AS Blog – Tenistovo pohled na Transfer Window

 

Přestupové období je u konce a já si pokládám otázku, jestli to je dobře, špatně, nebo je to úplně jedno, protože se na trhu dlouhodobě chováme tak, jak se chováme, a tak se nedaly v posledních dnech čekat nějaké další bomby, které by ve fanoušcích vyvolaly orgasmické stavy. 

Začátek TW se nesl ve znamení nenávisti směrem k AW a to v době, kdy zatímco ostatní dělali byznys, Boss se bavil na Copacabaně. V té době jsem já osobně byl v klidu. Boss loni ukázal, že pokud má čas, a možnost dělat byznys (rozuměj, že není leden), dovede společně s nově nabytými zdroji přivést top hráče a zaplatit za něj požadovanou cenu. Vzhledem k tomu, že se po skončení loňské sezóny vyjádřil, že v nadcházející sezoně potřebuje pomoct Giroudovi, aby se zátěž trochu rozložila, bral jsem jako hotovou věc, že někdo na tuto pozici přijde. Věřím, že většina fans se se mnou shodne, že nás loni tlačila bota na dvou pozicích, DM a hrotovi. Opravdu jsem očekával, že se Wenger na tyto dvě pozice zaměří, protože ač Girouda cením hodně vysoko, jeho link-up hra značně pokulhává se zbytkem týmu, pokud tam není Theo. Čili top hráč ať už namísto nebo vedle Girouda do dvojice s potenciálem mít lepší procentuelní úspěšnost v zakončení než Ollie, se mi jevil jako nutnost. Další nutností se mi jevilo angažovat skutečně top DM. Hráče, který bude napadat rozehrávku soupeře v brzké fázi, který bude umět vyhrát hlavu, hrát dobře tělem, sprintovat. Čili přesně ty aspekty, které zkrátka Arteta nemá, protože před Arsenalem nikdy typického DM nehrál a ať se na mě nikdo nezlobí, ale kvalita v rozehrávce skutečně není to jediné, co by měl DM v Arsenalu umět. Chtělo by se říci, že výše zmíněné aspekty má Flamini, ale ten zkrátka kromě jedné kvalitní sezony v Arsenalu nikdy neukázal, že by měl být top hráčem, na kterého je spoleh. Ani v AC, ani v AFC, nikde.  

To, že nepřijde žádný top killer, naznačil příchod Sancheze, přeci jen ač bychom peníze i po jeho příchodu měli mít (opravte mě, pokud nemám pravdu, ale většina spekulací končila na dostupných 70 mio liber pro Wengera), vyplýtvat veškerý budget na dva hráče vpředu se jevilo jako málo reálné, respektive reálné by to bylo, kdybychom na manažerské židli neměli Wengera a v boardu lidi, které tam máme.  Říkal jsem si OK, hrot se momentálně shání těžko, už tuplem za rozumnou cenu (ač Balotelli za 16 mega je dle mě kvalitní deal k tomu to risknout), zkrátka jsem předpokládal, že pokud není ve Wengerově zájmu utrácet za tuto pozici, tak snad má jiné, lepší plány.

Pro mě osobně první kaňkou na tomto TW byl nepříchod Fabregase. Mnozí mohou namítnout, že takového hráče nepotřebujeme, protože máme Özila, protože obecně máme kvalitní zálohu, protože potřebujeme posílit na jiných pozicích, Wengerův argument údajně byl, že máme v rezervě Zelalema a ten všem vyrazí dech, bla bla bla. Fabregas byl vzhledem ke svým statům a své kvalitě extrémně levné zboží, chtěl do Arsenalu, je to homegrown hráč, takže žádné starosti s kvótami, taková jsou fakta. Wenger celý život jde po value, tak zkrátka měl jít pro value i v tomto případě. Protiargumenty mi zde přijdou vágní:

1) Že máme Özila? Letitý problém Arsenalu jsou zranění, a ač tomu nový fitness coach může pomoct, hráči mají spíše nižší těžiště, hráči jako Jack vyloženě jdou do soubojů = stále se zranění budou objevovat, to je v dnešním fotbale naprosto normální. Özil se navíc doteď nebyl schopen adaptovat a po náročném WC opravdu nevím, co od něj čekat, minimálně je tu zde pro Wengera další možnost se vymlouvat na to, že neměl přípravu. Dalším protiargumentem bylo to, že Fabregas při přítomnosti Özila nemá kde hrát/Özil nemá místo při přítomnosti Fabregase. Zajímavé, že zde Fabregas není, ale Özil je stejně tlačen na levý kraj! Inteligentní hráči si vyhoví, naučí se spolupracovat, koneckonců i rotace je v každém velkoklubu normálním jevem, bohužel u Wengera ne. Wenger po Fabregasovi nesáhl a ten stejně jako 99,99% fotbalistů na klub, o kterém mluvil jako o svém druhém domově, nasral. A dobře nám tak.

2) Že máme kvalitní zálohu? O tom se poslední sezony, kdy si statisticky vytváříme méně příležitostí, v držení míče už nejsme ani zdaleka tak dominantní jako dříve, dá pochybovat. Dle jmen tady určitá kvalita je, zda-li je to top kvalita, o tom se dá diskutovat. Proč ji nepozvednout výš rozdílovým hráčem.

3) Protože potřebujeme posílit na jiných pozicích? Pro mě jediný zdravý argument a pokud bychom tak udělali, asi bych nenesl nepříchod Fabregase tak špatně, bohužel to se dle mě zrovna dvakrát nepovedlo, prakticky jsme pouze zalepili díry po odevších hráčích, což ale dohromady posílení týmu, který skončil na 4.místě, čili něco dělal špatně, není.

4) Protože máme v rezervě Zelalema?  Nevím, o frajerovi se mluví dva roky, ale v jeho věku už všechna světová esa fotbalové scény zkrátka hrála, mladý Gedion má místo toho ve svých 18ti letech odehraných pár minut za první tým. Jsem zvědavý, kolik toho odehraje za první tým v letošní sezoně, obávám se nejhoršího a v tom případě je takový argument přinejmenším podivný.

Od mého fňukání ohledně Fabregase rychle pryč, ale pozitivní nebudu. Druhou kaňkou je dle mě naprostá ignorace posílení defenzivy. OK, pokud Wenger není schopen udělat schopného DM, musí být schopen udělat adekvátního stopera a možnosti na trhu rozhodně byly. Nastasic by byl bez debat top nákup za top cenu, nabízelo se i mnoho jiných. Ono jít do sezony se šesti hráči na čtyři pozice je opravdu unikát, už loni jsem nesouhlasil s tím, že máme pouze tři stopery a měli jsme štěstí, že stabilní dvojice vydržela, stejně jako jsme měli štěstí, že vydržel Giroud po celou sezonu vpředu a nemuseli jsme se koukat na World class Nicka a „pouze snaživého a nic navíc“ Sanoga. Nicméně můžeme navrhnout, že Chambers tu roli trojky na stoperu zvládne. Dá se s tím souhlasit, na druhou stranu Wengerova vyjádření po Chambersově příchodu, že s ním počítá spíše do budoucna na DM, vzápětí začal na stoperu, vedl si tam dobře, Wenger je na Chamberse dotázán na tiskovce a řekne, že ho primárně kupoval na RB, ale že je rád za jeho univerzálnost. Neberte mě špatně, je dobře, že máme univerzálního hráče, který se opravdu jeví dobře na každé pozici, nicméně v některých případech je kvantita víc než kvalita, zkrátka do sezony jít se šesti beky nejde (Bellerina nepočítám, to je jen klasická nástrčka na střídačku, aby bylo možno zaplnit kvótu 7 lidí, ten jestli si zahraje, tak to bude pár zápasů). Protože představa, že v zimě hrajeme v obraně v sestavě Bellerin – Chambers – Monreal – Flamini je docela úsměvná. A ano, zranění čtyř hráčů back four zkrátka je reálné a osud se o to postarat může, jako se o to už postaral několikrát…

…Osud. Osud dokonce Wengerovi naservíroval na zlatém podnose ještě před koncem TW zranění Artety (tedy naší jedničky na DM) a Girouda (tedy naší jedničky na FW). O DM Wenger ale nemluvil vůbec a o FW pouze prohlásil, že má deset (naprosto průměrných) možností do útoku a to si dovolil tvrdit v době, kdy si zas já dovolím tvrdit, že hrajeme skutečně nejhorší fotbal za Wengerovy éry a samozřejmě nic z toho není náhoda. V tu chvíli jsem opravdu myslel na nejhorší. Wenger zareagoval na deadline day tím, že přivedl Welbecka (mimochodem ten by nedošel, pokud by se nezdařil příchod Falcaa na Old Shitford). Opět jsme tedy byli závislí na někom jiném, opět jsme nebyli schopní být dostatečně důrazní na trhu, přijít, položit peníze na stůl a přivést jedničku trhu. Naše počínání na trhu mě rozesmívá, protože se rok co rok potvrzuje, že jsme na trhu až druhořadí. Jedinou výjimkou je příchod Alexise, ten je samozřejmě nutno pochválit a ocenit board. Ovšem bolí, když po příchodech prvních hráčů Gazidis v rozhovoru pro ArsenalTV prohlašuje, že jde pokračovat v práci, protože to od nás na trhu zaručeně není poslední slovo. Najednou měsíc ticho a nikdo nikde. Nebylo to od nás poslední slovo no, přivedli jsme nechtěného Welbecka z United, hráče, který u nás momentálně pravděpodobně bude hrát jedničku. Přijde mi vtipné, že United jakožto tým, který skončil za námi, má třetího útočníka o level výš než my prvního útočníka. Přijde mi vtipné, že se v kvalitě v útoku můžeme poměřovat tak maximálně s Evertonem.

K Welbeckovi. Danny je pracovitý hráč, leč dle mého názoru průměrný. Neproduktivní, nezabiják, vysoké těžiště. Potřebuje podporu k tomu, aby dal gól. Sám si nic nevytvoří. Připomíná vám to něco? Ano, podobné věty totiž přesně slyšíme ve spojení s Giroudem, čili s hráčem, který je valnou většinou fans kritizován. Pochopil bych takový panic buy v zimě, v době, kdy se těžko dělá správný byznys. Ale léto u top klubů má být o něčem jiném, léto má být o vytipovaných posílách, ne o reagování na to, kdy se kde jaký hráč uvolní, protože už v tom klubu nemá místo. Welbeck je hráčem, který se Wengerovi může líbit, ale zabiják to není, bude pracovat pro tým. A opět to tedy bude pouze na zbytku týmu, jestli se konečně začne kolem hrota hýbat a pomáhat mu, doplňovat ho, nebo si budeme hrát fotbal vestoje, tak jak to poslední dobou děláme.  Můžete namítnout, že to vidím jako hurvínek válku, protože existuje něco jako pravidlo o Homegrown hráčích. Ale nevěřím tomu, že bylo těžké odpálit hráče jako Podolski, Coquelin, Arteta, koneckonců i třeba Campbell, protože AW s ním evidentně nepočítá a za rok bude jeho cena poloviční, a koupit za ně opravdovou top kvalitu. Jenže když my hráče, který v top zápasech hořel jako papír, zvolíme kapitánem a hráče, který se v top zápasech nestačil otáčet, zvolíme asistentem, je to těžké.

Tak, jak to na začátku TW vypadalo skutečně velmi pozitivně, to dle mě na konci skončilo dost rozpačitě. Suma sumárum kromě Sancheze jsme pouze zalepovali mezery po odevších hráčích, což mi přijde jako málo, zbytek týmu zůstal, přitom někteří hráči by vyloženě zasloužili vykopnout, pro blaho Arsenalu. Nejhorší na tom je, že pokud si vezmeme jména, která přišla, jeví se toto TW jako docela dobré i přes ignoraci příchodu defenzivně laděných borců. Bohužel pro nás i ostatní kluby nezahálely a buď mají konsolidovanější tým, nebo udělali dle mě ještě lepší byznys než my, doplnili tam, kde doplnit skutečně měli. A to nás staví do velmi obtížné pozice před nadcházející sezonou, což potvrzuje i způsob, jakým jsme sezonu začali. I ta podělaná Liga Mistrů, do které jsme se každý rok dostali víceméně v klidu, nám mohla utéct, protože naše výkonnost je žalostná a to se třetím týmem loňského ročníku turecké ligy. Turecké ligy. To by teprve byl kolotoč pro fans, kdybychom se museli koukat ve čtvrtek na Channel Five.

Má chvilka nasranosti a skepticismu se přiblížila ke svému konci, mějte se všichni fajn.

Tenista

Článek vyjadřuje osobní názory autora a nemusí se ztotožňovat s názory webu gunners.cz