Arteta o vítězství, charakteru, Pepem a Xhakovi

Mikel Arteta byl pochopitelně potěšen naším nedělním výkonem proti Leicesteru, když jsme si připsali druhou výhru, kdy jsme otočili zápas, v rozmezí čtyř dnů

Poté náš manažer čelil médiím a diskutoval o charakteru, Willianovi, Ganitu Xhakovi, Emile Smith Roweovi a dalším.

Zde je to, co řekl:

o tom, zda to bylo našich nejlepších 90 minut v sezóně…

Nevím, ale rozhodně jsem spokojený s výkonem týmu, charakterem a klidem, který jsme ukázali. Přijít sem po nedávném obratu proti Benfice a poté, co jsme velmi brzo prohrávali, nás dostalo do opravdu obtížné pozice, protože tým Leicesteru je v této oblasti pravděpodobně nejlepší. Myslím, že v zápase jsme měli opravdu dobré momenty. Vypadali jsme opravdu solidně, dominovali jsme ve hře a myslím, že celkově jsme si výhru zasloužili.

o tom, že to byla naše první výhra nad týmem z TOP3 v Premier League od roku 2015…

Pro mě to není jen o tom, jak hrajeme proti soupeři špičkové kvality. Je to o tom se pořád zdokonalovat a snažit se být pořád Arsenalem. Nezáleží na tom, proti komu hrajeme, je to o odvaze udělat to proti špičkovým hráčům. Jsem hrdý za vítězství, ale víc za to, jak jsme to dokázali.

o výkonu Williana…

Byl opravdu dobrý. Pár týdnů zpět jsme to viděli v tréninku. Přestavuje se a se situací se nesmířil. Myslím, že to byl hráč, který v posledních chvílích změnil zápas proti Benfice, kdy nastoupil, a byl úžasný. Stejně jako ostatní hráči. Třeba Laca, podle toho, jak hrál. Nico, jak rostl v zápase, a měl velký vliv. Granit také. Hráč, který hrál tolik minut, hrál srdcem a s vášní, kterou ukázal v každé akci. Myslím, že je to skvělý příklad pro zbytek hráčů.

o tom, jak navážeme na výhry z tohoto týdne…

Každý zápas bude jiný. To, co jsme dnes udělali, nebude mít dominový efekt pro příští zápas Premier League, ale myslím, že tým se jasně zlepšuje a nabírá směr, který se mi líbí. Pak pořád říkám to samé o stálosti. Stále něco darujeme soupeři. Udělali jsme to proti Benfice, udělali jsme to proti Benfice doma, připustili jsme to dnes proti nebezpečnějšímu týmu v krátkých přechodech, a to je něco, co musíme vymýtit, abychom měli co nejlepší šanci. Vše, co vidím, co vytváříme jako skupina, a pak způsob, jakým hrajeme v rámci našeho modelu, to vše vypadá mnohem blíže tomu, co chceme.

o Emile Smith Roweovi…

Mám obavy. Protože Emile přišel a řekl, že nemůže pokračovat ve hře. Mělo by to být něco, co souvisí s jeho kyčlí. Nevím, jak špatně na tom je, ale po zápase byl na dobrém místě.

o tom, zda bylo hazardem udělat tolik změn…

Lidé si budou asi myslet, že to byl hazard, ale já je vidím trénovat každý den a oni hráli, protože si to zasloužili. Když si zaslouží hrát, tak si myslím, že hráči musí cítit podporu a ocenění. Jediný způsob, jak to udělat, je nechat je hrát. Ve fotbale se může stát cokoliv, ale myslím, že úroveň výkonnosti, kterou ukázali, není náhoda, ale způsob, jakým se připravovali a jak se připravují každý den.

o Granitu Xhakovi a jeho významu pro tým…

Pokud musíme dát příklad o charakteru a o tom, že jdete za každým cílem s odhodláním, pak je to pravděpodobně on. Odehrál víc minut než kdokoliv jiný, ale pokračuje dál, i když je tak unavený. Snaží se pomoci týmu správným způsobem, stejně jako David. Pro někoho jako on, v jeho věku, je těžké hrát znovu tak rychle po sobě, kdy musel hrát proti Benfice. Ale měl skutečně přístup, že se chtěl zapojit, chtěl hrát, a tak přistupuje ke každému zápasu.

o tom, jak důležité bylo zužitkovat šance před poločasem…

Musíme se chovat racionálně – prohráli jsme dva zápasy proti Wolves a proti Aston Ville – kde, když se na ně podíváte, řeknete si: „Jak jsme sakra mohli prohrát?“ Ale ztratili jsme je, protože jsme něco darovali soupeři. A když jsme pak v klíčových momentech zápasu měli šanci je potrestat, tak jsme to neudělali. V Premier League víte, že rozdíly nejsou tak velké. Ale to, co děláme, a způsob, jakým se tým vyvíjí, znamená, že teď máme nějakou soudržnost.

o tom, zda historie zranění Martinelliho jsou v hlavě manažera…

Musí dál pracovat a ztěžovat nám to. Je to hráč, který nám hodně dá, ale potřebuje nějaký čas, abychom pro něj našli ty správné zápasy a správné spojení na hřišti, aby mohl dělat to, co umí nejlépe. Ale to, jaký je, a jak každý den trénuje značí, že pro nás bude bezpochyby opravdu důležitým hráčem. Když ale máte mnoho možností, je to těžké. Hledáte určité vlastnosti v určitých hráčích.

o třech hráčích, kteří dnes odcházeli zraněni a o fyzických dopadech, které má sezóna na hráče…

Myslím, že je naprosto normální, že se to děje. Proto jsme potřebovali změnit hráče, protože pokud bychom to neudělali, vystavili bychom naše hráče zranění. Ale někdy tu šanci jako manažer nemáte, protože nemáte dost hráčů nebo je potřeba vyhrát a hrát s nimi znovu. Je to ale šílené. Množství minut a zápasů, které tito hráči hráli bez jakékoliv předsezónní přípravy, bez přestávky, bude znamenat zranění. Mluvili jsme o tom a na začátku sezóny všichni manažeři zvedli hlas, to se stalo.

/arsenal.com/