Arteta – počasí a zázemí je zde fenomenální

Víkend bez zápasu Arsenalu je v tomto období opravdovou raritou. Čekání si tak můžeme zkrátit sledováním přípravy prvního týmu v Dubaji. Mikel Arteta v rozhovoru diskutoval o výhodách tohoto výletu.

Mikeli, jsme v Dubaji na tréninkovém kempu. Jaké to je být tady?
Jsme opravdu nadšení. Počasí a zázemí, které zde máme k dispozici, je fenomenální, chlapci mají dobrou náladu a zvládli jsme několik opravdu kvalitních tréninků.

Sezóna je plná zápasů v několik málo dnech, jaké jsou výhody, že můžete vzít celý tým pryč a pracovat na vašich představách?
Už jen ten fakt, že jsou všichni spolu, nejen hráči, ale i zaměstnanci v pozadí, strávíme spolu všichni nějaký čas, zapracujeme na věcech, které je třeba zlepšit, protože od doby, co jsem přišel, jsem opravdu neměl čas pracovat s 20 nebo 22 hráči.

Právě skončila velmi intenzivní část sezóny, jak zvládáme zatížení hráčů před následujícím rozpisem?
Potřebovali tři nebo čtyři dny aby si odpočinuli i psychicky a zregenerovali. V posledních několika měsících toho zažili hodně, myslím, že jsou nyní připravení, aby tady odmakali pět nebo šest tréninků, pak se vrátili do Londýna a soustředili se co možná nejlépe na zápas proti Newcastlu.

Samozřejmě jsme zde vzali i zraněné a rehabilitující hráče. Jak důležité to podle tebe je z hlediska týmové dynamiky?
To je přesně to, co chci vytvořit. Pro nové hráče v týmu je to skvělá příležitost, jak strávit nějaký čas s ostatními hráči, trochu se poznat, žít pohromadě – stejné je to i s ostatními zaměstnanci klubu. Myslím, že to bude velmi důležitá přestávka.

Zmínil jsi nové hráče, Pablo Mari a Cedric nebyli na zápas s Burnley úplně připravení. Viděli jsme je už trénovat, jak se to tedy s nimi vyvíjí a jsi optimistický ohledně jejich dispozice po přestávce?
S Pablem trochu více než s Cedricem, ale musíme jít krok za krokem. Je v týmu nový a je velmi natěšený, chce ve třech dnech všechno dokázat, musíme jej tedy řídit rozumně.

Kromě tréninkového kempu byla spousta hráčů v Dubaji několik dní předem. Jak je důležité pro jejich mentalitu na chvíli nějak vypnout?
Musíte, nemůžete vydržet stejnou úroveň požadavků a tlaku celých 10 měsíců, je to nemožné. Potřebujete tyhle pauzy. Navrhli jsme Dubaj protože máme nějaké vztahy se sponzory, počasí je zde také skvělé a hráči zde rádi přijeli. Věděli jsme, že většina z nich tady přiletí s rodinami a bude zde relaxovat před tréninkem.

A nyní jste tady připravení trénovat, několikrát jsi opakoval společné soužití, co ti tento kemp dal, co bys nezjistil, kdyby tým zůstal v Anglii?
Hodiny spolu, strávené dohromady, dát si kafe, popovídat si, mít týmové schůzky, individuální schůzky a týmové porady o tom, čeho chceme dosáhnout. Zhodnotit, co jsme udělali. Udělal jsem velké hodnocení toho, čeho jsme v těch pěti nebo šesti týdnech dosáhli, oblasti, ve kterých se můžeme zlepšit, oblasti, ve kterých jsme se zlepšili a musíme to udržet, co nesmíme ztratit. Doufám, že teď můžeme udělat další krok vpřed.

Toto je poprvé, co je v Premier League zimní přestávka. Přál sis něco podobného jako hráč?
Stoprocentně. Vždy jsme si stěžovali a byli frustrovaní z hektického rozpisu utkání a neměli jsme čas na zotavení. Myslím, že to bude užitečné.

Dlouho se prohlašovalo, že absence zimní přestávky hráčům vadí, zvláště v roce, kdy byl v létě nějaký větší turnaj. Myslíš, že z toho teď mohou těžit?
Absolutně. Není to jen o fyzické stránce, jde taky o psychologický aspekt. Udržet 10 měsíců tuto úroveň je velmi komplikované, takže si myslím, že to bude pro ligu pozitivní.

/arsenal.com/