Arteta o West Hamu, Sakovi, přestupech či top 4.

V pátek proběhla tradiční předzápasová tisková konference, na které Mikel odpovídal na dotazy novinářů před nedělním londýnským derby s WHU.

o zranění Bukayo Saky…
Snad bude v pořádku. V závěru utkání měl jisté potíže, ale dobře zregeneroval a očekáváme, že bude k dispozici.

o rekonvalescenci Thomase Parteyho…
Pokračuje dobře, ale zranění to bylo opravdu vážné, opakované zranění, takže neočekáváme tak rychlý progres, že bychom jej viděli ještě v této sezóně, ale doufám, že se pletu.

o Takehiro Tomiyasovi…
Jak na tom je poznáte pouze tak, že hráče, který byl dlouho mimo, postavíte na hřiště. Žádný zápas ještě nezačínal. Chybí mu čas na hřišti, rozhodnutí uděláme až zítra.

zda je boj o top čtyřku pouze mezi dvěma týmy…
Nemyslím si, určitě uvidíme ještě několik obratů a změn, všechny nás čeká náročné zápasy. Všichni víme, jak je těžké vyhrát zápas v PL a my teď získali dva opravdu skvělé výsledky, které nás dostaly do silné pozice. Ale teď je to o tom, abychom to proti West Hamu zopakovali.

jak moc důležité by bylo třetí vítězství v řadě…
Myslím, že když jste schopní v této lize vyhrát po sobě zápasy venku i doma, tak vám to dá skvělé základy a vše se rychle mění. Máme teď dobrou formu a chceme z toho vytěžit maximum.

o tom, že zápas West Hamu s Arsenalem je vložený mezi semifinále Evropské Ligy…
Hrají tak celou sezónu a v obou soutěžích se jim náramně daří. Mají širokou soupisku, mají spoustu možností jak změnit sestavu a stále si udržet úroveň. Takže to nevnímám. Hráli jsme ve středu večer a pak hned v sobotu po obědě, oba zápasy jsme zvládli, takže o tom takto nepřemýšlím.

o zlepšení od naší poslední návštěvy na hřišti WHU v minulé sezóně…
Doufám, že jsme se zlepšili o hodně, dostali jsme se v tom zápase do opravdu těžké pozice díky tomu, co jsme tam předvedli v prvních 20 nebo 30 minutách . Je pravda, že naše reakce byla fenomenální, ale zápas chceme začít úplně jinak.

o renesanci Granita Xhaky…
Je to díky tomu, co se v jeho životě stalo, v jeho soukromém životě, je teď tátou. Zažil si toho dost, zažil zde mnoho těžkých chvil, našel zde ale spoustu podpory, aby se s těmito situacemi vypořádal. Jeho charakter, přístup k problémům, vůle měnit věci, neustále se zlepšovat, být lepším člověkem a hráčem si zasloží velké uznání.

o novém kontraktu Jurgena Kloppa…
Máme toho dost na rozhodování v našem klubu, takže cokoliv dělají ostatní kluby je dle mého proto, aby zůstali na co nejlepší úrovni. Jurgen ukázal, co může klubu nabídnout v předchozích šesti letech.

o tom, že v následujících týdnech hrajeme vždy po Sp*rs…
O tom ví všichni. Když hráli před námi naposledy a klopýtli, tak jsme toho nedokázali využít a obrátilo se to proti nám, takže se můžeme pouze soustředit na to, co můžeme dokázat my.

o benefitech z prohry Sp*rs…
Pokud vyhrajeme, tak ano. Pokud prohrají a my zvítězíme, tak jsme o zápas blíže v mnohem silnější pozici.

o tom, že West Ham bojuje na poli EL i PL…
Je to velmi náročné, ale viděli jste včerejší zápas a šance, které si dokázali vytvořit a nedat, kdyby je proměnili, mohlo to být úplně jinak. Nemyslím si, že by to byl problém špatného výkonu, je to ale samozřejmě náročné když hrajete třikrát do týdne.

jaké jsou výhody hrát sezónu mimo evropské poháry…
Tak to prostě máme. Řekl jsem, že z toho vytěžíme maximum a zkusíme to proměnit v naši výhodu a tuto situaci budeme brát jako naši výhodu.

o nové zkušenosti pro hráče, když hrají pod tlakem…
Pro většinu z nich to nové je, ale hrajeme takto už dva nebo tři měsíce, všichni o tom mluví a hráči cítí důležitost každého zápasu, ale tohle v dubnu a květnu chceme, aby jsme měli stále o co hrát.

o tom, co se od loňska v této době událo…
Máme v týmu jiné hráče a velmi odlišné prostředí. Myslím, že jednota, která nyní existuje v týmu, se zaměstnanci a s našimi fanoušky je naprosto odlišná a pro tým velmi velmi přínosná. Samozřejmě se tým zlepšil v chápání toho, co chceme, samotné provedení je také mnohem lepší, konzistence výsledků se zlepšila. Snažíme se hledat možnosti zlepšení každý den a to, co dnes můžeme vidět je možná výsledek toho, co jsme udělali před rokem.

zda je lepším manažerem než před rokem…
Doufám v to, a také si to přeji tak zítra. To je mým cílem každý den.

zda ví plány na léto…
Ano.

zda už identifikolal talenty na letní přestupové období bez ohledu na to, kde skončíme v tabulce…
Není to tak jednoduché, ale plán je naprosto jasný.

o Hectoru Bellerinovi…
U každého hráče, který je u nás pod smlouvou uvažujeme nad možnostmi, jak může zapadnout do týmu.

zda nechá West Ham i Leicester některé hráče odpočívat…
Je to jejich rozhodnutí, jak dostat to nejlepší ze svého týmu a jak jsou blízko něčeho dosáhnout. Musí si určitě své priority. Tato rozhodnutí musíte respektovat.

zda je díky tomu těžší příprava na zápas…
Jen tady hádáme. Nevíme, co si myslí, jak se na zápas připraví oni. Připravujeme se na zápas naprosto normálně, víme, že to může být variabilní a že zde budou různé možnosti.

o mentální síle Saky po Euru…
Naše první dvě vzájemné konverzace se uskutečnily ihned po tom incidentu, Gareth Southgate byl ale také velmi nápomocný protože měl Bukaya hned po ruce v tu chvíli a opravdu se o něj staral a podporoval ho, když se k nám potom připojil, byl na tom dobře. Samozřejmě se mu dostala veškerá podpora, láska a pomoc, kterou v tu chvíli potřeboval, aby tu situaci dokázal překonat. Pak také záleží na něm a jeho blízké rodině, která mu byla také oporou.

o tlaku, který mladíci zažívají s ohledem na anglickou reprezentaci…
Myslím, že to zažívají už ve svých klubech, což je velmi velmi důležité, pak už to není o tolik větší rozdíl, už jsou často klíčoví a důležití hráči ve svých klubech, takže jsou na ten tlak zvyklí. Na reprezentační úrovni je to trochu jiné, ale jsou už vyspělí a mají na to, aby tento tlak zvládali protože to zažívají v klubu týden co týden.

o tom, že poslední zápas sezóny hrajeme proti Evertonu…
Jak jste řekl, manažer se dívá pouze na následující zápas. Už jste si odpověděl!

o Tomiyasovi a jeho slabší noze…
No, když sledujete nějaké hráče a identifikujete ho jako možného kadidáta, je to samozřejmě jedna z věcí, kterou sledujete, dává vám to totiž spoustu možností. Nejen proto, že může použít obě nohy, ale může hrát pravého stopera, levého stopera, levého beka, takže získáte vysokou variabilitu a jde o způsob, jak jsou vychováváni a trénováni od mladého věku, tak to řekl, pro něj je levá a pravá to stejné.

zda mluvil s Tomim o jeho slabší noze…
Ano, ptal jsem se, jak jej trénovali, je to velmi zajímavé a můžeme si z toho něco vzít a zaimplementovat do klubu, je to totiž velmi užitečná věc, je důležité rozumět jiným trenérům a způsobům trénování.

zda je Saka náš penaltový střelec…
No, pokud zítra někdo bude muset jít na penaltu, bude to on. Proti Chelsea to vyplynulo přirozeně ze hry, pak jsme měli v dalším zápase opět šanci a snad bude v dávání branek pokračovat.

/arsenal.com/