +4 body, které by jejich tým dostali do fantastické výchozí pozice.

Také mají dobrý důvod věřit, že odpískání penalty pro Jesuse, které mohlo znamenat zvýšení na 2:0 ve 14. minutě, by výrazně přispěla k výhře nad Southamptonem, který nakonec vyrovnal a získal bod za remízu. Znamenalo by to další dva body k dobru? Dost možná, ikdyž zbývalo stále odehrát většinu zápasu.

Podobně by optimističtější fanoušci Arsenalu mohli cítit, že jejich prohra na Old Trafford se mohla vyvinout zcela jinak, za předpokladu, že by Martinelliho gol, který byl později uznán jako chybně odvolaný, platil. Očekávat zisk plného počtu bodů a tedy +3 by s ohledem na výkon United, kteří nakonec vyhráli 3:1, byl dost spekulativní.

Arsenal by byl ve skvělé pozici, a s největší pravděpodobností získal minimálně 4 body navíc, za předpokladu, že by pánové u videa viděli situace trochu jinak. Také mohli vydolovat nějaké body ze zápasů, ve kterých by brzy vedli a z kterých nakonec získali pouhý jeden bod.

Takže přišli o 4 body? O šest? o devět? Celkem mohli být o 12 bodů před Manchesterem City před společným zápasem na Emirates. Místo toho jdou do zápasu s tím, že prohra je připraví o vedení v tabulce.

Zdroj: /skysports/